6. Izvoz Flashcards
Osnovni motivi za izvoz
- povećanje profitabilnosti - izlaskom na strana tržišta poduzeća iskorištavaju potencijal da ostvare veće profite
- povećanje proizvodnosti rada - ostvaruju ekonomiju obujma i smanjuju jedinične troškove
- diversifikacija aktivnosti - diverzifikacijom djelatnosti smanjuju rizik kojem je njihovo poslovanje izloženo
Obilježja uobičajenog izvoznog poduzeća
ključne kompetencije poduzeća kompetitivnost cijena proizvoda i usluga poduzeća učinkovitost proizvodnje vodstvo poduzeća učinkovitost marketinških aktivnosti
Proaktivni izvoznici
jesu oni koji kontinuirano traže profitabilne prilike za izvoz svojih proizvoda na strana tržišta, sustavno promatrajući i proučavajući strana tržišta kako bi pravodobno uočili prilike za iskorištavanje profitnog potencijala svojih tehnologija, proizvoda i marketinških vještina.
Reaktivni izvoznici
u pravilu izvoze tek kada budu primorani saturacijom domaćeg tržišta ili viškom proizvodnih kapaciteta što rješavaju tako da, uz domaće, proizvode i za strana tržišta.
Koristi i prednosti koje se ostvaruju izvozom
- povećanje sveukupnog obujma prodaje i trž. udjela te generiranje profitnih marži
- ostvarivanje ekonomije obujma i smanjenje jed. troškova
- diversifikacija potrošača
- stabilizacija fluktuacija u prihodima od prodaje izazvana gosp. ciklusima i sezonalnošću
- minimiziranje troškova ulaska na strana trž.
- minimizacija rizika i maksimizacija fleksibilnosti
- iskorištavanje znanja i sposobnosti stranih posrednika
Nedostaci i izazovi koji se vežu uz izvoz
- nudi ograničene mogućnosti učenja o aspektima stranog tržišta jer poduzeće nije fizički prisutno na stranom tržištu
- poduzeća koja se odluče izvozit moraju steći znanja i sposobnosti potrebna za provođenje složenih transakcija, što se može iziskivati pozamašna finan. i org. sred.
- izlaže poduzetnike novim rizicima, troškovima i izazvima kao što su carine i preostale trgovinske prepreke te riziku fluktuacije deviznog tečaja
Osnovne prepreke prilikom izvoza
- nepoznavanje izvoza - odnosi se na nedostatak informacija i znanja
- ograničenja vezana uz resurse poduzeća odnose se na potrebu poduzeća da posjeduje određene resurse kako bi moglo započeti postupak izvoza.
- proceduralne prepreke odnose se na prepreke vezane uz samu izvoznu aktivnost i mogu biti prouzročene čimbenicima s domaćeg tržišta, kao i čimbenicima sa stranog trž.
- Egzogeni čimbenici proizlaze iz neizvjesnosti međunarodnih tržišta, većinom iz aktivnosti preostalih sudionika trž. poput konkurenata, vlada stranih zemalja, dobavljača i potrošača.
Sustavan pristup izvozu
traži da se uspostavi izvozna strategija poduzeća odnosno da se definiraju ciljevi koji se žele ostvariti izvozom i koraci u postizanju tih ciljeva. Sustavan pristu izvozu proces je od četiri koraka.
- Ocjena prilika na globalnom tržištu
- organizacija izvoza
- stjecanje potrebnih vještina i sposobnosti
- upravljanje izvozom
Adaptacija izvozne inicijalne strategije
može obuhvaćati adaptaciju proizvoda, adaptaciju marketinške komunikacije, adaptaciju cijena i adaptaciju distributivne strategije
Adaptacija proizvoda
označava modifikaciju proizvoda s ciljem boljeg zadovoljavanja želja, potreba i ukusa potrošača na stranom tržištu.
najnužnija je: jezična adaptacija
zatim metrijska adaptacija
Adaptacija marketinške komunikacije
označava modifikaciju u oglašavanju, načinima prodaje, odnosima s javnošću i promotivnim aktivnostima kako bi se bolje odg potrbama lokalnog tržišta
Adaptacija cijena
provodi se u svrhu postizanja cjenovne kompetitivnosti tj. kako bi cijene izvoznih proizvoda bile u skladu s konkurentskim cijenama na lokalnom tržištu
Adaptacija distributivne strategije
nastoje se razviti snažni i uzajamno korisni odnosi s posrednicima i ostalim poslovnim partnerima na stranom tržištu
Preporuke za povećanje uspješnosti izvoza
korištenje posrednika
prvo izvoziti manje količine
ako se ide na više zemalja prvo testirati uspješnost
zapošljavanje lokalne radne snage
Neizravni izvoz
izvoz koji se ostvaruje ugovornom suradnjom s trgovinskim posrednicima smještenim u zemlji izvoznika.
Izravan izvoz
izvoz koji se ostvaruje u potpunosti samostalno ili ugovornom suradnjom s trgovinskim posrednicima smještenim u stranoj zemlji
Izvozna trgovačka kompanija
nezavisna kompanija koja pruža potporne usluge poduzećima prilikom izvoza. uglavnom rade s velikim količinama proizvoda kao što su sirovine, kemikalije, lijekovi…
može djelovati kao agent u prodaji koji zastupa domaće izvoznike, koji zastupa strane izvoznike kao komisionar ili eksluzivni distributer koji preuzima vlas. nad robom.
Izvozna menadžmentska kompanija
nezavisna kompanija koja djeluje kao izvozni odjel međusobno nekonkurentnih principala. Obavlja sva ona zaduženja koja bi obavljao izvozni odjel domaćeg proizv. i dobavljača, što znači da pronalazi kupce na stranom tržištu i pribavlja svu potrebnu dokumentaciju
najčešće posluju u ime domaćeg proizvođača
mogu biti u domaćem ili stranom vlasništvu i mogu ostvariti naknadu za svoje usluge kroz proviziju, kroz honorar ili preuzimaju vlasništvo nad robom, a zaradu ostvaruju kroz razliku između kupovne i prodajne cijene
- može djelovati kao vanjski izvozni odjel, agent za domaće proizvođače, konzultantska tvrtka ili ekskluzivni distributer.
Sogo shosha poduzeća
velika trgovačka poduzeća koja pomažu japanskim proizvođačima u izvozu njihovih proizvoda diljem svijeta
Inozemni zastupnik
po kontinentalnom pravu je pravna ili fizička osoba koja radi u ime i za račun svog nalogodavca kojega stalno i javno zastupa na određenom teritoriju.
Obveze zastupnika su:
brinuti o interesima nalogodavca, držati se uputa nalogodavca, davati nalogodavcu sve potrebne obavijesti, čuvati poslovne tajne, na ugovor o zastupanju vratiti nalogodavcu sve stvari
tri načela kod inozemnog zastupnika
načelo teritorijalnosti, načelo kolizije asortimana i načelo provizije ( redovna, kontrolna i del credere)
uloga distributera
distributer je trgovinski posrednik koji posluje u svoje ime i za svoj račun. prava i obvezr distributera definirane su ugovorom o distribuciji.
prema ugovoru proizvođač se obvezuje isporučivati distributeru određenu robu, dok se distributer obvezuje tu robu prodavati u svoje ime i za svoj račun.
čest problem koji se javlja je paralelna distribucija tj. dist. mimo kontrole i odobrenja
Razlika između zastupnika i distributera
distributer je samostalni poduzetnik koji radi u svoje ime i za proizvođača predstavlja kupca njegove robe. ZA razliku od toga, zastupnik je posrednik koji radi u ime i za račun proizvođača i prema njemu ne nastupa kao kupac njegove robe. ZAstupnik naknadu za svoje usluge ostvaruje kroz proviziju, dok distributer naknadu ostvaruje kroz razlike u cijeni.