5.3 Rákóczi Szabadságharc fogalmak Flashcards
Habsburgok örökös királysága
Az 1687-es pozsonyi országgyűlésen mondták ki, eltörölvén az eddigi szabad királyválasztás jogát.
ellenállási jog
Az Aranybullában rögzítették a nemesek ellenállási jogát az uralkodóval szemben. Ezt eltörölték az 1687-es pozsonyi országgyűlésen.
Újszerzeményi Bizottság
A törökök kiűzése után ez kezelte a visszafoglalt területek földbirtokait, és csak igazolás, illetve fegyverváltságnak nevezett adó megfizetése után adta vissza az eredeti birtokos nemesi családnak. (Habsburg kézen volt a Bizottság)
spanyol örökösödési háború
(1701-1711), ez adott lehetőséget a szabadságharcra, hiszen ez kötötte le a Habsburgok erőit.
Rákóczi-szabadságharc
A szabadságharc az egymástól függetlenül szerveződő jobbágyfelkelés (adóterhek miatt tiltakoztak), és a nemesi mozgalom (a pozsonyi országgyűlésen hozott döntések ellen tiltakoztak) összekapcsolódása volt.
kuruc
a Habsburgok ellen küzdő magyarok
labancok
A Habsburg uralkodóhoz hű embereket nevezték így. Táboruk az idő előrehaladtával a kuruc kudarcok miatt nőtt.
rendi konföderáció
Az 1705-ös szécsényi országgyűlésen szabályozták Magyarország berendezkedését. A kormányforma (lengyel mintára) rendi konföderáció lett: teljesen a rendek irányítása alatt álló nemesi köztársaság. (A valóságban azonban Rákóczi vezérlő fejedelemként jelentős hatalommal bírt.)
ideiglenes közteherviselés
Az 1707-es ónodi országgyűlésen kényszerítette ki II. Rákóczi Ferenc. Azt jelentette, hogy a hadiadó egy részét a nemesség fizette.
hajdúszabadság
II. Rákóczi Ferenc a sárospataki országgyűlésen (1708) hajdúszabadság (katonai szolgálatra kötelezett szabadparaszti jogállás) ígéretével próbálta egyben tartani a csapatokat, de a hadsereg mégis bomlani kezdett.
amnesztia
büntetlenség. Amnesztiát kaptak a szatmári béke (1711) értelmében a fegyvert letevő kurucok.