1.1. görögök - fogalmak Flashcards
demokrácia
nép hatalma (démosz + kratosz)
polisz
Ókori görög város, vagy városállam. A központban általában volt egy városias település, a polisz névadója, de a lakosság nagyobbik része ennek falain kívül, falvakban vagy tanyákon élt.
arisztokrácia
„A legjobbak uralma.” Az arisztokraták szolgákat tartó, jelentős javakkal rendelkező, csak kormányzással és katonáskodással foglalkozó kiváltságosok voltak. Hovatartozásukkal, származásukkal, gazdagságukkal kerültek bele ebbe a rétegbe már születésükkor.
démosz
nép, köznép
türannisz
Ókori görög államberendezkedés, hatalomra jutó egyeduralkodó (türannosz) hatalma
türannosz
egyeduralkodó a görög türannisz rendszerében (pl.: Peiszisztratosz)
népgyűlés / eklészia
Közvetlen demokrácia egyik megnyilvánulási formája. Tagjai összegyűléskor akaratukat személyesen (szavazással / közfelkiáltással) kinyilvánítva döntéseket hoznak.
esküdtbíróság
Nem szakértő, jogot végzett, hanem átlagos polgárokból álló bíróság, akik csoportokban, nem egyedül döntenek a peres ügyekben. Tagjait a népgyűlésen sorsolják.
demagógia
Politikai támogatás megszerzése csupán érzelmekre és előítéletekre alapozott állításokkal.
demagóg
Népszerűséget kereső, olcsó ígéretekkel kampányoló politikus, ókori szónok. A demagóg az érzelmekre és az előítéletekre akar hatni.
sztratégosz
Hadvezér, katonai stratégiák kidolgozója. Választják.
cserépszavazás
A népszavazás egy sajátos formája. Legalább 6000 polgár részvétele esetén, cserépdarabokra írt szavazás, amely az államra veszélyesnek tartott vagy túl nagy befolyást/hatalmat szerzett személy 10 évre történő száműzéséről döntött.