2.1. hűbériség, jobbágyság - fogalmak Flashcards
feudum
Előre meghatározott rend szerint örökölhető földbirtok, hűbérbirtok.
ispán/comes
Az uralkodó által a közigazgatási egységek (frankoknál grófság, Magyar Királyságban vármegye) élére kinevezett tisztségviselő.
vazallus
hűbéres; olyan személy, aki a hűbérúrtól földbirtokot kapott, s az őt ezért egész sor, főleg katonai szolgálatra kötelezte. Kölcsönös hűséget fogadott a hűbérurával.
robot
A földesúr háztartásában és a majorságban a jobbágyok által ingyen végzett munka, a feudális járadék egyik formája.
tized
Minden jobbágy által a terméséből, az állatokból, egyes ipari termékekből az egyháznak teljesített szolgáltatás.
jobbágy
Földesúri joghatóság (úriszék intézménye) alatt álló, a földtulajdonosnak különféle szolgáltatásokkal, az egyháznak és az uralkodónak adókkal és szolgáltatásokkal tartozó parasztság a feudalizmus viszonyai között.
majorság
Olyan terület egy uradalmon belül a feudalizmus idején, amely a földesúr saját birtokrésze.
uradalom
Olyan földesúri birtok a kora középkorban, ahol az akár szétszórtan elhelyezkedő földek egy nagybirtokos tulajdonában vannak, művelői (11-12. századtól: jobbágyok) a birtokos fennhatósága alatt vannak. A kora középkorban önálló gazdaságként működött.
az uradalom területeinek 3 típusa
- majorság
- jobbágytelkek
- közös használatú földek (erdő, tó, stb.)
kétnyomásos gazdálkodás
A legelőváltós gazdálkodást felváltó hatékonyabb gazdálkodási módszer, amiben a földet két területre osztották (ugar, művelt terület), és évente cserélték őket.
háromnyomásos gazdálkodás
A kétnyomásos gazdálkodásnál hatékonyabb földművelési forma, itt már a föld 2/3-át termelésre használták (őszi, tavaszi vetési területek), 1/3-át ugaron hagyták. A területek évente cserélődtek.
agrárforradalom
Az első ezredforduló környékére nyugaton elterjedt új eszközök, a nehézeke, a patkó és a szügyhám hatékonyabb termelést tett lehetővé.