2.2. középkori egyházak - fogalmak Flashcards
szkizma
A nagy egyházszakadás görög szakszóval.
invesztitúra
Egy egyházi hivatalba való beiktatás joga. -> Invesztitúraharcok császár vs pápa
ortodox kereszténység
görög-keleti, pravoszláv egyház, “igazhitű”;
Minden olyan egyház, amely az egykori Bizánci (Keletrómai) Birodalomban, vagy az innen kiinduló hittérítés folytán keletkezett, és emiatt különbözik az egykori Nyugatrómai Birodalomban lévő nyugati (katolikus) egyháztól.
pápa
A római katolikus egyház feje, ma a Vatikán, mint teokratikus állam vezetője, aki az egyházjog szerint az egyház legfőbb tanítója, kormányzója és bírája, Szent Péter utóda.
szerzetesség
A remeteségből kifejlődött, a görögkeleti és római katolikus egyházban létező intézmény. A szerzetességet elfogadó személyek fogadalmat tesznek az engedelmességre, a szegénységre és tisztaságra (szüzességre), mely egyes szerzetesrendeknél még egyéb fogadalmakkal egészülhet ki.
inkvizíció
A római katolikus egyház sokszor kínvallatást sem mellőző törvényszéke, amelyet az eretnekség ellen hoztak létre a 13. században.
eretnekség
A hivatalos egyházi tanítástól eltérő tanok. Főként a római katolikus egyház használta megbélyegző értelemben a katolikus hittételektől többé-kevésbé eltérő személyekre, irányzatokra, illetve mozgalmakra. Ezek sokszor az egyház fényűző voltával szemben léptek fel.
antijudaizmus
A judaizmussal, azaz az izraelita vallással szembenálló, vallási, teológiai alapokon nyugvó ideológia. A zsidóság megtűrt vagy üldözött vallás volt a középkorban.
cölibátus
papi nőtlenség