31-40 Flashcards
Prava kupca u slučaju fizičkih mana - uvod
Prodavac dužan da isporuči robu fizičkih svojstava koja su u svemu usaglašena sa ugovorom, običajima i propisima. Ako ona u nečemu odstupa od toga, ima fiz. manu.
Svakom manom (fiz. i pravnom) P umanjuje vrednost robe u odnosu na cenu koju je K pristao da plati. Fizičkom se umanjuje upotrebljivost robe ili njena tržišna vrednost, a pravnom se K onemogućava da stekne svojinu ili mu se ona ograničava u korist drugog lica. Time se vređa načelo jednake vrednosti uzajamnih činidbi u 2stranim i teretnim ug.
Kakva je odgovornost prodavca za fizičke mane?
Odgovornost prodavca za fizičke mane je objektivna (stroža od opšteg režima ugovorne odg), jer odgovara i kad nije kriv za manu (tj. i kad za nju nije znao, niti morao znati). Ako je znao za fiz. manu, odgovara još strože, jer mora kupcu da pruži zaštitu i kad je ovaj svojom grubom nepažnjom nije uočio, niti je prigovorio.
Kad se smatra da roba ima fizičku manu?
- Kad nema svojstva predviđena ugovorom ili propisima
- Ako svojstva nisu ugovorena, niti propisana, ima fiz. manu kad nema svojstva za svrhu za koju je K kupuje (uslov: prodavac znao ili morao znati za svrhu)
- Ako P nije znao za svrhu, mana postoji kad nema svojstva potrebna za redovnu upotrebu ili promet (tzv. srednji kvalitet).
- Nedostatak pakovanja ili loše pakovanje smatra se fiz. manom.
Roba ne mora biti nova (trguje se i polovnom i neispravnom robom).
4 uslova koja moraju da se ispune da bi nastupila obaveza prodavca da pruži zaštitu kupcu zbog fiz. mana
- Roba mora imati fiz. manu. Ako je neznatna, K nema pravo na raskid, ima ostala prava (npr. sniženje cene).
- Mora imati manu u času prelaska rizika za njenu slučajnu propast sa P na K. To je čas kad je P predao robu K ili je trebao da je preda, a K ga je u tome onemogućio neopravdanim odbijanjem da je primi. Izuzetno, P odgovara i za manu koja se pojavi nakon prelaska rizika, ako je posledica uzroka koji je postojao u času prelaska. U suprotnom, smatra se da je mana nastala usled kupčeve upotrebe.
- K mora da je savestan (nije znao niti mogao znati u času zaklj). Dakle, mana mora biti skrivena! Skrivena = brižljivo lice prosečnog znanja i iskustva (i istog zanimanja kao K) ne može lako uočiti pri uobičajenom pregledu. Prodavac odgovara i za vidljivu manu, iako je K nije prigovorio, ako je za nju znao, a kupcu saopštio da stvar nema nikakvu manu (obmana kupca).
- K mora da blagovremeno obavesti prodavca o mani kad za nju sazna. Vidljiva i skrivena: odmah čim je uoči, a najkasnije u roku od 6M kad mu je predata roba. Skrivena mana u građ. prodaji se mora prigovoriti u roku od 8D kad je K otkrije.
K ne uživa zaštitu za fiz. mane kad je stvar kupio na prinudnoj javnoj prodaji (čak i kad su mane skrivene).
Da li sud pazi po službenoj dužnosti na propuštanje rokova za prigovor fizičkih mana? Da li se ti rokovi mogu ugovorom promeniti?
Sud ne pazi po službenoj dužnosti na propuštanje rokova za prigovor, već samo po prigovoru prodavca. Rokovi za prigovor se mogu ugovorom produžiti, ali ne i skratiti.
Ako je P popravio ili zamenio robu, ponovo počinju da teku rokovi za prigovor od časa opravke, tj. kad je K opet primi.
Smatra se da je P obavešten o mani u času kad kupac pošalje prigovor. Tad se rizik za sl. propast vraća prodavcu.
Sredstva zaštite u slučaju fizičkih mana
Sredstva zaštite (uz pravo na naknadu štete):
1. pravo da P ukloni manu ili isporuči drugu robu bez mana (tzv. ispunjenje ugovora)
2. pravo da snizi cenu
3. pravo da raskine ug.
K nema pravo da odmah raskine, jer mora prodavcu prvo da ostavi naknadni rok da uredno ispuni svoju obavezu. Može raskinuti bez ostavljanja tog roka, ako mu P izjavi da neće ispuniti ug. ili to proističe iz okolnosti.
Izbor između uklanjanja mane i zamene robe je neopoziv. Ako P ne ispuni obavezu ni u naknadnom roku, ug. se raskida po samom zakonu njegovim protekom. K može održati na snazi, ako bez odlaganja saopšti da zahteva ispunjenje ili snižava cenu (srazmerno umanjenju njene trž. vrednosti na dan isporuke). Ako snizi cenu (bonifikacija), gubi pravo da raskine ug.
Koja pravila važe za raskid u slučaju fizičke mane?
Za raskid usled fiz. mane važe pravila o raskidu zbog neisporuke. Raskid je vansudski (osim kad nastupa po zakonu) i ima vremenski povratno dejstvo.
K mora vratiti robu u stanju u kom je primio. Inače ako to ne može (osim ako on nije kriv za pogoršanje: viša sila, slučaj, radnja pregleda robe), nema pravo da raskine, jer njihove imovine moraju da se vrate u stanje pre zaklj. ug. Tad ima pravo na sniženje cene i naknadu št.
Šta kada samo deo isporučene stvari ima manu?
Kad samo deo isporučene stvari ima manu, K ima ista prava na zaštitu u pogledu manljivog dela, kao što ih ima u pogledu cele stvari (tj. ispunjenje, sniženje cene i raskid, uz odštetu).
Međutim, ako je manljiv deo odvojiv bez oštećenja po ostatak stvari (točak vozila), nema pravo da raskine ug. u celini jer mu P nije otklonio manu. Ima pravo da raskine ceo ug. ako je stvar jedinstvena celina ili ima opravdan interes da primi celu stvar bez mana.
Šta ako prodavac isporuči robu boljeg kvaliteta?
Ako P isporuči robu boljeg kvaliteta od ug, K dužan da je primi (P nema pravo na višu cenu). Ima pravo da odbije kad ima opravdan interes da primi robu baš ug kval. Tad se smatra da je roba manljiva.
Šta ako peodavac isporuči samo deo ugovorene stvari?
Moguće je da P isporuči samo deo ugovorene stvari, npr. ne isporuči neku od više stvari predviđenih jednim ugovorom (npr. isporuči mašinu bez rezervnih delova ili 300 umesto 500 flaša soka). To je delimična isporuka — neuredno ispunjenje obaveze, ali bez mana u kvalitetu robe.
Ako je stvar deljiva, K je dužan da primi i plati isporučeni deo. Za neisporučeni ostatak ima pravo izbora:
- da zahteva naknadnu isporuku
- da delimičnim raskidom odustane od njega.
Ako je stvar nedeljiva ili je deljiva ali K ima opravdani interes da primi celu ugovorenu količinu, ima pravo da raskine ugovor u celini
Šta ako prodavac isporuči veću količinu generične robe?
Kad P isporuči veću količinu generične robe, K nije dužan da primi višak. Ako primi, dužan da plati. Za razliku od građ. prodaje u kojoj K ne mora izričito da odbije prijem viška, u trgovinskoj to mora da učini u razmnom roku. Ako ćuti, smatra se da je prihvatio višak i mora da ga plati.
U trgovini se često dešava da se ugovara velika kol. robe u rasutom/tečnom stanju, te je prodavcu teško da isporuči tačno ugovorenu kol. Zato su dopuštena odstupanja u granicama prihvatljive tolerancije (npr. do 2%), osim kad je drukčije ugovoreno (“bez tolerancije”).
Da li se prodavčeva odgovornost za lošu isporuku može isključiti? Kakvi su rokovi zastarelosti za fizičke mane?
Prodavčeva odgovornost za lošu isporuku se može isključiti/ublažiti.
Rokovi zastarelosti su imperativni. Rok u kom K ima pravo da tuži prodavca radi zaštite zbog fiz. mana je GODINU DANA OD DANA KAD MU JE BLAGOVREMENO POSLAO PRIGOVOR! Taj rok zastaje kad je K prevarom prodavca bio sprečen da se zaštiti.
Ipak, ako K propusti rok za tužbu, a još nije platio cenu, ima pravo na njeno sniženje i naknadu št. Njega ostvaruje prigovorom u parnici protiv tužbe prodavca za isplatu cene.
Šta je garancija?
Jednostr. izjava proizvođača, kojom tvrdi da će roba koju je proizveo biti ispravna u obećanom dužem roku nakon isporuke kupcu (tzv. garantni rok), obavezujući sebe i prodavca da je BESPLATNO opravi ili zameni, ako se neispravnost pojavi do isteka tog roka.
Ugovor o garanciji
Kad K primi garantni list koji mu uz račun izda P, zaključuje sa njim ug. o garanciji, pod uslovima koji su u listu navedeni. Obaveza prodavca prema kupcu po osnovu garancije se zasniva na ug. koji je sa njim zaključio (npr. o prodaji, o garanciji), a obaveza proizvođača se zasniva na zakonu (po osnovu izjave koju mu je dao putem prodavca).
Davanjem garancije se može samo pooštriti odg. prodavca za mane trajnije robe, pre svega tehničke prirode (npr. duži rok u kome mana ne sme da se pojavi).
Smisao garancije
pojačana zaštita kupaca trajnijih proizvoda namenjenih višekratnoj upotrebi. Proizvođači su počeli da svojim kupcima daju pojačanu zaštitu, jer su na to bili podstaknuti međusobnim tržišnim nadmetanjem. U nadmetanje su uključili i prodavce, jer retko lično prodaju svoje proizvode.
Ko je davalac garancije?
pre svega proizvođač, a uz njega i P. P se nalazi u neposrednom odnosu sa K po osnovu ugovora, a proizvođačev odnos sa K se zasniva na zakonu, na osnovu izjave o garanciji koju mu daje putem P u času kupovine.
- retke su garancije koje da isključivo P (njih obično daju domaćim kupcima uvoznici strane robe).
Ko je imalac garancije?
pre svega K (obično potrošač), ali i lice koje predmet kasnije stekne od K do isteka garantnog roka.
Šta je predmet garancije?
može biti svaka trajnija roba namenjena višekratnoj upotrebi. Njeno davanje obično zavisi od volje proizvođača, ali je zakonom imperativno propisana za tehničku robu.
Šta je uslov da nastane obaveza iz garancije za proizvođača?
da kupcu izda garantni list. To je isprava kojom se priznaje njenom imaocu pravo na besplatno otklanjanje mane, ako se pojavi tokom g. roka.
- ako je imalac garancije potrošač, g. list mu nije potreban za ostvarivanje prava iz garancije, već je dovoljan samo račun.
Kakva garancija može biti?
Garancija može biti obavezna i dobrovoljna.
Obavezna postoji kad se propisima nameće obaveza proizvođačima odr. stvari da imaju propisana svojstva i trajnost. Ako ih nemaju, ne sme da ih stavi u promet (privredni prestup ili prekršaj).
Dobrovoljna g. je ona koju proizvođač ili P voljno daje.
Šta je garantni rok?
Garantni rok je vreme u kom treba da se pojavi neispravnost, da bi po zahtevu imaoca garancije nastala obabeza davaoca da je otkloni. Ako nije propisan, određuje ga davalac.
- garancija ima smisla samo ako je taj rok duži od zak. roka zaštite kupca za slučaj fiz. mana
- g. rok se računa od dana kad je P predao robu kupcu; nije značajno da li je mana postojala u tom času (povoljnost u odnosu na zaštitu K od fiz. mana)
- ako dođe do manje opravke stvari, g. rok se produžava za onoliko koliko je imalac bio lišen upotrebe stvari
- ako je opravka bitna ili je stvar zamenjena, g. rok počinje da teče iznova od isporuke opravljene/zamenjene stvari.
Koja prava ima imalac garancije?
Da zahteva od njenog davaoca da stvar opravi/zameni, ako se neispravnost pojavi tokom g. roka. Dovoljno da izjavi taj zahtev pre isteka g. roka — ne nameće mu se rok za prigovor (kao što se nameće K u slučaju fiz. m). Trošak opravke/zamene snosi davalac, a rizik sl. propasti od časa odnošenja stvari do časa predaje opravljene stvari snosi PRODAVAC.
Imalac ovlašćen da mu davalac otkloni neispravnost u razumnom roku (u suprotnom ima pravo da raskine ug. ili snizi cenu, ali ta prava ima samo prema P jer je s njim u ug. odnosu).
Prava imaoca po osnovu garancije prestaju na 3 načina
- istekom garantnog roka
- kad je zahtevao otklanjanje neispravnosti, ali mu davalac nije otklonio, ako ga ne tuži u roku od 1G pošto mu je podneo zahtev za otklanjanje mane
- ako bitno povredi uslove za ostvarivanje prava na zaštitu, koji su određeni u g. listu (nevaljano držanje i upotreba stvari); tad garancija prestaje samim preduzimanjem te radnje, pre isteka g. roka.
Šta je pravna mana?
Pravna mana = nemogućnost K da stekne svojinu na kupljenoj stvari, jer postoji smetnja u prodavčevom pravu da njom raspolaže.
- načelo nemo plus iuris (P ne može preneti više prava na stvari nego što sam ima).
Ako P nema pravo niti ovlašćenje po zakonu (kao zalogoprimac npr.) ili volji vlasnika da otuđi stvar, K ne postaje vlasnik. Vlasnik mu može oduzeti stvar.
Ako P ima pravo da otuđi stvar, ali ne u obimu koji je ugovorio s K (npr. zbog zaloge), K stiče svojinu, ali najviše u obimu prodavčevog prava. Pravnom manom mu se povređuje pravo da stekne svojinu i mirnu državinu.
Šta je evikcija?
ako K izgubi državinu na stvari ili mu mogućnost njenog korišćenja bude ograničena zbog jačeg prava drugog lica, kaže se da je pretrpeo evikciju. Evikcija može biti:
1. POTPUNA – kad potpuno izgubi državinu (npr. oduzeta mu zbog svojine ili zaloge drugoga).
2. DELIMIČNA – izgubi državinu na delu stvari ili ima celu stvar u državini, ali mora da trpi da je i drugi koristi (npr. suvlasnik).
Evikcija je retka u trg. pravu, jer je predmet trgovinske kupoprodaje obično roba, a K je zaštićen pravilima o sticanju od nevlasnika.
- evikcija može da se desi kad se prodaje preduzeće (npr. opterećena imovina)!
Kupac uživa zaštitu čim sazna da ga neko lice pravno uznemirava! Ne mora pretrpeti evikciju, dovoljno je da postoji rizik evikcije!
4 uslova da kupac uživa zaštitu u slučaju isporuke robe sa pravnim manama
1️⃣ Potrebno da se uznemiravanje zasniva na pravu. Ne uživa zaštitu ako ga neko faktički uznemirava. Uznemiravanje može da se zasniva na stvarnom pravu ili na potraživanju kojim se isključuje/umanjuje/opterećuje pravo K ili na javnopravnom ograničenju, koje K nije bilo poznato u času zaklj. ug. Nije potrebno da uznemiritelj sudski ističe pravo prema K.
2️⃣ Smetnja postojala u času ISPORUKE stvari, a ako kupuje pravo, onda u času zaklj ug. Nema evikcije ako stvar nije u državini kupca.
3️⃣ K je savestan (nije znao, niti mogao znati da postoji smetnja u P pravu da mu prenese svojinu). Smatra se da je savestan i ako je znao za pravnu manu, ali je mislio da će je P otkloniti.
4️⃣ K je obavestio P da ga 3. lice uznemirava.
- Ne mora ga obavestiti ako prodavac to već zna ili kad je zahtev 3. lica očigledno pravno osnovan (može tad da prizna zahtev 3. licu, te da pozove prodavca na odgovornost).
- Sankcija neobaveštavanja nije gubitak kupčevog prava na zaštitu od prodavca (jer on ima pravo da ga pozove na odgovornost i kad se sam upustio u spor sa 3. licem, te ga izgubio; izuzetno, tad gubi pravo da ga pozove na odg. ako prodavac dokaže da je raspolagao sredstvima da odbije zahtev trećeg u parnici s kupcem).
Zaštita kupca u slučaju pravnih mana
Čim prodavac sazna da 3. lice pravno uznemirava kupca, dužan je da mu pruži pomoć – npr. da ga upozna sa dokaznim sredstvima da mu pravo nije manljivo.
Ako je 3. lice tužilo kupca ili je kupac tužio njega zbog uznemiravanja, prodavac mora da pomogne kupcu da pobedi u sporu. Ako mu ne pruži pomoć, kupac ima pravo da raskine ug.
Ako kupac pretrpi potpunu evikciju – ug. sa prodavcem se raskida po sili zakona.
Ako pretrpi delimičnu – ima pravo da raskine ug. ili da zahteva sniženje cene srazmerno umanjenoj vrednosti stvari.
Ako raskine ug, mora vratiti stvar prodavcu, a prodavac mu vraća naplaćenu cenu. Ima pravo i na naknadu štete (osim ako je u času zaklj. ug. znao za rizik evikcije).
Kakva je prodavčeva odgovornost za pravne mane? Rokovi zastarelosti?
Prodavčeva odgovornost za pravne mane je objektivna (jer odg. kupcu i kad nije znao za njih). IZUZETNO, ne odgovara kad ga kupac nije obavestio o uznemiravanju, a on je raspolagao pravnim sredstvima!
Kupčeva prava po osnovu pravne mane zastarevaju, ako ne tuži prodavca u roku od 1G kad je saznao za nju!