21-30 Flashcards
Pojam i opšte karakteristike ug. o prodaji
Prodavac se obavezuje da preda stvar u svojinu kupcu, kupac se obavezuje da plati cenu, kao novčanu naknadu.
- najznačajniji ug u privredi, najčešći jer se po osnovu njega obavlja najveći promet robe
- njegova pravila služe kao uzor za uređivanje ostalih 2strano ob i teretnih ug; ona shodno važe i u njima, ako neko pitanje nije uređeno posebnim pravilima.
Po čemu se ug. o trgovinskoj prodaji razlikuje od građanskopravne prodaje?
po razlogu (kauzi) zbog kojeg ga kupac zaključuje.
- u građ. kupuje stvar da bi je upotrebljavao i zadovoljio potrebu
- u trg. je obično preprodavac (da bi prodao drugom u istom/prerađenom stanju po višoj ceni); cilj sticanje dobiti.
Ug. o prodaji je trgovinski ako (2)
- obe ug. strane privredni subjekti
- njegov predmet u okviru ili u vezi sa njihovim poslovanjem.
Jedna od najvažnijih posledica trgovinske prodaje:
Cena nije bitan sastojak
Bitni sastojci ugovora kod građanskopravne i trgovinske prodaje
U građanskopravnoj prodaji bitni sastojci ugovora po prirodi posla su stvar i cena (u kupoprodaji nepokretnosti i forma). U trg. prodaji je bitan sastojak samo stvar (roba), kao predmet prodavčeve obaveze. Cena, kao predmet kupčeve, je prirodan sastojak (ugovornici se o njoj ne moraju saglasiti da bi zaključili ug). Oni i nju obično ugovaraju, ali ako propuste smatra se da su ugovorili tržišnu cenu (ona se određuje dispozitivnim zak. pravilima ili običajima).
Bitni sastojci ugovora o prodaji po volji ugovornika
Trg. ug. o prodaji obično složeniji od građanskopravnog - ugovornici se saglašavaju o nizu činjenica koje nisu uslov za njegov nastanak, ali su im bitne u njihovom odnosu. Takvi slučajni sastojci postaju bitni sastojci po volji ugovornika. Npr datum, mesto i način isporuke i plaćanje, pakovanje robe, prevoz, osiguranje.
- u spoljnotrgovinskoj prodaji se ugovorom posebno uređuje plaćanje carine, pribavljanje uvoznih dozvola i merodavno pravo.
Pravni izvori za ug. o prodaji
Zavisi da li je reč o međ. ili domaćoj prodaji. U domaćoj važe domaći izvori, a u spoljnotrgovinskoj prodaji domaćeg lica sa stranim važe međ. izvori, a može važiti i nac. praco (domaće/strano) na koje upućuju kol norme.
Domaći izvori za ugovor o prodaji
🌺Glavni domaći izvor: ZOO, ali obaveze ugovornika (naročito prodavca) često podležu i javnopravnim propisima. Npr zakoni kojim se uređuje jednoobraznost i kvalitet robe (naročito je tehnička/prehrambena) (Zakon o standardizaciji, niz uredbi u pravilnika).
- ponašanje prodavaca i ugovori koji se smatraju nepoštenom trž. ut - Zakon o trgovini
- pojača zaštita potrošača - Zakon o zaštiti potr.
- Značajan izvor: OU za promet robom iz ‘54, Posebne uzanse u prometu robe na malo, mnoštvo trgovinskih običaja
🌺 U spoljntrg. prodaji glavni domaći izvor: Zakon o spoljnotrgovinskom poslovanju.
Međunarodni izvori za ugovor o prodaji
Međ. izvori: konvencije, OUP, tipski ugovori, međ. trg. običaji.
- Značajna: Bečka k o ugovoru o međ. prodaji robe – primenjuje se u spoljnotrgovinskoj prodaji domaćih privr. subjekata umesto ZOO i kad je ugovoreno srpsko pravo kao merodavno, jer se smatra delom domaćeg prava.
Dejstvo ugovora o prodaji
Obligacionopravno dejstvo – njegovim zaključenjem se ne prenosi svojina na robi sa prodavca na kupca; on je pravni osnov prenosa svojine, stvara obavezu prodavcu da preda robu (čime kupac stiče sv).
Praktičan značaj obligacionopravnog dejstva ugovora o prodaji
1️⃣ Ako P ne preda robu, k nema pravo da ga tuži kao njen vlasnik, jer nije stekao svojinu. Može samo da ga tuži radi predaje stvari po osnovu ug.
- ako P proda istu robu 3. licu, kupac nema pravo da tuži 3. kako bi mu je predalo, jer nije vlasnik; samo raskine ug zbog neispunjenja (naknada štete).
2️⃣ P snosi rizik slučajne propasti dok ne preda robu. Izuzetno, kad se roba isporučuje prevozom, rizik prelazi na kupca kad je P preda prev (smatra se da je predao kupcu). Tkđ, rizik prelazi na k kad padne u docnju u prijemu robe.
Osobine ugovora o prodaji
2str obav, teretan, konsenzualan i neformalan. Redovno komutativan (može biti i aleatoran - kupovina buduće žetve). Trenutan (može i trajan - ug sa uzastopnim isporukama robe).
Posledica teretnosti ugovora o prodaji
Posledica teretnosti – svaki ug. odg saugovorniku za fiz i pravne mane ispunjenja svoje obaveze.
- U trg. prodaji mala mogućnost da prodavac odgovara za pravne mane stvari (gotovo nemoguće da kupac pretrpi evikciju, tj da mu neko oduzme robu po osnovu jačeg prava).
- K zaštićen pravilima o sticanju od nevlasnika - prodavac u trgovini je preprodavac, te i kad nije vlasnik robe, kupac postaje vlasnik kad je primi (ako je savestan - pretpostavlja se). Prodavac je lice koje stavlja robu u promet u svojoj del, roba je pokretna stvar, predata je kupcu, a on je platio cenu.
- Ako kupca prodavac ili 3. lice tuži zahtevajući da preda stvar ili da mu na njoj ograniči drž, savesni k se može odbraniti prigovorom da je svojinu na robi stekao po pravilima o sticanju od nevlasnika (a ne po osnovu ug. sa prodavcem).
Da li je ugovor o prodaji uvek neformalan?
Načelno je neformalan, osim kad je zakonom predviđeno. Npr ug o prodaji pokretne stvari fizičkom licu sa obročnim otplatama cene mora biti u pismenoj formi, jer je to potrošački ug (osim kad je kupac preduzetnik, tad je trgovinski).
- ug o prodaji naročito značajne robe mora biti u pismenoj f (brodovi, vazduhoplovi, el energija, prirodni gas).
Navedi vrste prodaje
- Prodaja pokretnih i nepokretnih stvari
- Međunarodna i domaća prodaja
- Prodaja na poček, gotovinska i pretplatna prodaja
- Prodaja uz povlastice jedne strane: Prodaja sa pravom probe, sa pravom preče kupovine, sa zadržavanjem prava svojine, sa pravom otkupa i sa pravom preprodaje (U trg. prodaja sa pravom otkupa i pravom preprodaje nisu primerene, jer su kupci obično preprodavci, te ne zadržavaju dugo kod sebe kupljenu stvar)
- Prodaja po načinu određivanja svojstava robe: specifikaciona prodaja i prodaja po uzorku ili modelu
- Jednokratna i višekratna prodaja
- Berzanska i vanberzanska prodaja
Pravni značaj podele prodaje na pokretne i nepokretne stvari
To je podela prema vrsti stvari koja predmet prodavčeve obaveze predaje.
Pravni značaj: prodaja nepokr uređena ne samo opštim pravilima o svim ug o prodaji, već i posebnim pravilima kojima se otežava njihov promet u cilju pravne sigurnosti.
Pravni režim ug. o prodaji nepokretnosti odstupa u nizu pitanja od trg. prodaje
- Prodaja nepokr strogo formalan ug. (trg prodaja načelno neformalna)
- Cena bitan sastojak
- Prodavac mora poštovati zakonsko pravo preče kupovine odr lica (x u trg prodaji)
- 🏡 se ne predaje, nego se kupac uvodi u posed (npr predaja 🔑), dok se roba predaje
- Kupac postaje vlasnik uknjižbom svojine u njegovu korist.
Ako se neko lice bavi kupovinom nepokr (prodaje po višoj ceni/izdaje u zakup) i ugovornici u takvim poslovima su privr subj i ug bi bio zaključen u ili u vezi s njihovim poslovanjem, strogo pravno gledano, takvi ug bi bili ug u privredi. Ali bi teško mogli da se izjednače sa trg prodajom, jer bi mnoga osobena pravila trg prodaje bila neprimenjiva!
Podela na međunarodnu i domaću prodaju
Prema sedištu ugovornika.
Pravni značaj: u međ prodaji postoji sukob nacionalnih prava i sudova država, jer ona mogu da različito uređuju ista ? (npr mesto i vreme zaključenja i ispunjenja). To se rešava pravilima mpp-a ili zaključivanjem konvencija (koje ujednačavaju nacionalna prava i tako se izbegava sukob).
Kriterijum za podelu prodaje na poček, gotovinsku i pretplatnu
Prema vremenu u kom je ugovoreno plaćanje cene.
Prodaja na poček
prodavac se obavezuje da najpre isporuči, kupac da plati cenu u odr rok po prijemu. Robni kredit. Ako isporučena roba daje plodove, kupac dužan da plaća kamatu do isplate cene (kao naknadu za plodove).
Gotovinska prodaja
kupac plaća cenu istovremeno s prijemom. Ako na to nije spreman, prodavac ima pravo da odbije da mu preda robu, osim ako mu kupac pruži valjano obezbeđenje. Kupac ima pravo da odloži plaćanje dok ne pregleda robu i utvrdi da je saglasna ug. Osnovna vrsta prodaje (pretpostavljena).
- U trg. gotovo neprimenjiva: isporuka velike kol. robe na mestu na kom bar jedan ugovornik nije prisutan; količina može da odstupa od ugovorene (a cena se plaća za isporučenu kol), te kupcu mora da se ostavi ⏱️ da je pregleda nakon prijema. U trg. se 💸 plaća gotovo isključivo bezgotovinskim načinom.
Pretplatna (avansna) prodaja
kupac najpre plaća cenu, a prodavac isporučuje robu u ug. roku pošto u celosti naplati cenu. Ako rok plaćanja nije ugovoren, po uzansama je 8D po zaklj ugovora. Kupac kreditira novcem prodavca. Mora izričito da se ugovori klauzulama “plaćanje unapred”, “cena i vozarina”. Ugovara se kad prodavac sumnja u platežnu spos. kupca ili nema dovoljno sredstava da isfinansira proizvodnju/nabavku robe od trećeg, ili je voljan da kupcu proda robu po nižoj ceni jer mu je ranije plaćena.
Prodaja na probu
K ovlašćen da vrati stvar prodavcu bez plaćanja cene, ako u odr. roku utvrdi da ne zadovoljava njegove potrebe i želje. Ako ne obavesti blagovremeno prodavca, gubi pravo da vrati stvar (smatra se da je izdržala probu).
- Ugovorom se može isključiti nahođenje kupca u odlučivanju, nametanjem objektivne probe (utvrđuje se da li stvar zaista ima odr. svojstva ili da li je podobna za odr. namenu). Tad kupac nema pravo da odustane od ug, ako je proba uspešna.
- Dok rok probe ne istekne, prodavac snosi rizik slučajne propasti.
Prodaja sa pravom preče kupovine
P ima pravo da mu kupac ponudi stvar koju je od njega kupio, ako namerava da je preproda u ug. roku, te da je od njega kupi po ISTOJ CENI i DRUGIM USLOVIMA po kojim je nameravao da proda trećem licu.
- P mora da odgovori kupcu u roku od mesec dana pošto ga je ovaj obavestio o nameri prodaje.
- Pravo preče kupovine traje ugovoreno vreme, ali najduže 5G od zaključenja ug.
- Kupac povredi prodavčevo pravo prvenstva (stvar proda trećem i ne obavesti ga o svojoj nameri prodaje), prodavac ima pravo prekupa (uslov: 3 lice nesavesno u vreme zaključenja).
- Rok u kom prodavac ima pravo da zahteva poništaj kupčevog ug sa trećim: 6M otkad je saznao za njega.
Prodaja sa zadržavanjem prava svojine
ostaje vlasnik dok mu kupac potpuno ne isplati cenu. Isplatom svojina prelazi na kupca po sili zakona; u suprotnom prodavac ima pravo da oduzme stvar (obaveza vraćanja isplaćenog dela cene).
- Klauzula o zadržavanju svojine dejstvuje prema kupčevim pov samo ako je sačinjena u obliku isprave koju je overio javni bel, i to pre nego što je kupac pao u stečaj ili je stvar zaplenjena u izvršnom post.
- Rizik slučajne propasti snosi kupac (ekon vlasnik)
Specifikaciona prodaja
kupac ovlašćen da po zaklj. ug. u odr. roku saopšti prodavcu kakva tačno svojstva roba treba da ima (o čijoj osnovnoj ceni, vrsti i kol. su se sporazumeli). Često reč o robi koja tek treba da se proizvede prema kupčevim potrebama (a kupac nije mogao u času zaklj. da se odluči o detaljima).
- Ako ne saopšti specifikaciju u ug. roku, prodavac može da raskine ug i traži naknadu št.
- ILI može da sam sačini specifikaciju prema onom što mu je poznato o kupčevim potrebama. O njoj mora detaljno da obavesti kupca i da mu ostavi razuman rok da da drugačiju spec.
Mora isporučiti robu u skladu sa specifikacijom, inače se smatra da ima fiz. mane.
Prodaja po uzorku ili modelu
prodavac obavezuje da isporuči robu saglasno svojstvima uzorka ili modela koji je pokazao kupcu pri njegovom zaključenju. Uzorak je mala kol robe, a model geometrijsko telo ili druga stvar koja umanjeno predstavlja ugovorenu robu.
- ne isporuči robu koja u celosti odgovara osobinama uzorka/modela, u trg. prodaji odg za fiz mane, a u građanskopravnoj prodaji odg za neispunjenje ug.
- Odgovornost može da izbegne: ako je odstupanje dopušteno ug/običajem, ili ako je uzorak/model pokazao kupcu samo radi obaveštavanja, bez obećanja potpune usaglašenosti.
Jednokratna i višekratna prodaja
Prema broju navrata u kojim prodavac isporučuje robu.
Jednokratna – isporučuje u jednom navratu. Pretpostavlja se.
Višekratna (ug. o isporuci)– u više navrata u odr. vrem razmacima, do iscrpljivanja cele ugovorene količine ili do isteka trajanja ug.
Pravni značaj: u višekratnoj veći rizik raskida/izmene zbog promenjenih okolnosti (za nju važe i posebni običaji).
Predmet prodavčeve obaveze kod ug. o isporuci
samo roba odr. po rodu, koju on najčešće nema u času zaklj ug, jer tek treba da je proizvede ili nabavi.
Ako je ukupan rok uzastopnih isporuka 2 ili više meseci, a nisu ugovoreni rokovi i kol pojedinih obroka…
prodavac isporučuje robu svakog meseca u približno jednakim kol.
Ako je ukupan rok kraći od 2 meseca, prodavac ispunjava obavezu u dva jednaka obroka: sredinom i krajem ugovorenog roka.
Kriterijum podele na berzansku i vanberzansku prodaju
Prema načinu na koji se zaključuje
Berzanski ugovor o prodaji
ug. koji članovi berze zaključe putem berzanskog javnog nadmetanja, a za predmet imaju robu koju je ona primila u svoju organizovanu trgovinu. Samo generična roba čiju trgovinu berza organizuje.
- Cena se određuje prema jediničnim cenama koje se postignu javnim nadmetanjem u berzi na dan zaključenja.
- Osim robe, u berzama može da se trguje i serijskim HOV (efektne berze), plemenitim metalima i devizama (valutne berze).
Kakvi mogu biti berzanski poslovi?
- DNEVNI: izvršavaju se odmah po zaključenju (najkasnije istog dana)
- ROČNI: ispunjavaju se po proteku ug. roka (on mora da se poklapa sa obračunskim razdobljima berze).
Da li lica koja nisu članovi berze mogu u njoj da lično prodaju i kupuju kotiranu robu?
Lica koja nisu članovi berze nemaju pravo da u njoj lično prodaju i kupuju kotiranu robu, već samo putem članova (daju članovima naloge za kupovinu/prodaju).
Predmet glavne obaveze prodavca - uvod
Glavna obaveza: da preda stvar. Stvar predmet glavne obaveze; ima i sporednih (npr davanje pratećih isprava, pakovanje). Osim stvari, predmet prodaje može biti i pravo ili skup stvari i prava (jedinstvena imov celina; npr preduzeće).
Da li je predmet prodavčeve obaveze kod trgovinske prodaje svaka stvar?
Predmet prodavčeve obaveze kod trg. prodaje nije svaka stvar – roba kao telesna, pokretna stvar namenjena prodaji (x bestelesne, nepokretne stvari; x HOV i novac);
- brodovi i vazduhoplovi se kupuju i prodaju po pravilima sličnim za promet nepokretnosti (pismena forma, kupac na njima ne stiču svojinu predajom, već kad bude upisan kao vlasnik u odg. registar)
Predmet prodavčeve obaveze - da li je roba u slobodnom prometu?
Roba načelno u slobodnom prometu - osim kad je propisima za neku vrstu određeno da je u ograničenom prometu (zaštita javnog interesa; lekovi, oružje). Trguju samo privr subj sa posebnom dozvolom; i ta roba mora da ispuni propisane uslove da bi bila bezbedna za upotrebu (pakovanje, sastav); obično se sme prodavati samo u posebno opremljenim prostorima uz učešće stručnih lica (apoteka).
Kakav mora biti predmet prodavčeve obaveze?
Predmet prodavčeve obaveze mora biti dopušten (tj. u prometu, makar ograničenom) i moguć! Predmet prodaje može biti postojeća i buduća roba.
- buduća = ona koju se P obavezuje da stvori nakon zaklj ug;
- postojeća = postoji u času zaklj. Može biti u svojini P ili drugog lica, jer P može prodati i tuđu robu ako je na to ovlašćen (npr kao komisionar/zalogoprimac). I kad nije ovlašćen, k može steći svojinu (ako je savestan) po pravilima o sticanju od nevlasnika.
Predmet prodavčeve obaveze - da li roba mora biti određena?
Roba mora biti i ugovorom određena (da bi prodavac znao na šta se tačno obavezuje, a kupac šta potražuje); u supr. ug ne nastaje (nema bitnog sastojka).
- pojedinačno određena stvar je ona koja se zbog svojih osobina jasno razlikuje od drugih; stvar koja jedinstvena u svetu ili generična stvar koja je individualizovana (postiže se ugovaranjem opisa robe i njenih svojstava)
Predmet prodavčeve obaveze - roba određena po rodu
U trgovini roba češće stvar određena po rodu - ona se ugovorom određuje po 3 svojstva: vrsta, kol i kvalitet.
Vrsta mora biti tačno određena (inače ug. ne nastaje). Nije dovoljna odredivost. Poreklo robe može biti bitno za određivanje vrste, te se mora jasno odrediti (futoški 🥬).
Količina može biti određena ili odrediva. Ugovara se broj odgovarajuće merne jedinice.
- komadna roba se broji (100 veš mašina odr marke), a roba u rasutom/tečnom stanju se meri po težini/zapremini
- u Srb se primenjuje metarsko-decimalni sistem
Predmet prodavčeve obaveze - količina
Količina je odrediva, ako je ona jasna ugovornicima na osnovu upotrebljenih izraza (npr “količina iz ranijih ug”). Količina ne mora (nekad i nemoguće zbog prirode robe) biti tačno određena - prodavcu teško da isporuči baš ugovorenu kol.
- Običajem se dopušta da isporuči veću/manju kol. od ugovorene, ako je odstupanje u prihvatljivim granicama (do 2%).
- Odstupanje nedopušteno ako je komadna roba ili je ono protivno prirodi posla.
- Dopušteno da se ugovori odstupanje u većoj meri – npr. ako je kol. ugovorena izrazima “oko, cirka, otprilike” dopušteno do 5% iznad/ispod ugovorene kol.
- Ako je kol. ugovorena izrazima “od-do” ili “najmanje-najviše” slobodan da isporuči bilo koju kol. u označenim granicama.
- Običajima određeno značenje izraza: vagon, cisterna, bruto za neto..
- vagon = 10.000kg bruto težine
- cisterna = 10.000kg neto t
- bruto za neto = P mora da isporuči ugovorenu bruto kol. robe (nema pravo da kupcu posebno naplati troškove pakovanja, jer su uračunati)
Predmet prodavčeve obaveze - kvalitet
Kvalitet je skup svojstava robe; ne mora biti ugovoren - P dužan da isporuči robu kojoj kvalitet odgovara svrsi za koju je k nabavlja (uslov: svrha mu bila ili morala biti poznata u času zaklj). Svrha nije bila poznata - najmanje srednji kvalitet (podobna za redovnu upotrebu ili za promet).
- mogu odrediti kvalitet detaljnim opisom svojstava robe, uzorkom ili modelom, pozivanjem na dobrovoljne standarde ili uobičajenim izrazima (čije je značenje utvrđeno običajima)
- izraz “uobičajeni kvalitet” = roba mora imati svojstva koja se u mestu prodavca redovno traže za njen promet.
- “takva kakva” = P se obavezao da isporuči robu sa odr. mesta (npr skladišta) bez prava kupca da je prebira i izdvaja robu boljeg kvaliteta. Isključuje se odg pr za fiz mane (osim ako je obmanuo k - smatra se da je obmanuo ako je znao da ima ozbiljne skrivene mane, ali ga nije upozorio).
- “viđeno - odobreno” = k pregledao robu pre zaklj i pristao na njena svojstva; isklj odg P za skrivene fiz mane
Predmet prodavčeve obaveze - propisani kvalitet
Propisani kvalitet - skup svojstava koji odr. roba mora da ima da bi smela da se proizvodi i prodaje na tržištu. Kad je propisan kvalitet, proizvođaču/trgovcu zabranjeno da prodaje robu drukčijih svojstava (prekršaj).
- STANDARD = tehn. specifikacija proizvoda sa višekratnom ili stalnom upotrebom, koju donosi Institut za standardizaciju Srbije. Ciljevi standardizacije: zaštita živ sredine, zdravlja i bezbednosti ljudi i dr živih bića, poboljšanje kvaliteta proizvoda i usluga. Donose za one proizvode za čiju upotrebu je korisna usklađenost njihovih osn svojstava kod svih njihovih proizvođača. Tehnički, prehrambeni i medicinski proizvodi.
- Primena standarda dobrovoljna (osim ako je tehničkim propisima određena kao obavezna).
Pravo kao predmet obaveze prodavca
Predmet prodaje mogu biti imovinska prava (samo ona prenosiva). Misli se na subjektivno pravo koje nije svojina, jer se ona odnosi samo na stvari.
Apsolutno (intelektualno pravo) ili relativno (potraživanje). I stvarno pravo uže od svojine može se prodati pod odr uslovima. Npr lična službenost (plodouživanje) može se prodati ako je ug. da je prenosiva. Stvarna služb se prenosi prodajom povlasnog dobra.
Prodaje se imovinska celina - za prodaju svakog sastojka se primenjuju opšta pravila shodno njegovoj prirodi. Npr za prodaju zemljišta i fabričke zgrade - pravila o prodaji nepokretnosti; za pokretne stvari (fabrička vozila) pravila o prodaji pokretnosti.