1-10 Flashcards
Šta su opšti uslovi poslovanja?
Jednostrana izjava privr. subjekta o tome pod kojim uslovima pristaje da zaključi ug. sa svakim licem koje ih prihvati. Po osnovu načela slobode volje svaki poslovni subjekt ima pravo da ih sastavi i oglasi. Ako sadrže bitne sastojke ugovora, važe kao ponuda (osim kad nešto drugo proizlazi iz okolnosti slučaja ili običaja). Slanje i deljenje kataloga, cenovnika, letaka – poziv da se učini ponuda. OUP nisu izvor prava, jer se ne radi o opštem pravnom aktu.
Dešava se da se primena nekih OU toliko ustali i raširi u praksi, da se podrazumeva da su ih učesnici posla ugovorili, iako se o tome nisu izjasnili u času zaklj. Naročito slučaj sa OU velikih privr. subjekata (snažne trgovinske, osiguravajuće i bankarske kuće).
- Udruženja ili grupe privr. subjekata u istoj privrednoj grani ustanove zaj. uslove poslovanja za svoje članove. Obavezni da ih primenjuju i ugovaraju. Tako se pravila OU vremenom u praksi proširuju i pretvaraju u opšta pravila. Njih prihvataju sva lica u poslovima na koje se odnose, čime postaju izvor prava. Uslov: nisu protivni imperativnim pravilima državnog prava.
- Primer: uslovi Lojdsovih osigurača u plovidbi.
Da bi OUP obavezivali učesnike…
Da bi OUP obavezivali učesnike: pristanu i to slobodnom voljom! Upoznat pre zaključenja (sastavljač da ih objavi na uobičajen način); sadržina nije poznata u času zaključenja - ne obavezuju ga; nužno da pruži stvarnu mogućnost da se sa njima upozna (x samo da ih preda pre zaključenja ug). Kad prihvati uslove, postaju sastavni deo ug (može i prećutan i konkludentan pristanak).
Ako OU postanu stalna poslovna praksa u odnosnoj struci, mogu prerasti u poslovni običaj.
I ako prihvati OUP, ne obavezuju ga (ništavne su):
- nepoštene odredbe (protivne cilju ug ili dobrim posl. ob)
- prestroge (lišava se prava, prigovora, rokova, nameću mu se prevelike obaveze)
- Ništavne i kad je nadležni drž organ dopustio primenu.
Nadzor OUP
OUP mogu biti izraz vladajućeg položaja na tržištu te da se zloupotrebljavaju na štetu slabijih učesnika;
1. Upravni nadzor – sprovodi država, organ mora da ih dopusti; prethodni nadzor; primenjuje se na uslove poslovanja javnih preduzeća
2. Sudski nadzor – naknadni; sudsko odbijanje primene prestrogih i nepoštenih uslova kad nastane spor povodom njih
3. Nadzor koji sprovode javna glasila – javnom mnjenju se skreće pažnja
4. Sopstveni nadzor
Pravna priroda OUP
Sporna pravna priroda:
- jedni kažu: ugovorne prirode, jer njihova primena mora da se ugovori
- drugi: normativne prirode, jer predstavljaju izvor prava (samo ako su prerasli u običaje)
- treći: mešovite prirode, jer je dovoljan i prećutan pristanak saugovornika (uslovi koji su postali raširena i ustaljena poslovna praksa, ali još nisu postali običaji)
Formularni ugovori
Zaključuju se na formularima na kojima su već odštampane njihove uobičajene odredbe, ugovornici popunjavaju samo nedostajuće podatke (lična obeležja, mesto i vreme isporuke).
- Redovno sadrže OUP sastavljača.
- Spadaju u tzv. autonomno trgovinsko pravo (zaj sa OUP, trgovinskim klauzulama, običajima i uzansama). Skup pravila koje ne stvara država, već posl subjekti u skladu s načelom slobode volje. Prihvata ako su u skladu s prinudnim normama i poštena. Dopušta, jer nije u stanju da uredi mnoštvo detalja u poslovnoj praksi, to joj je jeftinije, i posl subj su stručniji.
- Obrasce obično sastavlja posl subj koji svakodnevno zaključuje veliki br ugovora iste ili slične sadržine.
Kakvi formularni ugovori mogu biti?
Prema mogućnosti koju sastavljač ostavlja saugovorniku da utiče na konačnu sadržinu: tipski i ug po pristupu (adhezioni).
- Tipski: u pregovorima može da ugovori drukčije odredbe u obrascu, obično o manje važnim tačkama. U slučaju njihove nesaglasnosti sa OUP, važe posebni uslovi.
- Po pristupu: sastavljač ne dopušta nikakvo odstupanje; druga strana u celini prihvata ili odbija.
Šta su trgovačke klauzule i termini?
Uobičajeni izrazi u poslovnoj praksi, kojim se u ugovoru na skraćeni način upućuje na niz pravila o nekom poslu ili pitanja u njemu. Pravila su sadržana u zborniku (sastavila ovlašćena nedržavna stručna org: komora, strukovno udruženje). Nužno da se ugovori njihova primena - navođenjem skraćenice kojom se na njih upućuje.
Primer trgovinskih klauzula
Primer: transportne klauzule u ugovorima o kupoprodaji robe. To su skraćenice kojim se određuje vreme i mesto prelaska rizika i troškova sa prodavca na kupca u isporuci robe, dok se još nalazi kod prevozioca.
- primer: FAS - Solun (free alongside ship), prodavac snosi rizik dok ne postavi robu uz bok broda na doku u luci u Solunu.
Običaj uopšte
opšte pravilo koje stvara neorganizovano društvo, dugim ponavljanjem istog načina ponašanja u istim situacijama.
- trgovinski običaji specifični jer se brže stvaraju i menjaju nego u drugim oblastima, zbog veće promenjivosti okolnosti u trgovini.
Da bi trg. običaj nastao, dovoljno je da…
Da bi trgovinski običaj nastao, dovoljno da postoji ustaljena praksa u poslovanju velikog br lica u odr situaciji, tako da je opravdano da se očekuje da je poštuju i učesnici posla na koji se odnosi.
Učesnici moraju da se pridržavaju običaja, ako je pošten. Ružan običaj: čašćenje jače strane pri zaključenju.
Da li je običaj dispozitivno pravilo?
Običaj je dispozitivno pravno pravilo; učesnici mogu da isključe njegovu primenu ili mu izmene sadržinu.
Nepisana pravila. Ako se zapišu i sistematizuju u jednom aktu, postaju uzanse.
Nastanak običaja
je postepen. Obično se neko pravilo predvidi klauzulom u ug. U praksi pokaže zadovoljavajuće - sve veći br učesnika ga ugovara i postaje ugovorna praksa. Pretvara se u običaj kad se u praksi toliko raširi da ga primenjuje većina lica, tako da se primena podrazumeva i kad ga učesnici nisu izričito ugovorili. Time se stvara svest o njegovom postojanju i njegovu povredu sankcioniše sud. Ako se unese u zakon, prestaje biti običaj.
Podela običaja prema obuhvatu primene
opšti i posebni.
Opšti važe u svim privrednim granama, posebni samo u jednoj. Poseban ima prednost u primeni, ako su različiti u istom pitanju.
Podela običaja prema području važenja
međunarodni i nacionalni.
- Međunarodni važe u međ. trgovini i značajan su izvor trg. prava (jer mnogi odnosi u međ trg nisu uređeni pisanim izvorima (npr konvencijama), i zbog neizvesnosti merodavnog prava u slučaju spora)
- Nacionalni važe na teritoriji jedne države. Mogu biti opšti, područni i mesni.
Podela običaja prema uslovima za primenu
Voljni i pravni
Voljni običaji
za njegovu primenu nužna volja učesnika; primena ne mora da se izričito ugovori, dovoljno da se ne isključi. Dodatan uslov za primenu: mora ga biti svestan svaki učesnik u času preduzimanja posla. Ako nekom nije poznat, ne obavezuje ga. Dakle, za primenu: postojanje običaja, svest učesnika o njemu i volja da ga primene.
Pravni običaj
onaj u čije su postojanje i nužnost primene ubeđeni učesnici u času preduzimanja. Obavezuje učesnike i kad za njega nisu znali; nije potrebno da se ugovori primena. Za primenu dovoljno njegovo postojanje, jer se neoborivo pretpostavlja da ga učesnici znaju, ali se oborivo pretpostavlja da hoće da ga primene (zato nije imperativan).
Primena običaja
(zavisi da li je posao uređen zakonom):
- Ako nije uređen zakonom/propisom, ali jeste običajem, običaj se primenjuje ako je pošten.
- Ako je uređen prinudnim normama zakona, primena običaja isključena.
- Uređen dispozitivnim pravilima, ta pravila imaju prednost, ali običaj se primenjuje ako ga izričito ugovore.
- Zakon isto može da upućuje na primenu običaja.
- Ako zakon ne upućuje na primenu običaja, ali su njegova pravila nejasna, sud u sporu može da ih pojasni primenom običaja.