2. Történeti irányzatok a szociálpszichológiában: a néplélektan, a csoportlélektan; az első szociálpszichológiai kísérlet, társas facilitáció Flashcards

1
Q

Milyen két megközelítés uralkodott az ókori görögöknél? Melyik mit vallott és ki volt a képviselőjük?

A

A társadalomközpontú megközelítés:
Az állam elsődleges az egyénnel szemben. Ahhoz, hogy társadalmi lénnyé váljunk, felelős nevelőmunka szükséges. A társadalmi struktúrák egyéni viselkedést meghatározó szerepére helyezi a hangsúlyt.
Platón azt fogalmazta meg, hogy „a legbölcsebb emberekből álló tömeg is irracionális csőcselékké válhat”– ezt nevezte tömegszellemnek.

Az egyénközpontú megközelítés
Arisztotelésztől ered: az ember természeténél fogva társadalmi lény, így képes személyes kapcsolatok teremtésére, együttélésre, és természetes úton alakul ki, ezáltal a család, törzs és az állam. Az egyénben zajló folyamatok határozzák meg a társadalmi rendszerek működését.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Két szemben álló felfogás: optimisták és pesszimisták.

A

Machiavelli és Hobbes - pesszimisták- rend csak akkor van, ha meggátoljuk az önzést és megzabolázzuk az agresszivitást- hatalom- embereket önzőnek tekintették

Locke és Rousseau – optimisták – az emberek gondolkodók, visszafogottak és kooperatívak

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mit jelent a néplélektan?

A

A népek pszichológiáját jelenti. Összehasonlító történelmi-társadalmi és kulturális pszichológia, a 18-20.sz. közötti időszak német szociálpszichológiai gondolkodásnak a prototípusa.
Alapgondolata: az emberi társulás gondolkodásának elsődleges formája a kulturális és nyelvi közösség, melyben az egyéni személyiség kialakulása és nevelkedése végbemegy.
Két jellegzetessége van ennek a korai néplélektannak:
• Az egyik: a kultúra jelenségeit – a német objektív idealizmus hagyományának megfelelően – az egyének feletti néplélek megnyilvánulásának tartják.
• Másrészt a néplélek szerveződését a kor asszociációs pszichológiájának megfelelően képzelik el.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mit vall a néplélektan és kik a képviselői?

A

Fő képviselői
Herder, Hegel és Wilhelm von Humbolt.
• Szerintük a nyelv az a közeg, melyben a közösség a maga individuális tagjait alakítja, akik aktívan hozzájárulnak a maguk nyelvéhez. A nyelv a nemzeti és kulturális közösség lelke.
• A nép szelleme az egységes szellemi elv (Volksgeist)
• Míg ma az absztrakt “társadalom”-ra úgy tekintünk, mint, ami az élmények és viselkedés társas kontextusát alkotja, e német tudósok számára a nép nemzeti és kulturális közössége volt az, melynek lelkét vagy szellemét egységesítő lelki princípiumnak tekintették.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Kik alkották a néplélektant?

A

M.Lazarus és H. Steinthal (folyóirata)
Általuk 1860-ban intézményesült az új tudomány, amely szoros kapcsolatban állt a német állam irányába mutató törekvésekkel.
A múlt század közepétől német nyelvterületen már létezett mind a néplélektan, mind a pszichológiai szemlélet előtérbe helyezése kulturális jelenségek vizsgálatánál.
Wundt 1863-ban a néplélektant a kísérleti pszichológiával egyenértékűnek, illetve annak kiegészítőjének tekintette.
• A mentális tartalmak, és a kogníciók a nyelv révén nyernek kifejezést, és a nyelv formálja is ezeket.
• A lélek tanulmányozásának a néplélektan fő témáiból kell kiindulnia (nyelv, mítoszok, szokások) és magyarázatot kell adnia azok történeti és kulturális változataira.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Mit jelent a tömeglélektan?

A

A szociálpszichológia egyik területe, amely a csoportlélektan csoportok szerkezetével, dinamikájával, a csoporton belüli és csoportok közötti viszonyokkal foglalkozik. A csoport olyan társas alakzat, amelyben viszonzott vagy elutasított pozitív és / vagy negatív érzelmi kapcsolatok alakultak ki, szerkezete van, közös csoportlélektan értékekkel, normákkal, tevékenységgel jellemezhető, és a tagok kölcsönösen irányítják, befolyásolják egymást.
A tömeglélektan egyes vizsgálódási területei (pl.: a kollektív agresszió vizsgálata) beépültek a 20. sz. elején kialakult szociálpszichológiába.
A tömegviselkedés későbbi tanulmányozói Le Bon-t tekintették a tömeglélektan mesterének.
• A tömegpszichológia kifejlődését különböző politikai események segítették elő (francia forradalmak, gazdasági és társadalmi változások, stb).
• A tömeget az egyetemes romlás okozójának tartották, és ezért fontossá vált a tömegjelenségek és a társadalmi bajok közötti összefüggések részletek elemzése. (Hewstone, 25.old)
• LeBon a csőcseléket, esküdtszéket, a tömeges demonstrációkat, a parlamenteket, vallásos csoportokat egyaránt a „tömegek” kategóriájába sorolta, ma már ezeket eltérő módon kezeljük

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

A tömegpszichológia szisztematikus elmélete (LeBon, 1895)

A

Le Bon: “A tömegben lévő egyén fő jellemvonásai tehát a következők: a tudatos személyiség megszűnése, a tudattalan személyiség előtérbe nyomulása, az érzelmeknek és gondolatoknak a lelki infekció és szuggesztió útján egyugyanazon iránya, s a szuggerált gondolatoknak tettekké való átalakulása. Most már nem önmaga többé, hanem gép, és akarata nincs többé.”
A tömegpszichológia szisztematikus elmélete – hipnotikus állapot – úgy viselkednek, ahogy nem tennék, sok esetben hülyeségekre is képes pl. tüntetők, szurkoló táborok, tömeg nagy hatással van a viselkedésre

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Szociális facilitáció (Newman Triplett, 1897)

A

¾ Kísérlet- szociálpszichológia születése egybeesik a sportpszichológia születésével
Első megfigyelés – Newman Triplett – 1897 – szociális facilitáció. Ha több versenyzővel együtt biciklizik, akkor jobb a teljesítménye. Kísérletbe fektette : gyerekek orsóról kellett tekerjék a damilt. Együtt gyorsabbak. Mások jelenléte fokozza az egyéni teljesítményt- társas facilitáció.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mikor és kik jelentették meg az első szociálpszichológiai tesztkönyveket?

A

Ross és McDougall, 1908

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Miről szólt Triplett és Ringelman kísérlete?

A

Mezőgazdász kísérlet társas facilitációra, ebben az esetben nem volt nagyobb a teljesítmény. Minél több ember volt a mezőn, annál kevesebbet dolgoztak. Szociális lazsálás (gátlás) - inkább olyan helyzetekben jelenik meg, ahol nem lehet követni az egyén teljesítményét.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Lewin, Lippet és White (1939) kísérlete

A

¾ Boss vs. Leader- vezetéspszichológia
¾ Melyik vezetői stílus eredményezi a legnagyobb elégedettséget s teljesítményt
¾ 3 vezetői stílust elemeztek
¾ Autoriter – 1 vezető, vezetetteknek csak utasítást adnak, nincs beleszólásuk semmibe
¾ Demokratikus – vezetettek is elmondhatják a véleményüket, szavaznak
¾ Ráhagyó – vezető tulajdonképpen ráruházza a döntést és kivitelezést a vezetettekre
¾ Ezek a vezetői stílusok a nevelési stílusokban is megjelennek – pl. autoriter- adott viselkedés addig van jelen a gyereknél, amíg a szülő jelen van, demokratikusnál akkor is dolgoztak, amikor nem voltak jelen a szülők, gyerekeknél a ráhagyó nem működött.
Napjainkban a ráhagyó nevelési stílus jellemző ( nem feltétlen jó). Felnőtteknél jobban működik a ráhagyó.
¾ Kísérlet – olasz vs. Svéd hajók tisztjei hajót cseréltek. Svédek nem bírták, hogy az olasz tisztek haverkodtak, olaszok nem bírták, hogy a svédek pedig parancsokat osztogatnak.
Kultúrától is függ, hogy mit szoktak meg az emberek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Hedonizmus vs. Utilitarizmus

A

Hedonizmus:
Örömelvűséget jelent, az individualizmus alá tartozó fogalom. Cselekedeteink közben arra törekszünk, hogy minél inkább hozzájussunk élvezeteinkhez, és elkerüljük gyötrelmeinket.

Utilitarizmus:
Az individualizmus alá tartozó fogalom, célja a lehető legtöbb embernek a lehető legnagyobb boldogságot okozni. Megalkotója Jeremy Bentham: örömelv vagy hasznossági elv.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kurt Lewin - mezőelmélet

A

¾ Kurt Lewin - mezőelmélet- a viselkedés a személy és a környezet függvénye B = f(PE)
¾ Kísérlet: II. VH –húshiány, állatok belső szerveit is meg akarták etetni az emberekkel. Arra gondoltak, hogy a témában jártas szakemberek előadásokat tartanak, elmondják, hogy milyen egészséges stb. – nem jött be
¾ Háziasszonyok között kis csoportokat alakítottak ki, a csoportokban voltak olyanok is, akik már felhasználták állatok belső szerveit étel készítésekor, olyanok is voltak, akik még nem. Akik használták már, meggyőzték a többieket
¾ Ennek az eljárásnak nagyobb hatása volt
¾ Ezeket a csoportokat sok helyen lehet hasznosítani pl. anonim alkoholisták szövetsége

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Sheriff (1936) - Csoportnormák, versengés

A
  • Arra volt kíváncsi hogyan alakulnak a normák
  • Sötét szoba – embereket beültettek, volt egy világító pont, azt kellett meghatározni, hogy hogyan mozdul el, de igazából állt
  • Mindenkinek eltérő érték volt a pont elmozdulásának mértéke
    ¾ Ha együtt ültették őket, akkor nagyon hamar kialakult egy közös érték, egy közös norma
    ¾ Rablóbarlang kísérlet- tábor- 2 random csoportba osztották, sokáig nem tudtak egymásról. Erős versengés volt jellemző, mikor „összeeresztették” őket. Békítés céljából kaptak egy feladatot, azt mondták nekik, hogy lerobbant a vizet szállító autó, együtt kellett tolják
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Hawthorne effektus (1920)

A

Mylo: Gyárban dolgozó embereket figyeltek meg. Ha az emberekre odafigyelünk, törődünk velük, akkor a teljesítményük fokozódni fog.
Iskolában is megjelenik

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Th. Adorno

A

Tekintélyelvű személyiség: vakon képesek követni egy ilyen vezetőt az emberek. Nem tudják elviselni a szabadságot az emberek, mert nem tudnak mit kezdeni, ezért keresnek valamilyen a autoritást.

17
Q

E. Hoffer

A

Az emberek azért csatlakoznak eszmékhez, mert a jelen banalitásaitól menekülnek.

18
Q

Sztereotipizálás, előítéletek

A

A kutatások fókuszába a sztereotipizálás, előítéletek (Gordon Allport, 1954)- alkalmazkodást segíti elő, se nem jó, se nem rossz, hogy ez van, természetes velejárója a kognitív gazdaságosságnak- az ember nem is tud és nem is akar mindig nagy erőfeszítést kifejteni. Más csoportokat homogénnek látunk, míg sajátunkat heterogénnek.

19
Q

Konformizmus és személypercepció

A

Konformizmus és személypercepció (S. Asch) – hogyan alakítunk ki képet másokról, mik a meghatározó tényezők.
Asch kísérletében vonalak hosszúságáról nyilatkoztak az emberek és a két beépített ember ugyanazt mondta, de nem az volt a helyes válasz, és a harmadik (nem beépített) konformálódott hozzájuk. Sheriff kísérletében ez kicsit másképp volt, mivel ott szépen megegyeztek az emberek, hogy azonos elmozdulását láttak a fénynek.

20
Q

Kognitív disszonancia

A

¾ L. Festinger nevéhez fűződik a kognitív disszonancia elmélet és a szociális összehasonlítás- az ember képtelen egymásnak ellentmondó tudattartalmakból élni.

21
Q

Attribúció elmélet és egyensúlyelmélet

A

F. Heider: Attribúció elmélet oktulajdonítást jelent, tehát nem csak észleljük a körülöttünk lévő embereket, hanem a viselkedésük okaira is kíváncsiak vagyunk, főleg ha kirívó vagy ránk veszélyt jelent.

22
Q

Meggyőzés és ráhatás

A

C. Hovland: hogyan lehet az embereket meggyőzni és attitűdjükön változtatni.

23
Q

Szociális változások - intim kapcsolatok

A

J. Thibant és H. Kelley: barátság kapcsolatában az attitűdöknek és az attribúciónak nagy szerepe van.

24
Q

Rosenthal hatás (1960)

A

Rosenthal és Rosentham: A kogníció hogyan hat vissza a társadalmi jelenségek észlelésére. Kísérlet: okos/buta egerek. Diákoknak adtak egereket és elmondták nekik, hogy okosak az egerek, illetve buták, de ez nem volt igaz. Az okos egerek tényleg jobban teljesítettek, míg a buták lassan tanultak. Az okos egerekkel jól bántak, míg a butákkal nagyon rosszul.
Kísérlet2: új intelligencia teszt, amely megmutatja, hogy kiknek ugrik meg a teljesítményük, de ez nem volt igaz. Küldtek egy random listát a kutatók.
A kogníció meghatározza a külső világ észlelését - Pygmalion effektus

25
Q

1961-1975 - Kognitív szociálpszichológia

A
  • Seligman- tanult tehetetlenség- ne mindig azzal foglalkozzunk, hogy miért lesznek az emberek tehetetlenek, arra kell fókuszálni, hogy hogyan lehet boldog életet élni, kialakítani- pszichológiában is elnidult.
  • Mentális folyamatok tanulmányozása- Kelly, 1967- hogyan gondolkodnak az emberek – mindenki egy burokban él, amit összeszedett az élete során, ez határozza meg a világnézetét
  • Schachter (1964)– érzelmek kognitív része
  • Moscovici és Zavalloni – csoporton belüli interakció vizsgálata: a többség alkalmazkodik a kissebbséghez
  • Latané és Darley (1975) – miért félnek az emberek másokon segíteni distressz helyzetben - bystander effektus
  • A. Bandura (1973) - agresszió - szociális tanulás
  • Berscheid és Walster (1974) – személyi vonzást kutatta
  • Felmerült a szociálpszichológiai kutatások etikája
26
Q

Hogyan követték a szociálpszichológiai kutatások a történelmi/társadalmi eseményeket?

A

¾ 1940- fasizmus – előítélet kutatás
¾ 1950- intolerancia- konformitás kutatás
¾ 1960- zavargások, gyilkosságok – agresszivitás kutatás
¾ 1970- feminista mozgalmak – nemi különbségek és szexizmus kutatás
¾ 1980- fegyverkezés, hidegháború – konfliktus eredete, megoldása
¾ 1990- multikulturalizmus- kultúra, faj és szexuális orientáció kutatás
2000- önszabályozás hiányosságai – az Én kutatása

27
Q

Altruizmus

A

Az altruizmus: olyan segítő magatartás, mikor egy élőlény a saját hátrányára segíti a másik egyedet, növeli annak alkalmasságát.