2. Периодичен закон и периодична система Flashcards
Каква е класическата формулировка на ПЗ на Менделеев?
Свойствата на химичните елементи и на техните съединения се намират в периодична зависимост от техните атомни тегла (маси).
Каква е съвременната формулировка на ПЗ от Молзи?
Свойствата на химичните елементи и на техните съединения са в периодична зависимост от броя на протоните в ядрата на атомите им.
От какво се определя сходството в химичните елементи от дадена група?
Сходството в строежа на валентния електронен слой/слоеве в електронната обвивка определя сходството в химичните свойства на елементите от дадена група.
Пример за сходството на химичните елементи от дадена група (свързано с валентния им слой).
Във външният слой всички елементи от алкалната група имат по един s-електрон. При химични взаимодействия те лесно го отдават и се проявяват като силни редуктори. Елементите от халогенната група имат електронни конфигурации на външния слой ns2np5, този строеж определя техните неметални свойства, в химични реакции те лесно приемат по 1 електрон и са силни окислители
На какво се дължи периодичното изменение на свойствата на елементите?
Периодичното изменение на свойствата на химичните елементи и техните съединения се дължи на периодичността в изграждането на слоестата структура на електронната обвивка на атомите. Строежът на химичните елементи се определя от техните места в ПС.
Какво е период?
Период в ПС се нарича ред от химични елементи, чиито атоми имат еднакъв брой електронни слоеве.
Какви биват периодите?
малки (1,2,3) и големи (4,5,6,7). Малките съдържат 2 или 8 елемента. От големите 7-ми период е незавършен
Какво е специфично за първи период?
1-ви период е най-късият период, в който се намират само 2 елемента – водород (Н) и хелий (Не). В атома на водорода единствената 1s-AO има един електрон, при хелия двата електрона образуват електронна двойка и запълват К-слоя.
От кой до кой елемент обхваща 2-ри период?
Елементите с поредни номера от 3 до 10.
От кой до кой елемент охваща 3-ти период?
Елементите с пореден номер 11 до 18.
Кой е първият елемент, който няма аналог?
Скандият. Той не може да се разположи под алуминия в ПС, затова се появява необходимостта от създаване на нов Б група към трета група.
Кои елементи се намират извън периодичната система?
Лантаноиди и актиноидите.
Как се групират елементите?
В 8 главни и 8 вторични групи
Кои са А групите?
А група се нарича вертикален ред от химчни елементи, които имат еднакъв брой електрони във външния си електронен слой. В А групите броят на електроните във външния електронен слой съвпада с номера на групата, в която се намира елементът.
Кои са Б групите?
Б групите съдържат елементи само от големите периоди. При тях се изгражда d-подслоя на подвъншния слой.
Защо елементите на дадена група проявяват сходни свойства?
Защото техните атоми имат аналогична конфигурация на външния, т.е.те имат един и същ брой валентни електрони в еднакви по вид орбитали и аналогично запълнен подвъншнен слой.
Кои са s- елементите ? Какво е характерно за тях?
- Елементи, при които се запълва s-подслоя на външния електронен слой. Това са елемените от 1А и 2А групите. При химични взаимодействия те лесно отдават валентните си електрони и се проявяват като силни редуктори.
Кои са р-елементите ? Какво е характерно за тях?
Някои р-елементи с по-малък брой електрони във външния слой проявяват редукционни свойства, а тези с по-голям брой електрони се проявяват като окислители.
Кои са d-елементите ? Какво е характерно за тях?
Наричат се още преходни елемнти. От 1Б до 8Б. При тях се установява, че енергетично по-благоприятни и устойчиви са електронните конфигурации d5, d10. Редуктори, но по-слаби редуктори от s-елементите.
Кои са f-елементите ? Какво е характерно за тях?
Актиноидите и лантаноидите. Устойчиви са електронните конфигурации f7, f14. Редукционното действие на тези елементи е в порядък на d-елементите.
Кои са алкалните метали?
1 А група без Н
Кои са алкалоземните метали?
2 А група
Кои са преходните метали?
Б групите
Кои са халогените?
7 А без Uus
Какви елементи има в 3А, 4А, 5А, 6А
метали и неметали
Какви са елементите в 8А?
инертни и благородни газове
Какво има в началото на всеки период?
елементи с метални свойства, които имат в последния си електронен слой малък брой електорни (от 1 до 3)
Какво има в края на всеки период?
елементи с неметални свойства, с по-голям брой електрони в последния си електронен слой (от 4 до 8). Всеки период завършва с инертен елемент, който има устойчив последен електронен слой.
Как се променят свойствата на елементите/оксидите с увеличаване на броя на електроните в последния електронен слой?
елементи - от метални към неметални, а на оксиди – от основи към киселини. Тази промяна е плавна, следователно в средата на всеки период има елементи, които проявяват и двете свойства. Например в средата на трети период се намират алуминият и силицият. По физични свойства алуминият принадлежи към металите, а силицият – към неметалите. Оксидът и ходроксидът на алуминия в зависимост от веществото , с което реагират, проявяват основни или киселинни свойства – амфотерни съединения. Оксидът и хидроксидът на силиция имат вече киселинни свойства, макар и слабо изразени. ПРИ ПРЕМИНАВАНЕ ОТ ЕДИН ПЕРИОД КЪМ ДРУГ, КОЕТО ОТГОВАРЯ НА ЗАПОЧВАНЕТО НА ИЗГРАЖДАНЕТО НА НОВ ЕЛЕКТОРНЕН СЛОЙ, СВОЙСТВАТА НА ЕЛЕМЕНТИТЕ СЕ ИЗМЕНЯТ СЪС СКОК.
Какво са амфотерни съединения?
Оксидът и ходроксидът на алуминия в зависимост от веществото , с което реагират, проявяват основни или киселинни свойства – амфотерни съединения.
Как се изменят свойствата на елементите по групи?
с увеличаване на поредния номер на елементите във всяка главна група броят на електронните слоеве в атома на всеки следващ елемент в групата нараства с един, поради което електроните на този слой са по-отдалечени от ядрото. В резултат на това в група А металните свойства се засилват с нарастване на поредния номер, а намаляват неметалните.
Къде са разположени елементите с най-силно изразени метални свойства, а тези с неметални?
метални - в лявата долна част на периодичната система (Cs, Fr Ba, Ra, Tl), а тези с неметални – дясната горна част (F, Cl, O, S)
Как се изменя валентността на елементите към кислорода и водорода?
Висшата валентност на елементите от А групите към кислорода се повишава от първа до седма (осма за инертните елементи). Тя съвпада с номера на групата на периодичната система. Валентността на елементите към водорода се изменя също по правило. При елементите от 1 до 4 А група тя съвпада с номера на групата. От 4 до 7 А валентността постепенно намалява от 4 до 1.
Как се измерват атомните радиуси?
Атомните радиуси на свободните атоми не може да се измерват непосредствено. Измерват се разстоянията между ядрата на еднакви атоми в молекулата или в кристал. Атомният радиус е равен на половината от това междуядрено разстояние
Как се изменят йонните радиуси?
Йонните радиуси са различни от радиусите на неутралните атоми. Когато се отдават електрони, радиусът намалява. Затова катионите имат по-малки радиуси от неутралните атоми. При приемане на електрони радиусът расте.
Как се изменят атомните радиуси по периоди?
В рамките на един период с нарастване на положителния заряд в ядрата атомните радиуси на елементите от главните групи най-общо намаляват. Затова във всички периоди с най-голям атомен радиус са алкалните елементи, а с най-малък – халогенните.
Защо в рамките на периода с нарастване на положителния заряд в ядрата, атомните радиуси на главните групи намаляват?
С нарастване на Z на елементите по периоди атомният радиус намалява, защото в периода всеки следващ елемент има един протон повече – нараства ядреният заряд и с това расте и броят на електроните => силите на привличане между ядрото и електроните във външния електронен слой нарастват и водят до „свиване“ на атома.
Какво се случа с намаляване на атомния радиус по периоди?
нарастват окислителните способности на елементите
Какво се случва с атомния радиус на А групите?
В А групите с нарастване на поредния номер атомният радиус се увеличава, защото атомите на всеки следващ елемент имат един електронен слой повече, т.е. има повече електронни слоеве между ядрото и електроните във външния електронен слой. В резултат на това силите на привличане между ядрото и електроните във външния слой намаляват.
Какво се случва с увеличаването на атомния радиус в главните групи?
от горе надолу нараства редукционната способност на елементите
Как се променя атомният радиус при d, f- елементите?
При тях е запълнен ns-подслоят на външния електронен слой, а следващите „потъват“ съответно в (n-1)- и в (n-2)-подслове. Тези електрони намаляват действието на ядрото върху ns-елементите, в резултат на което при тези елементи намаляването на атомните радиуси с нарастването на поредния номер е слабо.
Какво е йонизационна енергия (I) ?
Минималната енергия в (eV или kJ/mol), която е необходима за откъсване на най-слабо свързания електрон от изолиран атом в основно състояние. Това е енергията на процеса : E + I –> E+ + е-
Как се изменя йонизационната енергия по периоди?
най-общо с нарастване на поредния номер йонизационната енергия расте. Поради това във всеки период най-ниска е йонизационната енергия на атомите на алкалните елементи, а най-висока – на инертните елементи. Това се обяснява с увеличаване на заряда на ядрото и намаляване на атомния радиус, което води до по-силно привличане на електроните от външния електронен слой
Как се изменя йонизационната енергия по групи?
В А групите по правило йонизационната енергия намалява с увеличаване на поредния номер на елементите. Това се обяснява с нарастване на атомния радиус, при което електроните от външния електронен слой се привличат по-слабо от ядрото, а това означава, че откъсват по-лесно
Какво електронно сродство?
енергия (в eV), която се поглъща или отеля при присъединяването на един електрон към електронната обвивка на свободен неутрален атом в основно състояние. Това е енергия на процеса: E + e- –> E- +/- F
Как се изменя електронното сродство по периоди?
В периодите от ляво надясно електронното сродство на атомите на елементите обикновено расте, т.е. увеличава се способността на атомите да присъединяват електрони. Това се обяснява с намаляване на атомния радиус и нарастване на ядрения заряд. Най-малко е електронното сродство на алкалните метали, а най-голямо – на халогенните елементи.
Как се изменя електронното сродство на елементите в групите?
В А групите най-често намалява от горе надолу. Това се обяснява с нарастването на атомния радиус, в резултат на което електроните от външния слой по-слабо се привличат от ядрото.
Какво се характеризира с йонизационната енергия и електронното сродство?
те характеризират количествено способността на атомите на даден химичен елемент да отдава или да приема електрони в условия на химично взаимодействие. Когато един елемент е с малка йонизационна енергия, а това значи и с малко електронно сродство, а друг – с големи такива, тези елементи взаимодействат енергетично помежду си и образуват съединение с йонна химична връзка. Следователно те характеризират химичната активност на елементите и са свързани с техните химични свойства. Елементите с малки I, F имат метални свойства, а елементите с големи такива – неметални.
Какво е електроотрицателност?
способността на атомите на даден химичен елемент да привличат към себе си електронната плътност в сравнение с атомите на други елементи.
От какво зависи електроотрицатлността?
Електроотрицателността зависи от йонизационната енергия и електронното сходство и се дава с уравнението: x (E) = I+E/2 (I, E са взети по абсолютна стойност). Когато атомите на даден химичен елемент участват в съединение, електроотрицателността зависи още от неговата валентност в дадено съединение, от атомите, с които е свързан и т.н.
Как се изменя електроотрицателността по периоди?
Най-общо с нарастване на поредния номер на елементите по периоди електроотрицателността расте. Затова флуорът е с най-голяма електроотрицателност във втори период.
Как се изменя х по групи?
В групите с нарастване на поредния номер х намалява.