2. Периодичен закон и периодична система Flashcards
Каква е класическата формулировка на ПЗ на Менделеев?
Свойствата на химичните елементи и на техните съединения се намират в периодична зависимост от техните атомни тегла (маси).
Каква е съвременната формулировка на ПЗ от Молзи?
Свойствата на химичните елементи и на техните съединения са в периодична зависимост от броя на протоните в ядрата на атомите им.
От какво се определя сходството в химичните елементи от дадена група?
Сходството в строежа на валентния електронен слой/слоеве в електронната обвивка определя сходството в химичните свойства на елементите от дадена група.
Пример за сходството на химичните елементи от дадена група (свързано с валентния им слой).
Във външният слой всички елементи от алкалната група имат по един s-електрон. При химични взаимодействия те лесно го отдават и се проявяват като силни редуктори. Елементите от халогенната група имат електронни конфигурации на външния слой ns2np5, този строеж определя техните неметални свойства, в химични реакции те лесно приемат по 1 електрон и са силни окислители
На какво се дължи периодичното изменение на свойствата на елементите?
Периодичното изменение на свойствата на химичните елементи и техните съединения се дължи на периодичността в изграждането на слоестата структура на електронната обвивка на атомите. Строежът на химичните елементи се определя от техните места в ПС.
Какво е период?
Период в ПС се нарича ред от химични елементи, чиито атоми имат еднакъв брой електронни слоеве.
Какви биват периодите?
малки (1,2,3) и големи (4,5,6,7). Малките съдържат 2 или 8 елемента. От големите 7-ми период е незавършен
Какво е специфично за първи период?
1-ви период е най-късият период, в който се намират само 2 елемента – водород (Н) и хелий (Не). В атома на водорода единствената 1s-AO има един електрон, при хелия двата електрона образуват електронна двойка и запълват К-слоя.
От кой до кой елемент обхваща 2-ри период?
Елементите с поредни номера от 3 до 10.
От кой до кой елемент охваща 3-ти период?
Елементите с пореден номер 11 до 18.
Кой е първият елемент, който няма аналог?
Скандият. Той не може да се разположи под алуминия в ПС, затова се появява необходимостта от създаване на нов Б група към трета група.
Кои елементи се намират извън периодичната система?
Лантаноиди и актиноидите.
Как се групират елементите?
В 8 главни и 8 вторични групи
Кои са А групите?
А група се нарича вертикален ред от химчни елементи, които имат еднакъв брой електрони във външния си електронен слой. В А групите броят на електроните във външния електронен слой съвпада с номера на групата, в която се намира елементът.
Кои са Б групите?
Б групите съдържат елементи само от големите периоди. При тях се изгражда d-подслоя на подвъншния слой.
Защо елементите на дадена група проявяват сходни свойства?
Защото техните атоми имат аналогична конфигурация на външния, т.е.те имат един и същ брой валентни електрони в еднакви по вид орбитали и аналогично запълнен подвъншнен слой.
Кои са s- елементите ? Какво е характерно за тях?
- Елементи, при които се запълва s-подслоя на външния електронен слой. Това са елемените от 1А и 2А групите. При химични взаимодействия те лесно отдават валентните си електрони и се проявяват като силни редуктори.
Кои са р-елементите ? Какво е характерно за тях?
Някои р-елементи с по-малък брой електрони във външния слой проявяват редукционни свойства, а тези с по-голям брой електрони се проявяват като окислители.
Кои са d-елементите ? Какво е характерно за тях?
Наричат се още преходни елемнти. От 1Б до 8Б. При тях се установява, че енергетично по-благоприятни и устойчиви са електронните конфигурации d5, d10. Редуктори, но по-слаби редуктори от s-елементите.
Кои са f-елементите ? Какво е характерно за тях?
Актиноидите и лантаноидите. Устойчиви са електронните конфигурации f7, f14. Редукционното действие на тези елементи е в порядък на d-елементите.