10. Mikrobielle omics Flashcards
Hvor mange prokariotiske genomer er tilgængelige i offentlige databaser?
Hundredetusindvis
Hvordan hænger ukaryote organismers intron-frekvens sammen med genomstørrelse?
Flere introns = større genom
En open reading frame (ORF) koder for…
En polypeptid
Microarrays kan bruges til at…
a.
Analysere global gen-ekspression
b.
Detektere pathogener
c.
Detektere uønskede tilsætningsstoffer i mad
d.
Detektere pathogener, analysere global gen-ekspression, detektere uønskede tilsætningsstoffer i mad.
Detektere pathogener, analysere global gen-ekspression, detektere uønskede tilsætningsstoffer i mad.
Transkriptom-analyse er nyttigt i relation til genom-analyse fordi…
Tanskriptomanalyse analyserer RNA, og kan afsløre hvilke gener der udtrykkes under forskellige omstændigheder
Den totale RNA under bestemte vækstbetingelser kaldes…
Transkriptomet
Den første generation af DNA-sekventering hed Sanger sekventering og involverede…
Inkorporering af dideoxynukleotider i DNA-fragmenterne hvilket bremser DNA syntesen
Fordelen(e) ved anden-generations sekventering sammenlignet med Sanger-metoden er…
Langt flere DNA-sekvenser kan sekventeres på kortere tid
Den komplette samling af al genetisk information i alle celler i et mikrobielt samfund hedder…
Metagenom
At forbinde et ORF med en specifik funktion er et eksempel på gen-…
Annotering
Gen-funktion annoteres vha. homolig mellem ORFs i et genom og proteiner hvis funktion er blevet bekræftet vha. eksperimenter. Hvilke(n) -omics kan hjælpe med at bestemme funktionen af proteiner som kodes af en ORF?
a.
Metabolomics
b.
Metagenomics
c.
Transcriptomics
d.
Proteomics
Transcriptomics,
Proteomics
Hvilken metode bruges ofte i metabolomics?
a.
Sanger-sekventering
b.
Massespektrometri
c.
2D polyakrylamid gelelektroforese
d.
RNA-Seq
Massespektrometri
Genom-assembly udøfres vha.
Overlap mellem DNA-sekvenser
Ofte kan op mod ___ af ORFs (open reading frames) i et genom ikke annoteres med en funktion. Disse ORFs kaldes hypotetiske proteiner
a.
1%
b.
5%
c.
30%
d.
70%
30%
Hvorfor har forskning i metabolomics gået langsommere end forskning i genomics, transcriptomics og proteomics?
Det er langt mere udfordrende at karakterisere og identificere metabolitter grundet deres diversitet
Hvad er fordelen(e) ved third generation sekventering sammenlignet second generation?
a.
Flere sekvenser
b.
Længere sekvenser
c.
Parallelisering
d.
Højere nøjagtighed
Længere sekvenser
Hvad er navnet på et populært genom-annoterings værktøj?
Prokka
Hvordan brugte man komparative genomics til at finde nye antiphag-gener i B. subtilis?
a.
Man fandt kendte antiphag gener i chromosomal islands og lavede mutanter af dem
b.
Man fandt chromosomal islands hvor kendte antiphag gener lå og alignede dem for at finde ukarakteriserede homologer i samme locus
c.
Man fandt chromosomal islands hvor kendte antiphag gener lå og kombinerede disse vha. Multiple Sequence Alignment
d.
Man fandt kendte antiphag gener i chromosomal islands og udtrykte dem i E. coli
Man fandt chromosomal islands hvor kendte antiphag gener lå og alignede dem for at finde ukarakteriserede homologer i samme locus
Tn-Seq fungerer ved at man laver et Tn-library af kendte mutanter og udsætter dem for en vækstbetingelse. Herefter sekventeres mutanterne, så man ved hvilke mutanter med hvilke indsatte transposoner der er stiget eller faldet i antal.
a.
De mutanter der stiger i antal har fået indsat et transposon i et gen med en gavnlig effekt i den givne vækstbetingelse.
b.
De mutanter der stiger i antal har fået indsat et transposon i et gen med en ubetydelig effekt i den givne vækstbetingelse.
c.
De mutanter der falder i antal har fået indsat et transposon i et gen med en ubetydelig effekt i den givne vækstbetingelse.
d.
De mutanter der falder i antal har fået indsat et transposon i et gen med en gavnlig effekt i den givne vækstbetingelse.
De mutanter der falder i antal har fået indsat et transposon i et gen med en gavnlig effekt i den givne vækstbetingelse.
Hvilke(n) fordel(e) har RNA-Seq sammenlignet med Microarrays?
Alt RNA (minus rRNA) i cellen under en given vækstbetingelse identificeres og kvantificeres, ikke kun mRNA
Hvorfor skal rRNA fjernes og/eller mRNA amplificeres for at få RNA-Seq til at virke
rRNA findes i meget store mængder i cellen sammenlignet med mRNA
Hvad er forskellen på proteomics og translatomics?
Proteomics omhandler alle proteiner der kan produceres af en celle
Translatomics omhandler alle proteiner der produceres af en celle under specifikke vækstbetingelser
Hvorfor foretrækkes NIMS frem for MALDI-TOF når man studerer metabolomer?
NIMS har højere sensitivitet og kan modsat MALDI-TOF udføres direkte på en prøve
Hvad er single-cell omics et eksempel på?
a.
Metagenomics
b.
Analyse af mikrobielle samfund
c.
Systems biology
d.
Codon bias
Systems biology