Критичне Мислення Flashcards
Якщо особа замість того, щоб довести щось у логічно правильний спосіб, наводить приклад з життя, то вона допускає помилку, яка називається
помилка анекдотичного випадку
Розпізнавання паттернів (pattern recognition) – це
сприймання паттернів (моделей, образів, схем) в сенсорній інформації, подіях, поведінці тощо. Завдяки цьому ми можемо вловлювати зв’язки між різними ідеями, образами, подіями, об’єктами. Але ця ж властивість приводить до того, що ми бачимо зв’язки там, де їх насправді немає
Парейдолія – це:
схильність бачити ілюзорні образи у випадкових, хаотичних подіях. Відомими прикладами є образи, які ми бачимо у хмарах, чи «обличчя на Місяці» (до розпізнавання облич ми, як соціальні істоти, маємо особливу схильність). Сюди ж потрапляють «фото привидів».
Гіперактивність у пошуках суб’єкта (hyperactive agency detection) – це:
схильність бачити втручання певного суб’єкта в події навіть там, де його насправді немає. Наприклад, саме на цій схильності ґрунтуються теорії змови, віра в магічне втручання (тобі пороблено), втручання «вищих сил» тощо.
Що таке конфабуляція?
заповнення деталями пробілів у пам’яті чи сприйнятті. Наш розум вигадує відсутні деталі щоб створити несуперечливу історію. Тобто розум, відтворюючи спогади доповнює пропущені спогади вигаданими.
Що таке евристика?
це метод мислення, що зводить складні завдання до простих мисленнєвих операції. Їх ефективність зумовлена тим, що будучи ґрунтованими на досвіді, вони пропонують швидкий і простий розв’язок складних проблем.
Упередження самолюбства (Self-serving bias)
це тенденція спотворення процесу мислення чи сприйняття, під впливом потреби підтримувати, або зміцнювати самооцінку.
«Евристика афекту» - це:
відповідь на просте питання, «що я у зв’язку з цим відчуваю», слугує відповіддю на складне питання, «що я про це думаю». (Простими словами, це коли емоції які викликала у нас людина сприяє нашому рішенню)
Раціоналізація – це:
постфактум обґрунтування рішень, вчинків не їх справжніми причинами.
«Ефект ореолу» – це:
схильність формувати загальне враження про суб’єкта на основі однієї його риси і сприймати потім всі риси суб’єкта на основі цього загального враження. Наприклад, ви познайомились з певною людиною і вона вам сподобалась (її зовнішність, впевненість). Великий ризик того, що коли вас запитають про її інтелектуальні якості, то ви їх переоціните, причиною чому буде «позитивний ореол», який створило для вас позитивне враження від її зовнішності і впевненості
Що таке когнітивна легкість?
Це коли інформація легше з’являється у свідомості, вона швидше буде сприйнята за істинну. Справа в тому, що Система 2 лінива, а розумові зусилля – неприємні. Тому Система 1 має схильність надавати перевагу легшому поясненню, тому яке швидко з’являється в свідомості. Проблема в тому, що легкість часто суперечить істинності, оскільки причиною такої легкості нерідко є сторонні фактори.
«Упередження підтвердження» – це:
схильність шукати, інтерпретувати, надавати перевагу та пригадувати інформацію, яка відповідає сформованій точці зору (гіпотезі), та приділяти значно менше увагу інформації, яка відповідає альтернативним можливостям. Наприклад, бажаючи купити щось, ми часто шукаємо в Інтернеті відгуки, і маємо схильність знаходити більше переконливими відгуки, які підтверджують наш вибір.
«Помилка планування» - це:
прогнози, які надто близькі до найкращих з можливих сценаріїв і які можна виправити, переглянувши статистику подібних випадків.
«Упередження оптиміста» – це:
схильність переоцінювати ймовірність позитивних подій та недооцінювати ймовірність негативних подій.
Ретроспективний детермінізм – це:
схильність сприймати події, які вже відбулись, чи факти, які встановлені, як очевидні та передбачувані, хоча спочатку ми не мали достатньо інформації для їх передбачення.
Ефект знайомства – це:
схильність надавати перевагу об’єкту тільки на підставі знайомства з ним.
Когнітивні упередження – це
систематичні схильності мислення, які інколи приводять до відхилень від вимог раціональності.
Фундаментальна помилка атрибуції - це:
схильність пояснювати поведінку інших людей (на відміну від власної) їх персональним рисами, внутрішніми мотивами, а не ситуативними факторами
Принцип «бритви (леза) Оккама» вимагає:
надавати перевагу простішому поясненню події перед складнішим, доки простіше пояснення залишається адекватним і пояснює не гірше за складне.:
Що таке кореляція?
це такий зв’язок величин, коли зміна однієї супроводжується змінами іншої. Наприклад, якщо ви збільшуєте фізичні навантаження, то втрачаєте вагу. В даному випадку між змінними «рівень фізичних навантажень» та «ваша вага» існує кореляція.
«Збирання вишень (cherry picking)» – це
коли ми вибираємо ті факти, які доводять/спростовують певну тезу, та ігноруємо інші, які суперечать тому, що ми хочемо довести чи спростувати.
В індуктивному міркуванні:
від одиничного або часткового знання до загального.
«Екстравагантна гіпотеза» – це
складне чи малоймовірне пояснення події, коли існує простіше пояснення.
Який з названих методів не належить до методів пошуку причинних зв’язків (методів Мілля)?
Виділяють 5 основних методів встановлення причинних зв’язків. 1) Метод єдиної подібності; 2) Метод єдиної відмінності; 3) З’єднаний метод подібності і відмінності; 4) Метод супутніх змін; 5) Метод залишків.