Zaujímavosti Flashcards
čo je Shining Path?
“Shining Path” je anglický název pro hnutí známé také jako “Sendero Luminoso” ve španělštině. Jedná se o maoistickou povstaleckou organizaci, která byla založena v Peru v 80. letech 20. století. Cílem tohoto hnutí bylo nastolit komunistickou vládu v Peru prostřednictvím ozbrojeného boje a revoluce.
Shining Path byla známá svou násilnou taktikou a teroristickými akcemi, včetně bombových útoků a únosů. Během svého působení způsobila tisíce obětí a vážně ovlivnila politickou situaci v Peru. V roce 1992 byl zatčen její vůdce Abimael Guzmán, což oslabilo hnutí, ale některé jeho frakce pokračovaly v ozbrojeném boji i poté.
Shining Path je často považována za teroristickou organizaci, a to nejen v Peru, ale i ve světě. Její aktivita vedla k mnoha lidským ztrátám a sociálním problémům v Peru. Postupem času se však její vliv snížil, a organizace již není tak aktivní jako v minulosti.
pod koho nadvládou bolo Peru?
Španieli od 16. storočia
Minojská kultúra
Minojská kultúra bola civilizácia (kultúra) bronzovej doby na Kréte v rokoch 2800/2600 až 1100 pred Kr., pomenovaná archeológom sirom Arthurom Evansom na počesť bájneho kráľa Minoa bývajúceho v paláci v Knosse, ktorý Evans objavil.
Krétska civilizácia sa opierala o menšie kráľovstvá a neskôr, v období najväčšieho rozkvetu, t. j. 1700 – 1400 pred Kr., tvorila jednotnú monarchiu, na čele ktorej stál Minos (tak bol nazývaný kráľ) s neobmedzenou mocou. Mal najvyššiu štátnu, súdnu aj cirkevnú moc. Hlavným mestom bol Knossos.
Dôvodmi, prečo paláce nemali hradby, bol dlhodobý mier a silné loďstvo Kréty, ktoré chránilo ostrov. Vďaka tomuto loďstvu si Kréta podmanila skoro celé dnešné Grécko a ostrovy Egejského mora. Táto oblasť bola pod krétskou nadvládou do 16. storočia pred Kr. Od podrobených miest vyberala dane a tiež museli na Krétu posielať mladých ľudí, aby sa priučili miestnym zvykom napr. skákaniu cez býka, ale doma boli označovaní za rukojemníkov, hoci žili ako kráľovskí hostia v Knosse.
Vďaka loďstvu udržiavala Kréta čulé obchodné vzťahy s inými krajinami. Napr. s Egyptom spolupracovali už mnoho rokov a podarilo sa im preniknúť so svojou tvorbou do tejto ríše a naopak, v Knosse sa našli napodobeniny egyptských posvätných chrobákov, skarabeusov, označených pečaťou faraónov z niekoľkých dynastií. Z Egyptu bola dovážaná aj slonovina. Tiež sa ako prví plavili Kréťania do západného stredomoria, kde takisto zanechali stopy svojej kultúry.
Minojská civilizácia pravdepodobne skončila v 15. storočí pred n. l. Bola postihnutá sériou katastrofálnych udalostí, vrátane pravdepodobnej erupcie sopky na ostrove Santorini a inváziou mykénskych Grékov.
mykénska kultúra
Mykénska kultúra (alebo Mykénska civilizácia) bola poslednou fázou doby bronzovej v starovekom Grécku, ktorá trvala približne od roku 1750 do roku 1050 pred Kr. Predstavuje prvú vyspelú a výrazne grécku civilizáciu v pevninskom Grécku so svojimi palácovými štátmi, mestskou organizáciou, umeleckými dielami a systémom písania.
Mykénské Grécko zaniklo rozpadom kultúry doby bronzovej vo východnom Stredomorí, po ktorom nasledoval grécky temný stredovek, prechodné obdobie bez záznamov, ktoré viedlo k archaickému Grécku, kde došlo k významným posunom od centralizovaných k decentralizovaným formám sociálno-ekonomickej organizácie. (vrátane rozsiahleho používania železa).
temné obdobie Grécko
Temné obdobie v gréckych dejinách označuje obdobie asi 1200 - 800 pred Kr., teda obdobie po páde mykénskej civilizácie až do vzniku tzv. archaického obdobia. V odbornej literatúre sa pre toto obdobie používajú aj názvy Homérske obdobie (nazvané podľa toho, že hlavným literárnym prameňom je Homérov epos Odysea) alebo Geometrické obdobie (nazvané podľa hlavného motívu výzdoby na keramike v druhej polovici tohto obdobia).
Homér
Homer je legendárny staroveký grécky básnik, ktorý je tradične považovaný za autora dvoch veľkých gréckych eposov, “Iliada” a “Odysea”. Tieto dve diela patria medzi najvýznamnejšie a najvplyvnejšie literárne a kultúrne pamiatky antického Grécka a celého sveta. Homer je jedným z najdôležitejších autorov v celej histórii literatúry a jeho pôsobenie sa datuje do 8. až 7. storočia pred n. l.
grécko-perzské vojny
Grécko-perské vojny boli sériou konfliktov medzi antickým Gréckom a Perziou, ktoré sa odohrali v 5. storočí pred n. l. Tieto vojny patria medzi najvýznamnejšie udalosti starovekej histórie a mali hlboký vplyv na vývoj gréckej civilizácie a jej kultúry. Celý konflikt sa odohral v období, keď perzská ríša, vedená perskými kráľmi, sa pokúsila podmaniť grécke mestá-štáty na egejskom pobreží a iných oblastiach.
peloponézska vojna
Peloponézska vojna bola dlhotrvajúcim a krvavým konfliktom medzi dvoma dominantnými gréckymi mestskými štátmi, Aténami a Spartou, a ich spojencami. Vojna sa odohrávala v období od roku 431 pred n. l. do roku 404 pred n. l. a patrila medzi najdlhšie a najznámejšie konflikty v antickom Grécku. Jej dôsledky mali veľký vplyv na vývoj gréckej politiky a spoločnosti.
Súperiace mocnosti: Atény a Sparta boli dve najvýznamnejšie a najmocnejšie moci v starovekom Grécku. Ich rivalita viedla k vzájomnej nevery a obavám z dominancie druhej strany.
Vojna skončila pádom Atén v roku 404 pred n. l. a uzavretím dohody známej ako Dohoda o tridsiatich rokoch. To prinieslo koniec aténskej námornej moci a Sparta sa stala dominantnou gréckou mocnosťou.
Alexander Veľký
Alexander Veľký bol jedným z najvýznamnejších vojenských vodcov v histórii a kráľom Makedónie. Narodil sa v roku 356 pred n. l. ako syn kráľa Filipa II. a kráľovnej Olympias. Alexanderova vláda a vojenské taženia mali veľký vplyv na históriu a kultúru starovekého sveta.
Tu sú niektoré z hlavných udalostí a aspektov v živote Alexandra Veľkého:
Vzdelanie pod Aristotelom: Alexander dostal vynikajúce vzdelanie od slávneho filozofa Aristotela. Toto vzdelanie mu poskytlo výnimočné znalosti v rôznych disciplínach, vrátane filozofie, vedy a umenia.
Nástup na trón Makedónie: Alexander nastúpil na trón Makedónie v roku 336 pred n. l. po smrti svojho otca Filipa II. Alexanderova nástupnická kráľovstvo sa stretlo s odporom a konfliktami, ale on rýchlo utvrdil svoju pozíciu.
Taženia do Perzie: Alexanderovým najslávnejším počinom boli jeho taženia na východ do Perzie a cez strednú Áziu. Jeho víťazstvá v bitkách pri Graniku, Issu a Gaugamelách ho priviedli k dobytiu perzskej ríše a založeniu svojej vlastnej ríše, známej ako Hellenistická ríša.
Kultúrny vplyv: Alexander podporoval grécku kultúru a spájal ju so zdôrazňovaním hellenistických kultúrnych prvkov v nových oblastiach, ktoré ovládol. Toto viedlo k šíreniu gréckej kultúry a vytvorilo helenistické obdobie.
Smrť a odkaz: Alexander Veľký zomrel v Babylone v roku 323 pred n. l. vo veku 32 rokov. Jeho smrť viedla k politickým konfliktom a rozpadu jeho ríše medzi jeho generálmi, ktorí založili vlastné kráľovstvá. Alexanderov odkaz spočíva v jeho vojenských dobytkoch, kultúrnom vplyve a rozširovaní gréckej kultúry a vedy na východ.
Alexander Veľký zostal legendárnou postavou v histórii a jeho vojenské úspechy a dobrodružstvá sú predmetom mnohých kníh, filmov a umelých diel. Jeho vojenská taktika a stratégia stále slúžia ako príklad pre štúdium vojennej histórie.
aký basebalový tím hrý v Los Angeles
Dodgers
golden state
Celkovo je prezývka “Golden State” výstižným opisom Kalifornie a jej bohatstva, ktoré sa týka nielen ekonomických zdrojov, ale aj kultúrnych a prírodných krás tohto štátu.
prečo bol vytvorený nápis Hollywood v Kalifornii?
na propagáciu nehnuteľnosti
Grécko súčasťou Rímskej ríše
(146/31 pred Kr.- 395 po Kr.)
Už od 2. púnskej vojny začali do Grécka prenikať Rimania. Kartaginský vojvodca Hannibal sa pokúsil uzavrieť dohodu s Macedónskym kráľom Filipom V., aby Rimania museli bojovať na dvoch stranách. Rimania však Hannibala a neskôr aj macedónskeho kráľa Filipa V. porazili.
Dobytie Korintu rímskym vojskom a podmanenie si ďalších gréckych miest znamenalo kultúrne vyplienenie Grécka
Grécko v Byzantskej ríši
(395 – 1453 po Kr.)
Po rozdelení Rímskej ríše Theodosiom I. v roku 395 sa Grécko stalo súčasťou Východorímskej ríše s centrom v Konštantínopole.
Byzantská ríša je umelý názov pre východnú, grécko-orientálnu časť Rímskej ríše
Jack Kerouac
bol americký prozaik a básnik francúzsko-kanadského pôvodu a najpopulárnejší člen Beat Generation.
Beat generation
je hnutie amerických básnikov a prozaikov 50. – 60. rokov 20. storočia, ktorí svojimi dielami i životnými postojmi demonštrovali nesúhlas s konzumnou spoločnosťou a s konzervativizmom zakoreneným vo vtedajšej kultúre.
drachma
Drachma bol názov troch novovekých gréckych mien. Prvá bola uvedená v roku 1832 a posledná bola nahradená eurom v roku 2002
Parthenón
bol hlavným chrámom antických Atén. Bol zasvätený bohyni Aténe Parthenos (Panenskej).[1]. Postavili ho v rokoch 447 – 438 pred Kr. na aténskej Akropole, kde môžeme jeho trosky vidieť dodnes. Chrám bol postavený vedľa komplexu ďalších stavieb na Akropole v dobe najväčšieho rozmachu Atén počas vlády Perikla ako okázalá demonštrácia bohatstva a moci Atén a v neposlednom rade ako oslava demokracie.
Parnassus (Parnas)
pohorie v Grécku