Vezérlési szerkezetek Flashcards
Mi a szekvencia?
A részfeladatok, illetve azok megvalósítása valamely programnyelvben melyek egymás után következnek, a jelzés szerint felülről lefelé hajtódnak végre.
Mit jelent az if utasítást?
Segítségével valamely tevékenység (utasítás) végrehajtását egy kifejezés (feltétel) értékétől tehetjük függővé. Az if alábbi formájában az utasítás csak akkor hajtódik végre, ha a kifejezés értéke igaz:
Mutass egy példát az ifre:
if(kifejezés){
utasítás
}
Az ifen belüli kifejezés mi lesz?
Az if-en belüli kifejezés mindig egy eldöntendő (boolean érték) lesz. Értékadás nem történhet benne. Ez lehet tényleges boolean típusú változó, de lehet mondjuk egy hasonló szerkezet is: if(a == 5) vagy if(a > 5).
Ha az if()-ben lévő feltétel igaz…
Akkor az az ág fog lefutni./ Akkor az ifen belüli utasítás fog lefutni
Mi az if-else szerkezet?
Az if-else szerkezet használatával arra az esetre is írhatunk futtatandó logikát, amikor a feltétel értéke hamis:
mutass példát az if-else szerkezetre.
if (kifejezés){ utasítás1 } else { utasítás2 }
Mit nem muszáj csinálni, if-else szerkezetben? Miért?
Nem muszáj else ágat írni, sőt, ha függvényekkel dolgozunk és az if ágban térnénk vissza valami értékkel, akkor lehet egy ilyen szerkezetet is csinálni:
Ezzel átláthatóbbá, rövidebbé tehető a kód. Ez kihasználja a szekvenciát, hogy a parancsok sorban futnak le. Ha az első alkalommal nem tér vissza a függvény, a második return alkalmával fog. Ha először visszatér, akkor a második return nem fut le. Ez akkor lehetséges persze, ha a függvény/metódus nem void, tehát van visszatérési típusa. Fontos, hogy mindenképpen térjen vissza a függvény ilyenkor.
Mutass példát az if-else szerkezetre, függvényben, úgy, hogy a visszatérési értékek legyenek az if és az else.
#include using namespace std;
#bool isNumberZero(int a); int main() { cout << isNumberZero(0); } bool isNumberZero(int a) { if(a == 0) { return true; } return false; }
Mit jelent az else if szerkezet?
Feltétele először egy if utasítás, csak utána használhatjuk. Ha az if feltétel hamis akkor ugrik az else ifre.
Mi a különbség az if és az else if között
A különbség az if és az else if között az, hogyha csupán ifeket használunk, akkor ha az első feltétel hamis attól még le ellenőrzi az összes többi feltételt. Ha viszont egy else if követi az ifet ha az első if hamis, és a következő else if igaz, akkor az else ifnél kilép és nem vizsgálódik tovább.
Mutass példát az else if szerkezetre.
if (kifejezés){ utasítás } else if (kifejezés){ utasítás } else if (kifejezés){ utasítás } else { utasítás }
Mi a switch utasítás?
A switch utasítás többirányú programelágaztatást tesz lehetővé olyan esetekben, amikor egy egész kifejezés értékét több konstans értékkel kell összehasonlítanuk.
Mondj példát a Switch utasításra.
switch ( kifejezés ) { case címke : muveletek; break; case címke : muveletek; break; ... case címke : muveletek; break; default : muveletek; break; }
Mit csinál a switch utasítás?
A switch utasítás először kiértékeli a kifejezést, majd átadja a vezértlést arra a case címkére (esetre), amelyben a címke értéke megegyezik a kiértékelt kifejezés értékével - a futás ettől a ponttól folytatódik.