USTAVNO USTROJSTVO, PRISTUP INFORMACIJAMA I ZABRANA DISKRIMINACIJE Flashcards
- Tko odobrava korištenje grba grada?
Jedinica lokalne samouprave podnosi zahtjev za odobrenje grba ili zastave Ministarstvu uprave.
- Djelokrug vijeća nacionalnih manjina
Vijeća nacionalnih manjina imaju pravo: 1) davanje prijedloga općih akata kojima se uređuju pitanja od značaja za vijeće nacionalne manjine tijelima koje ih donose 2) isticati kandidate za dužnosti u tijelima državne uprave i tijelima jedinice samouprave 3) biti obaviješteni o svakom pitanju koje se tiče položaja nacionalne manjine
- Koje tijelo štiti od diskriminacije?
Pučki i posebni pravobranitelj
- Ravnopravnost spolova uređena je
Zakonom o ravnopravnosti spolova i Ustavom
- Početak rada političke stranke
Danom upisa u registar Ministarstva uprave i pravosuđa, politička stranka stječe svojstvo pravne osobe i može početi sa formalnim radom. Političku stranku može osnovati najmanje 100 punoljetnih, poslovno sposobnih državljana Republike Hrvatske.
- Kome se podnosi zahtjev za upis u registar političkih stranaka?
Političke stranke se upisuju u registar koji vodi Ministarstvo pravosuđa i uprave. Zahtjev za upis u registar političkih stranaka mora se podnijeti u roku 15 dana od dana održavanja osnivačke skupštine. O zahtjevu za upis u registar političkih stranaka Ministarstvo uprave donosi rješenje.
- Registar birača je zbirka osobnih podataka o svim biračima koji ostvaruju biračko pravo u RH.
Uređen je Zakonom oregistru birača.
- U kojem aktu se osiguravaju sredstva za vijeće nacionalnih manjina (poslovnik, zakon,statut, državni proračun)
Sredstva za vijeće NM osiguravaju jedinice lokalne samouprave u proračunu JLS , a odredba o tome donosi se u Statutu JLS.
- Tko osigurava sredstva za savjet nacionalnih manjina?
(Ministarstvo financija, vlada, samouprava) Savjet za nacionalne manjine se osniva na razini RH, iz državnog proračuna, preko Vlade.
- Tko upravlja ustanovom?
Stručno vijeće, upravno vijeće, ravnatelj, voditelj
- Što ne spada u temeljne odredbe Ustava?
Temeljne odredbe Ustava Republike Hrvatske su: ? RH je jedinstvena i nedjeljiva, demokratska i socijalna država ? suverenitet je neotuđiv, nedjeljiv i neprenosiv ? trodioba vlasti ? ustavnost i zakonitost ? sloboda osnivanja političkih stranaka ? oružane snage štite suverenitet i neovisnost te brane teritorijalnu cjelovitost ? granice RH mogu se mijenjati samo odlukom Hrvatskog sabora ? zabrana progonstva, oduzimanja državljanstva te zaštita interesa hrvatskih državljana u stranoj državi ? državna znamenja: grb, zastava i himna ? službena upotreba hrvatskog jezika i latiničnog pisma ? glavni grad.
- Kakvi su međunarodni ugovori po pravnoj snazi u odnosu na zakone i ustav?
Međunarodni ugovori koji su po pravnoj su snazi iznad zakona, a ispod Ustava RH.
- Interpelacija se može podnijeti o čijem radu?
Najmanje jedna desetina zastupnika može podnijeti interpelaciju o radu Vlade Republike Hrvatske ili pojedinoga njezinog člana.
- Koji je jedan od datuma redovnog zasjedanja sabora?
Sabor redovito zasjeda dva puta godišnje: prvi put, između 15. siječnja i 15. srpnja i drugi put, između 15. rujna i 15. prosinca. (Sabor očito ne zasjeda samo od 15.07.-(8mj.)-15.09. i drugom polovicom 12.mj)
- Kada zastupnički mandat prestaje po sili zakona?
Zastupnički mandat prestaje prije isteka vremena mandata ako zastupnik podnese ostavku, umre ili mu je pravomoćnom sudskom odlukom oduzeta poslovna sposobnost ili dosuđena bezuvjetna zatvorska kazna dulja od 6 mjeseci.
- Na koliko godina se bira predsjednik Vrhovnog suda?
4 godine
- Prava Savjeta za nacionalne manjine?
Savjet za nacionalne manjine može zatražiti od Vlade RH da provede nadzor nad primjenom Ustavnog zakona i svih drugih posebnih zakona kojima su uređena prava i slobode nacionalnih manjina od strane tijela državne uprave i da poduzme mjere za zakonito postupanje tih tijela.
- Tko bira Povjerenika za informiranje?
Povjerenika bira Hrvatski sabor na vrijeme od pet godina uz mogućnost ponovnog izbora.
- Iznimka od zabrane diskriminacije
- Iznimke radi zaštite zdravlja i javne sigurnosti 2. Mjere pozitivne akcije (npr. prednost invalidima) 3. Mjere kojima se štiti položaj socijalno osjetljivih skupina (npr. trudnice i djeca) 4. Iznimka autentičnog radnog svojstva (npr. ženska osoba za balerinu) 5. Iznimke radi zaštite vjerskog etosa religijskih zajednica 6. Iznimke u pogledu usluga osiguranja 7. Iznimke u radnim odnosima vezane uz dob
- Kada započinje izborna promidžba?
Izborna promidžba započinje danom objave zbirnih lista izbornih jedinica, a završava 24 sata prije održavanja izbora.
- Privremeni upis birača?
Postupak kojim se stvara popis birača koji će se na dan izbora zateći izvan područja grada ili općine u kojoj imaju prebivalište ili na području drugog naselja unutar istog grada ili općine u kojoj imaju prebivalište. Birač i dalje glasa za izbornu jedinicu kojoj pripada prema mjestu svog prebivališta. Privremen upis birača obavljaju nadležna upravna tijela i njima se podnose zahtjevi. Postupak se provodi od raspisivanja izbora odnosno referenduma do zatvaranja registra birača.
- Koja od navedenih nije nadležnost Ustavnog suda?
Istaknute nadležnosti Ustavnog suda: ? odlučuje o suglasnosti zakona s Ustavom, kao i o suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom ? odlučuje povodom ustavnih tužbi protiv pojedinačnih odluka sudova i drugih državnih tijela kad su tim odlukama povrijeđene temeljne slobode i prava čovjeka i građanina, kao i pravo na lokalnu i regionalnu samoupravu zajamčeno Ustavom RH ? rješava sukob nadležnosti između tijela zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti ? odlučuje, u skladu s Ustavom, o odgovornosti predsjednika Republike ? nadzire ustavnost programa i djelovanja političkih stranaka ? nadzire ustavnost i zakonitost izbora i državnog referenduma i rješava izborne sporove za koje je nadležan.
- Domovinski rat
1991-1995
- Nadležnost sudova
VISOKI UPRAVNI SUD: * odlučuje o žalbama protiv presuda upravnih sudova i rješenja protiv kojih je dopuštena žalba * odlučuje o zakonitosti općih akata, * odlučuje o sukobu nadležnosti između upravnih sudova, * odlučuje u drugim zakonom propisanim slučajevima. USTAVNI SUD * odlučuje o suglasnosti zakona i propisa s Ustavom * ocjenjuje, nadzire i prati ustavnost zakona, propisa, djelovanja političkih stranaka i referenduma (o nepravilnostima izvješćuje sabor) * odlučuje povodom ustavnih tužbi * rješava sukob nadležnosti između tijela zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti * odlučuje o odgovornosti predsjednika Republike UPRAVNI SUDOVI: * odlučuje o tužbama protiv upravnih ugovora, odluka, (propuštanja) postupanja javnopravnih tijela * odlučuje u drugim zakonom propisanim slučajevima.