SLUŽBENIČKI ODNOSI I SLUŽBENIČKA ETIKA Flashcards
- Što NE sadrži plan prijma u državnu službu?
Plan prijma u državnu službu sadrži - stvarno stanje popunjenosti radnih mjesta u državnom tijelu, - potreban broj državnih službenika na neodređeno vrijeme za razdoblje kada se donosi plan, - planira se broj vježbenika - prijam u državnu službu na određeno vrijeme zbog povećanog opsega posla, - utvrđuje se i popunjenost radnih mjesta u državnom tijelu pripadnicima nacionalnih manjina te planira njihovo zapošljavanje. čl. 42
- Koje tijelo utvrđuje plan prijma za državna tijela?
Središnje tijelo državne uprave nadležno za službeničke odnose utvrđuje planove prijma u državnu službu za tijela državne uprave i stručne službe i urede Vlade
- Tko uređuje plan prijma u državnu službu za pravosudna tijela?
Središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove pravosuđa utvrđuje planove prijma u državnu službu za pravosudna tijela čl.43
- Kojim načinom se popunjava radno mjesto ako vlada ima na raspolaganju službenika?
Prije raspisivanja javnog natječaja, slobodna radna mjesta mogu se popunjavati putem internog oglasa na koji se mogu javiti samo državni službenici. Stoga se interni oglas objavljuje samo na internetskog stranici Ministarstva
- Gdje se podaci o službenicima koji se stavljaju na raspolaganje Vladi moraju unijeti?
CIRCA
- Kod prijema u državnu službu, gdje se oglašava natječaj?
Javni natječaj se obavezno objavljuje u Narodnim novinama, na web-stranici državnog tijela koje raspisuje natječaj i web-stranici središnjeg tijela državne uprave nadležnog za službeničke odnose (a može se objaviti i u dnevnom listu).
- Prijam službenika u ESI fondove?
ESI fondovi – prijam službenika za obavljanje poslova upravljanja i kontrole korištenja Europskih investicijskih i strukturnih fondova. Popis radnih mjesta koja su vezana uz obavljanje tih poslova određuje Vlada Republike Hrvatske u svojoj odluci, a na prijedlog središnjeg tijela državne uprave koje je zaduženo za poslove vezane uz fondove Europske unije. Iznimka od plana prijma je potreba prijma službenika za obavljanje poslova vezanih za ESI fondove.
- Povjerenik za etiku
U svim državnim tijelima čelnik tijela imenuje povjerenika za etiku iz reda državnih službenika. Može se imenovati i više povjerenika, ovisno o ustrojstvu i potrebama državnog tijela. U slučaju odsutnosti iz službe povjerenika za etiku, čelnik tijela će imenovati zamjenika koji preuzima ovlasti i dužnosti do povratna povjerenika. Povjerenikom za etiku ne može se imenovati državni službenik kojemu je izrečena kazna za povredu službene dužnosti.
- Kome se podnosi žalba/prigovor kada službenik nije zadovoljan rješenjem o godišnjem odmoru?
Čelniku tijela.
- Kada se službenik smije premjestiti na radno mjesto sa kraćim radnim iskustvom?
Državni službenik može po potrebi službe biti premješten na drugo radno mjesto u istom ili drugom državnom tijelu, u istom ili drugom mjestu rada, ali samo na radno mjesto za koje je propisan isti stupanj obrazovanja i potrebno radno iskustvo u jednakom ili dužem trajanju. Iznimno, državni službenik može uz njegovu suglasnost biti premješten na radno mjesto za koje je propisano radno iskustvo u kraćem trajanju. Premještaj po potrebi službe temelji se na slobodnoj ocjeni čelnika tijela o potrebi da se državni službenik premjesti s jednom radnog mjesta na drugo, a naročito u slučajevima: popunjavanja upražnjenog radno mjesta, čiji se poslovi moraju obavljati bez prekida, potrebe povećanja broja izvršitelja zbog povećanog opsega posla, bolje organizacije rada, potrebe za angažiranjem drugog državnog službenika na određenom radnom mjestu radi pravodobnog efikasnijeg obavljanja određenih poslova i zadataka. Potreba službe mora biti obrazložena.
- Ukidanje državnog tijela – što je sa službenicima?
Kad se ukine državno tijelo, službenike ukinutog tijela preuzima ono državno tijelo koje preuzima i obavljanje poslova ukinutog tijela, ako posebnim zakonom nije drukčije određeno. Do donošenja pravilnika o unutarnjem redu i rasporedu na radna mjesta prema tom pravilniku, preuzeti službenici obavljaju poslove koje su obavljali u ukinutom državnom tijelu, odnosno druge poslove po nalogu čelnika tijela, a pravo na plaću i ostala prava iz službe ostvaruju prema dotadašnjim rješenjima. Preuzeti državni službenici koji se po donošenju pravilnika o unutarnjem redu ne mogu rasporediti, jer nema slobodnih radnih mjesta za koje ispunjavaju stručne i druge uvjete za raspored, stavljaju se na raspolaganje Vladi. Rješenja o rasporedu na radna mjesta ili rješenja o stavljanju na raspolaganje Vladi donose se najkasnije u roku od dva mjeseca od preuzimanja službenika. Kad se ukine državno tijelo, a poslove tog tijela ne preuzima neko drugo državno tijelo, službenike ukinutog tijela preuzima središnje tijelo državne uprave nadležno za službeničke odnose, ako posebnim zakonom nije drukčije određeno. Preuzeti službenici stavljaju se na raspolaganje Vladi rješenjem čelnika tijela koje ih je preuzelo. Rješenja o stavljanju na raspolaganje donose se najkasnije u roku od mjesec dana od preuzimanja. Ako dio poslova državnog tijela prelazi u djelokrug drugog državnog tijela, to tijelo preuzima i službenike koji su zatečeni na preuzetim poslovima. Na preuzete službenike primjenjuju se odredbe Zakona o državnim službenicima koje se odnose na ukidanje državnog tijela čije poslove preuzima drugo državno tijelo.
- O čemu ovisi dužina trajanja raspolaganja službenika Vladi?
Na dužinu i tijek roka raspolaganja Vladi primjenjuju se opći propisi o radu koji se odnose na dužinu i tijek otkaznog roka. Za određivanje dužine raspolaganja računa se neprekidni radni staž u državnim tijelima Republike Hrvatske. Rok raspolaganja ne teče u slučajevima u kojima ne teče otkazni rok prema Zakonu o radu, kao npr. za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, privremene nesposobnosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, vršenja dužnosti građana u obrani te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu, određenim zakonom. Međutim sukladno Zakonu o radu otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno.
- Kako se računa radni staž službenika kada se stavlja na raspolaganje Vladi?
Za određivanje dužine raspolaganja računa se neprekidni radni staž u državnim tijelima Republike Hrvatske. ?
- Dužnosti državnih službenika
- Obavljanje dužnosti i obveza postupanja u skladu s zakonima - Zabrana zlouporabe ovlasti - Dužnost odbijanja ponuđenih darova - Zabrana neopravdanog nagrađivanja drugih državnih službenika - Dužnost pružanja informacija i obrazloženja o upravnim poslovima - Dužnost pravodobnog i učinkovitog izvršavanja poslova - Dužnost čuvanja službene tajne i poštivanja privatnosti - Dužnost stručnog postupanja - Dužnost prisutnosti na radnom mjestu - Uporaba povjerene imovine - Osobno ponašanje
- Kojim aktom se ne propisuju lake povrede?
Teške povrede službene dužnosti propisuju se zakonom. Lake povrede se propisuju zakonom, uredbom Vlade i pravilnikom o unutarnjem redu.
- Koje ocjene se uzimaju u obzir kod napredovanja (najbolja, zadnja, u zadnjih 5 god.?)
Kod napredovanja se uzimaju u obzir posljednje dobivene ocjene.
- Kod teške povrede – kada se može provesti rasprava bez prisutnosti službenika?
U postupku zbog teške povrede službene dužnosti mora se provesti usmena rasprava, a službenik protiv kojega je pokrenut postupak mora biti saslušan. Iznimno, rasprava se može održati i bez nazočnosti službenika protiv kojega se vodi postupak, ako je službenik dva puta uzastopno uredno pozvan, a pozivu se nije odazvao niti je opravdao svoj nedolazak te službenički sud ocijeni da se na temelju provedenih dokaza može utvrđivati odgovornost službenika za tešku povredu službene dužnosti za koji se tereti. Rasprava se može održati bez nazočnosti službenika protiv kojega se vodi postupak samo pod uvjetom da mu je uredno dostavljen zahtjev za pokretanje postupka.
- Poslovi službenika, poslovi namještenika
Državni službenici su osobe koje u državnim tijelima kao redovno zanimanje obavljaju poslove iz djelokruga tih tijela utvrđene ustavom, zakonom ili drugim propisima donesenim na temelju Ustava i zakona. Državni službenici su i osobe koje u državnim tijelima obavljaju informatičke poslove, opće i administrativne poslove, planske, materijalno-financijske i računovodstvene poslove i slične poslove. Namještenici su osobe koje u državnim tijelima rade na pomoćno-tehničkim poslovima i ostalim poslovima čije je obavljanje potrebno radi pravodobnog i kvalitetnog obavljanja poslova iz djelokruga državnih tijela.
- Tko može biti u etičkom povjerenstvu?
Etičko povjerenstvo je neovisno tijelo nadležno za promicanje etičkih načela u državnoj službi. Imenuje ga Vlada RH na vrijeme od 4 godine, sjedište mu je pri Ministarstvu pravosuđa i uprave. U državnim tijelima čelnik tijela imenuje povjerenika za etiku iz reda državnih službenika.
- Kada se ne provodi javni natječaj?
Slobodno radno mjesto u državnom tijelu može se popuniti prijmom u državnu službu osobe koja je na temelju ugovora o stipendiranju ili školovanju u obvezi raditi određeno vrijeme u državnoj službi i kod takvih prijema u državnu službu se ne provodi javni natječaj. Donosi se samo rješenje u prijmu u državnu službu, a po izvršnosti toga rješenja donosi se rješenje o rasporedu na radno mjesto.
- Ako vlada ima službenika na raspolaganju koji ispunjava uvjete za raspored za radno mjesto, što je prvo dužno učiniti državno tijelo?
Ako na raspolaganju Vladi ima državnih službenika koji ispunjavaju uvjete za raspored na radno mjesto koje treba popuniti, državno tijelo dužno ih je pozvati na testiranje i razgovor (intervju) radi provjere njihovih kompetencija.
- Tko prati i nadzire probni rad osobe koja je primljena po izvanrednom postupku?
Državni službenik primljen izvanrednim postupkom obavlja probni rad na radnom mjestu na koje je raspoređen. Njegov rad prati i ocjenjuje neposredno nadređeni službenik.
- Što nije dio kolektivnog ugovora?
Kolektivni ugovor sadrži: temeljne odredbe, radne odnose, radno vrijeme, odmori i dopusti, zdravlje i sigurnost na radu, plaće i dodaci na plaće, ostala materijalna prava službenika i namještenika, zaštita prava, zaštita dostojanstva, informiranje, djelovanje i uvjeti rada sindikata, mirno rješavanje kolektivnih radnih sporova i štrajk.
- Kako se računa plaća?
Plaću službenika i namještenika čini osnovna plaća i dodaci na osnovnu plaću. Plaću službenika, odnosno namještenika čini umnožak koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta na koje je službenik odnosno namještenik raspoređen i osnovice za izračun plaće uvećan za 0,5% za svaku navršenu godinu radnog staža. Osnovica od 01.04. iznosi 902,08 eura.