OSNOVE UPRAVNOG POSTUPKA, UPRAVNOG SPORA I UREDSKOG POSLOVANJA Flashcards
- Kako se raskida upravni ugovor
Upravni ugovor se raskida rješenjem u kojem moraju biti navedeni i obrazloženi razlozi raskida i određen iznos štete ukoliko je javnopravnom tijelu šteta nastala (kad šteta nastane javnopravnom tijelu neispunjivanjem obveze iz ugovora). Protiv rješenja o raskidu upravnog ugovora može se pokrenuti upravni spor.
- U kojem dijelu rješenja su navedeni troškovi (u izreci rješenja)
IZREKA - sadržava odluku o upravnoj stvari, ? mora biti kratka i određena, ? rok, uvjet, namet, pridržaj ukidanja ili obvezu sklapanja upravnog ugovora kada je dio odluke ? može se podijeliti u više točaka - troškovi postupka utvrđuju se u posebnoj točki izreke, kao i to da žalba ne odgađa izvršenje rješenja
- Što ne sadržava tužba
- naziv suda kojem se podnosi, 2. osobno ime, odnosno naziv, osobni identifikacijski broj i adresu tužitelja, 3. naziv i osobni identifikacijski broj tuženika, 4. oznaku osporavane pojedinačne odluke ili upravnog ugovora, odnosno opis postupanja ili obveze izvršenje kojih se zahtijeva, 5. tužbeni zahtjev, 6. opseg osporavanja pojedinačne odluke, postupanja ili upravnog ugovora, 7. razloge za pokretanje spora glede glavne stvari i sporednih traženja, 8. činjenice i dokaze na kojima tužitelj temelji tužbeni zahtjev, 9. potpis tužitelja. Ako se u sporu traži povrat stvari ili naknada štete, zahtjev u svezi sa stvarima i visinom pretrpljene štete mora biti sadržan u tužbi. Ako tužitelj nema prebivalište, odnosno boravište ili sjedište u Republici Hrvatskoj, u tužbi je obvezan naznačiti opunomoćenika ili opunomoćenika za primanje pismena. Tužbi treba priložiti izvornik ili presliku osporene pojedinačne odluke, upravnog ugovora ili dokaz o postupanju. Pri pokretanju spora zbog propuštanja donošenja pojedinačne odluke ili postupanja u propisanom roku, tužbi treba priložiti i dokaz o trenutku pokretanja upravnog postupka, odnosno podnošenja zahtjeva za postupanjem. Uz tužbu se podnosi prijepis tužbe i priloga za tuženika i, ako ih ima, za svaku zainteresiranu osobu.
- Temeljno načelo upravnog spora
ZUS je kao temeljne odrednice upravnog spora prihvatio načelo zakonitosti mislim nigdje izičito ne piše.
- Po čemu se ustrojava jedinstveno upravno mjesto?
Uredbom Vlade (vidio u gornjim odgovorima)
- Sud slobodno ocjenjuje dokaze i utvrđuje činjenice i mora li uzeti u obzir činjenice iz prvostupanjskog postupka
Sud slobodno ocjenjuje dokaze i utvrđuje činjenice. Sud uzima u obzir činjenice utvrđene u postupku donošenja osporene odluke, kojima nije vezan, i činjenice koje je sam utvrdio (činjenično stanje).
- Tko donosi rješenja?
U upravnom postupku službena osoba donosi rješenje.
- Uredbe?
???
- Ovlasti, djelokrug?
???
- Tko donosi rješenja, uredbe, ovlasti, djelokrug
???
- Što se može izreći ako se uskrate isprave
Stranka ili druga osoba kod koje se nalazi isprava potrebna kao dokaz u upravnom postupku, dužna je omogućiti uvid u tu ispravu na zahtjev službene osobe. Ako odbije dati ispravu na uvid, rješenjem će se novčano kazniti.
- Kako se osniva predmet?
Upisom prvog pismena u informacijskom sustavu uredskog poslovanja u evidenciju predmeta upravnog ili neupravnog postupka osniva se predmet.
- Jedinstveni identifikator?
Jedinstveni identifikator je identifikator pismena koji omogućava provjeru izvornosti, cjelovitosti i sljedivosti pri razmjeni podataka između informacijskih sustava uredskog poslovanja, a nastaje unutar informacijskog sustava uredskog poslovanja strojno, slučajnim odabirom
- Koje od navedenih NIJE načelo upravnog postupka? Načela ZUP-a su:
- načelo zakonitosti, 2. načelo razmjernosti u zaštiti prava stranaka i javnog interesa 3. načelo pomoći stranci, 4. načelo utvrđivanja materijalne istine, 5. načelo samostalnosti i slobodne ocjene dokaza, 6. načelo učinkovitosti i ekonomičnosti, 7. načelo pristupa podacima i zaštite podataka, 8. pravo stranke na pravni lijek, 9. načelo zaštite stečenih prava stranaka, 10. službena uporaba jezika i pisma.
- Koje od navedenih JE načelo upravnog spora?
ZUS je kao temeljne odrednice upravnog spora prihvatio načelo zakonitosti, načelo izjašnjavanja stranke, načelo usmene rasprave, načelo učinkovitosti, načelo pomoći neukoj stranci, kao i obvezatnost sudskih odluka i osiguranje korištenja hrvatskog jezika, kao službenog jezika.
- Kada se ne određuje usmena rasprava?
Usmena rasprava zaključkom se određuje: 1. u upravnim stvarima u kojima sudjeluju dvije stranke ili više njih s protivnim interesima, 2. kad je potrebno provesti očevid ili saslušati svjedoke ili vještake, 3. u drugim slučajevima kad je to korisno za rješavanje upravne stvari.
- Što se smatra pod postupanjem pružatelja javnih usluga?
Pod postupanjem PRUŽATELJA JAVNIH USLUGA smatra se poduzimanje ili propuštanje radnji pružatelja javnih usluga koje imaju učinak na prava, obveze ili pravne interese fizičkih i pravnih osoba, a o kojima se ne rješava u upravnom postupku (opća supsidijarna zaštita pojedinaca od radnji javnopravnih tijela).
- Kada je prvostupanjsko rješenje izvršno?
-istekom roka za žalbu ako žalbanije izjavljena, -dostavom rješenja stranci ako žalba nije dopuštena, -dostavom rješenja stranci ako žalba nema odgodni učinak, -dostavom stranci rješenja kojim se žalba odbacuje ili odbija, -danom odricanja stranke od pravana žalbu -dostavom stranci rješenja o obustavi postupka u povodu žalbe. IZNIMKA - Kad je u rješenju određeno da se radnja koja je predmet izvršenja može izvršiti u ostavljenom roku, rješenje postaje izvršno istekom tog roka
- Tko odlučuje o zakonitosti općih akata?
VUS- Viskoki upravni sud – sudskim vijećem od 5 članova
- Stvarna i mjesna nadležnost
- stvarna nadležnost javnopravnih tijela određuje se zakonom kojim se uređuje pojedino upravno područje ili određuje nadležnost javnopravnih tijela. Ako se stvarna nadležnost ne može utvrditi na temelju zakona, utvrdit će se po naravi upravne stvari. Materijalni propisi najčešće određuju stvarnu nadležnost javnopravnih tijela (npr. propisi o građenju propisuju tko je stvarno nadležan za izdavanje građevinske dozvole) ? mjesna nadležnost označava područje na kojem tijelo može neposredno provoditi propise iz svoje stvarne nadležnosti i rješavati u upravnim stvarima. Ta se nadležnost određuje propisima o upravno-teritorijalnoj podjeli, odnosno o ustrojstvu javnopravnih tijela.
- Načelo samostalnosti i slobodne ocjene dokaza
Službena osoba u javnopravnome tijelu samostalno ocjenjuje na kojim činjenicama i okolnostima će temeljiti odluku u nekoj upravnoj stvari. Također ima slobodu u izboru dokaznih sredstava na temelju kojih će dokazati odlučne činjenice. Koje će činjenice i okolnosti službena osoba ocijeniti dokazanim, utvrđuje slobodnom ocjenom, na temelju savjesne i brižljive ocjene svakog dokaza posebno i svih dokaza zajedno te na temelju rezultata cjelokupnog postupka.
- Ako se stvarna nadležnost ne može utvrditi zakonom kako će se onda utvrditi
Ako se stvarna nadležnost ne može utvrditi na temelju zakona, utvrdit će se po naravi upravne stvari
- Jedinstveno upravno mjesto
Jedinstveno upravno mjesto omogućuje stankama koje za ostvarenje nekog prava moraju voditi više upravnih ili drugih postupaka, da tamo podnesu sve zahtjeve, koji će se po službenoj dužnosti bez odgode dostaviti nadležnim javnopravnim tijelima.
Što se donosi zaključkom? (odgovor je bio da se postupak razdvaja zaključkom)
zaključkom se donosi odluka o procesnim pitanjima (spajanje, razvdajanje postupaka iste činjenične i pravne osnove, otklanjanje formalnih nedostatka podneska i sl.)
- Kada će se postupak obustaviti?
Kada stranka umre ili odustane od postupka
- Postupanje službene osobe po primitku koji sadrži nedostatke?
Kad podnesak nerazumljiv ili nepotpun, službena osoba zaključkom će upozoriti na to stranku i odredit će rok u kojem je dužna otkloniti nedostatak, uz upozorenje na pravne posljedice ako to u određenom roku ne učini.
- Kada nije potrebno provesti ispitni postupak
Ako službena osoba može neposredno riješiti upravnu stvar povodom zahtjeva stranke, tada nije potrebno provesti ispitni postupak
- Djelomično rješenje
kad se u upravnoj stvari rješava o više pitanja, a samo se neka mogu riješiti na temelju utvrđenoga činjeničnog stanja tada se rješavaju ta pitanja
- Kada drugostupanjsko tijelo neće odbaciti žalbu?
Kada drugostupanjsko tijelo utvrdi da su za podnošenje žalba ispunjena tri navedena kumulativna uvjeta(dopuštena, pravodobna, izjavljena od ovlaštene osobe), ispitati će zakonitost rješenja ili će ocjenjivati svrhovitost rješenja koje je doneseno diskrecijskom ocjenom, ali u granicama zahtjeva iz žalbe (npr. poništavanje ili izmjena rješenja u cijelosti ili djelomično) ali pri tome nije vezano žalbenim razlozima (prigovorima kojima stranka upire na nezakonitost rješenja).
- U kojem roku čelnik tijela odlučuje o prigovoru?
U roku od 8 dana od njegovog izjavljivanja
- Obnova postupka ako nisu uvjeti kumulativno ispunjeni
Prijedlog o obnovi postupka odbacit će se rješenjem
- Ako javnopravno tijelo odbije izdati obavijest u pisanom obliku, u kojem roku osoba može izjaviti prigovor?
Zainteresirana osoba u roku od 8 dana ima pravo izjaviti prigovor
- Zbog čega pružatelj javnih usluga može izjaviti prigovor?
???
- S čim se određuje odgoda izvršenja? (određuje se rješenjem)
- obvezna - kada je u izvršenju obveze dopušten poček • kada se umjesto izvršnoga privremenog rješenja donese rješenje o glavnoj stvari koje se razlikuje od privremenog rješenja 2. fakultativna - moguća je do donošenja pravomoćne odluke radi izbjegavanja nastanka teško popravljive štete kada god nije drukčije propisano zakonom te kada se to ne protivi javnom interesu
- Izmjena upravnog ugovora – razlozi
Stranka ugovora kojoj bi ispunjenje ugovorne obveze postalo bitno otežano zbog okolnosti nastalih nakon sklapanja ugovora, koje se nisu mogle predvidjeti u vrijeme sklapanja ugovora, može zahtijevati da se ugovor izmijeni sukladno nastalim okolnostima. O izmjeni ugovora ugovorne se strane moraju suglasiti. Javnopravno tijelo ima pravo na jednostrani RASKID upravnog ugovora 1. kad se javnopravno tijelo i stranka ne suglase o izmjeni ugovora ili ako se javnopravno tijelo ili treće osobe uključene u upravni ugovor na takvu izmjenu ne pristanu 2. ako stranka ne ispunjava obveze iz upravnog ugovora 3. kad je to potrebno radi otklanjanja teške i neposredne opasnosti za život i zdravlje ljudi i javnu sigurnost, ako se to ne bi moglo otkloniti drugim sredstvima kojima bi se manje diralo u stečena prava Upravni ugovor se raskida rješenjem u kojem moraju biti navedeni i obrazloženi razlozi raskida i određen iznos štete ukoliko je javnopravnom tijelu šteta nastala (kad šteta nastane javnopravnom tijelu neispunjivanjem obveze iz ugovora).
- Što može biti predmet upravnog spora?
Predmet upravnog spora je ocjena zakonitosti: 1. pojedinačne odluke kojom je javnopravno tijelo odlučilo o pravu, obvezi ili pravnom interesu stranke u upravnoj stvari (upravni akt) protiv koje nije dopušteno izjaviti redoviti pravni lijek, 2. postupanja javnopravnog tijela iz područja upravnog prava kojim je povrijeđeno pravo, obveza ili pravni interes stranke protiv kojeg nije dopušteno izjaviti redoviti pravni lijek, 3. propuštanja javnopravnog tijela iz područja upravnog prava da u zakonom propisanom roku odluči o pravu, obvezi ili pravnom interesu ili redovitom pravnom lijeku stranke odnosno da postupi prema propisu (kolokvijalnih naziva: šutnja uprave odnosno šutnja administracije), 4. sklapanja, raskidanja i izvršavanja upravnog ugovora. 5. općeg akta jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe koja ima javnu ovlast i pravne osobe koja obavlja javnu službu
- Tko provodi nadzor nad provedbom zakona o pečatima i žigovima RH?
Nadzor nad provedbom zakona Ministarstvo pravosuđa i uprave Republike Hrvatske te Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
- Izvršnost rješenja u upravnom postupku ?
Prvi stupanj • istekom roka za žalbu ako žalba nije izjavljena, • dostavom rješenja stranci ako žalba nije dopuštena, • dostavom rješenja stranci ako žalba nema odgodni učinak, • dostavom stranci rješenja kojim se žalba odbacuje ili odbija, • danom odricanja stranke od prava na žalbu • dostavom stranci rješenja o obustavi postupka u povodu žalbe. Drugi stupanj dostavom stranci
- Oglašavanje rješenja ništavim?
Rješenje će se oglasiti ništavim: 1. ako je doneseno u stvari iz sudske nadležnosti, (npr. kada bi se u upravnom sporu riješio imovinsko pravni spor) 2. ako je doneseno u stvari o kojoj se ne može rješavati u upravnom postupku (rješavanje o stvari koja nema obilježje upravne stvari, već obilježje nekog drugog pravnog odnosa npr. kad bi se upravnom postupku utvrdila prekršajna odgovornost neke osobe) 3. ako njegovo izvršenje nije pravno ili stvarno moguće (npr. kada bi se umrloj osobi priznalo pravo na mirovinu), 4. ako se njegovim izvršenjem čini kazneno djelo, (npr. kada bi upravno tijelo svojim rješenjem dopustilo obavljanje djelatnosti kojom se prema kaznenom zakonu čini kazneno djelo) 5. ako je doneseno bez prethodnog zahtjeva stranke, a na koje stranka naknadno izričito ili prešutno nije pristala, (npr. kada je stranka tražila dozvolu za obavljanje automehaničarske djelatnosti, a dobila je za obavljanje autolimarske djelatnosti) 6. ako sadržava nepravilnost koja je po izričitoj zakonskoj odredbi razlog za ništavost rješenja (kada je posebnim zakonom izričito propisan razlog ništavosti rješenja) Rješenje će oglasiti ništavim javnopravno tijelo koje ga je donijelo ili koje obavlja nadzor nad tijelom koje ga je donijelo, po službenoj dužnosti ili na prijedlog stranke u svako doba
- Načelo samostalnosti i slobodne ocjene dokaza?
Načelo ZUP-a- službena osoba u javnopravnome tijelu samostalno ocjenjuje na kojim činjenicama i okolnostima će temeljiti odluku u nekoj upravnoj stvari. Također ima slobodu u izboru dokaznih sredstava na temelju kojih će dokazati odlučne činjenice. Koje će činjenice i okolnosti službena osoba ocijeniti dokazanim, utvrđuje slobodnom ocjenom, na temelju savjesne i brižljive ocjene svakog dokaza posebno i svih dokaza zajedno te na temelju rezultata cjelokupnog postupka
- Načelo pomoći neukoj stranci?
Načelo ZUP-a i ZUS-a- u UP i US treba voditi brigu o tome da neznanje i neukost stranke i drugih sudionika u upravnom sporu/postupku ne bude na štetu prava koja imaju na temelju zakona
- Ako stranka odustane koji se akt donosi
-rješenje o obustavi postupka
- Spajanje i razdvajanje upravnih stvari
- Iz razloga učinkovitosti vođenja upravnog postupka mogu se dvije ili više upravnih stvari zaključkom spojiti u jedan postupak: ? ako se prava ili obveze stranaka temelje na istoj pravnoj osnovi i na istom ili sličnom činjeničnom stanju, ? a javnopravno tijelo koje vodi postupak stvarno je i mjesno nadležno za vođenje svih tih postupaka 2. Ako se promijene okolnosti zbog kojih su stvari spojene u jedan postupak, postupci će se zaključkom razdvojiti.
- Prigovor
-pravni lijek na postupanje javnopravnog tijela
- Posljedice koje ima stranka ako odbije dati ispravu na uvid
Novčana kazna
- Djelomično rješenje
kad se u upravnoj stvari rješava o više pitanja, a samo se neka mogu riješiti na temelju utvrđenoga činjeničnog stanja tada se rješavaju ta pitanja
- Usmena rasprava
- u upravnim stvarima u kojima sudjeluju dvije stranke ili više njih s protivnim interesima, 2. kad je potrebno provesti očevid ili saslušati svjedoke ili vještake, 3. u drugim slučajevima kad je to korisno za rješavanje upravne stvari. Dakle, kada je potrebno razjasniti sporne činjenice službena osoba odrediti će usmenu raspravu.
- Načela upravnog spora
ZUS je kao temeljne odrednice upravnog spora prihvatio 1. načelo zakonitosti, 2. načelo izjašnjavanja stranke, 3. načelo usmene rasprave, 4. načelo učinkovitosti, 5. načelo pomoći neukoj stranci, 6. kao i obvezatnost sudskih odluka i 7. osiguranje korištenja hrvatskog jezika, kao službenog jezika