USTAV KAO TEMELJNI IZVOR USTAVNOG PRAVA POJAM USTAVA; MATERIJALNI I FORMALNI USTAV Flashcards

1
Q

Koja su dva temeljna pristupa pojmu ustava?

A
  1. Ustav u materijalnom smislu

2. Ustav u formalnom smislu

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Sto znaci ustav u materijalnom smislu?

A

Ustav u materijalnom smislu obuhvaca sve pravne izvore ustavnoga prava u određenoj drzavi, bilo da se radi o pisanom ustavu, organskom zakonu, ustavnom zakonu, podzakonskim propisima ili ustavnim obicajima (u V.B. povelje paktovi itd.) Po tome svaka drzava ima ustav u materijalnom smislu jer su uvijek neovisno o pravnom obliku postojala pravila kojima se uređivalo ustrojstvo drzavne vlasti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Razvoj ustava u formalnom smislu

A

Razvojem prirodnopravne skole 15. i 16. st. I teorije o drustvenom ugovoru (17.st.) nastoji se ograniciti drzavna vlast i to dvostruko, priznavanjem i oravnim oblikovanjem u pisanom propisu koji bi po oravnoj snazi bio iznad svih ostalih oravnih akata te propisivanjem unaprijed prava i duznosti za sva pa i najvisa drzavna tijela i to također u pisanom pravnom propisu najvise pravne snage kako bi bio ibvezan za sve subjekte drzavne vlasti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Ustav u formalnom smislu

A

To je pisani opci pravni akt koji nosi naziv Ustav - rijec je o jedinstvenom aktu u kojem su skupljene sve temeljne ali i najveci broj drugih pravnih normi koje uređuju ustavnu materiju. Naziva se i kodoficirani ustav, te s obzirom na obiljezja normi koje obuhvaca smatra se ne samo pravnim vec i politickim aktom. Neki teoreticari ga izjednacavaju s krtuim ustavom u smislu pisanog opceg pravnog akta koji ima vecu pravnu snagu od zakona i ostalih oravnih akata u nekoj drzavi, ali u povijesti su donoseni i neki meki ustavi ( francuski ustav iz 1830.) Sto znaci da je i meki ustav , ustav u formalnom smislu jer je rijec o jedinstvenom općem pravnom aktu koji nosi naziv ustav, a obuhvaca najveci broj normi ustavnog prava, a pritom pitanje oravne snage nije primarno za određenje pojma ustava.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Navedi primjer materijalnog nepisanog ustava

A

Odnos pisani/nepisani i materijalni/formalni moze se dobro objasniti na primjeru velike britanije. Cesto se navodi kako velika britanija nema pisani ustav, pod cime se misli da ona nema ustav u formalnom smislu, odnosno nema opci oravni akt koji nosi nazov Ustav, dakle u velikoj britaniji ne postoji formalni ustav ali to ne znaci da ne postoji pisani ustav (ustav u materijalnom smislu) odnosno nis normi koje u pisanom obliku uređuju ustavnu materiju npr. Povelje, paktovi itd…

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Pisani/nepisani ustav

A

A) pisani ustav predstavljaju različite vrste pravnih akata (od formalnog ustava pa do podzakonskih općih akata) u kojima se nalaze norme ustavnog prava.
B) Nepisani ustav je sinonim za sustav ustavnih običaja što postoje u određenoj državi. Naziva se i realni ustav, u smislu što pokazuje zbilju, a ne ono što ustav idealizira.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Dioba ustava u formalnom smislu prema navinu donosenja! Objasni!

A
  1. Ustavna povelja - formalno ustavnopravno jednostrani akt vladara kojim on dijeli vlast između sebe i predstavnickog tijela odnosno naroda
  2. Ustavni pakt - formalno ustavnopravno dvostrani akt monarha i naroda koji u njegovu donosenju sudjeluje putem predstavnickog tijela
  3. Narodni ustav - formalno ustavnopravno jednostrani akt narofa, u svim drzavama s republikanskim oblikom vladavine, a koji se donosi na vise ili manje demokratski nacin. Donosi ga i mijenja narod neposredno na ustavotvornim referendumima ili to cini predstavnicko tijelo naroda.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kruti/meki ustav, objasni!

A

a) Kruti ustavi - ustavi koji se mogu revidiratisamo na nacin koji se razlikuje od donosenja i mijenjanja zakona. Iz tiga proizlazi i nadzakonska pravna snaga normi krutog ustava. Odnosno svi pravni propisi u drzavi moraju biti u skladu s normama krutog ustava. Danas je gotovo svaki formalni ustav ujedno i kruti ustav.
b) meki ustavi - ustavi koji se mogu mijenjati na isti nacin na koji se mijenjaju zakoni, drugim rijecima, svaki zakon moze mijenjati bilo koju normu formalnog mekog ustava. Meki ustavi su iznimka i ima ih jako malo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Primjer mekog ustava!

A

Primjerice – u Velikoj Britaniji, koja nema ustav u formalnom, već samo materijalnom smislu, zakon je najviši izvor ustavnog prava te se njime mogu mijenati bilo koje norme ustava u materijalnom smislu, pa u tom „smislu“ kažemo da Velika Britanija ima meko ustavno uređenje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Dva temeljna razloga krutosti ustava ?

A

Dva su temeljna razloga:

  1. zahtijev za stvaranjem akta koji bi na jednom mjestu naveo sva temeljna prava, a koji s obzirom na svoju važnost mora biti iznad zakona i svih drugih propisa u državi
  2. drugi razlog proizlazi iz ideje ograničavanja najviših državnih tijela, a preko njih sustav državne vlasti u cijelosti te iz ideje usmjeravanja zakonodavca putem (krutog) Ustava
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Sto se osigurava krutim ustavom i koliko je to uozbiljeno u realnosti?

A

krutost ustava samo formalnost, uostalom:
• ideal: kruti ustav osigurava trajnost i rjeđe mijenjanje – zbilja: npr. francuski ustav iz 1791. mijenjan već 2 godine kasnije, a čak je sadržavao zabranu mijenjanja na 4 godine
• ako ustav ne odgovara vladajućoj političkoj skupini može biti:
o nasilno srušen (politička revolucija ili državni udar)
o još jednostavnije može krenuti u suprotnom smjeru kroz realni ustav, odnosno sustav ustavnih običaja
o može se mijenjati previđenim postupkom kad god i koliko god puta se poželi

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Koja je vrlo vazna pravna posljedica krutog ustava?

A

njegovu višu pravnu snagu od zakona, iz čega slijedi zahtjev ustavnosti zakona, čime se širi i jača vladavina prava i pravno ograničava državna vlast.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Koja su cetiri stupnja krutosti ustava?

A
  1. Zabrana svake promijene
  2. Privremena zabrana promjene
  3. Trajna zabrana promjene pojedinih odredbi
  4. Ustavna revizija u posebnom obliku
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Koji je najvisi teorijski stupanj krutosti ustava i objasni ga!

A

Najviši teorijski stupanj krutosti ustava bio kad bi ustav sadržavao opću zabranu da ga se mijenja, takav ustav bio bi vječan. Ipak, unatoč zahtjevima škole prirodnog prava, ova je opcija ostala samo u sferi teorije.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Sto obuhvaca privremena zabrana promjene ustava?

A

Privremena zabrana promjene. Ustav zabranjuje njegovo mijenjanje u cijelosti, ali samo na određeno vrijeme. Primjerice; prvi francuski Ustav iz 1791. zabranjivao mijenjanje na 4 godine.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Sto znaci trajna zabrana promjene pojedinih odredbi i koji je primjer toga u URH?

A

Slučaj kada ustav trajno zabranjuje mijenjanje, ali samo nekih točno određenih normi. Uglavnom se odnosi na zabranu ustavom propisanog oblika vladavine.
Čl.135 st. 2. Ustava RH zabranjuje udruživanje RH u saveze koji bi mogli dovesti do obnove jugoslavenske države ili kakve druge balkanske državne sveze.
Što se tiče pitanja pravne snage tih zabrana – ako se steknu politički uvjeti, ta zabrana će (bez problema) biti prekršena.

17
Q

Ustavna revizija u posebnom obliku?

A

Najmanji stupanj krutosti ustava. Ovakav Ustav dopušta svoje mijenjanje u cijelosti, ali samo na način predviđen ustavom, a koji se razlikuje od načina mijenjanja zakona. Dakako, fraza način predviđen Ustavom se razlikuje pa se ovaj stupanj može unutar sebe stupnjevati.

18
Q

Kako dijelimo revizijske sustave i koji kriterij?

A

U dvije velike skupine cije se razlikovanje vrsi s obzirom mijenja li se ustav neposrednim sudjelovanjem birackog tijela odnosno naroda ili o promjenama odlucuje predstavnicko tijelo. Skupine su:
1. Ustavotvori referendum
2 . Promjena odlukom predstavnickog tijela

19
Q

Ustavotvorni referendum, objasni!

A

Revizija Ustava u ovom slučaju se vrši neposrednim sudjelovanjem biračkog tijela naroda.
Razlikujemo;
a) apsolutno obvezan ako se za svaku promjenu ustava referendum mora raspisati
b) relativno obvezatan ako se raspisuje za mijenjanje samo unaprijed određenih normi
c) fakultativni referendum kod kojeg se referendum može raspisati za svaku izmjenu ustava, ali ne mora niti za jednu
O raspisivanju u pravilu, odlučuje predstavničko tijelo. Ovaj tip referenduma propisuju ustavi gotovo svih modernih demokracija, kao i Ustav RH.

20
Q

Promjena odlukom predstavnickog tijela?

A

Kod ove skupine postoje dva nacina, a ovise o vrsti predstavnickog tijela to su:
a) ustavotvorna skupstina - posebno predstavbicko tijelo.loje se bira samo u svrhu donosenja ili izmjene ustava, a nakon obavljene zadace mu prestaje mandat…kod ove vrste govorimo o prikrivenom referendumu - jer prilikom izbora kandidata biraci mogu, poznavajuci stavove kandidata za ustavotvornu skupstinu, odnosnk njihove ustavne prijedloge, u velikoj mjeri posredno utjecati na ustavne izmjene

b) redovito zakonodavno tijelo - ćešći slucaj - u tom slucaju i ustavnoj izmjeni odlucuje isto tijelo koje donosi zakone ali u posebnom postupku. Uglavnom se taj posebni postupak svodi na otezavanje pa primjerice u najvecem broju slucajeva potreban je (katkad) dvotrecinski kvorum, a uvijek dvotrecinska ili neka druga kvaloficirana vecina. Neki ustavi propisuju da se redovito predstavnicko tijelo raspusta te da konacnu odluku o promijeni ustava donosi novoizabrano predstavnicko tijelo ili da se prije konacne odluke ceka na istek mandata predstavnickog tijela. Dakle otezavanje moze biti u fazi inicijative, u propisivanju posebne faze nacelne odluke te u trazenju kvalificiranog kvoruma i kvalificirane vecine pri donosenjukonacne odluke o mijenjanju ustava. U slucaju federacije, moguca je potreba za suglasnoscu određenog broja drzava clanica federacije (SAD, Njemacka)

21
Q

Dvije osnovne tehnike promjene ustava.

A

A) Tehnika ustavnog zakona - ustav se mijenja tako da se UKIDA onaj clanak koji se zeli promijeniti i ZAMIJENJUJE se NOVIM. Isto je i sa dopunama - one se UBACUJU u cijelinu.

B) Tehnika ustavnih amandmana - u tom slucaju PRVOBITNI tekst ostaje NEPROMIJENJEN, pa se pri svakoj promjeni ili dopuni na isti, temeljni ustavni tekst dodaju odredbe u obliku amandmana. Prikladnije ne kada se ustav samo nadopunjuje (npr. SAD)

22
Q

Koje sustave za reviziju ustava koristi RH?

A

Ustav RH za reviziju koristi sustav redovitog predstavnickog tijela uz fakultativni ustavotvorni referendum.

23
Q

Kako funkcionira promjena ustava odlukom HRV SABORA?

A
  • USTAVOTVORNU INICIJATIVU ima 1/5 zastupnika, predsjednik RH i vlada RH (cl. 147)
  • nakon sto je promjena ustava PREDLOZENA, Slijedi NACELNO ODLUCIVANJE SABORA, hoce li pristupiti promjeni ustava ili ne, VEĆINOM GLASOVA SVIH ZASTUPNIKA
  • u slucaju IZGLASAVNJA, oblikovat ce se NACRT PROMJENE USTAVA koji SABOR UTVRĐUJE VEĆINOM GLASOVA SVIH ZASTUPNIKA
  • KONACNU ODLUKU o promjenj Ustava RH, SABOR DONOSI 2/3 VECINOM SVIH ZASTUPNIKA (cl. 149.)
  • promijenu PROGLASAVA SABOR (cl.150)
24
Q

Procedura promjene ustava ustavotvornim referendumom…

A
  • o raspisivanju odlucuje sabor (vecina glasova, natpolovicni kvorum) ali i PREZ RH (Milanovic) na PRIJEDLOG VLADE uz USPOTPIS PREZ VLADE (Plenkovic) 😁
  • o reviziji se odlucuje VOKJOM VECINE BIRACA koji su PRISTUPILI REFERENDUMU
  • ovako donesena odluka je OBVEZATNA