O PREDMETU, METODAMA I ODNOSU USTAVNOG PRAVA I POLITICKIH ZNANOSTI Flashcards
Usporedi ustavno pravo i politicke znanosti
Ustavno pravo nije samo pravna vec i politoloska disciplina. Zajednicki im je predmet znanstvenog interesa, a to su politicke institucije i politicki sustav sto zapravo obuhvaca sve politicke institucije koje su se razvile i postoje u sklopu određene drzave. Razlika je u tome sto USTAVNO PRAVO izucava samo one INSTITUCIJE KOJE SU UREĐENE PRAVOM i SAMO U MJERI U KOJOJ SU UREĐENE PRAVOM.
Definiraj pojam politike
U najsirem smisli POLITIKA JE SVJESNA DJELATNOST KOJOM SE NEKA DRUSTVENA SKUPINA NASTOJI USMJERITI DA BI SE OSTVARILI NJENI ODREĐENI CILJEVI . Podrazumijeva definiranje interesa, definiranje metoda ostvarivanja prihvacenih ciljeva, uskladjivanje pojedinacnih i posebnih interesa te oblikovanje zajednickih interesa.
Definiraj VLAST
Za sve oblike vlasti karakteristicno je da netko unutar skupine namece nesto nekome. Pri tome postoje dvije vrste subjekata - oni koji namecu i oni kojima se namece. Zato vlast mozemo definirati kao MOGUCNOST PROVEDBE VOLJE UNATOC OTPORU ONOGA ILI ONIH PREMA KOJIMA JE TA VOLJA UPUCENA.
Dva osnovna razloga radi kojih odnosi u vlasti nastaju i odrzavaju se?
- OVISNOST pripadnika skupine kojima se namece volja o onima koji ju namecu. Ta ovisnost moze biti fizicka, psihicka, a moze biti i gospodarska ili ideoloska.
- SAMA PRIRODA POLITIKE jer izbor cilja i usmjeravanje drustvene skupine prijeko potrebno trazi usklađivanje svih pojedinacnih i posebnih interesa, a to je moguce samo kroz podjelu rada na one koji odlucuju i one koji izvrsavaju odluke.
Objasni odnose izmedju ovisnosti, odnosa uzajamnosti i autoriteta
Niti jedna vlast pa cak ni drzavna koja jedina ima monopol legitimnog fizickog nasilja, nema apsolutnu moc nametanja volje unatoc otporu. Kod svake vlasti postoji barem minimalni odnos uzajamnosti izmedju onih koji namecu i onih kojima se namece. Odnos uzajamnosti suprotan je odnosu ovisnosti jer sto je manji stupanj ovisnosti jednih clanova skupine o drugima,veci je stupanj uzajamnosti i takvu vlast onda nazivamo autoritetom.
Sto je autoritet?
Vlast gdje se određena posebna politika ostvaruje odnosima među ljudima unutar kojih pojedinci prihvacaju odluke pojedinaca DOBROVOLJNO, a ne zbog mogucih sankcija, jer su uvjereni da su one u njihovom interesu.
Povezi pojmove sila, legitimitet i legalitet.
Ni jedna vlast ne moze se iskljucivo temeljiti na sili pa ju stoga vlastodrsci nastoje prikazati kao legitimnu. To ponajprije vrijedi za drzavnu vlast i politiku cija se moc u suvremenim demokratskim drustvima i zbiljski i ustavnopravno ponajprije izvodi iz legitimiteta koji se stjece izborima i legaliteta (zakona).
Sto je legalitet?
Sustav pravnih institucija i mehanizama kojima se drzava samoogranicava pravom određujuci unaprijed pravila igre za sve formalne (drzavna tijela) i zbiljske (politicke stranke i osobe) vlastodršce.
Koja su dva temeljna svojstva svake posebne politike?
- Politika je BORBA, BITKA ZA VLAST I OKO VLASTI jer vlast omogucuje pojedincima i skupinama kojima pripada da s pomocu nje izvlace za sebe gospodarske i druge koristi
- Politika je ujedno i DJELATNOST kojom se usklađivanjem pojedinacnih i posebnih interesa osigurava OBLIKOVANJE ZAJEDNICKOG INTERESA.
Objasni odnos borbe i integracije
To su suprotni pojmovi u smislu politike koji se mijenjaju u vremenu. Sto je odnos uzajamnosti izrazeniji, sto politika manje vlast a vise autoritet, sto je manje sila to ce biti izrazenije njeno drugo svojstvo a to je integracija, vise odlucivanja kompromisom, a ne dominacijom i to je vise demokratskija.
Definiraj predmet ustavnog prava
Relevantan je pojam drzavne politike u sirem smislu kao sustav institucija kroz koji se oblikuje i ostvaruje u cijelini i svim njenim djelovima politicka vlast u određenoj drzavi. Takav pojam politike kao drzavne politike i pojam politickih institucija kao predmeta ustavnog prava obuhvaca :
- Institucije drzavnig ustrojstva (u smislu izbora ili imenovanja nositelja i obnasatelja pojedinih drzavnih vlasti, njihov djelokrug, međusobni odnos i nacin donosenja odluka)
- Institucije dijelovanja građana u odnosu na drzavu (kroz ostvarivanje njihovih pravom utvrđenih osobnih i kolektivnih sloboda i prava)
- Cijeloviti sustav institucija ( koje u međusobnoj povratnoj sprezi određuju u prvom redu obiljezna i sadrzaj svih odluka tijela drzavne vlasti bez obzira radi li se o pravnim propisima ili politickim odlukama)
Definiraj politicke institucije koje cine predmet ustavnog prava
Svi ini drzavni i nedrzavni pokiticki subjekti i slozen sustav njihovih povratnih međuspbnih veza kroz koje se kontinuirano oblikuje i stvara drzavna politika - kao jedina relevantna politika za ustavno pravo jer se njome ostvaruje politicka vlast u određenoj drzavi.
Po cemu se drzavna politika tazlikuje od ostalih politka?
Po tome sto jedina raspolaze monopolom legitimne fizicke prisile te po tome sto je jedina politika globalnog drustva a ne politike jedne manje ili vise slozene skupine.
Objasni pravni propis=politicka odluka
Svako pravo je izraz određene politike. U tom smislu svaki pravni propis mozemo sagledati kao svojevrsnu TRANSPOZICIJU ODREĐENOG DRUSTVENOG INTERESA - s obzirom da se on manje ili vise demokratski odgovarajucim politickim procesom artikulira i integrira u cijelinu politickog procesa određene drzave. Dakle, svaki pravni propis je istodobno, ako se raznatra drustveni aspekt njegova donosenja, vise ili manje POLITICKA ODLUKA.
Objasni odnos legitimiteta i Pravnog sustava
Svaka politicka vlast da bi bila djelotvorna nastoji ostvariti sto siri konsenzus. Da bi to postigla, mora ostvariti sto potpuniji stupanj LEGITIMITETA, a pravni sustav, kao gotovo SINONIM njene LEGALNOSTI jedan je od osnovnih sredstava za tu svrhu.