Urođena imunost od stanice 63 Flashcards
Navedi stanične sastavnice urođenog imunosnog sustava.
Epitelne zapreke, fagociti, dendritične stanice, NK-stanice i druge urođene limfoidne stanice, limfociti T i B s ograničenom raznolikošću antigenskih receptora, mastociti, topljive molekule za prepoznavanje i izvršne molekule urođene imunosti.
Kako epitelne stanice sprječavaju prodor mikroorganizama?
Tako što stvaraju tight junctions između sebe kroz koje mikroorganizmi ne mogu proći, lučenjem sluzi koja usporava kretanje mikroorganizama te uz navedene fizičke aspekte, epitelne stanice i neki leukociti stvaraju peptide koji imaju antimikrobno djelovanje- defenzini i katelicidini
Što su defenzini?
To su mali kationski peptidi (29-34 aminokiseline) koji posjeduju kationsku i hidrofobnu regiju i 3 unutarlančane disulfidne veze. Na temelju položaja tih veza razlikujemo alfa i beta defenzine. Toksični su za mikroorganizme, uključujući bakterije, viruse s ovojnicom i gljive. Potiču aktivaciju stanica koje sudjeluju u upalnom odgovoru. Većina mehanizama kojim ubijaju ovisi o njihovoj sposobnosti ulaska u membranu i narušavanja njene funkcije kod patogena.
Tko stvara defenzine?
Epitelne stanice na površini sluznica i leukociti koji sadržavaju granule, uključujući neutrofile, NK stanice i citotoksične limfocite T
Što su katelicidini?
To su bjelančevine koje su izravno toksične za mnoge mikroorganizme te aktiviraju različite odgovore u leukocitima i drugim stanicama koje uklanjaju mikroorganizme.
Što su fagociti?
To su stanice koje vrše fagocitozu (uglavnom makrofagi i neutrofili), čine prvu crtu obrane od mikroorganizama koji prodiru kroz epitelne zapreke. Imaju jako veliku ulogu u upalnom odgovoru i urođenoj imunosnoj obrani.
Što su dendritične stanice?
To su stanice koje imaju ključnu ulogu u prepoznavanju i izvršnim funkcijama urođene imunosti. Najefikasnije su APC. Imaju jedinstvenu sposobnost pokretanja i usmjerivanja adaptivnog imunosnog odgovora stanicama T (u limfne čvorove)
Gdje nastaju urođene limfoidne stanice i po čemu se razlikuju od limfocita adaptivnog imunosnog odgovora?
Nastaju u koštanoj srži od zajendočkih prethodničkih stanica. Za razliku od limfocita adaptivnog imunosnog odgovora one su potpuno osposobljene za izvršne funkcije bez potrebe za klonalnom ekspanzijom i diferencijacijom.
Protiv koga uglavnom prirodnoubilačke stanice imaju ulogu?
Protiv unutarstaničnih virusa i bakterija.
Što rade prirodnoubilačke stanice?
Ubijaju zaražene stanice, slično citotoksičnim limfocitima te luče citokin IFN-gama koji aktivira makrofage.
U kojem limfnom organu i običnim organima je najviše NK stanica?
U slezeni, jetri i trudnoj maternici.
Koje su izvršne uloge stanica NK?
Ubijanje zaraženih stanica i stvaranje IFN-gama koji aktivira makrofage za razaranje fagocitiranih mikroorganizama.
Kako ubijaju NK stanice?
Kada se aktiviraju, izbacuju bjelančevine iz granula ekzocitozom u blizini ciljanih stanica. PERFORIN (jedna od bjelančevina) potiče ulazak drugih izbačenih bjelančevina, GRANZIMA u citosol ciljnih stanica. Granzimi su enzimi koji p pokrenu slijed signalnih događaja i uzrokuju apoptozu ciljnih stanica. Tako NK stanice ubijaju rezervoare zaraze.
Što IFN-gama iz NK stanica radi?
Povećava sposobnost makrofaga za ubijanje fagocitiranih bakterija.
Imaju li sve NK stanice ulogu ubijanja u organizmu?
Ne, neke nemaju receptor CD16, niti su citotoksične, ali proizvode velike količine IFN-gama.
Kako NK stanice razlikuju zaražene i oštećene stanice od zdravih stanica?
Pomoću aktivacijskih i inhibicijskih receptora. Oni prepoznaju molekule na površini drugih stanica te stvaraju signale koji potiču ili koče djelovanje NK stanica.
Kako djeluju aktivacijski, a kako inhibitorni receptori NK stanica?
Aktivacijski receptori potiču proteinske kinaze koje vrše fosforilaciju supstrata u signalnom putu, a inhibitorni receptori potiču fosfataze koje se suprotstavljaju kinazama.
Što je stanična citotoksičnost ovisna o protutijelima?
Ubijanje stanica koje na sebi imaju protutijela (CD16?), pa ih NK stanice zato preepoznaju i ubiju. Kratica za to je ADCC.
Koga prepoznaju inhibicijski receptori NK stanica?
Prepoznaju molekule MHC skupine I koje su izražene na zrdavim stanicama s jezgrom.