ukł krwionośny Flashcards
Rodzaje wstrząsów
Hipowolemiczny, dystrybucyjny (septyczny, anafilaktyczny, neurogenny), kardiogenny, obturacyjny.
Wstrząs hipowolemiczny
Przyczyną jest zmniejszenie całkowitej objętości krwi. Przyczyny: krwawienie, zmniejszona podaż
Kardiomiopatie co to i rodzaje
Grupa chorób o zróżnicowanej etiologii, prowadzących do dysfunkcji serca. Rozstrzeniowa, przerostowa, restrykcyjna, arytmogenna kardiomiopatia prawokomorowa.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa
To choroba mięśnia sercowego charakteryzująca się rozstrzenią komór serca, najczęściej z prawidłową grubością lub ścieńczeniem ścian oraz upośledzeniem funkcji skurczowej. Postępująca dysfunkcja skurczowa prowadzi do zastoinowej niewydolności serca. Postacie: rodzinna i nierodzinna.
Kardiomiopatia przerostowa
-To stan zwiększonej grubości ścian i masy lewej komory pod nieobecność istotnie zwiększonego obciążenia hemodynamicznego, które mogłoby spowodować wymienione nieprawdiłowości.
-Charakteryzuje się istotnym pogrubieniem mięśniówki, głównie lewej komory, najczęściej z zachowaną funkcją skurczową i zaburzeniami funkcji rozkurczowej.
-W większości przypadków ma charakter rodzinny/dziedziczny. Postać nierodzinna kardiomiopatii przerostowej może występować w otyłości, a także u dzieci matek z cukrzycą, u osób aktywnie uprawiających sport.
Kardiomiopatię przerostową bez zwężenia drogi odpływu
Zaburzenia hemodynamiczne dotyczą zmniejszenia podatności LK i upośledzenia rozkurczowego napełniania, co jest przyczyną wzrostu ciśnienia końcowo-rozkurczowego w LK. Upośledzenie napełniania podwyższa także ciśnienie w LP i kapilarach płucnych (przekrwienie płucne)
Kardiomiopatię przerostową ze zwężeniem drogi odpływu
Poza zmniejszeniem podatności LK i upośledzeniem rozkurczowego napełnienia dochodzi do dynamicznego zwężenia drogi odpływu LK w czasie skurczu
Niedomykalność mitralna dodatkowo zwiększa zastój płucny
Kardiomiopatia restrykcyjna ogólnie
Jest chorobą mięśnia sercowego charakteryzująca się zaburzeniami funkcji rozkurczowej w wyniku upośledzenia relaksacji ścian lewej komory. Charakteryzuje się restrykcyjnym profilem napełniania komór przy prawidłowej grubości ścian i zachowaniu prawidłowej lub zmniejszeniu objętości skurczowej i rozkurczowej komór.
Kardiomiopatia restrykcyjna postacie
∙ Rodzinna (mutacje genów białek sarkomerowych, hemochromatoza, choroby spichrzania glikogenu, choroby lizosomów)
∙ Nierodzinna (amyloidoza, sklerodermia, sarkoidoza, rakowiak, przerzuty nowotworowe, stosowanie antracyklin, patologie wsierdzia)
Kardiomiopatia restrykcyjna typy
∙ Miokardialna- zmiany dotyczą całej grubości miokardium, a wynikają przede wszystkim z gromadzenia się patologicznych substancji w obrębie mięśnia sercowego (np. skrobawica, hemochromatoza, sarkoidoza)
∙ Endomiokardialną- zmiany polegają na włóknieniu lub zbliznowaceniu wsierdzia Nacieczenie miokardium lub zwłóknienie wsierdzia zmniejszają podatność komór, co upośledza ich napełnianie, co jest przycyzną wzrostu ciśnienia końcowo-rozkurczowego i prowadzi do zastoju żylnego obwodowego i płucnego oraz zmniejszenia objętości minutowej.
Arytmogenna kardiomiopatia prawokomorowa
Jest chorobą o bardzo różnorodnym fenotypie, a główną patologią strukturalną jest zwyrodnienie tłuszczowe i utrata miocytów z zastępowaniem ich komórkami tłuszczowymi i tkanką łączną w ścianie prawej, ale również i lewej komory.
Kardiomiopatie nieklasyfikowane
I. Niescalenie mięśnia lewej komory (kardiomiopatia gąbczasta)
II. Zespół „Tako-Tsubo” (tzw. kardiomiopatia stresowa, zespół balotującego koniuszka)
Kardiomiopatia przerostowa objawy
Duszność wysiłkowa, ból dławicowy, kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia/stany przedomdleniowe, szmer skurczowy
Kardiomiopatia rozstrzeniowa objawy
duszności, obrzęki płuc i na obwodzie
Kardiomiopatia restrykcyjna objawy
Duszności, łatwe męczenie się, objawy niewydolności prawokomorowej.