TA szószedet Flashcards

1
Q

alávetett gyermeki énállapot

A

A szabályok követését, mások elvárásait megvalósító alárendelődő magatartás, ami az ún „jó kislányok” és „jó kisfiúk” jellemzője. Az alkalmazkodás negatív formája az az eset, amikor az alárendelődés indokolatlan, nem célszerű, mivel a személy e nélkül is képes lenne boldogulni. A funkcionális énállapot -modell ben a Gyermeki tartomány egyik szeleteként ábrázolják. A JÁTSZMÁKban az ÁLDOZAT szerepbe kerülő személyek sajátja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Áldozat

A

A játszmákban előforduló egyik tipikus szerep, amelyben a személy magát elnyomottnak tekinti, képtelennek érzi magát arra, hogy önerőből előbbre jusson, a másoktól kapott lekicsinylést megérdemeltnek véli. Az Alkalmazkodó Gyermeki ÉNÁLLAPOT negatív, ún. ALÁVETETT formáját jeleníti meg, a jellemző életpozíció az „Én nem vagyok OK”, a partnerek vagy üldözik, vagy megmentik. A JÁTSZMÁK DRÁMAHÁROMSZÖGÉben a társas hierarchiának megfelelően az alsó csúcson ábrázolják. A valóban kárt szenvedett áldozatoktól az különbözteti meg, hogy amikor lélektani jelenséget megragadó szakkifejezésként alkalmazzuk, akkor nagy kezdőbetűvel írjuk.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

alkalmazkodó gyermeki énállapot

A

A szülői, illetve társadalmi szabályokhoz és normákhoz való viszonyban – azok követésében, illetve megtagadásában – megjelenő reaktív gyermeki érzés-, gondolat- és viselkedés-együttes. Pozitív formája a túlélés fontos tényezője. Az emberi viselkedéseket osztályozó ún. funkcionális énállapot-modellben ábrázolják, és két formáját különböztetik meg, az ALÁVETETT, ill. LÁZADÓ GYERMEKI ÉNÁLLAPOTot, amelyek lehetnek pozitívak („+”), illetve negatívak („–”) aszerint, hogy az alkalmazkodást segítik vagy hátráltatják.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

autonómia

A

A TA emberképének központi értéke, a személyiségnek a SORSKÖNYV korlátozó befolyása alól felszabadított, érett működése, s ennyiben minden szakszerű segítő beavatkozás– terápia, tanácsadás, nevelés – célja. Az emberi személyiség fejlődését valójában az autonómia kimunkálása jelenti; a viselkedés, a gondolkodás, az érzések felszabadítása a korai sorskönyvi programozás korlátozó, olykor betegítő hatása alól. Nem azonos a másoktól való „függetlenség”-gel, inkább olyan pszichikus állapot, amelyben az érett felnőtt működés sorskönyvi kényszerektől való mentessége fejeződik ki. Berne az autonómia működőképes fennállását három fő képességhez kötötte:

    1. A torzításoktól mentes valóságszemlélet, a tisztánlátást biztosító tudatosság.
    1. A helyzetben a problémák előrevivő megoldását kereső, a változási készséget képviselő rugalmasság, a spontaneitás , ami a tranzakciók során az énállapotok közötti szabad választásban ölt testet.
    1. Az érzelmi nyíltságra, bensőséges kapcsolatokra való készség, azaz az intimitás. A TA különös figyelmet szentel a szakemberek autonómiájának, mint a munkájuk során az egyik legfontosabb hatótényezőnek, amely az eredményesség feltétele, s a személyiségükkel, munkamódjukkal szemben – legalább a kezelés időtartamára – támasztott szakmai követelmény.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

életpozíció

A

Önmagunkra, a másikra és a világra vonatkozó, a KORAI DÖNTÉSek nyomán kialakuló viszonyulási rendszer, pozitív vagy negatív beállítódás. Meghatározó szerepe van a SORSKÖNYV kialakulásában és lefolyásában, amennyiben a korai döntések önbeteljesítő, önigazoló tendenciáját valósítja meg. Jelölésére az Én és Te, „oké–nem oké” (OK+, illetve OK–) képlet terjedt el. Négy fő típust különböztetünk meg:

  • • Én OK vagyok, TE OK vagy (jele + +);
  • • Én OK vagyok, Te nem vagy OK (jele + –);
  • • Én nem vagyok OK, Te OK vagy (jele – +);
  • • Én nem vagyok OK, Te nem vagy OK (jele – –).

Ábrázolására a Franklin Ernst által kialakított modell, az OK-KERET használatos. Többen a problémák kezelésére, megoldására képes érettség és ezáltal a gyógyulás ismérvét az OK++ életpozícióban határozzák meg. A szakember hatékonyságának egyik alapfeltétele, hogy pozíciója a klienshez fűződő viszonyában „OK++” legyen. Berne a Sorskönyv című munkájában foglalkozik a háromszemélyes életpozíció elgondolásával is. Chris Davidson fogalmazta újra ezt az aspektust, s abból indult ki, hogy az ÉN–TE reláció mindig egy kontextusban létezik, amelyhez viszonyulnunk kell. Ennek 8 alapformája van:

    1. Én OK vagyok, Te OK vagy, Ők OK-k (+++)
    1. Én OK vagyok, Te OK vagy, Ők nem OK-k (++–)
    1. Én OK vagyok, Te nem vagy OK, Ők nem OK-k (+– –)
    1. Én OK vagyok, Te nem vagy OK, Ők OK-k (+–+)
    1. Én nem vagyok OK, Te nem vagy OK, Ők OK-k (– –+)
    1. Én nem vagyok OK, Te nem vagy OK, Ők nem OK-k (– – –)
    1. Én nem vagyok OK, Te OK vagy, Ők nem OK-k (–+–)
    1. Én nem vagyok OK, Te OK vagy, Ők OK-k (–++)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

elsőfokú játszma

A

A JÁTSZMÁK SÚLYOSSÁGI FOKÁt meghatározó besorolásban ez a legenyhébb változat, rejtett célozgatás, ugratás formájában nyilvánul meg, s a konvencionális társasági közegben általában még elfogadott.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

énállapot

A

Berne szerint összefüggő érzés- és tapasztalati minta, amely közvetlenül kapcsolódik a megfelelő magatartási mintázathoz. Három énállapotot, a GYERMEKIt, a FELNŐTTet és a SZÜLŐIt különböztetett meg. Ábrázolásukra az ún. elsőrendű strukturális énállapot -modell , a „3 karika” embléma szolgál. Az énállapotokat struktúra és funkció szerint modellálhatjuk. A struktúra a „mi?”-re – a tartalomra és az eredetre – vonatkozik, és csak következtetni lehet rá. A kommunikáció során a tranzakciókban közvetlenül megfigyelhető és megélhető „hogyan?”-t – a működési módot, a megjelenési formát – a funkcionális modell jeleníti meg. Az intrapszichikus történések feltárásában az első - és másodrendű strukturális modellek használatosak, ezek az énállapotok közötti belső kommunikációt ábrázolják. Az interperszonális aspektus, a külső kommunikációban résztvevő tartományok elemzésére a FUNKCIONÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELL szolgál. Jelölésükre a különböző modellekben az énállapotok megnevezéseinek nagy kezdőbetűit SZ, F, GY alkalmazzuk. Megjelenésük idői sorrendjét a másodrendű modellben a betűk mellé rendelt indexek fejezik ki a PSZICHÉS SZERVEK-ről szóló Berni elgondolás szellemében.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

felnőtt énállapot

A

A jelenben fennálló helyzetekre és problémákra reflektáló őszinte érzések, elgondolások és a hozzájuk kapcsolódó viselkedések tartománya tartalmi, ún. strukturális vonatkozásban. Funkcionális aspektusa, hogy tájékozódik, mérlegel, döntést hoz, cselekszik, tetteiért felelősséget vállal. Az AUTONÓMIA a felnőtt érett ép működésének terméke. Középponti helyet kap mind az ELSŐ- és MÁSODRENDŰ STRUKTURÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELLben (az utóbbiban jele F2), mind pedig a FUNKCIONÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELLben. Szabályozó működésének hatékonysága HATÁRainak optimális rugalmasságán múlik, a különböző lelki zavarokat a TA mint a Felnőtt működés rendellenességét, az ÉNÁLLAPOTOK STRUKTURÁLIS PATOLÓGIÁJÁt írja le, ezek azonosításával az ÉNÁLLAPOT-ELEMZÉS foglalkozik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

feltételes sztrók

A

Egy speciális tranzakciócsere, a SZTRÓKok cseréjének egyik eleme, lényege a másik ember valamely tulajdonságának vagy tettének elismerése, illetve kritikája. Pozitív, ha az, akiről szó van, kellemesnek és építőnek találja, negatív, ha kínos érzéseket vált ki belőle. Elismerést és kritikát kaphatunk másoktól, és adhatunk mi nekik; ha úgy adódik, kérhetjük ezeket, és olykor önmagunkat is sztrókoljuk. Feltárásához és ábrázolásához az önelemzésre építő SZTRÓKPROFIL módszer használatos.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

feltétel nélküli sztrók

A

Egy speciális tranzakciócsere, a SZTRÓKok cseréjének egyik eleme, lényege a másik létének, egész személyének elismerése, értékelése, a másik lény elfogadásának (negatív esetben az elutasításának) gesztusa. A SZTRÓKÉHSÉG egy életfontosságú szociális szükséglet, mely a sztrókok kapása által elégül ki. Kielégítetlenül maradása alapvető sérüléseket okoz, gyakran indítéka különböző játszmáknak. Kapjuk másoktól, és adjuk nekik és önmagunknak is. A pozitív feltétlen sztrók kifejezése, az ún. sztrókolás fontos szerepet játszik az „OK ++” filozófiát megvalósító szakértő–kliens kapcsolatban, a segítő beavatkozások egyik eljárásként is. Negatív, károsító formája a LEÉRTÉKELÉS.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

funkcionális énállapot-modell

A

A Szülői, Felnőtt és Gyermeki énállapotokat a viselkedési és érintkezési megnyilvánulásaik felől a működésük fogalmi megragadásával leíró modell, amely megkülönböztet a FELNŐTT mellett Irányító-Kontrollál ó, illetve Gondoskodó Szülői működéseket, valamint ALKALMAZKODÓ, LÁZADÓ és SZABAD GYERMEKI viselkedésmódokat. Az alkalmazkodás és a problémamegoldás sikere szempontjából valamennyi Szülői és Gyermeki működésnek egyaránt lehet pozitív és negatív hatása, ezt a modellen a körök „+” és „–” részekre osztása jelzi. Vitatják, hogy van-e a modellnek önálló létjogosultsága, mivel a funkció és a mögöttes állapot elhatárolása olykor fogalmi zavarokat okoz. Ennek jegyében hozta létre Ian Stewart a kizárólag a viselkedéseket tipizáló, önálló VISELKEDÉSMODELLt.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

gondoskodó szülői énállapot

A

Az a viselkedésegyüttes, amikor a SZÜLŐI ÉNÁLLAPOT a gondoskodásban, gondozásban, segítségnyújtásban, a másik személyének, szükségleteinek és törekvéseinek elismerésében, ÉHSÉGeinek kielégítésében, bizalomban és Engedélyekben jut kifejezésre. Pozitív vagy negatív formája attól függ, hogy a másik valódi igényére reagál-e, előreviszi-e annak fejlődését, vagy valójában nincs tekintettel rá, csak saját elképzelései szerint ráerőlteti a törődését. Ábrázolása a FUNKCIONÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELLben történik. Negatív formája a játszmák MEGMENTŐ szerepe, akkor is segít, ha a másik erre nem tart igényt.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

gyermeki énállapot

A

A személyiségnek az a tartománya, amely a visszatérést képviseli olyan magatartási, érzés és gondolkodásformákhoz, amelyeket gyermekkorban használtunk, ahogy akkor a problémákra reagáltunk. A funkcionális énállapot -modell két (illetve három) viselkedésformát, összetevőt különböztet meg. Az Alkalmazkodó Gyermeki énállapotot – amelynek formái az Alávetett , illetve a Lázad ó GYERMEKI –, valamint a Szabad Gyermeki énállapotot. Negatív vagy pozitív jellegük attól függ, hogy támogatják vagy korlátozzák a helyzetek megértését és megoldását.

  • SzGy – Szabad Gyermeki
  • AGy – Alkalmazkodó Gyermeki – Alávetett: – + /// Lázadó: + –

A MÁSODRENDŰ STRUKTURÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELLben betűjele GY2, ami a gyermekkori tapasztalásokat tároló tartományt jelöli. A modell a Gyermekiben a korai tapasztalatok forrásai mentén három tárhelyet differenciál, megkülönböztetve:

  • a Szülőit a Gyermekiben (SZ1): MÁGIKUS SZÜLŐI tartalmak;
  • a Felnőttet a Gyermekiben (F1): Kis Professzor; és
  • a Gyermekit a Gyermekiben (GY1): Szomatikus , ill. SZENZORIÁLIS

Gyermeki tartomány.

  • Szülői a Gyermekiben (Mágikus Szülői) / Sz1
  • Felnőtt a Gyermekiben (Kis Professzor) / F1
  • Gyermeki a Gyermekiben (Szomatikus Gyermeki) / Gy1
  • Gyermeki (Gy2)

Az indexszám a betűjelek mellett a keletkezés sorrendjére utal. Igény esetén a legkorábbi, többek között születés előtti és alatti testi és érzékszervi érzületek, benyomások tárolóhelyeként figyelmbe vesznek egy GY0 szintet is. Ennek működésbe lépését a sorskönyvi problémacsapdáknál fellépő testi tünetek, hirtelen rosszullét, megbetegedés jelzi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

időstrukturálás

A

Az emberek csoportos vagy páros időtöltésének módja, amely révén kielégítik szociális szükségleteiket, elismeréshez, sztrókhoz jutnak. Berne hatféle módot különböztetett meg. Ezeket az általuk nyerhető sztrókok intenzitása és egyben a tranzakciók kockázatosságának növekvő sorrendje szerint a következőképp osztályozta:

  • • visszavonulás,
  • • rítus,
  • • időtöltés,
  • • aktivitás,
  • • játszma és
  • • intimitás.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

időtöltés

A

Az időstrukturálás egyik formája, amikor a résztvevők kockázatok nélkül konvencionális témákról beszélgetnek, egyszerű sztrókokat cserélnek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

irányító-szabályozó szülői énállapot

A

A Szülői énállapot működése az irányítás, az ellenőrzés, a bírálat gyakorlásában. A FUNKCIONÁLIS énállapot -MODELLben a Szülői működés egyik megnyilvánulásaként ábrázolják. Pozitív („+”) vagy negatív („–”) annak függvényében, hogy támogatja vagy korlátozza a partnert, vagy önmagát a szóban forgó problémák megoldásában. A negatív formát egyesek kiemelik, és külön Kritikus Szülői énállapotként (KSz) azonosítják, mint romboló hatású működést.

17
Q

játszma

A

A Horogból, Gyenge pontból, Válaszból, Átkapcsolásból, Szembesülésből álló, és végül pszichológiai NYERESÉGhez vezető TRANZAKCIÓ sorozat. Berne szerint ezzel töltik az emberek a rendelkezésükre álló idő javát. Az időstrukturálási formák egyike, amelyet az emberek SORSKÖNYVi indíttatásból az intimitás pótlékaként használnak. A folyamat lépéseit leíró JÁTSZMAKÉPLETet, más néven a G-formulát Berne számos definíciós kísérlete után a játszmák végleges meghatározásának tekintette, mely által a játszma megkülönböztethető a HELYETTESÍTŐSDItől, amely nem tartalmazza az ÁTKAPCSOLÁS mozzanatát.

18
Q

keresztezett tranzakció

A

A tranzakciók egyik alaptípusa, amikor az indításakor megcélzott ÉNÁLLAPOT nem azonos a választ adó énállapottal, ezért a tranzakciós vektorok nem párhuzamosak, hanem keresztezik egymást. Példa:

  • Ellenőr: Kérem, azonnal mutassa meg bérletét vagy érvényes menetjegyét! (ISZ–AGY)
  • Utas: Nincs jegyem. (F–F)

A keresztezés váratlan a kezdeményező számára, egy pillanatra megakasztja a tranzakciócsere folyamatát, ezt fogalmazza meg a KOMMUNIKÁCIÓ MÁSODIK SZABÁLYA.

A JÁTSZMÁk leállításának egyik módja, s ebben rejlik kezelési módszerként való alkalmazásának lehetősége is.

19
Q

kiegészítő tranzakció

A

Olyan TRANZAKCIÓ, melyben a megcélzott és a választ adó ÉNÁLLAPOT azonos, így a tranzakció vektorai párhuzamosak. Példa:

  • Ellenőr: Kérem, azonnal mutassa meg bérletét vagy érvényes menetjegyét! (ISZ–AGY)
  • Utas: Bocsánatot kérek, nem találom, nyilván otthon hagytam, vagy elvesztettem valahol. (AGY–ISZ)

Az érintkezés akadálymentes, elvben időtlenül folytatható, ezt fogalmazza meg a KOM-

MUNIKÁCIÓ ELSŐ SZABÁLYA.

20
Q

kritikus szülői énállapot

A

Tágabb értelemben azonos az irányító-KONTROLLÁLÓ Szülői énállapottal, szűkebb értelemben kifejezetten az Irányító Szülői negatív, a partnert korlátozó, leértékelő, neki ártó, benne kellemetlen érzéseket keltő formájára alkalmazzák. A funkcionális énállapot -modellben az Alávetett Gyermeki kiegészítője. A JÁTSZMÁban az Üldöző szerepben jelenik meg.

21
Q

lázadó gyermeki énállapot

A

Az Alkalmazkodó Gyermeki énállapotnak az a megnyilvánulása, amikor valaki a Szülői, ill. társadalmi követelményekkel ellentétes módon cselekszik, azoknak aktív vagy passzív formában ellenáll. Az aktuális probléma megoldása szempontjából lehet célravezető vagy eredménytelen, negatív vagy pozitív. A FUNKCIONÁLIS énállapot -MODELL Gyermeki alrendszerében ábrázolják.

22
Q

OK-keret

A
  • „Te OK vagy velem”
  • „Én nem vagyok OK magammal”
  • „Te nem vagy OK velem”
  • „Én OK vagyok magammal”
  • – + pozíció / Bajom van magammal. / Benned bízom.
      • pozíció / Bízom magamban. / Bízom benned.
  • – – pozíció / Bajom van magammal. / Benned sem bízom.
    • – pozíció / Bízom magamban. / Nem bízom benned.

Az életpozíciók elemzésére szolgáló, Franklin Ernst által megalkotott modell. Négy alapvető pozíciót ábrázol egy koordinátarendszerben, melynek egyik tengelye az egyénnek önmagához, a másik a másokhoz való viszonyát jelöli, ez utóbbiban a mások felől érkező pozitív vagy negatív viszonyulás, bizalom, illetve bizalmatlanság is megjelenik. Susannah Temple kezdeményezésére csúcsára állítva is használják, kiváltképpen a hierarchiára érzékeny csoportok vonatkozásában.

23
Q

rejtett tranzakció

A

A közlések egy részében egyszerre zajlik egy nyílt vagy szociális és egy rejtett vagy pszichológiai szintű üzenetváltás, amelyek a fogadó személy különböző énállapotába érkeznek. A válaszolón múlik, melyik énállapotával reagál.

Például nyílt, társas szint:

  • Ellenőr: Hölgyem, kérem a menetjegyét, bérletét! (F–F)
  • Utas: Azonnal adom, pillanat türelmet! (F–F)

Rejtett pszichológiai szint.

  • Ellenőr (sietve, türelmetlenül): Meddig kell még várnunk önre? (ISZ–AGy)
  • Utas: Ne sürgessen már, Önt ezért fizetik! (LGy–ISz)

Általában a pszichológiai üzenet határozza meg az eseményeket, ezt fogalmazza meg a KOMMUNIKÁCIÓ HARMADIK SZABÁLYA. A rejtett üzenetet a STRUKTURÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELL felhasználásával ábrázolják, a két személy énállapotai közötti szaggatott vektorokkal.

24
Q

struktúraéhség

A

Berne-nél az egyik életbevágóan fontos humán alapszügséglet, ÉHSÉG, amely az élet kereteit adó tér és idő berendezésére serkent. Kielégítése az IDŐStrukturálás által történik, amely az idő eltöltésének módozatait pszichológiai szempontból, a szerint veszi számba, milyen SZTRÓKokhoz juthatunk általuk.

25
Q

szabad gyermeki énállapot

A

Olyan Gyermeki énállapot, viselkedésmód, melynek vezérlése a gyermek saját vágyaiból, szándékaiból fakad, s nem a szülők vagy más személyek kezdeményezésére adott reakció.

A funkcionális énállapot-modellben ábrázolják. Működőképessége életfontosságú, de az alkalmazkodás, a helyzetek eredményes kezelése szempontjából megkülönböztethető negatív formája is, a vágyak kontrolljának hiánya.

26
Q

szervezeti határok

A

Berne csoport- és szervezet-felfogásának központi fogalma. A határok karbantartása a jó munkahelyi légkör feltétele. Ha rendben mennek a dolgok, akkor a tagok közötti kapcsolatok a feladatok színvonalas teljesítésének szolgálatában állnak.

  • A fő külső határa tagokat és a nem-tagokat választja el. Vannak, akik belülre tartoznak, és vannak, akik nem. Néha a határt egyértelműen megadja egy fal vagy egy ajtó, néha inkább egy másoktól megkülönböztető sajátossághoz vagy hithez kapcsolódik. A külső határnak minden esetben van valamilyen köze a szervezet identitásához.
  • A fő belső határ a vezetés és a tagság között húzódik. Berne a vezetést nem pozícióként, hanem szerepként határozta meg, tehát mind a hivatalos, mind a nem hivatalos vezetők beletartozhatnak ebbe a körbe. A tagságba minden olyan ember beleértendő, aki a fő külső határon belül van, de nem vezető.
  • Vannak kisebb belső határok is, amelyek a tagság különböző kategóriáit, például az egyes részlegeket különítik el egymástól, vagy a nőket a férfiaktól. Minél nagyobb lesz a szervezet, annál több lesz a kisebb belső határ. Ez lehetővé teszi a feladatterületeken belüli szakosodást, de megnehezíti a határokon átnyúló együttműködést, illetve növeli annak esélyét, hogy romlik a munkahelyi légkör.
27
Q

szervezeti kultúra

A

A szervezettudományokban alkalmazott fogalom, amely egy adott munkahelyet jellemző elfogadott és elvárt viselkedések rendszerét írja le. A személy viselkedését nem pusztán a formális szabályok, a munkaköri leírás határozza meg, hanem az is, ahogyan környezete a történéseket megéli, észleli és értelmezi. Az eredményesség fontos tényezője, amire a változtatásoknál is tekintettel kell lenni. Alkotóelemei a hatalomra, a szerepekre, a feladatokra, a személyekre, az értékekre, az időre, a pénzre stb. vonatkozó helyi ideológiák és szokások. A TA-s szervezetfejlesztés Rosa Krausz kezdeményezése nyomán a szervezeti sorskönyvre vonatkozó tanításaival együtt alkalmazza a fogalmat.

28
Q

szervezeti struktúra

A

Berne szerint a szervezetek nemcsak egy kitapintható nyilvános, hanem egy kevésbé kitapintható privátstruktúrával is rendelkeznek. A nyilvános struktúra megfigyelhető, mérhető, és szerepekből, illetve a szerepek közötti kapcsolatokból áll. Ezt az ún. organigrammal lehet ábrázolni. Az organigram megmutatja, mely szerepek különböztethetők meg a vezetésen, a tagságon vagy a személyzeten belül. A privátstruktúra azzal kapcsolatos, hogy a tagok milyen belső képzeteket hordoznak a szervezetről, hogyan látják és élik meg a főnökhöz és munkatársaikhoz való viszonyukat. Az ilyen belső képet CSOPORTIMÁGÓnak nevezzük. A csoportimágó a szervezetet alkotó egyének rejtett személyes vágyaiból, szükségleteiből és korábbi tapasztalataiból áll össze.

29
Q

sztrók

A

Az emberek által egymás elfogadó és elismerő megerősítésére, illetve lebecsülésére alkalmazott sajátos TRANZAKCIÓk. Érintések, simogatások, negatív esetben ütések, melyeket a TA a társas elismerés alapegységének tekint. Általa kielégíthető a legfontosabb szociális szükséglet, az ún. SZTRÓKÉHSÉG, ami létfontosságú a lelki egészség szempontjából, hiánya súlyos sérüléseket okozhat. Fajtái a FELTÉTELES és a FELTÉTEL NÉLKÜLI SZTRÓK, s ezeken belül a pozitív, értékelő („+”) és a negatív, bíráló, elmarasztaló („–”), amit fájdalmasnak, bántónak érez az, aki kapja. Ha valaki nem kap pozitív sztrókot, akkor negatívat keres, mert még az is jobb, mint az érintés és figyelem teljes hiánya. A szrókolás egyúttal fontos eszköz a szakértő és kliens közötti kapcsolat optimalizálásában.

30
Q

sztrókéhség

A

Alapvető humán szükséglet, igény a másik ember figyelmére, elismerésére, visszaigazoló megerősítéseire. Az inger éhség speciális esete. Gyermekként és felnőttként is vágyunk fizikai kontaktusokra, vagy az azokat helyettesíteni képes verbális elismerési formákra, amelyek révén megtapasztaljuk, hogy létezünk, mivel mások reagálnak ránk. A szükséglet tartós kielégítetlensége súlyos következményekkel jár, az ember érzelmileg kiszikkad, elsorvadhat.

31
Q

szülői énállapot

A

Egy olyan tartománya a személyiségnek, amely azon viselkedések, gondolatok és érzések mintázatait tárolja, melyek által a szülőket és szülőfigurákat követjük. Ez egy másolt, átvett, beépített, introjektált és többnyire tudattalanul tárolt érzelmi, gondolati, viselkedésbeli készlet, ami a mindenkori helyzetnek megfelelően aktivizálódik és működésbe lép.

Az ÉNÁLLAPOT-MODELLek mindegyikében az ábra tetején lévő kör ábrázolja.

  • SZ – az elsőrendű STRUKTURÁLIS énállapot -MODELL felső karikájának betűjele.
  • SZ1 – a SZÜLŐI ÉNÁLLAPOT A GYERMEKIBEN betűjele a MÁSODRENDŰ STRUKTURÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELLnek a legkorábbi élményeket tároló Gyermeki (GY2) tartományában.
  • SZ2 – az elraktározott SZÜLŐI tartalmakat tároló SZÜLŐI ÉNÁLLAPOT betűjele a MÁSODRENDŰ STRUKTURÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELLben.
  • SZ3 – a Szülői tartományban (SZ2) tárolt tartalmak személyekre felbontott, konkretizált egységeinek betűjele a MÁSODRENDŰ STRUKTURÁLIS ÉNÁLLAPOT-MODELLben.
32
Q

tranzakció

A

A társas érintkezés alapegysége, a kommunikációs inger és válaszegyüttese, melyet a két személy megfelelő énállapotai közötti vektorokkal ábrázolnak. Elemzésük a TA egyik alapmódszere, amely egyúttal az iskola névadója is.

Fajtái:

  • • KIEGÉSZÍTŐ (komplementer): a megszólított énállapotból érkezik a válasz az indító énállapot felé, a vektorok párhuzamosak (például SZ → GY-re GY → SZ).
  • • KERESZTEZETT: a megszólított nem a megcímzett énállapotából küldi a választ (például SZ → GY-re F → F).
  • • REJTETT („dupla fenekű”) tranzakciók: a közlés a nyílt üzenet mellett egy rejtettet is magában foglal (például a F → F mögött SZ → GY húzódik meg). Ez indítja a játszmákat.

E típusok valósítják meg a KOMMUNIKÁCIÓ SZABÁLYAIt. Elemzésük fontos módszer a játszmák azonosításában, valamint a védekezésre és hárításra alkalmazott különböző kommunikációs manőverek felismerésében.

33
Q

tranzakcióanalízis

A

Eric Berne által a XX. század ’50-es éveiben alapított pszichológiai iskola, melynek jellemzői:

  • 1. Pszichoterápiás módszer, amely a terápiás ülések során kialakuló tranzakciós láncok, illetve a kliens más fontos tranzakcióinak elemzésén alapul.
  • 2. A Szülői, Felnőtt és Gyermeki énállapotok ép és patológiás működésének, keletkezésének, fejlődésének vizsgálatán alapuló személyiségelmélet.
  • 3. A társas tevékenység olyan elmélete, mely a tranzakciókat szigorú elemzés útján és a három énállapot terminusaiban, átfogó érvényességű és véges számú osztályokba sorolja.
34
Q

tranzakcióanalízis filozófiája

A

Filózófiai értelemben a TA a humanisztikus megközelítésekhez tartozik, emberképe alapvetően optimista, hisz a változásban, amit az alábbi tételek mutatnak:

  • Minden ember OK, rendben van, eredendően lelkileg egészséges.
  • Mindenki rendelkezik a gondolkodás képességével, hacsak nem súlyos értelmi fogyatékos.
  • Az emberek képesek változásra; aki meg akar változni vagy gyógyulni, az megteheti; sorsáért, döntéseiért mindenki maga felel.