Swedish SFI 3C Verb Group 2A Flashcards
Regel : Alla verben slutar på konsonant i stammen . De verb som har r i stammen får ingen ändelse i presens . Rule: All verbs end in a consonant in the stem. Verbs that have r in the stem do not have an ending in the present tense.
Infinitiv: anmäla sig (to register)
Presens (NU): anmäler sig (registers)
Preteritum (DA): anmälde sig (registered)
Perfekt + supinum: har anmält sig (has registered)
Imperativ !: anmäl sig (register)
Infinitiv: använda (to use)
Presens (NU): använder (uses)
Preteritum (DA): använde (used)
Perfekt + supinum: har använt (has used)
Imperativ !: använd (use)
Infinitiv: behöva (to need)
Presens (NU): behöver (needs)
Preteritum (DA): behövde (needed)
Perfekt + supinum: har behövt (has needed)
Imperativ !: behöv (need)
Infinitiv: beställa (to order)
Presens (NU): beställer (orders)
Preteritum (DA): beställde (ordered)
Perfekt + supinum: har beställt (has ordered)
Imperativ !: beställ (order)
Infinitiv: betyda (to mean)
Presens (NU): betyder (means)
Preteritum (DA): betydde (meant)
Perfekt + supinum: har betytt (has meant)
Imperativ !: betyd (mean)
Infinitiv: bygga (to build)
Presens (NU): bygger (builds)
Preteritum (DA): byggde (built)
Perfekt + supinum: har byggt (has built)
Imperativ !: bygg (build)
Infinitiv: böja (to bend)
Presens (NU): böjer (bends)
Preteritum (DA): böjde (bent)
Perfekt + supinum: har böjt (has bent)
Imperativ !: böj (bend)
Infinitiv: drömma (to dream)
Presens (NU): drömmer (dreams)
Preteritum (DA): drömde (dreamed)
Perfekt + supinum: har drömt (has dreamed)
Imperativ !: dröm (dream)
Infinitiv: fylla (to fill)
Presens (NU): fyller (fills)
Preteritum (DA): fyllde (filled)
Perfekt + supinum: har fyllt (has filled)
Imperativ !: fyll (fill)
Infinitiv: föda (to give birth)
Presens (NU): föder (gives birth)
Preteritum (DA): födde (gave birth)
Perfekt + supinum: har fött (has given birth)
Imperativ !: föd (give birth)
Infinitiv: följa (to follow)
Presens (NU): följer (follows)
Preteritum (DA): följde (followed)
Perfekt + supinum: har följt (has followed)
Imperativ !: följ (follow)
Infinitiv: glömma (to forget)
Presens (NU): glömmer (forgets)
Preteritum (DA): glömde (forgot)
Perfekt + supinum: har glömt (has forgotten)
Imperativ !: glöm (forget)
Infinitiv: gräva (to dig)
Presens (NU): gräver (digs)
Preteritum (DA): grävde (dug)
Perfekt + supinum: har grävt (has dug)
Imperativ !: gräv (dig)
Infinitiv: gömma (to hide)
Presens (NU): gömmer (hides)
Preteritum (DA): gömde (hid)
Perfekt + supinum: har gömt (has hidden)
Imperativ !: göm (hide)
Infinitiv: hyra (to rent)
Presens (NU): hyr (rents)
Preteritum (DA): hyrde (rented)
Perfekt + supinum: har hyrt (has rented)
Imperativ !: hyr (rent)
Infinitiv: hälla (to pour)
Presens (NU): häller (pours)
Preteritum (DA): hällde (poured)
Perfekt + supinum: har hällt (has poured)
Imperativ !: häll (pour)
Infinitiv: hända (to happen)
Presens (NU): händer (happens)
Preteritum (DA): hände (happened)
Perfekt + supinum: har hänt (has happened)
Imperativ !: händ ()
Infinitiv: hänga (to hang)
Presens (NU): hänger (hangs)
Preteritum (DA): hängde (hung)
Perfekt + supinum: har hängt (has hung)
Imperativ !: häng (hang)
Infinitiv: höra (to hear)
Presens (NU): hör (hears)
Preteritum (DA): hörde (heard)
Perfekt + supinum: har hört (has heard)
Imperativ !: hör (hear)
Infinitiv: känna (to know)
Presens (NU): känner (knows)
Preteritum (DA): kände (knew)
Perfekt + supinum: har känt (has known)
Imperativ !: känn (know)
Infinitiv: köra (to drive)
Presens (NU): kör (drives)
Preteritum (DA): körde (drove)
Perfekt + supinum: har kört (has driven)
Imperativ !: kör (drive)
Infinitiv: leva (to live)
Presens (NU): lever (lives)
Preteritum (DA): levde (lived)
Perfekt + supinum: har levt (has lived)
Imperativ !: lev (live)
Infinitiv: lära (to learn)
Presens (NU): lär (learns)
Preteritum (DA): lärde (learned)
Perfekt + supinum: har lärt (has learned)
Imperativ !: lär (learn)
Infinitiv: minnas (to remember)
Presens (NU): minns (remembers)
Preteritum (DA): mindes (remembered)
Perfekt + supinum: ()
Imperativ !: minns (remember)
Infinitiv: ringa (to call)
Presens (NU): ringer (calls)
Preteritum (DA): ringde (called)
Perfekt + supinum: har ringt (has called)
Imperativ !: ring (call)
Infinitiv: skämmas (to be ashamed)
Presens (NU): skäms (is ashamed)
Preteritum (DA): skämdes (was ashamed)
Perfekt + supinum: har skämts (has been ashamed)
Imperativ !: skäms (be ashamed)
Infinitiv: slänga (to throw)
Presens (NU): slänger (throws)
Preteritum (DA): slängde (threw)
Perfekt + supinum: har slängt (has thrown)
Imperativ !: släng (throw)
Infinitiv: spilla (to spill)
Presens (NU): spiller (spills)
Preteritum (DA): spillde (spilled)
Perfekt + supinum: har spillt (has spilled)
Imperativ !: spill (spill)
Infinitiv: ställa (to place)
Presens (NU): ställer (places)
Preteritum (DA): ställde (placed)
Perfekt + supinum: har ställt (has placed)
Imperativ !: ställ (place)
Infinitiv: stänga (to close)
Presens (NU): stänger (closes)
Preteritum (DA): stängde (closed)
Perfekt + supinum: har stängt (has closed)
Imperativ !: stäng (close)
Infinitiv: svänga (to turn)
Presens (NU): svänger (turns)
Preteritum (DA): svängde (turned)
Perfekt + supinum: har svängt (has turned)
Imperativ !: sväng (turn)
Infinitiv: sända (to send)
Presens (NU): sänder (sends)
Preteritum (DA): sände (sent)
Perfekt + supinum: har sänt (has sent)
Imperativ !: sänd (send)
Infinitiv: trivas (to thrive)
Presens (NU): trivs (thrives)
Preteritum (DA): trivdes (thrived)
Perfekt + supinum: har trivts (has thrived)
Imperativ !: trivs (thrive)
Infinitiv: tända (to light)
Presens (NU): tänder (lights)
Preteritum (DA): tände (lit)
Perfekt + supinum: har tänt (has lit)
Imperativ !: tänd (light)
Infinitiv: väga (to weigh)
Presens (NU): väger (weighs)
Preteritum (DA): vägde (weighed)
Perfekt + supinum: har vägt (has weighed)
Imperativ !: väg (weigh)
Infinitiv: vända (to turn)
Presens (NU): vänder (turns)
Preteritum (DA): vände (turned)
Perfekt + supinum: har vänt (has turned)
Imperativ !: vänd (turn)