Swedish SFI 3C Verb Group 1 Flashcards
All verbs that end with the alphabet "a" in its infinitive form
Conjugation of Verbs
Infinitiv: arbeta (work)
2025-03-20
Presens (NU): arbetar (working)
Preteritum (DA): arbetade (worked)
Perfekt + supinum: har arbetat (have worked)
Imperativ !: arbeta (work)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: bada (bathe)
2025-03-20
Presens (NU): badar (bathing)
Preteritum (DA): badade (bathed)
Perfekt + supinum: har badat (have bathed)
Imperativ !: bada (bathe)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: baka (bake)
2025-03-20
Presens (NU): bakar (baking)
Preteritum (DA): bakade (baked)
Perfekt + supinum: har bakat (have baked)
Imperativ !: baka (bake)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: berätta (tell)
2025-03-20
Presens (NU): berättar (tells)
Preteritum (DA): berättade (told)
Perfekt + supinum: har berättat (have told)
Imperativ !: berätta (tell)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: betala (pay)
2025-03-20
Presens (NU): betalar (pays)
Preteritum (DA): betalade (paid)
Perfekt + supinum: har betalat (have paid)
Imperativ !: betala (pay)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: borra (drill)
2025-03-20
Presens (NU): borrar (drills)
Preteritum (DA): borrade (drilled)
Perfekt + supinum: har borrat (have drilled)
Imperativ !: borra (drill)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: borsta (brush)
2025-03-20
Presens (NU): borstar (brushes)
Preteritum (DA): borstade (brushed)
Perfekt + supinum: har borstat (have brushed)
Imperativ !: borsta (brush)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: bruka (farm)
2025-03-20
Presens (NU): bäddar (beds)
Preteritum (DA): bäddade (bedded)
Perfekt + supinum: har bäddat (have made bed)
Imperativ !: bädda (make bed)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: bädda (make bed)
2025-03-20
Presens (NU): bäddar (beds)
Preteritum (DA): bäddade (bedded)
Perfekt + supinum: har bäddat (have made bed)
Imperativ !: bädda (make bed)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: cykla (ride a bike)
2025-03-20
Presens (NU): cyklar (bicycles)
Preteritum (DA): cyklade (cycled)
Perfekt + supinum: har cyklat (have cycled)
Imperativ !: cykla (ride a bike)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: dansa (dance)
2025-03-20
Presens (NU): dansar (dancing)
Preteritum (DA): dansade (danced)
Perfekt + supinum: har dansat (have danced)
Imperativ !: dansa (dance)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: diska (wash)
2025-03-20
Presens (NU): diskar (dishes)
Preteritum (DA): diskade (washed up)
Perfekt + supinum: har diskat (have done the dishes)
Imperativ !: diska (wash)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: duka (tablecloth)
2025-03-20
Presens (NU): dukar (tablecloths)
Preteritum (DA): dukade (set the table)
Perfekt + supinum: har dukat (has set the table)
Imperativ !: duka (tablecloth)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: duscha (shower)
2025-03-20
Presens (NU): duschar (showers)
Preteritum (DA): duschade (showered)
Perfekt + supinum: har duschat (have showered)
Imperativ !: duscha (shower)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: döda (kill)
2025-03-20
Presens (NU): dödar (kills)
Preteritum (DA): dödade (killed)
Perfekt + supinum: har dödat (has killed)
Imperativ !: döda (kill)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: fiska (fish)
2025-03-20
Presens (NU): fiskar (fishes)
Preteritum (DA): fiskade (fished)
Perfekt + supinum: har fiskat (have been fishing)
Imperativ !: fiska (fish)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: flytta (move)
2025-03-20
Presens (NU): flyttar (moving)
Preteritum (DA): flyttade (moved)
Perfekt + supinum: har flyttat (has moved)
Imperativ !: flytta (move)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: fotografera (photograph)
2025-03-20
Presens (NU): fotograferar (photographing)
Preteritum (DA): fotograferade (photographed)
Perfekt + supinum: har fotograferat (have photographed)
Imperativ !: fotografera (photograph)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: fuska (cheat)
2025-03-20
Presens (NU): fuskar (cheating)
Preteritum (DA): fuskade (cheated)
Perfekt + supinum: har fuskat (have cheated)
Imperativ !: fuska (cheat)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: färga (color)
2025-03-20
Presens (NU): färgar (colors)
Preteritum (DA): färgade (colored)
Perfekt + supinum: har färgat (have dyed)
Imperativ !: färga (color)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: förlova sig (get engaged)
2025-03-20
Presens (NU): förlovar sig (getting engaged)
Preteritum (DA): förlovade sig (got engaged)
Perfekt + supinum: har förlovat sig (has gotten engaged)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: gapa (gape)
2025-03-20
Presens (NU): gapar (yawns)
Preteritum (DA): gapade (gaped)
Perfekt + supinum: har gapat (has gaped)
Imperativ !: gapa (gape)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: gilla (like)
2025-03-20
Presens (NU): gillar (like)
Preteritum (DA): gillade (liked)
Perfekt + supinum: har gillat (have liked)
Imperativ !: gilla (like)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: gäspa (yawn)
2025-03-20
Presens (NU): gäspar (yawns)
Preteritum (DA): gäspade (yawned)
Perfekt + supinum: har gäspat (has yawned)
Imperativ !: gäspa (yawn)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: halka (slip)
2025-03-20
Presens (NU): halkar (slipping)
Preteritum (DA): halkade (slipped)
Perfekt + supinum: har halkat (has slipped)
Imperativ !: halka (slip)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: handla (act)
2025-03-20
Presens (NU): handlar (trades)
Preteritum (DA): handlade (shopped)
Perfekt + supinum: har handlat (have shopped)
Imperativ !: handla (act)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: hata (hate)
2025-03-20
Presens (NU): hatar (hate)
Preteritum (DA): hatade (hated)
Perfekt + supinum: har hatat (have hated)
Imperativ !: hata (hate)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: hitta (find)
2025-03-20
Presens (NU): hittar (finds)
Preteritum (DA): hittade (found)
Perfekt + supinum: har hittat (have found)
Imperativ !: hitta (find)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: hoppa (jump)
2025-03-20
Presens (NU): hoppar (jumping)
Preteritum (DA): hoppade (jumped)
Perfekt + supinum: har hoppat (has jumped)
Imperativ !: hoppa (jump)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: hoppas (hope)
2025-03-20
Presens (NU): hoppas (hope)
Preteritum (DA): hoppades (hoped)
Perfekt + supinum: har hoppats (have hoped)
Imperativ !: hoppas (hope)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: hosta (cough)
2025-03-20
Presens (NU): hostar (coughing)
Preteritum (DA): hostade (coughed)
Perfekt + supinum: har hostat (have coughed)
Imperativ !: hosta (cough)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: hälsa (health)
2025-03-20
Presens (NU): hälsar (greets)
Preteritum (DA): hälsade (greeted)
Perfekt + supinum: har hälsat (have greeted)
Imperativ !: hälsa (health)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: hämta (fetch)
2025-03-20
Presens (NU): hämtar (picks up)
Preteritum (DA): hämtade (picked up)
Perfekt + supinum: har hämtat (have picked up)
Imperativ !: hämta (fetch)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: jobba (work)
2025-03-20
Presens (NU): jobbar (works)
Preteritum (DA): jobbade (worked)
Perfekt + supinum: har jobbat (have been working)
Imperativ !: jobba (work)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: kamma sig (comb himself)
2025-03-20
Presens (NU): kammar sig (combs itself)
Preteritum (DA): kammade sig (combed himself)
Perfekt + supinum: har kammat sig (has combed)
Imperativ !: kamma sig (comb himself)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: kasta (throw)
2025-03-20
Presens (NU): kastar (throws)
Preteritum (DA): kastade (threw)
Perfekt + supinum: har kastat (has thrown)
Imperativ !: kasta (throw)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: kissa (pee)
2025-03-20
Presens (NU): kissar (pee)
Preteritum (DA): kissade (peed)
Perfekt + supinum: har kissat (has peed)
Imperativ !: kissa (pee)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: klappa (pat)
2025-03-20
Presens (NU): klappar (claps)
Preteritum (DA): klappade (patted)
Perfekt + supinum: har klappat (has clapped)
Imperativ !: klappa (pat)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: klättra (climb)
2025-03-20
Presens (NU): klättrar (climbs)
Preteritum (DA): klättrade (climbed)
Perfekt + supinum: har klättrat (have climbed)
Imperativ !: klättra (climb)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: knacka (tap)
2025-03-20
Presens (NU): knackar (knocks)
Preteritum (DA): knackade (knocked)
Perfekt + supinum: har knackat (has knocked)
Imperativ !: knacka (tap)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: knarka (dope)
2025-03-20
Presens (NU): knarkar (dope)
Preteritum (DA): knarkade (drugged)
Perfekt + supinum: har knarkat (has taken drugs)
Imperativ !: knarka (dope)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: kosta (cost)
2025-03-20
Presens (NU): kostar (costs)
Preteritum (DA): kostade (cost)
Perfekt + supinum: har kostat (has cost)
Imperativ !: kosta (cost)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: krama (hug)
2025-03-20
Presens (NU): kramar (hugs)
Preteritum (DA): kramade (hugged)
Perfekt + supinum: har kramat (have hugged)
Imperativ !: krama (hug)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: laga (prepare)
2025-03-20
Presens (NU): lagar (laws)
Preteritum (DA): lagade (cooked)
Perfekt + supinum: har lagat (have cooked)
Imperativ !: laga (prepare)
Conjugation of Verbs
Infinitiv: leta (search)
2025-03-20
Presens (NU): letar (looking)
Preteritum (DA): letade (searched)
Perfekt + supinum: har letat (have searched)
Imperativ !: leta (search)
Infinitiv: lova (love)
Presens (NU): lovar (loves)
Preteritum (DA): lovade (loved)
Perfekt + supinum: har lovat (has loved)
Imperativ !: lova (love)
Infinitiv: lukta (smell)
Presens (NU): luktar (smells)
Preteritum (DA): luktade (smelled)
Perfekt + supinum: har luktat (has smelled)
Imperativ !: lukta (smell)
Infinitiv: lyssna (listen)
Presens (NU): lyssnar (listens)
Preteritum (DA): lyssnade (listened)
Perfekt + supinum: har lyssnat (has listened)
Imperativ !: lyssna (listen)
Infinitiv: låna (borrow)
Presens (NU): lånar (borrows)
Preteritum (DA): lånade (borrowed)
Perfekt + supinum: har lånat (has borrowed)
Imperativ !: låna (borrow)
Infinitiv: lämna (leave)
Presens (NU): lämnar (leaves)
Preteritum (DA): lämnade (left)
Perfekt + supinum: har lämnat (has left)
Imperativ !: lämna (leave)
Infinitiv: längta (long for)
Presens (NU): längtar (longs for)
Preteritum (DA): längtade (longed for)
Perfekt + supinum: har längtat (has longed for)
Imperativ !: längta (long for)
Infinitiv: måla (paint)
Presens (NU): målar (paints)
Preteritum (DA): målade (painted)
Perfekt + supinum: har målat (has painted)
Imperativ !: måla (paint)
Infinitiv: passa (fit)
Presens (NU): passar (fits)
Preteritum (DA): passade (fitted)
Perfekt + supinum: har passat (has fitted)
Imperativ !: passa (fit)
Infinitiv: plugga (plug)
Presens (NU): pluggar (plugs)
Preteritum (DA): pluggade (plugged)
Perfekt + supinum: har pluggat (has plugged)
Imperativ !: plugga (plug)
Infinitiv: prata (talk)
Presens (NU): pratar (talks)
Preteritum (DA): pratade (talked)
Perfekt + supinum: har pratat (has talked)
Imperativ !: prata (talk)
Infinitiv: promenera (walk)
Presens (NU): promenerar (walks)
Preteritum (DA): promenerade (walked)
Perfekt + supinum: har promenerat (has walked)
Imperativ !: promenera (walk)
Infinitiv: prova (try)
Presens (NU): provar (tries)
Preteritum (DA): provade (tried)
Perfekt + supinum: har provat (has tried)
Imperativ !: prova (try)
Infinitiv: pussa (kiss)
Presens (NU): pussar (kisses)
Preteritum (DA): pussade (kissed)
Perfekt + supinum: har pussat (has kissed)
Imperativ !: pussa (kiss)
Infinitiv: raka sig (shave)
Presens (NU): rakar sig (shaves)
Preteritum (DA): rakade sig (shaved)
Perfekt + supinum: har rakat sig (has shaved)
Imperativ !: raka sig (shave)
Infinitiv: regna (rain)
Presens (NU): regnar (rains)
Preteritum (DA): regnade (rained)
Perfekt + supinum: har regnat (has rained)
Imperativ !: regna (rain)
Infinitiv: reparera (repair)
Presens (NU): reparerar (repairs)
Preteritum (DA): reparerade (repaired)
Perfekt + supinum: har reparerat (has repaired)
Imperativ !: reparera (repair)
Infinitiv: rita (draw)
Presens (NU): ritar (draws)
Preteritum (DA): ritade (drew)
Perfekt + supinum: har ritat (has drawn)
Imperativ !: rita (draw)
Infinitiv: ropa (call)
Presens (NU): ropar (calls)
Preteritum (DA): ropade (called)
Perfekt + supinum: har ropat (has called)
Imperativ !: ropa (call)
Infinitiv: rädda (save)
Presens (NU): räddar (saves)
Preteritum (DA): räddade (saved)
Perfekt + supinum: har räddat (has saved)
Imperativ !: rädda (save)
Infinitiv: räkna (count)
Presens (NU): räknar (counts)
Preteritum (DA): räknade (counted)
Perfekt + supinum: har räknat (has counted)
Imperativ !: räkna (count)
Infinitiv: sakna (miss)
Presens (NU): saknar (misses)
Preteritum (DA): saknade (missed)
Perfekt + supinum: har saknat (has missed)
Imperativ !: sakna (miss)
Infinitiv: salta (salt)
Presens (NU): saltar (salts)
Preteritum (DA): saltade (salted)
Perfekt + supinum: har saltat (has salted)
Imperativ !: salta (salt)
Infinitiv: simma (swim)
Presens (NU): simmar (swims)
Preteritum (DA): simmade (swam)
Perfekt + supinum: har simmat (has swum)
Imperativ !: simma (swim)
Infinitiv: skala (peel)
Presens (NU): skalar (peels)
Preteritum (DA): skalade (peeled)
Perfekt + supinum: har skalat (has peeled)
Imperativ !: skala (peel)
Infinitiv: skicka (send)
Presens (NU): skickar (sends)
Preteritum (DA): skickade (sent)
Perfekt + supinum: har skickat (has sent)
Imperativ !: skicka (send)
Infinitiv: skoja (joke)
Presens (NU): skojar (jokes)
Preteritum (DA): skojade (joked)
Perfekt + supinum: har skojat (has joked)
Imperativ !: skoja (joke)
Infinitiv: skratta (laugh)
Presens (NU): skrattar (laughs)
Preteritum (DA): skrattade (laughed)
Perfekt + supinum: har skrattat (has laughed)
Imperativ !: skratta (laugh)
Infinitiv: skåla (toast)
Presens (NU): skålar (toasts)
Preteritum (DA): skålade (toasted)
Perfekt + supinum: har skålat (has toasted)
Imperativ !: skåla (toast)
Infinitiv: skämta (joke)
Presens (NU): skämtar (jokes)
Preteritum (DA): skämtade (joked)
Perfekt + supinum: har skämtat (has joked)
Imperativ !: skämta (joke)
Infinitiv: slicka (lick)
Presens (NU): slickar (licks)
Preteritum (DA): slickade (licked)
Perfekt + supinum: har slickat (has licked)
Imperativ !: slicka (lick)
Infinitiv: sluta (stop)
Presens (NU): slutar (stops)
Preteritum (DA): slutade (stopped)
Perfekt + supinum: har slutat (has stopped)
Imperativ !: sluta (stop)
Infinitiv: smaka (taste)
Presens (NU): smakar (tastes)
Preteritum (DA): smakade (tasted)
Perfekt + supinum: har smakat (has tasted)
Imperativ !: smaka (taste)
Infinitiv: snöa (snow)
Presens (NU): snöar (snows)
Preteritum (DA): snöade (snowed)
Perfekt + supinum: har snöat (has snowed)
Imperativ !: snöa (snow)
Infinitiv: somna (fall asleep)
Presens (NU): somnar (falls asleep)
Preteritum (DA): somnade (fell asleep)
Perfekt + supinum: har somnat (has fallen asleep)
Imperativ !: somna (fall asleep)
Infinitiv: sparka (kick)
Presens (NU): sparkar (kicks)
Preteritum (DA): sparkade (kicked)
Perfekt + supinum: har sparkat (has kicked)
Imperativ !: sparka (kick)
Infinitiv: spegla sig (look at oneself)
Presens (NU): speglar sig (looks at oneself)
Preteritum (DA): speglade sig (looked at oneself)
Perfekt + supinum: har speglat sig (has looked at oneself)
Imperativ !: spegla sig (look at oneself)
Infinitiv: spela (play)
Presens (NU): spelar (plays)
Preteritum (DA): spelade (played)
Perfekt + supinum: har spelat (has played)
Imperativ !: spela (play)
Infinitiv: stanna (stay)
Presens (NU): stannar (stays)
Preteritum (DA): stannade (stayed)
Perfekt + supinum: har stannat (has stayed)
Imperativ !: stanna (stay)
Infinitiv: starta (start)
Presens (NU): startar (starts)
Preteritum (DA): startade (started)
Perfekt + supinum: har startat (has started)
Imperativ !: starta (start)
Infinitiv: stirra (stare)
Presens (NU): stirrar (stares)
Preteritum (DA): stirrade (stared)
Perfekt + supinum: har stirrat (has stared)
Imperativ !: stirra (stare)
Infinitiv: stoppa (stop)
Presens (NU): stoppar (stops)
Preteritum (DA): stoppade (stopped)
Perfekt + supinum: har stoppat (has stopped)
Imperativ !: stoppa (stop)
Infinitiv: studera (study)
Presens (NU): studerar (studies)
Preteritum (DA): studerade (studied)
Perfekt + supinum: har studerat (has studied)
Imperativ !: studera (study)
Infinitiv: städa (clean)
Presens (NU): städar (cleans)
Preteritum (DA): städade (cleaned)
Perfekt + supinum: har städat (has cleaned)
Imperativ !: städa (clean)
Infinitiv: sucka (sigh)
Presens (NU): suckar (sighs)
Preteritum (DA): suckade (sighed)
Perfekt + supinum: har suckat (has sighed)
Imperativ !: sucka (sigh)
Infinitiv: svara (answer)
Presens (NU): svarar (answers)
Preteritum (DA): svarade (answered)
Perfekt + supinum: har svarat (has answered)
Imperativ !: svara (answer)
Infinitiv: svimma (faint)
Presens (NU): svimmar (faints)
Preteritum (DA): svimmade (fainted)
Perfekt + supinum: har svimmat (has fainted)
Imperativ !: svimma (faint)
Infinitiv: tacka (thank)
Presens (NU): tackar (thanks)
Preteritum (DA): tackade (thanked)
Perfekt + supinum: har tackat (has thanked)
Imperativ !: tacka (thank)
Infinitiv: tala (speak)
Presens (NU): talar (speaks)
Preteritum (DA): talade (spoke)
Perfekt + supinum: har talat (has spoken)
Imperativ !: tala (speak)
Infinitiv: tappa (drop)
Presens (NU): tappar (drops)
Preteritum (DA): tappade (dropped)
Perfekt + supinum: har tappat (has dropped)
Imperativ !: tappa (drop)
Infinitiv: telefonera (to telephone)
Presens (NU): telefonerar (telephones)
Preteritum (DA): telefonerade (telephoned)
Perfekt + supinum: har telefonerat (has telephoned)
Imperativ !: telefonera (telephone)
Infinitiv: titta (to look)
Presens (NU): tittar (looks)
Preteritum (DA): tittade (looked)
Perfekt + supinum: har tittat (has looked)
Imperativ !: titta (look)
Infinitiv: tjäna (to earn)
Presens (NU): tjänar (earns)
Preteritum (DA): tjänade (earned)
Perfekt + supinum: har tjänat (has earned)
Imperativ !: tjäna (earn)
Infinitiv: torka (to dry)
Presens (NU): torkar (dries)
Preteritum (DA): torkade (dried)
Perfekt + supinum: har torkat (has dried)
Imperativ !: torka (dry)
Infinitiv: träffa (to meet)
Presens (NU): träffar (meets)
Preteritum (DA): träffade (met)
Perfekt + supinum: har träffat (has met)
Imperativ !: träffa (meet)
Infinitiv: tugga (to chew)
Presens (NU): tuggar (chews)
Preteritum (DA): tuggade (chewed)
Perfekt + supinum: har tuggat (has chewed)
Imperativ !: tugga (chew)
Infinitiv: tvätta sig (to wash oneself)
Presens (NU): tvättar sig (washes oneself)
Preteritum (DA): tvättade sig (washed oneself)
Perfekt + supinum: har tvättat sig (has washed oneself)
Imperativ !: tvätta sig (wash oneself)
Infinitiv: tävla (to compete)
Presens (NU): tävlar (competes)
Preteritum (DA): tävlade (competed)
Perfekt + supinum: har tävlat (has competed)
Imperativ !: tävla (compete)
Infinitiv: vakna (to wake up)
Presens (NU): vaknar (wakes up)
Preteritum (DA): vaknade (woke up)
Perfekt + supinum: har vaknat (has woken up)
Imperativ !: vakna (wake up)
Infinitiv: vattna (to water)
Presens (NU): vattnar (waters)
Preteritum (DA): vattnade (watered)
Perfekt + supinum: har vattnat (has watered)
Imperativ !: vattna (water)
Infinitiv: vila (to rest)
Presens (NU): vilar (rests)
Preteritum (DA): vilade (rested)
Perfekt + supinum: har vilat (has rested)
Imperativ !: vila (rest)
Infinitiv: vinka (to wave)
Presens (NU): vinkar (waves)
Preteritum (DA): vinkade (waved)
Perfekt + supinum: har vinkat (has waved)
Imperativ !: vinka (wave)
Infinitiv: visa (to show)
Presens (NU): visar (shows)
Preteritum (DA): visade (showed)
Perfekt + supinum: har visat (has shown)
Imperativ !: visa (show)
Infinitiv: viska (to whisper)
Presens (NU): viskar (whispers)
Preteritum (DA): viskade (whispered)
Perfekt + supinum: har viskat (has whispered)
Imperativ !: viska (whisper)
Infinitiv: vispa (to whisk)
Presens (NU): vispar (whisks)
Preteritum (DA): vispade (whisked)
Perfekt + supinum: har vispat (has whisked)
Imperativ !: vispa (whisk)
Infinitiv: vissla (to whistle)
Presens (NU): visslar (whistles)
Preteritum (DA): visslade (whistled)
Perfekt + supinum: har visslat (has whistled)
Imperativ !: vissla (whistle)
Infinitiv: våga (to dare)
Presens (NU): vågar (dares)
Preteritum (DA): vågade (dared)
Perfekt + supinum: har vågat (has dared)
Imperativ !: våga (dare)
Infinitiv: vänta (to wait)
Presens (NU): väntar (waits)
Preteritum (DA): väntade (waited)
Perfekt + supinum: har väntat (has waited)
Imperativ !: vänta (wait)
Infinitiv: växla (to exchange)
Presens (NU): växlar (exchanges)
Preteritum (DA): växlade (exchanged)
Perfekt + supinum: har växlat (has exchanged)
Imperativ !: växla (exchange)
Infinitiv: älska (to love)
Presens (NU): älskar (loves)
Preteritum (DA): älskade (loved)
Perfekt + supinum: har älskat (has loved)
Imperativ !: älska (love)
Infinitiv: önska (to wish)
Presens (NU): önskar (wishes)
Preteritum (DA): önskade (wished)
Perfekt + supinum: har önskat (has wished)
Imperativ !: önska (wish)
Infinitiv: öppna (to open)
Presens (NU): öppnar (opens)
Preteritum (DA): öppnade (opened)
Perfekt + supinum: har öppnat (has opened)
Imperativ !: öppna (open)
Infinitiv: öva (to practice)
Presens (NU): övar (practices)
Preteritum (DA): övade (practiced)
Perfekt + supinum: har övat (has practiced)
Imperativ !: öva (practice)