Stredoveké univerzity Flashcards

1
Q

Svätý TOMÁŠ AKVINSKÝ

A

sv. Tomáš Akvinský (1225 – 1274) ako malý chlapec bol vychovávaný vbenediktínskom kláštore v Monte Casino. Počas univerzitných štúdií vstúpil do dominikánskej rehole a v r. 1245 študoval v Paríži pod vedením sv. Alberta Veľkého. Vo svojom učení trvá na jednote viery a rozumu. Prepracoval nové poňatie teológie založenej na Aristotelovej filozofii. Vjeho diele dosiahla scholastika svoj vrchol. Novoveku sprostredkoval antické filozofické myslenie.

V tomto období vzniká nová školská organizácia – univerzity ako centrá vzdelania a mestské školy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Stredoveké univerzity

A

Univerzita (z lat. universitas = všeobecnosť- (spoločenský) celok, kolégium) je pôvodne najstarší typ vysokej školy. V12. a13. stor. za začína väčší rozvoj miest vzápadnej astrednej Európe. Vznikajú mestské školy, ktoré sprostredkúvajú nižšie vzdelanie (predchodkyne mestských latinských škôl v16. stor.). Scholastika preto vytvára nový druh škôl, predovšetkým najvyšší typ školskej organizácie – univerzity ako strediská vzdelania. Hoci prvé univerzity nesúce tento názov vznikli až v stredoveku, korene univerzít sú v antike – v školách typu akadémie, lýcea a rétorických škôl. Priamymi predchodcami stredovekých univerzít boli potom kláštorné školy a dómové školy vznikajúce od 8. stor. Univerzity vznikli splynutím cirkevných kláštorných akatedrálnych škôl so svetskými odbornými školami. Jednotlivé univerzity napriek tomu, že boli „studium generale“ (všeobecné štúdium), mali svoj osobitý ráz. Hoci sa volali studium generale nemali vždy všetky štyri fakulty: artistickú (slobodné umenia, neskôr filozofia), teologickú, lekársku a právnickú.
Učiteľ: Od polovice 12. stor, sa na Parížskej univerzite začali udeľovať tituly bakalára, licenciáta adoktora. Promócia na doktora, na niektorých univerzitách, sa rovnala udeleniu šľachtickému titulu. Predstava otom, aký by mal byť učiteľ sú ďaleko staršie ako vznik univerzít. Na univerzitách vyučovali najlepší teológovia, filozofi aprávnici vtedajšej doby. Od staroveku však platilo pravidlo, že právo učiť ľudí abyť učiteľom, má len človek mravne arozumovo dokonalý, pretože poznanie je cnosť acesta dokonalosti. Prvé univerzity, kvôli mravnej čistote vyžadovali od svojich učiteľov dodržiavanie celibátu. Prv, ako boli založené kolégiá, kde chudobní študenti bývali zadarmo abohatší prispievali, mal jeden profesor na starosti len niekoľkých študentov. Ubytovával ich vo svojom súkromnom byte aprednášalo sa vkostoloch. Cirkev zastávala názor, že výchova je dar od Boha. Od začiatku sa spochybňovalo vyučovanie ako zárobková činnosť. Avšak Cirkev neustále zdôrazňovala, že vedenie je dar od Boha aako také nemôže byť predávané, čo by znamenalo svätokupectvo. No profesori napriek tomu mali dva zdroje obživy: honorár od študentov arentu, t.j. benefícium – príjem znejakého cirkevného úradu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Renesancia a humanizmus

A

Vývoj európskej spoločnosti v14. a15. stor. je charakteristický prudkým rozmachom hospodárskym, kultúrnym, sociálnym apolitickým. Objavenie Ameriky vr. 1492, oboplávanie Afriky vr. 1498 aďalšie objavné cesty otvárajú ďalšie možnosti poznania, obchodu aj vo výrobe. Vynájdenie kníhtlače v 50-tich r. 15.stor, rozvoj vedy anový pohľad na stavbu vesmíru. To všetko podnietilo šíreniu hnutia, ktoré obnovuje aoživuje antiku, a stavia sa ako opozitum ku scholastike. Voblasti umenia aliteratúry je to renesancia. Voblasti veda apedagogiky humanizmus.
Stredoveká scholastika amystika sa stali pre toto obdobie veľmi skostnatené. Neprijímali nové náhľady atým sa stali pre toto obdobie nepoužiteľné. Na poli cirkevnom, ktoré bojovalo zvlastným morálnym úpadkom, sa viac ako pozornosť školstvu, začala venovať nutnosť novej katechizácie. Písmo bolo vlatinčine, tak isto bez latinčiny sa nedalo hýbať vo vzdelanosti, sami kňazi nevedeli dobre po latinsky atak niekedy nerozumeli Sv. písmu preto nemohli ani zneho kázať ľudu, niektorí kňazi nekázali vôbec alebo len oúrode, oobrábaní pôdy a pod. Navyše chýbal niekto, kto by povedal pravdu zkazateľnice, pravdu oBožej láske aodpúšťaní. Kázne sa zamerali na peklo, čo humanistov znechucovalo. Bola potreba kázať zo Sv. písma avjazyku ľudu, čo priniesli až protestanti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Charakteristické znaky humanizmu a renesancie:

A
  1. individualizmus,
  2. naturalizmus,
  3. racionalizmus a intelektualizmus.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Predstavitelia humanizmu

A

Dante Alighieri
Francesco Petrarca
Boccacio

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Humanistickí pedagógovia VITTORINO RAMBOLDINI DA FELTRE

A

lavný dôraz kládol pri výchove na tieto princípy:
poznanie žiakovej individuality;
vedľa tradičných disciplín zavádzal štúdium dejepisu aprírodopisu;
veľký význam prikladal nie len telesnej práci, ale itelesným cvičeniam, úplne vsúlade snovým pohľadom na vzťah duševnej atelesnej stránky človeka, obnovujúc rešpekt kjeho fyzickej kráse asile;
v učení zdôrazňoval skôr kvalitu adôkladnosť vedomostí, pred ich množstvom;
zhľadiska morálnej výchovy odporúčal chrániť mládež preventívne pred škodlivými vplyvmi, viesť ich ku striedmosti askromnosti;
čo sa týka organizácie výchovy, preferoval výchovu verejnú pred súkromnou

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

FRANCOIS RABELAIS

A

François Rabelais (1494-1553):
jeho literárne dielo „Gargantua aPantagruel“ je všeobecne považované za jedno zo začiatkov novovekého pedagogického myslenia vEurópe.
Na základe daného diela môžeme povedať, že proces výchovy má uneho nadľudský formát, pretože práve tu je všestranná dokonalosť najviac žiaduca.
Na druhej strane je jeho dielo nesporne umelecké, nie vedecké .

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

ERAZMUS ROTTERDAMSKÝ (1466-1536)

A

bol humanistom azároveň dobrým teológom, učiteľom avychovávateľom, ktorý sa staral okresťanskú výchovu svojich študentov.
Zaoberal sa aj katechézou, na základe čoho vzniklo aj jeho dielo „Vysvetlenie apoštolského vyznania viery, Desatora Božích prikázaní amodlitby Pána“.
Otázkami výchovy sa bezprostredne dotýkajú tieto spisy: O spôsobe štúdia; Výchova kresťanského kniežaťa; O výchove kresťanskej ženy; Cicerónovec, alebo onajlepšom spôsobe reči; Oskorej výchove detí a O jemnosti detských mravov.
Vdiele „Zásady kresťanského človeka“ sa venoval školskej katechéze, ktorá je súčasťou profánneho vyučovania.
Erazmovu slávu ďalej zvýšili diela ako Chvála bláznovstva zr. 1509, vtipná satira na monosticizmus a cirkev, ktorú venoval svojmu priateľovi Thomasovi Morovi. Svojou ostrou kritikou bol tým, ktorý vyvolal Lutherovo hnutie, avšak jeho predstava ouskutočnení reformy bola odlišná ako Lutherova.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kresťanský novovek Reformácia

A

Už vyššie naznačená kríza vCirkvi ajej oslabenie včase humanizmu spôsobila rozkol vpápežstve. To aďalšie dôvody viedli ktomu, že bežne vystupovali kazatelia, ktorí cez kritiku Cirkvi hlásali nápravu. Nebudeme sa na tomto mieste bližšie venovať dôvodmi začínajúcej reformácie, ale dôsledkami, ktoré mala pre cirkevné školstvo akresťanskú výchovu. Vystúpením Angličana Jána Viklefa (1324-1384), neskôr pražského univerzitného profesora Jána Husa (1373-1415) ana základe veľkej západnej schizmy zr. 1378, zosilnili hlasy po reforme Cirkvi.
Najväčší rozvoj reformácie znamenalo vystúpenie Martina Luthera (1483-1546) vr. 1517. M. Luther podnecoval ku odporu voči humanizmu azároveň knenávisti voči pápežstvu. Vr. 1517 pribil na kostolné dvere vo Wittembergu 95 známych téz proti Katolíckej Cirkvi. Mal veľký ohlas atak posmelený začal nielen sreformou náboženskej organizácie, ale aj spoločenských pomerov.
Začiatkom 14. stor. bola situácia vškolstve nerovnomerná. Dôvody boli predovšetkým tieto: organizácia školstva nebola všade rovnaká, nebola povinná školská dochádzka, štát sa nestaral oškoly, vidieť dvojakú pozíciu: na jednej strane vzdelaná Parížska univerzita ana strane druhej jednoduchý ľud, kde vznikajú nové sekty.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

MARTIN LUTHER (1483-1546)

A

v pedagogicko-kazateľskej oblasti vydal vr. 1524 výzvu mestským radám vNemecku, aby zakladali kresťanské farské, stredné avysoké školy. Mali byť otvorené aj dievčatám.
Bol proti používaniu telesných trestov apamäťovej metódy. No počiatky luteránskeho školstva museli mať veľa nedostatkov, nakoľko Eramus Rotterdamský napísal vr. 1528 sťažnosť proti Lutherovi: tam kde vládnu lutheráni, dochádza kúplnému úpadku vied.
Vyučovanie malo prebiehať vlatinskom jazyku. Pri prvých vizitáciách sa skutočne potvrdila nevzdelanosť kazateľov, ktorí boli zároveň učiteľmi. Táto skutočnosť podnietila Luthera kvydávaniu katechizmov.
Veľkým krokom bol jeho preklad Biblie do nemeckého jazyka aposkytnutia jej aj „obyčajným“ veriacim. Tým vlastne poukazoval na požiadavku rozšírenia gramotnosti, kmorálnej obrode spoločnosti aupevneniu rodinnej výchovy.
Charakteristickými rysmi jeho názorov na výchovu sú: zriaďovanie škôl vspráve svetskej vrchnosti; vzdelanie sa má dať aj deťom chudobným; zriaďovanie škôl avýchovy pre dievčatá; vysoká úloha učiteľa; kládol dôraz na jazyky, náboženstvo, históriu, hudbu atelesné cvičenia; odporúčal zriaďovať verejné knižnice avyzdvihol význam rodinnej výchovy. Avšak samotným autorom vyučovacieho plánu pre protestantské školy bol jeho priateľ.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

FILIP MELANCHTON

A

Filip Melanchton (1497-1560) stal sa organizátorom protestantského školstva. Reformoval staré azakladal nové školy, zaoberal sa aj výchovou učiteľov. Bol reformátorom univerzity vo Wittenbergu. Pre dejiny pedagogiky má význam jeho kniha „Visitationsbuchlein“ (Kniha návštev), ktorá obsahuje prvý školský poriadok – tvorí základ pri vzniku latinských škôl. Protestantské školy v16. stor. však nezaznamenávajú veľký rozvoj. Na vysokých školách sa síce mení obsah, ale forma zostáva rovnaká. Je zjavný prílišný formalizmus aneplodné dišputy. Vmestách sa rozšírili latinské školy, podľa Melanchtonových predstáv. Zavádza sa členenie školy na 3 oddelenia apodrobne sa vysvetľuje učebný program vkaždej triede. Humanistické hnutie areformácia boli na počiatku vo svojich názoroch na výchovu rozdielne, ale v16. stor. sa natoľko zblížili, že je len ťažko oddeliť humanistických pedagógov od pedagógov reformácie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Tridentský koncil a protireformácia

A

V katolíckej cirkvi sa šíri vlna katolíckeho humanizmu. Vobdobí humanizmu a reformácie je to tretí prúd, tzv. protireformácia. VCirkvi bola nevyhnutná reforma, nakoľko cirkev bola silne zasiahnutá politickým, mravným aduchovným úpadkom. Reforma sa zrealizovala koncilom vTridente (13.12.1545-4.12.1563), ktorý vroku 1546 obnovuje 5 sesia Tridentína predpisy oprofesúrach na katedrálnych akláštorných školách. Nariaďuje duchovnému povinnosť vyučovať pospolitý ľud amládež. Tieto reformy prevádza sv. Pius V. Vsnahách oreformu je veľkým medzníkom vydanie Tridentského katechizmu.
Cirkev na nepriaznivý stav musela odpovedať. Protireformácia sa stala odpoveďou Cirkvi na reformáciu no zároveň podnietila kvnútornej obnove Cirkvi ato zvolaním koncilu. Pre výchovu avzdelávanie je podstatný fakt založenia rehole Jezuitov (r. 1540), ktorá si brala za úlohu obnovu Cirkvi cez spoveď, kázanie aškolu. Askutočne, po celom kresťanskom svete aaj na nové územia prinášajú vzdelanie avýchovu vkresťanskom duchu.[ Boli to metodickí pragmatici, ktorí sa neobávali poslúžiť si aj učebnicami ametódami overených protestantských škôl. Mali ustálenú výchovnú metódu, výchovu sústreďovali na jedného učiteľa aindividualite jedného žiaka, vyučovali bezplatne aboli prístupní každému. Nedostatkom bolo mechanické učenie. Pod zorným uhlom cirkevného školstva avýchovy vznikajú aj ďalšie rehole, ako Piaristi aŠkolskí bratia. „(…) úloha (rádu) (…) obnoviť autoritu Katolíckej cirkvi. Apretože staršia generácia bola do značnej miery platná skorším zlozvykom amálo prístupná nápravným snahám protireformácie, išlo teda oto, vychovať novú, humanisticky vzdelanú apritom Rímu vernú generáciu katolíckych kňazov ilaikov, ktorí boli zárukou tejto obnovy.“ Na začiatku 18. stor. mali viac ako 600 kolégií. Avšak práve vdobe svojho rozmachu bol rád zrušený (v r. 1773). Vr. 1814 bol obnovený, ale svoju minulú slávu už nenadobudol. Vtomto období sa rád už nezaoberal elementárnym vzdelávaním, ktorému sa venovali Piaristi aUršulínky, ale sústredil sa na vybudovanie kolégií snásledným univerzitným štúdiom. „V každom prípade jezuitský výchovný systém hral po dobu dvoch stoviek rokov prvoradú úlohu vprevažne katolícky orientovaných zemiach, čo nebolo možné, keby nemal prednosti, ktoré mu túto úlohu zaisťovali. (…) možnože nie je dielom jedného muža, ale skôr produktom spoločného úsilia bezmenných jezuitských pedagógov, autorov arealizátorov jezuitského „Študijného poriadku“.“

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

IGNÁC Z LOYOLY

A

Ignác zLoyoly (1491-1556) zakladateľ rádu Jezuitov. V metódach a organizácii výchovného pôsobenia pripúšťal značnú pragmatickosť apružnosť. Poukázal na nutnosť vypracovania učebného plánu na základe situácie miesta, času apersonality vychovávaných resp. vychovávaného. Do značnej miery sa tu ukazuje odraz jeho misijného pôsobenia, na ktorom zistil, že ak chce ohlasovať Krista musí tak robiť srešpektom na kultúru domorodcov. Podnietil vznik jezuitských internátov (kolégií), ktoré boli vobľube často aj medzi protestantmi ato na základe psychologického apedagogického prístupu ku študentom. Nóvum do vtedajšieho cirkevného školstva priniesli vpodobe hrania divadla na školách, ktoré napr. ujansenitov bolo úplne zakázané. Vr. 1547 bol vMessine (Sicília) zriadený prvý takýto internát aneskôr aj vRíme ako „Collegium Romanum“. Táto škola sa stala „normálnou“ školou na prípravu učiteľov azároveň „laboratóriom“ zhromažďujúcim spätné reakcie na jezuitské školstvo anásledné korekcie vo výchovných plánoch. Výchovný program jezuitov sa nazýva: Ratio studiorum.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Pedagogický realizmus

A

Zhumanizmu vyrastá nové hnutie, ktoré naväzuje na súčasný život. Na rozhraní 15. a16. stor. dochádza kveľkým zemepisným objavom, ktoré rozbili hranice starého sveta. Rastú mestá, rodí sa nová spoločnosť. Od začiatku 17. Stor. stále viac aviac sa ozývajú hlasy:
- - aby sa viac prihliadalo kvecnému vzdelávaniu, kreálnym študiám, štúdiu samej prírody, dejepisu azemepisu
- zavrhuje sa štúdium latinčiny agréčtiny, ako zbytočné, materinská reč sa domáha práva, aby bola stredom všetkého vzdelania vškole aprirodzeným prostriedkom kosvojeniu si akýchkoľvek cudzích jazykov
- oceňujú sa výsledky prírodných aduchovných vied (Kepler, Newton ai.) ametodické využitie pri vyučovaní (názornosť, indukcia).
Nové hnutie buduje výchovný realizmus avychádza zFrancúzska. Ideové základy mu dal zakladateľ novodobej filozofie René Descartes (1596-1650). Descartové názory dotýkajú sa priamo ipedagogiky: bol odporcom štúdia klasických jazykov, ktorých verbalizmus „Človeku na rozume nepridá“. Proti literárno-knižnej učenosti zdôrazňoval poznanie samotnej prírody. Vo svojej „Rozprave ometóde“ /Discours de la methode, 1637/ vyslovuje presvedčenie, že človek rozumom a svojím poznaním ovládne prírodu.
Na rozvoj myslenia apriamo na rozvoj pedagogiky ana nový ideál výchovy mal značný vplyv preslávený učenec aštátnik Francis Bacon zVerulanu (1561-1626), jeden znajväčších zástancov ašíriteľom indukcie aprírodných vied vprotiklade klasickým rečiam. Bacon uvádza, že je nutné vyjsť zo skúsenosti, od zmyslov, od pozorovania, od pokusov apotom znich odvodzovať správne závery. To sú základy skúsenosti, vedeckého realizmu, podopretého oempíriu racionalizmus. Tieto zásady sa potom stávajú východiskom výchovy, ktorá postupuje od veci amieri kživotu anazýva sa realizmom. Svojím spisom Novum organum scientiarum (Nový nástroj vied, 1620) mal Bacon veľký vplyv je zrejmý ivpedagogických dielach Komenského.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

JÁN AMOS KOMENSKÝ

A

Ján Amos Komenský (1592 – 1670) je jednou znajvýraznejších osobností voblasti pedagogiky. Narodil sa vČechách, študoval vNemecku apotom bol vcirkevnej aškolskej službe svojej Jednoty českobratskej. Po dlhoročnom prenasledovaní musel odísť do exilu (r. 1627) – žil vLešne vPoľsku. Napriek nepokojnému životu zostal vytrvalo vslužbách Jednoty českobratskej ako jej biskup. Od roku 1617 pôsobil J. A. Komenský ako správca školy abratského zboru vo Fulneku. Tam prežil šťastné roky učiteľskej tvorivosti astarostlivosti ovlastnú rodinu. Tam napísal prvý spis Listové do nebe. Záujem ohistóriu ho pobádal napišať knihu moravských starožitností – Mapa Moravy. Jednota bratská, predstaviteľka radikálneho náboženského asociálnoreformného smeru, sa orientovala na politické zámery. Vtejto atmosfére vzniklo dielo Labyrint sveta aráj srdce. Pobytom vLešne vPoľsku (1628 – 1641) sa začal 42 rokov trvajúci pobyt vcudzine. Tu napísal jedno zo svojich najvýznamnejších diel Didaktika, neskôr Veľká didaktika (Didactica magna). Ide vpodstate ovšeobecnú pedagogiku obsahujúcu náčrt školskej organizácie adidaktiku ametodiku jazykového vyučovania. Vdejinách pedagogiky ako vedy sa toto dielo zaznamenáva ako prvé systematické dielo ovýchove avzdelávaní apokus osústavu pedagogických pojmov. Všeobecné pedagogické adidaktické zásady tu Komensky odvodil zprírody spoužitím originálnej synkretickej, porovnávacej metódy. Ztzv. informatórií, ktoré mali nadväzovať na Didaktiku, sa zachovalo Informatórium školy materskej (1632), prvý teoretický spis ocieli, obsahu aprostriedkoch sústavy rodinnej výchovy detí predškolského veku ako predstupňa výchovy avzdelávania vškole. Vtom čase napísal Komenský aj učebnicu latinčiny Dvere jazykov otvorené, ktorá ho preslávila po celej Európe. Bola vpodstate detskou encyklopédiou pansofického zamerania. Pojmy apravidlá latinčiny sa deti učili pri poznávaní prírody, človeka ajeho práce, umenia avied, Boha. Vroku 1633 vydal Predsieň (Vestibulum), metodické zjednodušenie uvedenej učebnice. Po roku 1631, keď Sasi obsadili Prahu, inšpirovali Komenského napišať niekoľko spisov oreforme kultúry aškolstva. Na pozvanie parlamentných kruhov pricestoval 21. septembra 1641 do Anglicka, aby objasnil svoje pansofické zámery avenoval sa reorganizácii vedy, verejného života aškolstva. Potom navštívil Francúzsko aŠvédsko.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

JÁN AMOS KOMENSKÝ Obecná porada onáprave vecí lidských). Dielo má 7 častí:

A

Švédsko (1642 – 1648) Vo Švédsku pracoval Komenský na učebniciach. Od r. 1644 sa datujú práce na Obecné porade, vktorých badať posun od pansofickej koncepcie ku koncepcii vše nápravnej. Za základ teórie jazykového vyučovania vdejinách novodobej didaktiky sa pokladá dielo Neónovejší Metoda jazyku, ajej desiata kapitola Didaktika analytická. Od prvej didaktiky sa odlišuje svojim obsahom imetódou. Nerieši všeobecnú pedagogickú problematiku, ani organizáciu školstva, namiesto synkretickej metódy používa metódu analytickú, vychádza zpojmu „učiť“ ajeho rozborom dochádzok všeobecným ašpeciálno pedagogickým tézam. Takmer neobsahuje náboženskú ateologickú argumentáciu.
Uhorsko (Sárospatak) – (1650 – 1654) Spobytom vUhorsku (Sárospatak – Blatný Potok) sa spája významné obdobie jeho pedagogickej, vedeckej aliterárnej činnosti. Tu vznikla jeho predstava moderného národa aštátu. Zároveň mal možnosť ako predstaviteľ školy vBlatnom Potoku vyskúšať ideu pansofickej školy vpraxi. Vtomto čase sa Komenský zdržiaval aj na východnom Slovensku, vPrešove avLevoči. Mal ponuku, aby prijal miesto rektora na prešovskom lýceu, vtedy významnej vyššej školy na východnom Slovensku. Zpedagogickej tvorby počas pobytu vBlatnom Potoku sú známe jeho diela Zákony školy dobre uspořádané, Orbis pictus aSchola ludus. Vroku 1654 sa lúčil so školou, predtým ešte napísal spis Pansofická škola asúbor prác Školské vzdelaní.
Poľsko (1654 – 1656) Počas tretieho pobytu vLešne venoval pozornosť predovšetkým pansofickým avše nápravným prácam (Obecná porada onáprave vecí lidských). Dielo má 7 častí:
1 Panpedie – Vševýchova
2Panegersia Všepovzbudenie, výzva kreforme spoloč.
3. Panaugia Všeožiarenie, spis metodickoetickej povahy
4. Pansofia – Vševeda
5Panglottia Všemluva návrh na help medzinárodnú reč
6. Panortesia – Všenáprava, návrhy na reformu vedy, politiky anáboženstva
7. Pannuthesia – Vševýzva, zhrnutie azáverečná výzva kreforme uvedených oblastí
Počas konfliktu Poľska so Švédskom poľské žoldnierske vojsko vypálilo 26. apríla 1656 Lešno. Pri požiari domu, kde býval Komenský, požiar zničil mnohé rukopisy. Túto katastrofu opísal vdiele Skaza Lešna.
Holandsko – Amsterdam (1656 – 1670) VAmsterdame strávil Komenský posledných 14 rokov svojho života. Býval vrodine veľkopodnikateľa, kde našiel hmotné zabezpečenie pre svoju rodinu. Holandsko sa vyvíjalo ako spoločnosť rannoburžoázneho typu, ako krajina sbohatou kultúrou, umením akníhtlačou. Amsterdame vydal dielo Veškeré spisy didaktické, ktoré obsahovali práce zLešna, práce zElbingu, práce potocké anové práce amsterdamské.
J. A. Komenský zomrel po dlhšej chorobe vAmsterdame 15. novembra 1670 vo veku 78 rokov. Komenského možno charakterizovať ako filozofa, teológa, sociálneho mysliteľa, pedagóga areformátora školstva. Vodstraňovaní nevedomosti pripisoval veľký význam školám avzdelávacím zariadeniam. Ako biskup Jednoty bratskej značné prispel krozvoju protestantizmu. Didaktický model Komenského spočíval na systéme tried avyučovacích hodín, bojoval proti scholastike averbalizmu. Bol priekopníkom pedagogiky humanizmu arenesancie, obhajoval potrebu vyučovania latinčiny, hebrejčiny agréčtiny. Propagoval rozvíjanie vzťahov medzi učiteľom ažiakom, ktorým sa mal odstrániť formalizmus, odcudzovanie, pasivita. Toleroval telesné tresty. Požadoval rovnaké práva pre vzdelanie všetkých ľudí, bez rozdielu sociálneho postavenia.

17
Q

Pedagogiku Komenského možno deliť na:

A

a. všeobecnú teóriu výchovy opierajúcu sa ofil. výchovy
b. didaktiku
c. špeciálnu metodiku jazykového vyučovania
d. učebnice
e. plán školskej organizácie: materská škola vkaždej rodine, obecná škola vkaždej obci, latinská škola vkaždom meste, akadémia vkaždom kráľovstve
Vedúcim princípom Komenského pedagogiky ako celku bola idea súladu medzi výchovou avzdelávaním, prírodou ajej zákonmi. Chcel, aby školy boli dielňami ľudskosti. Pri učení sa malo vychádzať od vecí, nie od slov. Najprv je potrebné vecné porozumenie, potom cvičenie pamäti, jazyka aruky. Postupovať sa má od jednoduchého kzložitému

18
Q

Pietizmus

A

Realisické hnutie vNemecku sa zlučuje adopĺňa ešte ďalším smerom ato snahami olepší vnútornejší náboženský život.
Toto hnutie vychádza zpuritánkych (Anglicko a Benelux) prívržencov, ktorí veľmi ťažko niesli rozšafný život kráľovského dvora na čele skráľom, najvyššou hlavou anglickej cirkvi, rovnako sa vytýkal úpadok náboženského života.
Bunyan svojou Kresťanskou púťou, biskup Bayaly Prax zbožnosti amnohí iní posilňujú toto hnutie, ktoré sa neobmedzilo len na Anglicko, ale cez Holandsko preniká do Francúzska aNemecka, kde zvlášť nachádza živú pôdu.
Collegia pietatis.
V17. stor. vznikajú Collegia pietatis či Philobiblica, ktoré usilujú olepší, vnútornejší protestanský život, zásluhou francúzskeho kazateľa P. J. Spenera (1635-1705). Zanechávajú neplodné vieroučné spory čítaním Sv. Písma, modlitbou akajúcnosťou sa snažia spory nábožensko-mravný život, ktorým prebudenci (“Erweckten“) mali pôsobiť ina ľud, cieľom vzdelania je „erudita pietas“, ktorá neskoršie sa pretvára vracionalistický liberálny protestantizmus.

19
Q

Formovanie pedagogiky v 18. storočí

A

Dostávame sa do obdobia začínajúceho 18. stor., do obdobia osvietenstva, ktorého koniec bude znamenať zároveň aj koniec starého sveta aten sa otvorí novoveku. Práve v18. stor. sa čoraz častejšie hovorí opedagogike.
Osvietenská pedagogika.
Realizmus, aj keď vňom zostalo mnoho humanisticko-knižnej učenosti anáboženstva, ako to vidíme uKomenského, bol predsa len prvým krokom kvybudovaniu výchovy na základe rozumu askúseností.
Filozofický racionalizmus: intelektualizmus, prešiel cez Spinozu do Holandska anajsilnejšie zakotvil vNemecku. Descartovo : Cogito ergo sum – je priam pragmatický základ novovekej racionalistickej filozofie. Vedieť sa stáva praktickou iživotnou silou. V18. storočí táto viera vsilu amoc rozumu dosiahla vrcholu: rozumkovanie, kritické pozorovanie vecí ajavov, rozjasňuje duchovný obzor človeka, pričom tí, ktorým sa už dostalo svetla: osvietenci – iluminati, sa usilujú, aby sa poznanie dostalo všetkých ľuďom, preto sa táto doba nazýva dobou racionalistického osvietenstva.
Technický pokrok vytláča prácu rúk – prácou vtovárni. Proti sile starej šľachty stojí votvorenom zápase nová sila, bohaté meštianstvo. Objavujú sa snahy ozrušenie zaužívaných privilégií duchovenstva išľachty, po reforme zákonodarstva apodiele na vláde. Tak vzniká pod povrchom skvelého osvietenského absolutizmu napätie, ktoré je predzvesťou politických asociálnych búrok, ktoré viedli krevolúcii vrokoch 1789 – 1794.
Na rakúskej pôde malo osvietenstvo najsilnejšieho reprezentanta vcisárovi Jozefovi II., ktorý dal nové myšlienky včleniť do celého spoločenského aštátneho zriadenia. Preto je po ňom tento smer nazývaný – jozefinizmom.

20
Q

JOHN LOCKE

A
John Locke (1632-1704): svojím dielom „Niekoľko myšlienok avychovávaní“ položil základy anglickej pedagogiky apopri Komenského Didaktike, je toto dielo považované jedno zprvých veľkých míľnikov moderných dejín teórie výchovy. Vtomto pedagogickom spise sa J. Locke zaoberá výchovou mladého gentlemana, ktorú má mať pod záštitou dobre vybraný domáci učiteľ. Vtomto období však už dozrieva aj myšlienka ktomu, aby bola uskutočňovaná aj výchova detí proletariátu (chudobní robotníci). Práve J. Locke vypracoval návrh, aby tieto deti navštevovali pracovnú školu od 3 – 14 r.. Avšak uskutočnenie daného návrhu muselo počkať ďalšie storočie, kde bolo aj cenené. Bol to výchovný optimista, ktorý kládol výchovné ciele ako: starosť otelo azdravie. Morálne vlastnosti ako (zmorálnych vlastností stojí na prvom mieste láska kBohu aľuďom, úcta kpravde, spravodlivosť, striedmosť, poctivosť, odvaha astatočnosť)múdrosť, dôvtip aušľachtilý spôsob života, považoval za dôležitejšie než naučené znalosti. Medzi výchovné metódy zaraďoval: sebaovládanie, autoritu, tresty aodmeny. Avšak pokrokom vtedajšej pedagogiky bol jeho odmietavý postoj ktelesným trestom. Výnimku použitia trestu tvorila iba veľká zatvrdilosť dieťaťa. 
„Výchove je pripisovaný, úplne vduchu osvietenského optimizmu, rozhodujúci vplyv na človeka irozdiely medzi ľuďmi. Preto odporúča Locke začínať svýchovou čo najskôr.“
21
Q

JEAN JACQUES ROUSSEAU

A

Jean Jacques Rousseau (1712-1778): dnes jeden znajčastejšie spomínaných teoretikov humanistickej výchovy oktorom sa vie, že svoje deti dal do sirotinca ažil vrozpore so svojimi zásadami. Je najväčším pedagogickým teoretikom 18. stor. „Komenský ukázal hodnotu poriadku adisciplíny, Rousseau slobody avoľnosti.“ To čo spájalo ich pedagogickú filozofiu bol dôraz súladu výchovy sprírodou, kritika výchovného formalizmu aidea ľudskosti ako hlavná úloha výchovy. Jedným zjeho najdôležitejších spisov (a pre pedagogiku zvlášť) bol „Emil, čiže ovýchove“ (1762), vktorom koncipoval svoje pedagogické myšlienky. Dnes sú chápané skôr ako pedagogická fantázia, napriek tomu však veľmi podnetná. Sám autor však pripúšťa, že vdanom románe sú Emil ajeho vychovávateľ ideálmi. Svoj román začína slovami: „Všetko je dobré tak, ako to vyšlo zrúk Stvoriteľa, vrukách človeka všetko upadá. (…) Rodíme sa slabí, potrebujeme silu; neprinášame si na svet nič, potrebujeme pomoc; rodíme sa nevedomí, musíme si vypestovať úsudok. Všetko čo nám chýba pri narodení ačo potrebujeme vdospelosti, získavame výchovou. Túto výchovu dostávame alebo od prírody, alebo od ľudí, alebo od vecí.“
- Odvolávala sa na jeho dielo hnutie tzv. prirodzenej výchovy. Napriek tomu v súčasnosti podlieha kritike, nakoľko jeho román a pedagogika boli značne idealizujúce.

22
Q

Pedagogika v 19. a 20. storočí

JOHANN HEINRICH PESTALOZZI

A

Johann Heinrich Pestalozzi (1746-1827): „Dieťa musí byť vychovávané slobodou knutnosti anutnosťou kslobode abyť schopným slobodu užívať.“ Jeho výchovná koncepcia je dialektickou syntézou slobody anutnosti vo výchove. Bol zástancom fyziokratizmu. Na základe tohto svojho presvedčenia začal uplatňovať túto ideu do praxe na svojom statku Neuhof (Nový dvor). Po niekoľkých rokoch tam vzniká ústav na výchovu chudobných detí, deti bez domova ažobravé deti. Chcel im dať aspoň elementárne znalosti anaučiť ich zároveň praktickým pracovným zručnostiam. Vr. 1779 bol nútený, kvôli nedostatku finančných prostriedkov, ústav zatvoriť (bolo vňom 36 detí). Rozhodol sa, že svoje praktické poznatky zachytí aj literárne. Vzniká tak výchovný dedinský román „Lienhard aGertruda“. Išlo ovýchovnú knihu pre dedinčanov, nechcel aby bol iba akýmsi suchým katechizmom. Kniha sa stala populárnou, avšak jeho ďalšie dielo sa už nedočkalo očakávaného úspechu. J. H. Pestalozzi tak vykladal svoju náuku ovýchove vlistoch (r. 1801 vyšlo dielo „Ako Gertrúda učí svoje deti“ – avšak toto dielo malo charakter 14 listov, prevažne teoretického obsahu adresovaných priateľovi Gessnerovi). Tieto listy sú akýmisi koncentrátmi Pestalozziho pedagogického myslenia. „„Český pedagóg O. Kádner aj keď pripúšťa, ako aj Herbart, formálne nedostatky spisu, tvrdí že „je to určite prvá úplná pedagogika elementárnej výchovy, prvý pokus obsiahnuť všetky jej problémy apostaviť ich na jednotný základe názornosti.“

23
Q

JOHANN FRIEDRICH HERBART

A

Johann Friedrich Herbart (1776-1841): začiatky pedagogiky ako samostatnej disciplíny sú spojené práve stýmto prelomovým pedagógom. Svoju koncepciu pedagogiky staval na základoch etiky apsychológie, zktorých taktiež vyvodzoval princípy pre pedagogiku: zetiky – cieľ výchovy azpsychológie – prostriedky výchovy. Kládol dôraz na vzdelanie, ale zvýrazným zameraním na mravnú výchovu. Je autorom „Idei kpedagogickému učebnému plánu pre vyššie štúdiá“. Uvažuje vnej oklasických jazykoch azaoberá sa tu aj myšlienkou, že výchova mládeže by mala postupovať obdobne, ako sa vyvíjala ľudská kultúra. Ďalším jeho dielom je „Všeobecná pedagogika odvodená zcieľa výchovy“. Vtejto knihe bolo systematizované to, čo vypracoval zoblasti etiky, psychológie afilozofie. J. F. Herbart bol nielen pedagógom ale aj filozofom ana základe vlastnej filozofie utváral pedagogiku. Vnej sa venoval prevažne psychológii aetike. Herbart vymedzil 5 hlavných ideí: idea vnútornej slobody, idea dokonalosti, idea práva, idea hodnotenia aidea blahovôle. „Tieto idey sú podľa neho vecné, nemeniteľné a ich realizácia je zárukou poriadku v spoločnosti, nepripúšťa nijakú zmenu sociálneho organizmu.“ Vlastný Herbartov pedagogický systém vychádzal zvyššie spomenutého cieľa a prostriedkov výchovy. Na základe tohto spojenia charakterizuje tri hlavné pojmy výchovy: vláda (jej hlavnými prostriedkami má byť autorita aláska avyužívať sa predovšetkým udetí ranného veku;je zameraná iba na prítomnosť), vyučovanie (smeruje kbudúcnosti amá význam iba vtedy, ak je výchovné – vôbec pojem výchovného vyučovania je uholným kameňom jeho pedagogiky; zmyslom vyučovania je vzbudiť mnohostranný záujem ato spoužitím rôznych spôsobov, ktoré by zaistili hlavne tieto 4 zákl. prvky učenia: jasnosť, jednota, systém ametóda) avedenie (úlohou vedenia je sformovať sily – vládu avyučovanie, ako zjednotené azharmonizované vmravnom charaktere – to je úlohou vedenia, ktoré má vôľu upevniť kolísajúcu vôľu kcharakterovej sile mravnosti). Herbartovmu pedagogickému mysleniu sa často vytýka jeho absolutizácia koncepcie vlády anedoceňuje sa jeho idea vedenia. Herbart podstatne prispel kvybudovaniu pedagogiky ako uceleného teoretického systému. Rozpracoval zvlášť zložku didaktickú (v ktorej zdôraznil nutnosť dôkladného vzdelania učiteľov asám ich podporil aj zriadením učiteľského seminára, taktiež cvičnej školy); upozornil na nebezpečenstvo preťaženia žiakov, požadoval úpravu učebných osnov (podľa miestnych pomerov), zmapoval pedagogickú problematiku do takej miery, že aj dodnes je možné uneho overovať, ako niektoré stále nadčasové problémy, boli ním sformulované už vpol. 19. stor.

24
Q

LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ

A

Lev Nikolajevič Tolstoj (1828-1910): bol zaujatý praktickými ateoretickými otázkami výchovy. Usiloval oslobodnú výchovu detí zľudu ato tým, že rešpektoval prirodzenú múdrosť tohto ľudu anechcel, aby vidiecke deti boli nútené kformalizmu nútenej výučby avonkajšiemu školskému poriadku. Je zakladateľom „jasnopolianskej školy“, kde zavádza svoju slobodnú výučbu tým, že deti od 7 r. si môžu slobodne vyberať predmety. Tolstoj mal začiatkom 60. r. 19. stor. úplne vyhradený názor na vzťah vzdelania avýchovy. Ostro ich oddeľoval averil, že škola má dať deťom vzdelanie, nie však vnucovať výchovu. (Na druhej strane však hovorí: „Výchova vzdelanie sú neoddeliteľné, nie je možné vychovávať, bez toho aby sme poskytovali vedomosti, akaždý poznatok pôsobí výchovne.“ )
Čo sa týka pojmu vzdelania, Tolstoj ho definoval ako „činnosť človeka, ktorej základom je potreba rovnosti anezvratný zákon pokroku vzdelania.“ Túto, na prvý pohľad málo jasnú aabstraktnú, ale veľmi svojráznu definíciu zdôvodňuje Tolstoj kritikou troch nesprávnych koncepcií aich motivácii. Sú to: 1. učenie založené na poslušnosti (dieťa sa učí, aby nebolo potrestané), 2. učenie založené na sebaláske (dieťa sa učí, aby bolo odmenené), 3. učenie založené na hmotnom prospechu actižiadostivosti (dieťa sa učí, aby bolo lepšie ako ostatní, čím by získalo lepšie postavenie). Tiež tí, ktorí vzdelávajú, sú často vedení nesprávnymi motívmi: 1. pre úžitok (napr. vláda si dáva vyučiť dôstojníkov, inžinierov), 2. zposlušnosti apre hmotný prospech (učiteľ učí deti pre plat), 3. ctižiadostivosti (túžba ukázať znalosť), 4. ztúžby získať ostatných pre svoje záujmy apovzniesť ich na svoju vlastnú úroveň.

25
Q

HERBERT SPENCER

A

Herbert Spencer (1820-1903): patrí knajuznávanejším anglickým pedagógom 19. stor.. Pedagogický odkaz H. Spencera je koncentrovaný v4 dokumentoch, ktoré boli spoločne vydané vspise „Výchova intelektuálna, mravná atelesná“. Školstvo vSpencerovej dobe preberalo akosi mechanicky tradičný model vzdelávania mládeže zvyšších vrstiev spoločnosti. Išlo ovzdelanie „ dekoratívne“ bez praktického vzdelania, ktoré sa však vdanej dobe javilo ako nevyhnutné. Koniec 19. stor. je poznačený rýchlym rozvojom techniky apriemyslu, čo si vyžadovalo viac reálnejšiu apraktickejšiu prípravu mládeže. Škola usnula vklasickom ideály vzdelania jazykovo literárneho ajednostranne estetizujúceho. H. Spencer proti tomuto tradičnému chápaniu postavil požiadavku užitočnosti. H. Spencer rozdelil činnosti človeka do 5 skupín.

26
Q

HERBERT SPENCER dielo ointelektuálnej výchove, Vymenujte 7 zásad výchovy ?

A
  1. postup od ľahšieho kťažšiemu – „Vyučovanie tak musí začínať iba smálo predmetmi aaž potom sa ich okruh postupne má rozširovať. To sa týka ako jednotlivostí, tak aj výchovy vcelku.“
  2. postup od neurčitého kurčitému – tomu sa musí prispôsobiť výchovný postup aj výchovné metódy.
  3. postup od konkrétneho kabstraktnému – „Stručne povedané : čo je jednoduché logicky nemusí byť jednoduché psychologicky. Preto induktívna metóda má prednosť všade tam, kde je použiteľná.“
  4. „…výchova dieťaťa musí byt tak vspôsobe, tak vpostupnosti vsúlade shistoricky pozorovanou výchovou ľudstva, inými slovami: genéza poznania uindivídua musí nasledovať cestu ako genéza poznania urasy.“
  5. vyučovanie má postupovať od empirického kracionálnemu.
  6. ukazuje samoučenie sa dieťaťa- „Deti majú byť vedené ktomu, aby uskutočňovali vlastné skúmanie avyvodzovali vlastné závery. Malo by sa im hovoriť čo možno najmenej, radšej by sa im mala dávať príležitosť aby čo možno najviac odhalili.“
  7. zaoberá sa otázkou motivácie, nakoľko podľa Spencera má každý výchovný plán poskytovať čo najviac podnetov.
    Tieto návrhy ukončuje „knihou pre rodičov“ vktorej formuluje zásadu – zavŕšením výchovy má byť poučením ovýchove.
27
Q

WILHELM DILTHEY

A

Wilhelm Dilthey (1833-1911): vdruhej polovici 19. stor. sa začali prejavovať kritické reakcie na prevládajúci racionalizmus, intelektualizmus, pozitivizmus. Vznikali rôzne formy filozofických smerov, ktoré zdôrazňovali prioritu iných prostriedkov poznania, ako čisto racionálnych. Táto skepsa súvisela srastom významu spoločenských vied aprocesom ich diferenciácie od tradičných prírodných vied. Vtomto smere pôsobil aj W. Dilthey. Jeho „filozofia života“ ovplyvnila aj jeho pedagogické myslenie. Odmieta transcendentalizmus arozvíja pojem „svetového názoru“. Je zakladateľom tzv. duchovednej pedagogiky. Okrem filozofie a pedagogiky sa zaoberá aj psychológiou, na základe ktorej formuluje niektoré so svojich pedagogických názorov. Výchovný ideál sa vkaždej dobe líši, je historicky podmienený ateda premenlivý. Nemôžeme ho teda absolutizovať. Avšak pedagogické pravidlá (napr. pravidlo mravného života, umenia) sú všeobecne platné, nezávislé na meniacich sa historických podmienkach, ktoré však nevylučujú, že morálka aestetika podliehajú do určitej miery tendenciám doby. Otázky výchovy, ktoré vkaždom čase hýbu národom, nemôžu byt rozhodnuté svšeobecnou platnosťou pre celú históriu avšetky národy. Jeho pedagogické myslenie je najtypickejšie vkladení dôrazu na účelovosť duševného vývoja, na význam citov apudu, na vývoji (myslí sa tým nielen rast, ale skladanie dielčích účelových súvislostí vkomplexnejšie útvary) adôraz na relatívnosť výchovných koncepcií vkontexte sdobou amiestom