Spletna orodja Turistice Flashcards

1
Q

Katera so najpomembnejša pravila bontona za spletno komunikacijo?

A

Uporaba e-naslova z imenom in priimkom, smiselna zadeva, smiselno umeščanje naslovnikov v polja Kp ali Skp ter upoštevanje zasebnosti, formalni pozdrav, spoštljiv odnos, po potrebi kratka predstavitev pošiljatelja, jedrnata in jasna vsebina, izogibanje slengu, pretiranim smeškom, okrajšavam in velikim priponkam ter prepošiljanju verižnih pisem, reklam, nepreverjenih informacij in podobnega, slovnična pravilnost, urejena noga s podpisom in kontaktnimi podatki, urejen izgled, ohranitev pošiljateljevega sporočila pri odgovarjanju, določena potrpežljivost pri čakanju odgovora…, v akademskem svetu tudi upoštevanje akademskih in pedagoških nazivov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Čemu so namenjena polja Za, Kp in Skp oz. To, Cc in Bcc?

A
  • Polje Za/To je namenjeno e-naslovu prejemnika ali prejemnikov sporočila.
  • Polje Kp/Cc je namenjeno e-naslovu prejemnika ali prejemnikov kopije sporočila oz. tistim, ki sporočilo dobijo le v vednost.
  • polje Skp/Bcc je namenjeno e-naslovu prejemnika ali prejemnikov skrite kopije sporočila oz. tistim, katerih e-naslovov ne želimo razkriti ostalim prejemnikom (pogosto zaradi varovanja zasebnosti oz. osebnih podatkov), jih pa v besedilu lahko nagovorimo/omenimo, ali pa ne (odvisno od namena).
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Ali se od naslovnika vnešenega pod Kp pričakuje, da vam odgovori?

A

Ne, saj mu je bila e-pošta poslana le v vednost. Se pa pričakuje, da je z vsebino seznanjen in jo mora praviloma prebrati. Seveda lahko tudi odgovori, če ima kakšno uporabno informacijo za pošiljatelja ali ostale prejemnike.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Kdaj uporabimo nastavitev visoke prioritete in kdaj zahtevamo potrditev prejema e-pošte?

A

Visoko prioriteto uporabimo, ko je nekaj zelo pomembno in je zadevo potrebno čimprej urediti, potrditev prejema pa zahtevamo, če je bistveno, da imamo potrditev prejema, kar lahko kasneje uporabimo kot dokazilo, če se prejemnik spreneveda (pomembno za vročitev pomembnih dokumentov ali za seznanjenost s pomembnimi vsebinami in podobno). V nasprotnem se obojemu izogibamo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Kako postopamo, če želimo prejemniku poslati veliko priponko? Kaj mu dejansko pošljemo?

A

Datoteko, katere velikost je nekaj MB ali več je primerneje naložiti na kakšno spletno mesto, ki omogoča bolj ali manj omejen dostop do nje, nato pa zanj ustvarimo povezavo, ki jo po e-pošti posredujemo prejemniku. Izogibamo se pošiljanju sporočil, ki jih generirajo spletna mesta za deljenje datotek, ker so lahko neosebna ali so prejemniki sumničavi glede verodostojnosti pošiljatelja. Če gre za datoteko, ki je že kje objavljena, je smiselneje poslati kar povezavo do tamkajšnje datoteke.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kaj je razlika, če v Googlu iščemo s pomočjo narekovajev, namesto brez?

A

Če iščemo z narekovaji, iščemo dobesedno besedno zvezo, torej besedilo med narekovaji kot celoto, če pa brez pa iščemo vse besede posamezno, ne glede na vrstni red in lokacijo v besedilu. Torej so lahko vsaka na svojem koncu besedila, pa nam bo to spletno stran vseeno uvrstilo med zadetke

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kaj omogoča pri iskanju v Googlu operator site: in kaj operator filetype:?

A

Operator site: išče le znotraj določenega spletnega mesta ali domene (ali poddomene), operator filetype: pa išče le določen format datoteke (npr. pdf, docx…), torej na seznamu zadetkov dobimo povezave le do tovrstnih datotek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Zakaj je pomembno, da vselej pred raziskavo naredimo pregled literature?

A

S tem ugotovimo kaj je na to temo že napisanega, kaj so ugotovili drugi avtorji, se po nepotrebnem ne ponavljamo, se izognemo morebitnim napakam, pridobimo na primerljivosti podatkov (če raziskavo zasnujemo na podoben način), ob tem pa izpostavimo pomembnejše avtorje in njihova dela ter ugotovitve, koncepte, teorije. To je temelj, da uspešno zasnujemo lastno raziskavo in da lahko potem primerjamo naše ugotovitve s predhodnimi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kaj je referenčna literatura in po katerih lastnostih jo prepoznamo?

A

Referenčna literatura je tista, ki je šla vsaj do neke mere skozi postopek recenzije oz. pregleda, ker jo je pregledal bodisi nek urednik ali recenzenti. Glede na tip vira sodijo v to kategorijo predvsem znanstvene in druge monografije (knjige), zborniki iz znanstvenih konferenc, znanstveni članki iz priznanih revij in podobna dela. Spletne strani večinoma ne ustrezajo tej opredelitvi, razen če gre za spletne strani priznanih organizacij (uradne, stanovske, fakultetne in podobne). Zaključna dela v to kategorijo praviloma ne sodijo. Nereferenčna gradiva pa so lahko vseeno primerna kot izhodišče za nadaljnje iskanje, torej si pomagamo z njihovim seznamom uporabljenih virov. Kakšna Wikipedija je lahko tudi dober pripomoček, da neko temo spoznamo, nato pa poiščemo še kakšno temeljno literaturo na to temo. Referenčno gradivo prepoznamo po naslednjih elementih (niso vselej prisotni vsi, so tudi del t.i. znanstvenega aparata): ugledna založba, recenzenti, uredniki, seznam literature, indeksno kazalo, IMRAD struktura.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Kaj je IMRAD?

A

IMRAD (introduction, methods, results and discussion) predstavlja strukturo vsebin nekega dokumenta, ki se uporablja pri znanstvenem publiciranju, kjer delo pričnemo z uvodom, ki vključuje tudi pregled literature, nadaljujemo z opisom metod, ki se jih je poslužilo pri raziskavi, nato se predstavi rezultate raziskave, zaključi pa z diskusijo oz. razpravo, v kateri se komentira dobljene rezultate in se jih primerja z ostalimi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kateri znanstveni reviji s področja turizma sta najpomebnejši na svetu?

A

Trenutno sta to Tourism Management in Annals of Tourism Research, stanje pa se z leti spreminja. Med pomembnejšimi so še Journal of Travel Research, International Journal of Hospitality Management in druge.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Katera baza člankov je najbolj “turistična”?
A

Morda še najbolj prednjači baza Science Direct, ki je zelo obsežna in vključuje številne, tudi turistične revije, poleg te pa so med pomembnejšimi še Emerald, Sage in druge.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kdaj je uporabno iskanje znotraj spletne strani posamezne revije?

A

Kadar želimo preveriti za posamezno revijo kaj se je v njej objavljalo v preteklosti, katere teme so aktualne, o čem je bilo že veliko napisanega, da lahko ustrezno izberemo neko temo in način pisanja, ki je značilen za posamezno revijo, za primer, če nameravamo v njej kaj objaviti. Dobro je biti pozoren na avtorje in njihove ugotovitve, da se po možnosti navežeš na njih.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Kaj je prednost iskanja literature v knjižnici in kaj v online bibliografskih sistemih?

A

V knjižnici je vsa literatura že zbrana na enem mestu in ni potrebno poznavanje avtorjev ali dobro izbiranje ključnih besed, knjige pa so tudi fizično na voljo, da jih prelistamo in pregledamo v polnem obsegu ter po potrebi izposodimo in jih je tudi lažje brati. Spletno dostopni bibliografski sistemi pa običajno zahtevajo dobro izbiro ključnih besed, iskanje po pravih bazah, imajo pa prednost udobnega iskanja in dostopa do številnih spletno objavljenih gradiv. V primerjavo bi lahko vzeli tudi cenovno dostopnost, saj so gradiva ene knjižnice relativno poceni dostopna (članarina), spletno dostopni članki in knjige pa imajo pogosto zasoljene cene, če nismo v kakšnem omrežju, v katerem je dostop omogočen na račun zakupa dostopa do baz (npr. na univerzah).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kaj sta ISBN in ISSN?

A

ISBN je mednarodna standardna številka knjige, ISSN pa je mednarodna standardna številka serijske publikacije oz. revije. Obe sta enolična identifikatorja in sta običajno na platnici v obliki črtne kode.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Zakaj je priročen Google Učenjak?

A

Za iskanje znanstvenih besedil, tako monografij, kot znanstvenih člankov in drugih gradiv, pri čemer je pomembno, da išče po večih bazah in online bibliografskih sistemih naenkrat. Z naprednim iskanjem omogoča bolj specifično, ožje iskanje po avtorju, imenu revije, obdobju in podobno.

17
Q

Kaj je razlika med Google Učenjak in Google Knjige ter kdaj uporabimo enega in kdaj drugega?

A

Google Učenjak išče hkrati monografije, znanstvene članke in druga gradiva, med tem, ko Google Knjige išče izključno monografije oz. knjige. Včasih potrebujemo prav to in pogosto lahko za knjige pridobimo tudi vpogled v vsaj nekaj vzorčnih strani.

18
Q

Kaj je razlika, če v Google Učenjaku v iskalno polje vnesemo le priimek nekega avtorja, npr. Buhalis, v primerjavi s tem, da pred priimek avtorja dodamo še operator author:Buhalis?

A

Če uporabimo operator author: in priimek avtorja, bodo rezultati iskanja samo dela, katerih avtor ima iskani priimek, če pa operatorja ne uporabimo, bodo med zadetki tudi vsa ostala dela, v katerih pa je njegov priimek le omenjen, kjerkoli v besedilu (med besedilom, v seznamu uporabljenih virov).

19
Q

Kaj je razlika, če v Google Učenjaku v iskalno polje vnesemo nekaj brez narekovajev, ali to isto damo v narekovajih, ali pred to postavimo operator allintitle:, ali pa uporabimo kombinacijo allintitle: in narekovaje?

A

Če vnesemo vsebino brez narekovajev, se išče vse ključne besede kjerkoli v besedilu, če pa se vsebino iskanja vnese v narekovajih pa se išče le izbrano besedno zvezo, torej točno kombinacijo besed, ki je med narekovaji. Če se uporabi operator allintitle:, potem se iskana vsebina išče le znotraj naslovov gradiv, ne pa tudi v ostalem besedilu. Če se kombinira omenjeni operator in zatem navednice, bo iskanje omejeno le na naslove in le na izbrano besedno zvezo oz. točno določen naslov, če se izpusti narekovaje, pa bo iskanje razširjeno na vse ključne besede, kjerkoli v naslovu, a še vedno le v naslovu.

20
Q

Kaj so, kako in pri čem nam pomagajo urejevalniki literature (reference management software) oz. čemu so namenjeni? Navedite kak brezplačni in kak plačljivi primer urejevalnika literature.

A

Urejevalniki literature so programi ali programski dodatki, ki nam pomagajo pri urejanju in navajanju virov v našem dokumentu. Običajno podpirajo več stilov navajanja in njihovo menjavo med pisanjem. Omogočajo, da imamo na enem mestu zbrane vse podatke o uporabljenih virih (lastna baza virov), ki jih že med pisanjem povežemo z našim urejevalnikom besedila oz. dokumentom, ki ga v njih urejamo. Na osnovi vnosa virov med besedilo se praviloma enostavno doda samodejno sestavljen seznam uporabljenih virov. Vnosi med besedilom in seznamom se samodejno posodabljajo in sinhronizirajo. Običajno nudijo tudi možnost bolj ali manj avtomatskega uvoza virov iz večjih spletnih bibliografskih sistemov, možnost uvoza in izvoza virov v datoteko, lasten račun v spletni aplikaciji za online bazo in drugo. Med brezplačnimi sta zelo znana Zotero in Mendeley, med plačljivimi pa predvsem EndNote.

21
Q

Najmanj katere lastnosti naj bi imeli urejevalniki literature?

A

Predvsem urejanje lastne baze virov, sklicevanje na vire iz urejevalnika besedil, avtomatsko sestavljanje seznama virov, podpora za različne stile navajanja, avtomatsko uvažanje virov iz večjih spletnih bibliografskih sistemov, možnost uvoza in izvoza virov v datoteko za potrebe prenosa virov med različnimi sistemi.

22
Q

Katere najbolj znane sloge citiranja običajno podpirajo urejevalniki literature (naštejte vsaj tri)?

A

APA, Chicago, Harvard, MLA.

23
Q

Katere korake vse lahko avtomatiziramo z urejevalniki literature?

A

Avtomatsko uvažanje virov iz večjih spletnih bibliografskih sistemov, sklicevanje na vire iz urejevalnika besedil, avtomatsko sestavljanje seznama virov.

24
Q

Kateri format zapisa o viru oz. vrsta datoteke je najbolj razširjen v našem okolju?

A

Morda je še najbolj razširjen RIS format, ki ga podpira tudi Cobiss pri izvozu podatkov o virih v datoteko, poleg tega pa tudi večina urejevalnikov literature za izmenjavo oz. uvoz/izvoz virov. RIS format je dobil ime po organizaciji Research Information Systems, ki ga je razvila. RIS format je enostavno berljiv tudi v navadni beležki, vsebuje pa dvomestne kode oz. značke za posamezne lastnosti vira (npr. AU je avtor, TI je naslov…).

25
Ali so urejevalniki besedil že primeren nadomestek za urejevalnike literature?
Zaenkrat še ne, ker ne omogočajo enostavnega uvoza/izvoza virov, dodajanja stilov, urejanja lastne baze s priponkami in opombami ter številnih drugih možnosti, ki urejevalnike literature naredijo bolj uporabne, odprte in neodvisne.
26
Kaj je Eduroam, komu je namenjen in brez česa se pogosto ni možno povezati na računalniku in brez česa na mobilnem telefonu?
Eduroam je brezžično izobraževalno omrežje, ki deluje v številnih državah. Študentom, učiteljem, sodelavcem in raziskovalcem omogoča, da se brezžično in brezplačno povežejo v omrežje Eduroam-a v lastni organizaciji in preko tega v Internet. V primeru gostovanja v omrežjih drugih izobraževalno-raziskovalnih inštitucij, vključenih v sistem (doma in v tujini), se uporabnik enostavno poveže z enakimi podatki (uporabniško ime in geslo), kot v lastni organizaciji, brez vnovičnega vnašanja nastavitev. Omrežje deluje po visokih standardih za varno povezovanje in omogoča dostop le avtenticiranim uporabnikom. Na računalnikih (predvsem z operacijskim sistemom Windows) je pogosto potrebno namestiti odjemalsko aplikacijo za povezovanje, na mobilnih telefonih (predvsem z operacijskim sistemom Android) pa je pogosto potrebna namestitev ustreznega certifikata.
27
Kaj sta WiFi in WLAN, kaj je razlika med njima oz. kako je to dvoje medsebojno povezano?
WiFi je tehnologija za brezžično povezovanje naprav v omrežje, izraz WLAN (wireless local area network) pa predstavlja brezžično lokalno omrežje, kar še nič ne pove o tehnologiji, ki je uporabljena. V WLAN omrežjih seveda prevladuje uporaba WiFi tehnologije za povezavo. WLAN nam pa pove predvsem le, da gre za brezžično omrežje in kakšne velikosti je (lokalno je mišljeno znotraj neke stavbe oz. organizacije). Eno je torej tehnologija, drugo pa vrsta omrežja, ki jo uporablja.
28
Čemu je namenjen oddaljen dostop do omrežja UP? Kaj se potrebuje za povezavo? Kaj dejansko se zgodi, ko uporabimo ustrezen program za povezavo? Ali moramo biti predhodno povezani v Eduroam ali kakšno drugo brezžično omrežje? Ali kaj drugače iščemo, ko smo povezani, kot če ne bi bili povezani?
Oddaljen dostop do omrežja UP je namenjen dostopanju do člankov od doma oz. kakšne druge oddaljene lokacije, torej izven omrežja UP. Za povezavo je potrebna odjemalska aplikacija, konfiguracijska datoteka s podatki za povezavo na strežnik, uporabniški podatki (uporabniško ime, ki je vpisna številka in geslo) ter seveda povezava v neko omrežje iz katerega se nato povežemo v gostiteljsko omrežje UP. Ko se povežemo, se oddaljeni računalnik preko varne povezave virtualno (navidezno) preseli v gostiteljsko omrežje UP in se obnaša, kot da bi ga prinesli v prostore UP in ga tam povezali v lokalno omrežje. Na oddaljeni lokaciji ni nujno da smo povezani v Eduroam, lahko je katerokoli drugo žično ali brezžično omrežje. Po povezavi iščemo na isti način, kot bi sicer, le dostopamo lahko do veliko več člankov, ki so po povezavi pogosto brezplačno na voljo.
29
Kaj je VPN in kako deluje sistem?
VPN je izraz za virtualno (navidezno) zasebno omrežje. Gre za to, da neko omrežje preko javne internetne infrastrukture razširimo iz lokalnega na oddaljene lokacije oz. da omogočimo oddaljenim napravam, da se povežejo v naše lokalno gostiteljsko omrežje preko Interneta. Ob tem se ustvari varni tunel, preko katerega podatki potujejo zašifrirani (enkriptirani), kar je pomembno, ker potujejo po javnem omrežju. Promet med oddaljeno napravo in gostiteljskim omrežjem je torej zamaskiran in poteka preko VPN strežnika. Na ta način je oddaljeni uporabnik pred zunanjim svetom tudi varno skrit za omrežjem, v katerega se povezuje. Ko se povežemo, se torej oddaljeni računalnik preko varne povezave virtualno (navidezno) preseli v gostiteljsko omrežje in se obnaša, kot da bi ga fizično prenesli na drugo lokacijo in ga tam povezali v lokalno omrežje.
30
Kaj je MOOC?
MOOC (massive open online course) je masovni odprti spletni tečaj, ki se ga izvede preko spletne platforme, ki omogoča hkratni dostop zelo velikemu številu uporabnikov. Gre lahko za kombinacijo video posnetkov, učnih gradiv, kvizov in drugega, lahko pa se izvede tudi v obliki videokonference. Udeleženci se udeležijo predavanj in opravljajo kakšne naloge, s katerimi preverjajo svoje znanje. Izvede se lahko kot enkratni dogodek ali kot ponavljajoča večtedenska srečanja. Pogosto je udeležba brezplačna in služi promociji ustanov, širjenju splošnih informacij in podobnemu, nekatere profitne organizacije pa potem zahtevajo plačilo za izdajo potrdila o udeležbi oz. doseženi kvalifikaciji, ki pa ga ni nujno naročiti. Vse skupaj pripomore k večji dostopnosti do znanja.
31
Kaj lahko naredimo, da se otresemo oblikovanja pri kopiranju besedila iz enega dokumenta ali programa ali sistema v drugega?
Kopirano/izrezano besedilo lahko najprej prilepimo v beležko, nato pa ga od tam ponovno kopiramo/izrežemo in prilepimo v nov dokument. Številni programi in spletne aplikacije že omogočajo tudi, da prvotno kopirano/izrezano besedilo preko posebne ikone ali menijske izbire enostavno prilepimo brez oblikovanja.
32
Katerih osnovnih napotkov se je dobro držati za varno rabo Interneta?
Predvsem je treba biti previden pri odpiranju priponk in se izogibati nepričakovani in neverjetni e-pošti, ki obljublja nemogoče stvari. Seveda ne nakazujemo denarja neznanim uporabnikom, ne pošiljamo gesel, se ne slačimo pred kamero, ne objavljamo neprimernih fotografij in izdajamo osebnih podatkov, ne nasedamo nagradnim igram in podobnim prevaram, preverimo vse neobičajne okoliščine (tudi npr. telefonsko pri domnevnem pošiljatelju), pa tudi povezave v e-pošti preden kliknemo nanje, da niso od goljufov. Gesla morajo biti dovolj dolga, kompleksna, različna za vsako aplikacijo, občasno jih je potrebno menjati, nikakor pa ne zaupati drugim. Poskrbimo za zaščito in posodobljenost računalnika in njegovega operacijskega sistema, antivirusnega programa, požarnega zidu, poskrbeti pa moramo tudi za varno delanje varnih kopij. Pri uporabi spletnih aplikacij, koder vnašamo gesla in občutljive podatke, vselej preverimo, da uporablja varni protokol https.
33
Katera spletna aplikacija je osnova Moje Turistice in čemu je v osnovi namenjena?
Gre za brezplačno spletno aplikacijo Moodle, ki sodi v kategorijo LMS (learning management system). Aplikacija se uporablja na številnih šolah različnih nivojev za podporo učenju in/ali izvedbo študijskega procesa na daljavo. Uporabna je tudi v številnih drugih okoljih, kjer imajo potrebo po nekem izobraževanju, podprtem s spletnim učnim okoljem.
34
Kaj je UDK, Cobiss in signatura ter kako je to medsebojno povezano
UDK je univerzalna decimalna klasifikacija, ki se uporablja v knjižnicah in sistematično ureja vsa vsebinska področja v kategorije in podkategorije. Cobiss je informacijski sistem, ki se uporablja v številnih slovenskih knjižnicah (pa tudi drugih balkanskih državah) za upravljanje s knjižničnim gradivom in uporabnikom omogoča tudi iskanje preko spleta, v njem pa so gradiva organizirana skladno z UDK. Tudi v knjižnicah so običajno gradiva razvrščena po UDK klasifikaciji, tako da so police označene s tovrstnimi oznakami. Signatura pa je oznaka knjige, ki med drugim tudi vsebuje UDK oznako, poleg te pa še priimek avtorja ali začetek naslova nekega gradiva, kar nam pomaga pri iskanju gradiva v knjižnici. Določa na kateri in kje na polici se gradivo nahaja, ker imamo običajno s črkami označene razdelke glede na začetnico priimka oz. naslova gradiva. Signatura je v Cobissu pripisana za vsako gradivo ob ostalih podatkih
35
Kako nam Cobiss pomaga poiskati publikacijo v knjižnici?
Pri iskanju v Cobissu se nam ob najdenem gradivu med drugimi podatki vselej prikaže tudi signatura z UDK vrstilcem in začetnico priimka ali naslova gradiva, ki nam pove na kateri in kje na polici (pod katero črko) se gradivo nahaja. Če ne iščemo le znotraj ene knjižnice, dobimo vselej tudi podatek v kateri knjižnici ali knjižnicah je gradivo na voljo in ali je izposojeno.