Prejšnji izpit: vprašanja Flashcards

1
Q

S čim označujemo informacijo in s katero vrednoto?

A

Najmanjša enota informacije je binarno število oz. bit (b), ki lahko zavzame le vrednosti 0 ali 1. Večja enota je bajt (B), ki ga sestavlja 8 bitov (1B=8b). Od njiju večje enote so mnokratniki enega ali drugega, in sicer vsaka večja enota (kb, kB, Mb, MB, Gb, GB, Tb, TB) je 1000-kratnik svojega predhodnika (1GB = 1000MB).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Katere tehnologije za brezžično povezovanje mobilnih naprav obstajajo in kakšne so razlike med njimi (tudi doseg) oz. čemu so namenjene? Kaj pomeni zazanavanje lokacije in kaj pomeni zaznavanje konteksta?

A
  • NFC: doseg nekaj cm - namenjen predvsem za plačilne transakcije
  • Bluetooth - doseg nekaj m - namenjen predvsem za povezovanje mobilnih naprav z drugimi napravami (slušalke, zvočniki..) pa tudi za prenašanje datotek.
  • WiFi: doseg nekaj 10 m - namenjen predvsem za dostop do omrežja (ne le interneta), pa tudi za prinašanje datotek
  • Mobilna telefonska omrežja: doseg nekaj km - namenjena za telefonske klice in pošiljanje kratkih sporočilo ter dostop do interneta
  • GNSS (GPS): dostop nekaj 1000km - namenjen za pridobitev podatka o geolokaciji, ki pogosto služi za navigacijo
    Zaznavanje lokacije pomeni, da naprava zazna svojo lokacijo pri čemer ji pomagajo senzorji in tehnologije za brezzžično povezovanje, ki so našteti zgoraj. Zaznava konteksta pa pomeni, da se naprava zaveda okolice s pomočjo senzorjev (usmrejenost naprave, temperature, svetlobe…), okoliških naprav, s katerimi ima možnost komunicirati.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Kaj je informacija in kaj je podatek? Kakšna je razlika? Kaj je IKT in IKS in kakšne so razlike? Kakšna je vloga informacijske tehnologije in kakšna je komunikacijske?

A

Podatek je zapis nekega dejstva, surove, izmerjene vrednosti oz. količine, lastnost neke spremenljivke brez posebnega namena. Informacija pa je podatek ko ga uporabimo oz. interpretiramo, da pridobi nek pomen oz. vrednost; npr. telefonska številka gosta, ki jo imamo v bazi gostov in jo uporabimo, da sporočimo, če je kaj pozabil. Informacije služijo predvsem za lažje in boljše odločanje. Informacijska komunikacijska tehnologija (IKT) predstavlja strojno in programsko opremo, kar pa je del celote, ki jo predstavlja informacijsko komunikacijski sistem (IKS), ki pa poleg tega vključuje še človeka, podatke oz. informacije, procese, omrežje in okolje. Vloga informaciskega sistema je ta, da je del namenjen s podatki (zajem, shranjevanje, iskanje, priklic, urejanje, prikazovanje), komunikacijski del pa skrbi za prenos oz. izmenjavo podatkov med uporabniki oz. napravami (npr. Ko napišemo nek dokument na računalniku ga shranimo - informacijska tehnologija, ko pa ga nekomu pošljemo po e - pošti je komunikacijski sistem).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Kaj je GDS? Čemu je namenjen oz. za koga je namenjen? Podaj primer enega ponudnika? Kaj je CRS? Kaj je razlika med CRS in GDS?

A
  • GDS so Globalni distribucijski sistemi, ki so jih ustanovila največja letalska podjetja, povezujejo več letalskih ponudnikov in njihovih rezervacijskih sistemov (sprva imenovanih CRS, danes ARS) naenkrat, da je možno na enem mestu rezervirati let številnih letalskih ponudnikov. Poleg rezervacije letalskih kart dodatno omogočajo še rezervacijo hotelskih sob, najem vozil in drugih storitev. Namenjeni so posrednikom, ki tako hkrati dostopajo do več letalskih prevoznikov in drugih turističnih ponudnikov, torej niso namenjeni direktno turistom. Primeri: Sbre, Amadeus in TravelPort.
  • Torej CRS oz. danes ARS je računalniški rezervacijski sistem, ki so dandanes v lasti nekega hotela ali hotelske verige, destinacije, države, letalskega prevoznika, ponudnika rent-a-car ali kakšnega drugega ponudbika in je preko njih možno rezervirati hotelsko sobo ali druge storitve. Razlika je v tem torej da CRS je rezervacijski sistem, GDS pa globalni distribucijski sistem, namenjen posrednikom, ki se prek tega sistema lahko povežejo z driektnimi poudniki in njihovimi rezervacjskimi sistemi.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Katere vrste črtnih kod poznamo? Naštej prednosti za vsako?

A

Dva tipa črtnih kod poznamo:
- prva generacija kod je eno - dimenzionalna (1D) in jih imenujemo linearne črtne kode. Izkoriščajo le eno dimenzijo za kodiranje podatkov. Linearne črtne kode imajo izgled črt, ker imajo podatke kodirane le v eni dimenziji. Vsaka kombinacija določenega števila različno debelih črtnih črt in belik presledkov predstavlja nek znak oz. število. Primerne so za shranjevanje manjše količine podatkov (običajno nekaj številk). Skenira se jih z namenskimi čitalci kode oz. danes tudi z raznimi mobilnimi aplikacijami.
- druga generacija pa je dvo - dimenzionalna (2D) in jih imenujemo matrične črtne kode. Izkoriščajo obe dimenziji in tako nastane veliko možnih kombinacij vzorcev, kar v praksi pomeni bistveno več shranjenih podatkov v dvo-dimenzionalnih kodah. Torej matrične črtne kode imajo kodirane podatke v dveh dimenzijah - vertikalno in horizontalno. Pomeni to, da so pravokotno križajo dvoje črte in imajo zato izgled pikčaste slike. Doibimo veliko št. kombinacij temnih in svetlih pik, kar pomeni da v te kode lahko shranimo bistveno več podatkov (npr. številke, črke, posebni znak). Za skeniranje se lahko uporabi ustrezno aplikacijo, mobilne naprave, tablični računalnik itd.) Bistveno pa je skenirati celotno kodo. Matrične kode se uporabljajo v turizmu, marketingu, oglaševanju, za vstopnice, transportu, izdelkov v skladišču.. uporabne so povsod, kjer se potrebuje enostaven način za zajem relativno velike količine podatkov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kakšna so pravila za shranjevanje gesel in v kateri obliki jih shranjujemo?

A

Uporabniška imena in gesla
- posebej varna gesla za zelo pomembne storitve (e-banka, e-pošta, e-učilnica…)
- dolga gesla (trenutno priporočeno vsaj malo nad 10 znakov)
- kompleksna oz. kombinirana gesla (iz številk, malih in velikih tiskanih črk ter posebnih znakov)
- dolžina in kompleksnost gesla vplivata na čas, potreben za razbitje gesla
- brez uporabe slovarskih besed v geslih
- sama po sebi ne-pomenska gesla za kogarkoli drugega, razen morebiti za vas, da si olajšate pomnjenje (npr. s pomočjo začetnic besed nekega stavka - primer: “Težko je pojesti 10 kg sladoleda naenkrat.” za geslo TjP10KgSn1*.)
- redna menjava in ne recikliranje starih gesel
- unikatna oz. različna gesla za vse različne sisteme
- gesla shranjena na varni lokaciji, lahko offline (a ne ob telefonu, ali v isti torbi z njim), lahko v upravljalniku gesel oz. password managerju (1Password, LastPass, KeePass…)
ne zaupamo jih nikomur, posebej tudi ne domnevnim predstavnikom banke ali trgovine, prav tako ne sodelavcem

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kaj je entropija informacije?

A

Mera za izražanje vrednosti informacije in mera negotovosti dogodka je entropija. Manj kot je nek dogodek verjeten, večja je entropija (npr. če bi poznali številko, ki bo padla na ruleti, bi to bilp za nas veliko vredno, ker izid ni znan oz. je verjetnost točno deločeno vrednost zelo majhna).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

VAJA: Kaj je več?
- 1kB ali 1kb
- 8kb ali 1kB
- 1kB ali 8 kb
- 271kb ali 34kB

A
  1. 1kb = 1000b, 1kB = 8000b (večji 1kB)
  2. 8kb = 8000b, 1kB = 8000b (enaka)
  3. 1kb = 1000b, 8kB = 64000b (večji je 8kB)
  4. 271kb = 271000b, 34kB = 272000b (večji je 34kB)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kaj je izraz črna škatla v povezavi z informacijski sistemi?

A

Gre za neko celoto na vhodu (input) vstopajo določeni viri, ki jih kontroliramo na izhodu (output), da vidimo ali dajejo ustrezen rezultata, manj pa je poudarka na notranjem procesu. Torej, če uporabljamo neko napravo in programsko opremo, nas bo zanimalo ali bomo na osnovi vnosa naših podatkov dobili ustrezne rezultate.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Kako lahko ustvarimo črtne kode?

A

Obstajajo številni online generatorji in aplikacije, ki omogočajo izbiro tipa kode in tipa vsebine.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kakšne probleme lahko imajo QR kode? Kako lahko napake odpravimo pri qr kodah?

A
  • Pri URL povezavah, je lahko problematično gostovanje in dostopnost omrežja ter prilagodljivost spletnih strani malim zaslonom (responisve design). Včasih se QR kode preveč uporablja in nimajo smiselne vsebine, lahko se uporabi pastelne barve so lahko težave s skeniranjem, če so objavljene kje na prostem, so odvisne od vremenskih razmer in se lahko zmečkajo in pride lahko tudi do zlorab uporabe QR do nekih zlonamernih spletnih strani.
  • za odpravo napak qr kod ima vgrajeno redunanco, kar pomeni da je poleg osnovnih podatkov prisotno tudi podvajanje vsebin. Imajo različne stopnje za odpravo napak (med 7% in 30%) in to pomeni, da lhko del kode prekrijemo s kakšno sliko, če se pa poškoduje bomo lahko prišli vseeno do celotno zakodirane vsebine (če ni prevelik obseg poškodbe).
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Kaj je DMS in DMO?

A
  • DMS: destinacijski upravljalski sistem, je sistem, ki omogoča destinaciji promocijo, distribucijo in številne analitične pripomočke uza upravljanja turizma na destinaciji. Pod tem so destinacijske upravljalske organizacije kot DMO.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kaj je PMS? Kaj je RMS?

A
  • PMS je osnovna hotelska programska oprema, ki omogoča upravljanje hotela in njegovih osnovnih dejavnosti. PMS ima dvojno vlogo, saj je sam po sebi programska oprema za nastanitvene obrate, dodatno pa služi kot vmesnik za vse povezane podsisteme hotela.
  • RMS: osnovna programska oprema za prehrambene obrate, ki omogoča upravljanje restavracij in podobnih obratov ter izvajanje njihove osnovne dejavnosti. Od strojne opreme, ki se uporablja lahko izpostavimo posebne tipkovnice z gumbi za posamezne jedi in pijače.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Kaj je EMS? Kaj je ELS?

A

EMS (Energy Management System) je namenjen za upravljanje energentov, kar pomeni, da lahko hotelsko osebje na daljavo upravlja gretje v sobi, električno napajanje, osvetlitev in še kaj drugega. Na ta način se lahko vpliva na optimalnejšo porabo energentov in znižanje stroškov hotela. EMS je običajno povezan tudi s sistemom elektronskih ključavnic (ELS), tako da gost z vstopom v sobo aktivira določene energente.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kaj je CRM in čemu je namenjen?

A

CRM (Customer Relationship Management) je upravljanje odnosov s strankami. V hotelih in drugih podjetjih se uporablja za spremljanje porabe gostov, da se jih lahko vključi v razne programe zvestobe (gostje nato koristijo razne ugodnosti), dodatno pa tovrstna programska oprema omogoča tudi izvajanje marketinških akcij, predvsem preko elektronskega obveščanja uporabnikov o ugodnih ponudbah in podobnem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kaj so prednosti mobilnih naprav pred namiznimi?

A

Mobilne aplikacije, ki jih namestimo na mobilne telefone in podobne naprave, imajo običajno okrnjene funkcije in niso primerne za zahtevno delo, imajo pa prednost, da lahko izkoriščajo senzorje mobilnih naprav, da jih imamo vselej s seboj (tudi na potovanjih, kjer lahko zelo olajšajo pridobivanje informacij, navigacijo…) in da so običajno cenovno ugodne ali pogosto brezplačne. Namizne aplikacije, ki jih namestimo na računalnik, pa so običajno bolj dovršene in omogočajo polno funkcionalnost, kar se pogosto odraža tudi v ceni.

17
Q

Kaj je referenčna literatura?

A

Literatura, ki gre skozi postopek recenzije oz. ker jo je pregledal bodisi nek urednik oz. recenzenti. Spadajo:
- znanstvene monografije (knjige)
- druge monografije (knjige)
- zborniki iz znanstvenih konferenc
- znanstveni članki iz revij
- spletne strani priznanih organizacij

18
Q

Kaj je IMRAD?

A

Predstavlja strukturo vsebin nekega dokumenta, ki se uporablja pri znanstvenem publiciranju:
- intruduction: začne se z uvodom, ki vključuje pregled literature
- methods: opisi metod pri raziskavi
- results: predstavitev raziskav
-discussion: zaključi se z razpravo in se komentira dobljene rezultate

19
Q

Kaj je ISBN in ISSN?

A
  • ISBN: mednarodna standarna številka knjige
  • ISSN: mednarodna standardna številka serijske publikacije oz. revije
20
Q

Kaj je razlika med WLAN in WIFI?

A

WLAN predstavlja brezžično lokalno omrežje, WIFI pa je tehnologija za brezžično povezovanje naprav v omrežje.

21
Q

Iz katerih komponent je sestavljen računalnalniški sistem?

A
  • strojna oprema: hardware - sodijo računalniki, monitorji, telefoni, tiskalniki, diski itd. Tukaj spadajo tudi še vhodne - izhodne naprave: miške, tipkovnice.
  • programska oprema: software - programi, ki omogočajo uporabo strojne opreme oz. HW. Deli se na osnovno programsko opremo in uporabniške aplikacije oz. programe.
22
Q

Katere komponente so v notranjosti računalnika?

A
  • matična plošča: preko vodil povezuje vse ostale komponente med seboj in omogoča komunikacijo med njimi
  • procesor: ali CPU izvaja operacije v računalniku
  • delovni spomin: ali RAM začasno hrani podatke (datoteke ali odprti programi), ki jih obdeluje procesor
  • trdi disk: ali HD je namenjen trajnemu shranjevanju podatkov
  • napajalnik: zagotavlja električno napajanje za računalnik in njegove komponente
  • razširivene kartice (grafična, zvočna) omogočajo priklop dodatnih naprav na računalnik
  • vhodno - izhodne enote: npr. DVD omogočajo dodatno funkcijo računalniku.
    PRIMERI vhodnih in izhodnih naprav:
  • vhodne: miška, tipkovnica, skener
  • izhodne: tiskalnik, zaslon (razen če je na dotik)
  • kombinirana: multifunkcijska naprava, ki združuje tiskalnik, skener, kopirni stroj in fax v eni napravi.
23
Q

Kaj sodi pod programsko opremo?

A
  • operacijski sistemi (OS): pred zagonom OS se naloži tudi temeljna programska oprema, ki je vgrajena v računalnik, ki omogoča osnovne nastavitve računalnika, zagona, vhodno-izhodnih naprav in podobno. Tukaj spada nastavitve jezika, časa/datuma, pisav, omrežja, uporabnikov.
  • uporabniške aplikacije
24
Q

Pretvorite geografsko koordinato 45.51616° iz decimalnega sistema v stopinje, minute in sekunde! Kako pa bi obratno?

A
  1. 45.51616° = 45° + 0.51616°
    0.51616° x 60 = 30.9696’ = 30’ + 0.9696’
    0.9696’ x 60 = 58.18’’
    45.51616° = 45° + 30’ + 58.18” = 45° 30’ 58.18”
  2. 45° 30’ 58.18” = 45° + (30 / 60)° + (58.18 / 60 / 60)° = 45° + 0.5° + 0.01616° = 45.51616°