Osnovna terminologija Flashcards
Kaj je razlika med podatki in informacijami ter pojasnite na primeru?
Podatek je zapis nekega dejstva, surove, izmerjene vrednosti oz. količine, lastnost neke spremenljivke brez posebnega pomena, informacija pa je podatek, ki ga uporabimo oz. podatek z uporabno vrednostjo. Informacija je lahko posamezen podatek, ko ga uporabimo oz. interpretiramo, da pridobi nek pomen oz. vrednost (npr. telefonska številka gosta, ki jo imamo v bazi gostov in jo uporabimo, da sporočimo, če je kaj pozabil), ali pa iz večih podatkov s pomočjo analize pridemo do nove vrednosti (v tem primeru je podatek sestavni delec informacije), ki je za nas uporabna informacija (npr. kakšna je povprečna potrošnja turistov v Portorožu). Informacije služijo predvsem za lažje in boljše odločanje.
Kaj je entropija informacije in kako vpliva na vrednost informacije?
Entropija je mera za izražanje vrednosti informacije in je mera negotovosti dogodka. Vrednost entropije raste z manjšanjem verjetnosti dogodka. Torej manj, ko je nek dogodek verjeten, večja je entropija. Če bi npr. poznali številko, ki bo padla na ruleti, bi to bilo za nas veliko vredno, ker izid ni znan oz. je verjetnost za točno določeno vrednost zelo majhna.
Katere vrednosti (simboli) so možni v binarnem, decimalnem in šestnajstiškem številskem sistemu in v katerem od njih so podatki dejansko zapisani na računalniških medijih?
V binarnem oz. dvojiškem številskem sistemu sta možni le dve vrednosti, in sicer 0 in 1, v decimalnem oz. desetiškem imamo možnih vrednosti 10, in sicer od 0 do 9, v heksadecimalnem oz. šestnajstiškem pa imamo možnih vrednosti 16, in sicer od 0 do 9 in nato še od a do f (slednje zato, ker ne obstajajo enomestne cifre nad 9 in se je izkoristilo črke). Na računalniških medijih so podatki dejansko zapisani v binarnem številskem sistemu, torej s samimi ničlami in enkami, iz katerih se z uporabo različnih kodirnih sistemov ustvari ustrezne kombinacije za vse potrebne znake oz. vrednosti, ki se jih želi na računalniku prikazati.
Katera je najmanjša enota informacije in kateri vrednosti lahko zavzame ter katere so večje enote in za koliko so večje od nje?
Najmanjša enota informacije je binarno število oz. bit (b), ki lahko zavzame le vrednosti 0 ali 1. Večja enota je bajt (B), ki ga sestavlja 8 bitov (1 B = 8 b). Od njiju večje enote so mnogokratniki enega ali drugega, in sicer vsaka večja enota (kb, Mb, Gb, Tb oz. v primeru bajtov kB, MB, GB, TB…) je 1.000-kratnik svojega predhodnika (npr. 1 GB = 1.000 MB, 1 kb = 1.000 b, 1 Mb = 1.000 kb in tako dalje).
Kaj je več, bit ali bajt in kakšno je razmerje med njima?
Več je bajt, ki je 8-krat večji od bita.
Ali drži, da je 1 bit isto kot 8 bajtov?
Ne, ker je bajt sestavljen iz bitov, torej je ravno obratno, da je 8 bitov en baj
Kaj je več 1 Kb ali 1 KB, kaj pa 8 Kb ali 1 KB, kaj pa 1 Kb ali 8 KB, kaj pa 271 Kb ali 34 KB?
- Med 1 Kb (1.000 b) in 1 KB (8.000 b) je večje slednje.
- Med 8 Kb (8.000 b) in 1 KB (8.000 b) ni razlike.
- Med 1 Kb (1.000 b) in 8 KB (8 x 8.000 b = 64.000 b) je večje slednje.
Med 271 Kb (271.000 b) in 34 KB (34 x 8.000 b = 272.000 b) je večje slednje.
Približno koliko prostora zavzame na računalniku ena črka?
Ena črka ali znak na računalniku zavzame približno 1 B, vendar je odvisno od kodirnega sistema, ker obstajajo taki, kjer vsak znak zavzame tudi npr. 2 ali celo 4 B.
Približno koliko prostora na disku naj bi zavzelo 3000 znakov (vred s presledki)? Kakšna bo razlika, če isto besedilo shranimo v različnih formatih datotek (txt, doc, docx, rtf, pdf…)?
Ker 1 znak zavzame približno 1 B prostora, bo 3.000 znakov zavzelo približno 3.000 B oz. 3 kB prostora. Bistveno manj ne, lahko pa več, če poleg besedila shranimo tudi oblikovanje (barve, robovi, pisave…). Če isto besedilo shranimo v različnih formatih datotek, bo v txt formatu datoteka zagotovo najmanjša, ker ne vsebuje oblikovanja, ostali formati pa bodo zavzeli več prostora, ker omogočajo shranjevanje oblikovanja in še česa (npr. vgradnjo datoteke s pisavo), koliko pa je odvisno od posameznega formata in nastavitev.
Navedite in pojasnite približno kako velike so običajno tekstovne, slikovne, zvočne in video datoteke, pri čemer za vse navedene uporabite isto enoto za količino podatkov!
Če se izrazimo v MB, bo besedilna datoteka z 10 stranmi zavzela manj kot 0,1 MB (če ne vsebuje kakšnega posebnega oblikovanja, slik in podobnega), običajna fotografija v npr. kompresiranem jpg formatu nekaj MB, prav tako nekajminutni kompresiran zvočni posnetek, nekajminutni kompresiran video posnetek pa bo velik nekaj deset ali sto MB. Nekompresirane datoteke pa bi bile še bistveno večje.
Argumentirajte ali je hitrost prenosa podatkov 10 Mbitov/s isto kot 1,25 MB/s?
Če pretvorimo 1,25 MB/s v Mb/s, dobimo 8 x 1,25 = natanko 10 Mb/s, kar pomeni, da je oboje enako.
Kaj nam pove sintaksa, kaj semantika in kaj pragmatika?
Sintaksa nam pove kako zapisati neko besedo, stavek, kodo… z določenim zaporedjem znakov oz. simbolov. Semantika nam pove pomen tako zapisane besede, stavka, kode…, torej gre za vsebinsko razlago neke skupine znakov oz. za dobeseden pomen. Pragmatika pa nam pove dejanski oz. uporaben pomen te besede, stavka, kode… za človeka, da torej človek zna to uporabiti v nekem kontekstu in da razume praktičen pomen tega. Npr. besedo miza moramo zapisati s štirimi črkami v točno predpisanem zaporedju črk, kar je sintaksa, ta beseda pomeni predmet na katerega lahko kaj odložiš ali na katerem lahko kaj delaš in podobno, kar je semantika, pragmatika pa je, da Mihec, ki sedaj ve čemu je namenjena miza, sklene, da se bo usedel za njo in na njen napisal nalogo, ker je primerna za odlaganje stvari in razna opravila.
Kaj je oblak oznak (tag cloud)?
Oblak oznak je vizualizacija oznak oz. besed glede na njihov pomen. Pogosto so napisane v različnih nivojih, velikostih… glede na njihovo težo oz. pomen, oblikovane v različne oblike, barve…, na njih pa so lahko tudi ustvarjene povezave. Večje in bolj poudarjene besede so pomembnejše. Tak primer so lahko npr. najbolj iskane besede na nekem turističnem destinacijskem portalu, ki vsebuje iskalnik. Ko naredimo analizo oz. statistiko besed, ki so jih vnašali gostje, dobimo rangiran seznam besed po pomembnosti in te lahko nato prikažemo s takim oblakom oznak. Ne gre za neko strogo strukturo, kjer so besede razvrščene v kakšne kategorije, ampak gre za enostaven prikaz po pomembnosti, neodvisno od tega ali so med seboj kakorkoli povezane oz. nadrejene/podrejene.
Kaj je sistem in kaj informacijsko komunikacijski sistem in iz česa je slednji sestavljen?
Sistem je skupina med seboj povezanih enot, ki sestavljajo zaključeno funkcionalno celoto, ki šele kot taka funkcionira kot predvideno. Če ga obravnavamo kot črno škatlo (black box), gre za neko celoto v katero na vhodu (input) vstopajo določeni viri, ki jih kontroliramo na izhodu (output), da vidimo ali dajejo ustrezen rezultat, manj pa je poudarka na notranjem procesu. Informacijsko komunikacijski sistem je tisti, ki vključuje med drugim informacijsko komunikacijsko tehnologijo z namenom, da uporabnikom omogoča delo s podatki - informacijski del (zajem, shranjevanje, iskanje, priklic, urejanje, prikazovanje…) in skrbi za prenos oz. izmenjavo podatkov med uporabniki oz. napravami - komunikacijski del. Informacijsko komunikacijski sistem je tako sestavljen iz strojne opreme, programske opreme, človeka, podatkov oz. informacij, procesov, omrežja in okolja.
Kaj je vloga informacijskega in kaj komunikacijskega sistema?
Informacijski del je namenjen delu s podatki (zajem, shranjevanje, iskanje, priklic, urejanje, prikazovanje…), komunikacijski del pa skrbi za prenos oz. izmenjavo podatkov med uporabniki oz. napravami. Če npr. napišemo nek dokument na računalniku in ga ustrezno shranimo, sodi to pod informacijski del, ko pa ga nekomu posredujemo po e-pošti, ali naložimo na nek strežnik in podobno, pa to sodi v komunikacijski del. V praksi gre pogosto za kombinacijo obeh delov. Se pa med komunikacijski del prišteva predvsem omrežja in prenos podatkov, v informacijski del pa uporaba naprav in programja, pridobivanje in obdelava podatkov in podobno.
Pojasnite izraz črna škatla (black box) v povezavi z informacijskimi sistemi!
Črna škatla (black box), ki je neka celota predstavlja sistem, v katerega na vhodu (input) vstopajo določeni viri, ki jih kontroliramo na izhodu (output) iz sistema, da vidimo ali dajejo ustrezen rezultat. Manj je poudarka na notranjem procesu, ki ga praviloma niti ne poznamo najbolje. Bistveno je, da celota, sestavljena iz vseh posameznih delov, daje ustrezne rezultate. Seveda je pri tem bistveno kaj vstopa v sistem, ker če v sistem vstopajo neustrezni viri, se ne more pričakovati ustreznega rezultata (GIGO - garbage in, garbage out). Torej, če uporabljamo neko napravo in programsko opremo, nas bo zanimalo ali bomo na osnovi vnosa naših podatkov dobili ustrezne rezultate.
Kaj je razlika med IKS in IKT?
Informacijsko komunikacijska tehnologija (IKT) predstavlja predvsem strojno in programsko opremo, kar pa je le del celote, ki jo predstavlja informacijsko komunikacijski sistem (IKS), ki pa poleg tega vključuje še človeka, podatke oz. informacije, procese, omrežja in okolje