SOCIALINĖ PSICHOLOGIJA Flashcards
S. Freud identifikacija
S. Freud identifikaciją traktavo kaip nesąmoningą psichologinį procesą, kai perimamos kito žmogaus pažiūros ar savybės ir visiškai arba iš dalies su juo supanašėja. (Perimama įvarūs elgesio modeliai, manieros ir daug kitų dalykų, nuostatos, vertybės, požiūriai, simpatijos, antipatijos). Identifikacija prasideda nuo vaikystės.
Neofroidistų supratimu, identifikacija yra pagrindinis asmens „Aš“ vystymosi mechanizmas.
ERIKSONAS Tapatumas
Tapatumas – tai žmogaus ir socialinio santykio kaitos vidinis išgyvenimas, kai kiekviename vystymosi lygmenyje sėkmingai išspręsta krizė sukuria palankias sąlygas tam tikrų atsakingo žmogaus asmenybės savybių formavimuisi.
TAPATUMO JAUSMUI BŪDINGA
- Vidinis tapatumo išgyvenimas
- Vidinis tapatumo išsaugojimas
- Tapatumas formuojamas svarbių besikaičiančių žmonių įtakoje ir draugijoje.
E.ERIKSON APRAŠĖ TRIS TAPATUMO FORMAS
- Priskirtas tapatumas (pvz. žmogus gali prisiimti lyderio tapatumą ir pnš., ę.) (KURIO NELABAI GALIM PAKEISTI, LYTIS, AMŽIUS)
- Įgytas tapatumas (TAS KURĮ PASIEKIAM SAVO PASTANGŲ BŪDŲ, KURĮ STENGIAMĖS PASIEKTI
- Pasiskolintas (referentiškas tapatumas) (pasiimam IŠ ŽMOGAUS ATLIEKAMŲ socialinių VAIDMENŲ, pvz. žmogus gali prisKIRTAS lyderio vaidmuo, vyresnė dukra gali prisiimti tėvų tapatumą auklėjant jaunesnį brolį, sesė tampa prižiūrėtoju, klasės juokdarys, aukos vaidmenį)
J. MARCIA tapatumas
J. Marcia – tapatumas gali būti suteiktas arba sukonstruotas. Pvz. religinė bendruomenė.
Eriksono nuopelnas tapatumui
Eriksono nuopelnas, kad atkreipė tapatumo svarbą, bandė išskirti tapatumo rūšis, bandė kurti teorinį tapatumo modelį, bet jis nelabai analizavo.
E. Eriksono tapatumo koncepciją vėliau praplėtė J. Marcia T. Sarbin, A. Waterman ir jų mokiniai bei daugelis kitų mokslininkų.
E. Eriksonas savo darbuose akcentavo tapatumo svarbą asmenybei, tačiau tapatumo konstrukto neoperacionalizavo ir jo formavimosi klausimo nuodugniau nenagrinėjo.
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis (tipai, tik išvardinti)
Neaiškus tapatumas (Identity Diffusion). Užsisklendimas (Foreclosure). Moratoriumas (Moratorium). Pasiektas tapatumas (Identity Achievement).
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Koks yra paprasčiausias lygmuo? Ir kur gali keliauti iš šito lygmenio?
Paprasčiausias lygmuo neaiškus lygmuo ir gali keliauti tik į moratoriumą ir užsisklendimą.
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Nuo kurio tipo prasideda žmogus?
Nuo neaiškaus arba užsisklendimo prasideda žmogus
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Iš užsisklendimo į kokį lygmenį gali keliauti žmogus?
Iš užsisklendimo
moratoriumą
užsisklendimą,
neaiškų
Iš moratoriumo į pasiektą tapatumą arba neaiškų.
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Į kokį tipą gali keliauti iš moratoriumo?
Į neaiškų arba pasiektą.
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Neaiškus tapatumas (Identity Diffusion). (apibūdinti)
Neaiškiam tapatumui būdinga tai, kad asmuo nėra įsipareigojęs tam tikrai sričiai, nesvarsto savo tapatumo, neigia net poreikį mąstyti apie tai.
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Užsisklendimas (Foreclosure). (apibūdinti)
Žmonės įgyvendina tam tikrus tikslus ar gyvena pagal tam tikras vertybes neapmąstydami jų asmeniškai. Jie siekia būti tokiais, kokius juos nori matyti aplinkiniai.
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Moratoriumas (Moratorium)
(apibūdinti)
Tai būsena būdinga žmonėms aktyviai kuriantiems savo tapatumą. Šią būseną išgyvenantys asmenys tyrinėja alternatyvas, mėgindami rinktis kurią nors iš jų.
J. Marcia (1980) tapatumo lygmenų modelis
Pasiektas tapatumas (Identity Achievement).
(apibūdinti)
Šio tapatumo lygmens asmenys yra rimtai apsvarstę skirtingus požiūrius ir įsitikinimus ir pasirinkę vieną kryptį, kuriai yra įsipareigoję savo elgesiu (Marcia, Archer, 1993).
Identitetas pasiekiamas kokiu būdu:
Identitetas pasiekiamas sudėtingu būdu: po įvairių vaidmenų išbandymo, krizių, blaškymosi, vertybių pervertinimo ir t. t.
Perėjimas iš bet kurio lygmens į neaiškaus tapatumo lygmenį laikomas kuo?
Perėjimas iš bet kurio lygmens į neaiškaus tapatumo lygmenį laikomas vystymosi regresija.
Perėjimas iš pasiekto tapatumo į moratoriumo lygmenį yra ne regresija, bet (KUO?)
Perėjimas iš pasiekto tapatumo į moratoriumo lygmenį yra ne regresija, bet identiteto krizės atsinaujinimu.
M.D. BERZONSKY (1989) TAPATUMO STILIAUS MODELIS
KAS TAI?
Tapatumo stiliaus modeliu nusakoma, kaip žmogus įsitraukia ir stengiasi išvengti sunkumų, kurdamas, palaikydamas arba iš naujo perkurdamas savo tapatumą.
M.D. BERZONSKY (1989) TAPATUMO STILIAUS MODELIS
TAPATUMO STILIAI (IŠVARDINTI)
Informacinis
Normatyvinis
Difuzinis
M.D. BERZONSKY (1989) TAPATUMO STILIAUS MODELIS
TAPATUMO STILIAI
(APRAŠYTI)
Informacinis tapatumo stilius atspindi aktyvią žmogaus poziciją ieškoti informacijos, kuri susijusi su tapatumo formavimusi bei efektyviausių sprendimų priėmimu. (ieškoma daug informacijos apie taptumus, racionalus mąstymas, būdingi įsipareigojimai tam tikram tapatumui) (iš marcios pasiektas, o moratoriumo nelieka, nors šitie abu šitam tinka, bet moratoriumas vyksta tik trumpą laiką, nes ten kaip krizė)
Normatyvinis tapatumo stilius reiškia, kad žmonės neieško su tapatumo formavimusi susijusios informacijos, sprendimus priima mažai apsvarstę ir remdamiesi kitų nuomone. (neieško informacijos, sprendimus apie tapatumą priima daug neapmąsčius, jis konstruojamas pagal kitų vertybes, kitų lūkesčius) (iš marcios užsisklendimas)
Difuzinis – vengiantis stilius būdingas žmonės linkusiems keisti tapatumą priklausomai nuo situacijos (būdingas žmonėms, kurie tapatumo klausimą atidėlioja, jų tapatumas lankstus, pagal situaciją gali lengvai kisti) (Iš marcios neaiškus)
ŠIUOLAIKINĖ TAPATUMO TRAKTUOTĖ:
Tapatumas yra socialinis reiškinys, socialiai konstruojamas, socialiai palaikomas
Tapatumo sąvoka apima savęs ir grupės, su kuria žmogus jaučiasi susitapatinęs, sampratą
Identifikuodamasis su grupe, žmogus lygina save su kitomis, ne savo grupėmis
Žmonių grupinis tapatumas yra daugialypis
Tapatumas atspindi socialinę struktūrą ir kultūrą. (mūsų tapatumas atspindi mūsų kultūrą)
ASMENS TAPATUMAS
Emocinis bei kognityvinis subjekto savęs sutapatinimo su kitu subjektu ar grupe, procesas;
Subjektyvi savęs, kaip asmens, derinančio įvairius socialinius vaidmenis, samprata. (trečias svarbus dalykas, asmens tapatumas yra vienas iš svarbiausių žmonių socializacijos reiškinių)
TAPATUMO STRUKTŪRA
E. Erikson pirmasis pastebėjo, kad prasminga skirti tapatumo sritis (Erikson, 1968). Įvairios tapatumo sritys, priklausomai nuo žmogaus lyties, amžiaus, edukacinio lygmens, gali būti jam nevienodai svarbios.
TAPATUMO SRITYS:
ideologinis
profesinis
tarpasmeninių santykių
lytinis
moralinis politinis
tautinis
etninis tapatumas
ir kt.
POŽIŪRIAI Į TAPATUMĄ
Žmogaus tapatumas yra vientisas ir suderinti įvairias asmenybės identiteto puses yra nelengva (Marcia, 1993).
TAPATUMAS – tai nevientisas ir darnus darinys, bet priklausomas nuo aplinkos ir kintantis pagal situaciją darinys (Goffman, Lyotard, Friedman,).
Profesinis psichologų tapatumas – galima tirti.
Įvairios tapatumo sritys, priklausomai nuo žmogaus lyties, amžiaus, edukacinio lygmens, gali būti jam nevienodai svarbios.
TAPATUMO FORMAVIMOSI PROCESAS
E. Erikson (1963) epigenetinėje Ego vystymosi teorijoje minima, kad intensyviausios žmogaus tapatumo paieškos vyksta apytikriai 12-19-aisiais gyvenimo metais.
Vyresniame amžiuje tapatumo formavimosi procesas tampa vis sudėtingesnis.
J. Kroger nuomone, tikrasis identiteto formavimasis prasideda tik tada, kai jaunuolis sugeba pasirinkti kai kurias vaikystėje buvusias identifikacijas ir atsisakyti kitų (Kroger, 1993).
J. Marcia teigia, kad dauguma žmonių savo tapatumo nekonstruoja, tik trečdalis žmonių eina tapatumo formavimo (konstravimo) keliu.
Tapatumo formavimosi procesas pradedant ankstyvąją vaikyste vyksta nuolatos – visą gyvenimą, atliepiant į individualias, konteksto ir istorines aplinkybes.
IDENTIŠKUMO SUTRIKIMAI
Šių sutrikimų atveju pasikeičia sąmonės integracinė funkcija, žmogus praranda savo tapatumo jausmą. Šie sutrikimai vadinami disociaciniais sutrikimais.
Dr. S. L. Mitchell (1816) aprašė Mary Reynolds ligos atvejį. (jinai gimė Anglijoje, vaikas būdama išsikraustė į Amerika, buvo kukli, gera, mandagi mergina. Vieną dieną ji apalpo, atsigavo ir buvo tarsi naujas žmogus, nebemokėjo kalbėti, rašyti, nieko nemokėjo. Keletą savaičių ji tokia buvo, mokėsi visko ir po poros savaičių ji vėl apalpo ir grįžo į seną savo asmenybę. Bet išvien šešiolika metų laikas nuo laiko keisdavosi.
Morton Prince (1916) sutrikimą aprašė knygoje „Asmenybės disociacija“. Kai žmoguje yra daugiau asmenybių, tos asmenybės viena kitos visai nežino, asmenybės nesusitinka.
Kodėl kyla? Manomas, kad iš vaiksytės, iš skausmingų įvykių, traumų, kur patiria vidinius konfliktus ir susikuria kitą savo aš, tarsi kitą realybę, kurioje su juo nevyksta tie skaudūs dalykai.
disociaciniai sutrikimai (KAS TAI)
Šių sutrikimų atveju pasikeičia sąmonės integracinė funkcija, žmogus praranda savo tapatumo jausmą. Šie sutrikimai vadinami disociaciniais sutrikimais.
Šių sutrikimų atveju pasikeičia sąmonės integracinė funkcija, žmogus praranda savo tapatumo jausmą. Šie sutrikimai vadinami disociaciniais sutrikimais.
kaip vadinama?
disociaciniai sutrikimai
NUOSTATOS
tai asmens ar grupės subjektyvi pozicija socialinių reiškinių ir objektų atžvilgiu ir pasirengimas tam tikru būdu reaguoti ar elgtis. (tiesiogiai susijusios su elgesiu)
Požiūriai
tai apibendrintos nuostatos. (platesnės)
Nuomonės
tai dalinės nuostatų išraiškos, dažniausiai atspindinčios požiūrį į problemą. (atspindi žmogaus tam tikrą žinojimą)
Įsitikinimai
tai tam tikrų teiginių pripažinimas teisingais. (tam tikrų teiginių įsivaizdavimas, kad jie yra teisingi. Jis skiriasi tuo, kad įsitikinimas niekur gali nevesti, neinspiruoti tam tikro elgesio).
Jos artimos nuostatoms, bet nėra tapačios.
Informacija apie nuostatas
Nuostatos lemia tai, kad tas pats dirgiklis sukelia skirtingas žmonių reakcijas.
Nuostatos yra žmogaus pozicijų tam tikrais klausimais apibendrinimas. (leidžiam nuostatai priimti už mus sprendimus, elgiamės kaip jos pasako)
Jos yra lengvai aktyvinamos ir panaudojamos.
Nuostatos įtakoja žmonių mąstymą, jausmus, vaizduotę, suvokimą ir kt. psichikos reiškinius.
Pvz., “šizofrenijos” atvejis.
Nuostatos yra susijusios su vertinimu (teigiamu, neutraliu, neigiamu). (pvz. automobiliai teršią aplinką, automobiliai yra neteršiantys arba gali būti, kad mes pvz autobusu važinėjam ir mums nerūpi)
Nuostatos tarpusavyje yra daugiau ar mažiau suderintos.
ŽMOGUS SIEKIA SUDERINTI NUOSTATAS
DĖL TO, KAD
Suderintos nuostatos leidžia geriau orientuotis, lengviau priimti sprendimus ir saugiau jaustis.
Suderintos nuostatos palengvina bendravimą su kitais žmonėmis, didina tarpusavio supratimą. (Kitiems lengviau yra suprasti, kas mes esame.)
NUOSTATŲ KOMPONENTĖS
Pažintinės komponentės susideda iš asmens žinių apie nuostatos objektą.
Emocinės/afektyvinės komponentės apima su vertybėmis susijusias emocijas ir jų vegetacines išraiškas.
Elgesio komponentės reiškia asmens pasirengimą vienaip ar kitaip veikti, priklausomai nuo gaunamos informacijos.
Svarbiausios nuostatos yra vadinamos ???
Svarbiausios nuostatos yra vadinamos centrinėmis. Nuostatos centriškumas priklauso nuo to, kiek vienas ar kitas reiškinys arba objektas asmeniui tam tikru momentu yra reikšmingas. (centrinės, kurios įeina į mūsų motyvaciją ir yra tose srityse, kuriose esam engazment (užsiangažavę/ įsipareigoję) (žmonės gali būti įsipareigoję nevienodai). (gali būti kažkas neaktualu, bet aktualizuotis, kaip ir su tapatumu. Gali kažkokia nuostata, kuri dabar nesvarbi, tapti centrine).
NUOSTATŲ FUNKCIJOS
Nuostatos veikia kaip asmens elgesio stabilizatorius, jų dėka žmogaus elgesys tampa kryptingu ir nuosekliu.
Nuostatos išlaisvina žmogų nuo sprendimų priėmimo būtinybės standartinėse, anksčiau buvusiose situacijose.
Nuostatos yra vienas iš asmens inertišką elgesį lemiančių ir adaptaciją sunkinančių veiksnių.
NUOSTATOS APIBŪDINAMOS TOKIAIS POŽYMIAIS (M. SHERIF, 1937):
Nuostatos yra išmoktos. (nėra įgytos
Nuostatos yra pakankamai pastovios psichikos savybės.
Nuostatos yra susijusios su asmens poreikiais.
Nuostatos gali būti:
- teisingos ar klaidingos,
- palankios arba nepalankios,
- socialiai vertingos ar nevertingos.
Kas yra labai kenksminga nuostatoms?
Labai kenksmingos nuostatos socialiai yra stereotipai.
Stereotipas
kas tai ir informacija apie tai
Stereotipas - kognityvinė struktūra, apimanti asmens žinias, įsitikinimus ir lūkesčius, susijusius su tam tikra žmonių grupe. Stereotipai sudaro pagrindą manyti, kad visų grupės narių savybės yra vienodos. (viena iš žalingiausių nuostatų). Dažniausiai susidaro mažumos atveju.
Stereotipizavimas būdingas įvairų amžiaus grupių žmonėms. (net ir maži vaikai jau yra tai įvaldę)
Stereotipai susiformuoja dėl socialinio išmokimo (Milner, 1984).
Bet kokie stereotipis yra neigiami reiškiniai.
IŠANKSTINĖS NUOMONĖS
IŠANKSTINĖS NUOMONĖS traktuojamos kaip požiūris į žmogų, susiklostęs iki kontakto ir neturintis realaus pagrindo. (įsitikinimai, įsivaizdavimas nuomonės apie žmogų, situaciją, kažkokį objektą, kurį susidarom iš anksto).
DISKRIMINACIJA
DISKRIMINACIJA – tai neteisingas ar net kenkėjiškas elgesys su žmonėmis todėl, kad jie priklauso kitai grupei. Daugumos grupė nusprendžia, kad jie kažkuo pranašesni, geresni už kitas grupes. Ir prasideda tam tikras elgesys (nepriimam į darbą, dėl kokio nors bruožo, orientacijos ir panašiai.
NUOSTATOS FORMUOJASI ŠIAIS BŪDAIS:
Nuostatos formuojasi individo praktiniu patyrimu.
Studijuojam aplinką, kitus žmones, socialinius reiškinius per patirtį. Kažką patiriam, tą informaciją kaupiam, kai vėl su kažkuo susiduriam, mes lyginam ir tokiu būdu tas nuostatas susiformuojam. Pačios stipriausios nuostatos, to kurias įgijam per patirtį.)
Nuostatos formuojasi identifikavimo būdu
(kai kurias nuostatas įgaunam besiidentifikuodami su kitais. Identifikacija – tai nesąmoningas nuostatų perimimo būdas, dažnai iš vyresnių, aukštesnio intelekto, didesnės patirties. Perimam nesuvokdami.)
Nuostatos formuojasi pamėgdžiojimo būdu. (periimam sąmoningai. Kai kažkokie žmonės mums patrauklūs, simpatiški.)
Nuostatų formavimo būdas yra organizuotas mokymas ir auklėjimas
Pats svarbiausias būdas. Yra tikslingai aiškinama, kas yra gerai, kas yra blogai. Iš visų šitų būdų, šis būdas yra pats silpniausias.
NUOSTATŲ KITIMAS
Nuostatų kitimas gali būti NATŪRALUS: sukeltas tam tikrų įvykių, pakitusių gyvenimo aplinkybių. (pvz. išteka už kitos kultūros žmogumi.)
Keliamas SPECIALUS tikslas pakeisti nuostatas. (Pvz. lyderiai kartais nori pakeisti kitų nuostatas.)
Žmonės priešinasi nuostatų kaitai.
Nusistovėjusios nuostatos garantuoja asmenybės pusiausvyrą. (jos yra suderintos, nes kitaip būna blogai, chaotiška, bent jau bando suderinti.)
Kai kurių nuostatų atsisakyti žmonėms sunku, nes nuostatos gali padėti didinti savąją vertę. (nes nenori sugriauti savo suderintos nuostatų sistemos)
Nuostatų kitimas kaip vyksta per ką eina
Suderintas nuostatos kitimas yra tada, kai kintant nuostatai, išlieka nepakitęs jos valentingumas.
Nesuderintas, kai ženklas keičiasi: teigiama nuostata keičiasi į neigiamą ar atvirkščiai.
Nuostatų keitimas yra labai problemiškas, nes žmogus nuostatas, ypač Ego nuostatas, saugo naudodamas įvairias gynybas. Norint keisti pirmiausia einama per kognityvinę komponentę, teikiamos žinios, tos žinios turi paskatinti kažkokias emocijas ir sukelia elgesį. Gali būti kelias ir kitoks, politikoje dažnai einama ne per pažintinę, o pirmiausia per emocinę. Sukelia emocija, tada eina žinios ir tada keičiasi žmogaus elgesys. Ypač saugo ego nuostatas, nes jos įeina į tapatumą, jas pakeisti sunkiausia.
PASITIKĖJIMO INFORMACIJOS ŠALTINIU DIMENSIJOS
Tikėjimas/pasitikėjimas informacijos šaltiniu;
Informacijos šaltinio kompetencija;
Simpatija informacijos šaltiniui.
(Pvz. Lidl reklamuoja krepšininkai. Yra trys dalykai, kodėl mes jais pasitikime, nes mes jais tikime, yra kompetitingi, simpatija.)
Nuostatų kitimas taip pat yra susijęs ir su informacijos siuntėjo nešališkumu. Nešališkas informacijos siuntėjas gali lengviau suformuoti arba pakeisti nuostatą.
Nuostatų formavime svarbus yr
Nuostatų formavime svarbus yra informacijos EILIŠKUMAS (pvz. politikas, jei kalba gera tai pavyks pirmam, o gali pavykti ir vėliau), VIENPUSIŠKUMAS (tėvų auklėjime, svarbu, kad nebūtų vienpusiškai), ATRENKAMUMAS, KALBOS STILIUS (žodis gali formuoti nuostata, pvz. specialioji operacija Rusijoje, o ne karas) ir kiti dalykai.
Ypatingas vaidmuo nuostatų kitime tenka emocijoms. Todėl dažnai, kai norima pakeisti nuostatas, apeliuojama į emocijas.
Nuostatų kitimas susijęs su nuotaika. Teigiama nuotaika daro įtaką nuostatos priėmimui.
NUOSTATŲ KEITIMO METODIKOS
PASTIPRINIMO TAIKYMAS.
VAIDMENŲ ATLIKIMAS.
„KOJA TARPDURYJE“.
„UŽTRENKTOS DURYS“.
„IR TAI DAR NE VISKAS“.
PASTIPRINIMO TAIKYMAS.
Taikant pastiprinimą, sukuriama situacija kurioje pasireiškia pageidaujamas elgesys, o tada jis pastiprinamas. Pastiprinamas elgesys palaipsniui ima dažnėti. (pvz. Amerikoje buvo daug vaikų gaujų, kurie nėjo į mokyklą, tada jiems pasiūlė užsidirbti, žmonių didėjo atlyginimas mažėjo ir paskui gaujos iširo ir vaikai grįžo į mokyklas)
VAIDMENŲ ATLIKIMAS.
Asmuo kurio nuostatas norima keisti skatinamas daryti tą, kas prieštarauja jo nuostatoms, bet sutampa su nuostata kurią mes norime suformuoti. (labai tinka debetai, kaip duodama tema, kuriai jis prieštarauja. Tada jis praplečia savo žinias, pasaulį.)
KOJA TARPDURYJE“.
Jeigu iš asmens gaunamas sutikimas išpildyti mažą prašymą, padidėja tikimybė, kad jis sutiks ir su antru, didesniu prašymu, palyginus su pirmuoju. (kai prašom žmogaus kažko nedidelio ir kai žmogus atsiliepia, mes tada prašom didesnio dalyko ir galim tikėtis, kad to gausim)
„UŽTRENKTOS DURYS“.
Taikant šį metodą, pirmiausia tikslingai daromas didelis prašymas, toks su kuriuo asmuo tikriausiai nesutiks, o po to prašoma mažesnio nuosaikesnio dalyko. (kai prašom didelio prašymo ir galim tikėtis, kad žmogus nesutiks ir toliau darom mažą prašymą)
IR TAI DAR NE VISKAS“.
Taikant šį metodą, pirmiausia tikslingai daromas didelis prašymas, toks su kuriuo asmuo tikriausiai nesutiks, o po to prašoma mažesnio nuosaikesnio dalyko. (kai mažinam nuosekliai savo prašymą, pvz per video pardavinėja ką nors. Pvz prie lempos pridėsime lemputę)
BUMERANGO EFEKTAS
Tiesioginiai, šiurkštūs, įsakmūs mėginimai pakeisti nuostatą kartais ją dar labiau sustiprina. Tai vadinama “BUMERANGO EFEKTU”. “Bumerango efektas” dažnai kyla kai pažeidžiamos Ego nuostatos. (bus atsiskaityme). Galim nuostatą dar labiau sustiprinti. (Negalim vaikui kišti nuostatos, nes bus bumerango efektas. Turim drūtai konkrečiai aiškiai ir viskas.
Kas įtakoja nuostatų kitimą?
Nuostatų kitimą įtakoja kognityvinis disonansas. L. Festingerio (1957) kognityvinio disonanso teorija paaiškina, kaip nuostatų neatitinkantis elgesys gali pakeisti jau nusistovėjusias nuostatas.
Atsiradus neatitikimui tarp nuostatų arba disonansui, žmogus išgyvena psichologinę įtampą, kuri motyvuoja disonansą mažinti. Mažindamas disonansą žmogus gali keisti arba elgesį, arba nuostatas.
NUOSTATŲ MATAVIMUI NAUDOJAMA:
Semantinis diferencialas. Tiriamiesiems pateikiamos priešingų būdvardžių poros. Vertindamas stimulą tiriamasis privalo pažymėti jo vietą skalėje.
Licket skalė. Sudarant skalę paprastai yra parenkami teiginiai, kurie aiškiai palankūs arba aiškiai nepalankūs tam tikro reiškinio atžvilgiu. Tiriamųjų prašoma pareikšti savo nuomonę pažymint skalę nuo „visiškai sutinku“ iki „visiškai nesutinku“.
VERTYBĖS
VERTYBĖS – tai daugumos žmonių palaikomi vaizdiniai apie tai, kas pageidautina, kaip žmonės turėtų elgtis, kas yra gėris, tiesa, patriotizmas, meilė, draugystė ir t.t.
INTERNALIZUOTA VERTYBĖ
INTERNALIZUOTA VERTYBĖ yra ta vertybė, kuri tapo vidiniu asmens turiniu, jo gyvenimo ir veiklos motyvu, t.y. požiūriu, pažiūromis, emocijomis, jausmais, nuostatomis, įsitikinimais, pasaulėžiūra, pozicija ir t.t.
Informacija apie vertybes
◼ Vertybės turi motyvacinės jėgos; ◼ Vertybės gali būti gilumine tarpasmeninių konfliktų priežastimi; ◼ Vertybės gali būti deklaruojamos, bet jų nesilaikoma; ◼ Vertybės gali būti pažeidžiamos; ◼ Vertybių pažeidimas sukelia nesaugumo jausmą;
VERTYBIŲ KLASIFIKACIJA
FUNDAMENTINĖS VERTYBĖS – tai vertybės,
pasireiškiančios kaip gyvenimo tikslai (tolima
gyvenimo perspektyva), rezultatai ir principai.
INSTRUMENTINĖS VERTYBĖS – tai vertybės, pasireiškiančios kaip elgesio būdai ar asmeninės savybės, kurios yra priimtinos bet kurioje gyvenimo situacijoje.
SCHWARTZ MOTYVACINĖS VERTYBĖS
Saviaktualizacija
◼ Atvirumas pokyčiams
◼ Tobulumo siekimas
◼ Konservatyvumas
VIKTOR EMIL FRANKL (1905-1997)
VERTYBĖS, SUTEIKIANČIOS ŽMOGAUS GYVENIMUI PRASMĘ:
◼ Kūrybos vertybės – tai, ką žmogus duoda pasauliui savo kūriniais, profesine veikla.
◼ Patirties (išgyvenimo) vertybės. Kiekvieno žmogaus išgyvenimas gali būti unikalus ir skirtingas – gyvenimas yra prasmingas, kai žmogus patiria tiesą, gerumą, grožį, meilę.
◼ Santykio (nuostatų) vertybės – tai kančios ir kaltės prisiėmimas ir t.t. Šią poziciją žmogus užima vertindamas padėtį tuo atveju, jei negali pakeisti likimo.
VERTYBINIŲ ORIENTACIJŲ KLASIFIKACIJA(E. Fromm,1947)
◼ PRODUKTYVIOJI VERTYBINĖ ORIENTACIJA;
◼ NEPRODUKTYVIOSIOS VERTYBINĖS ORIENTACIJOS.
PRODUKTYVIOJI VERTYBINĖ ORIENTACIJA
◼ Produktyvumą Fromas suprato kaip gebėjimą panaudoti savąsias kūrybines jėgas, savyje glūdinčias galimybes.
◼ Tik laisvas žmogus gali būti siejamas su produktyvumu.
◼ Pasak Fromo, kiekvienas mes galime būti tuo, kuo norime.
◼ Produktyvumas yra savybė, kurią kiekvienas žmogus gali turėti, jei tik pats tos savybės savyje neapriboja.