sąvokos Flashcards
Dualistinė valstybė -
daugiatautė Austrijos-Vengrijos imperija, sukurta reformavus ankstesnę Habsburgų imperiją (1867-1918m.). Ji liko valdoma Habsburgų dinastijos, o Austrija ir Vengrija turėjo atskirus parlamentus bei vyriausybes.
Imperija -
aukščiausia monarchijos forma. XIXa. būta keturių: Austrijos-Vengrijos, Britanijos, Rusijos ir Vokietijos.
Nacionalinė valstybė -
XIXa. Europoje susiformavusi valstybingumo samprata, kad valstybė kaip politinis darinys turi remtis kultūriškai ir kalbiškai artima bendruomene - TAUTA.
Nacionalizmas -
XIXa. susiformavusi ideologija, teiganti, kad tam tikrą žmonių grupę, visuomenę sieja bendras identitetas, kalba, kultūra, papročiai, istorija. Tokia grupė sudaro tautą, jos pagrindinis tikslas - sukurti vieningą nacionalinę valstybę, kuri savo teriorijoje sutelkia tai pačiai kultūrai priklausančius individus, bendruomenes.
Restauracija -
Vienos kongrese atkurta senoji Europos politinė tvarka. Siaurąja prasme tai reiškė, kad Prancūzijoje į sostą sugrįžo Burbonų dinastija, o Prancūzija tapo konstitucine monarchija. Plačiąja prasme restauracija reiškė senosios monarchistinės Europos politinės tvarkos atkūrimą.
Romantinis nacionalizmas -
viena iš XIX a. susiformavusių nacionalizmo formų, kėlusi visuomenės ir tautų išsilaisvinimo iš senosios socialinės ir politinės tvarkos, demokratizacijos siekius. Jis pabrėžė konkrečios tautos išskirtinumą ir teisę į savarankiškumą. Vienas iš pagrindinių romantinio nacionalizmo principų - pati visuomenė, tauta turi spręsti dėl savo likimo.
Romantizmas -
XIX a. pirmos pusės istorinis laikotarpis, kuriam būdinga tautos istorinės praeities ir kultūros, kalbos ir papročių iškėlimas ir idealizavimas.
Šovinizmas -
kraštutinis nacionalizmas, kuris reiškiasi savos tautos, dažniausiai didesnės valstybės iškėlimu virš kitų, kitų tautų menkinimu. Daugiausia būdingas intensyvią teritorinę ekspansiją vykdžiusioms imperijoms, kuriose gyveno kitos etninės kilmės ar kalbinės priklausomybės grupės.
Tautų pavasaris -
1848-1849 m. Europoje kilę revoluciniai judėjimai, į kuriuos įsitraukė plačiosios visuomenės masės, pradėjusios save suvokti kaip politinę jėgą. Jie kilo dėl visuomenės nepasitenkinimo sena valdymo ir politine tvarka.
Viktorijos epocha -
Britanijos imperijos laikotarpis valdant karalienei Viktorijai (1837-1901m.). Šiuo laikotarpiu Britanija tapo teritoriniu, ekonominiu, pramoniniu požiūriu galingiausia Europos ir pasaulio valstybe, turinčia stabiliai veikiančią politinę sistemą - konstitucinę monarchiją, pagrįstą dvejais parlamento rūmais.