ATR Flashcards
Krėvos sutartis -
1385m. tarp LDK ir Lenkijos karalystės sudarytas priešvedybinis (Jogaila ir Jadvyga) dokumentas. Jogaila pažadėjo Pasikrikštyti pats, pakrikštyti Lietuvą ir prie LK prijungti LDK. Tai - pagrindas personalinei unijai.
Liublino unija -
1569m. Liepos 1d. Liublino Seime sudaryta sutartis, kuria LK ir LDK susijungė į federacinę Lenkijos ir Lietuvos Respubliką (ATR).
Kas ATR buvo bendra?
Valdovas, Seimas bei bendra užsienio politika.
ATR -
jungtinė LDK ir LK valstybė, gyvavusi 1569-1795m. Pavadinimas įsitvirtino 1572m., valdant S. Batorui. Valstybė buvo elekcinė monarchija.
Kėdainių unija -
1655m. spalio 20d. LDK didikų ir bajorų delegacijos, vadovaujamos did. LDK etmono J. Radvilos ir Švedijos atstovų Kėdainiuose sudaryta sutartis. Joje numatyta, kad Lietuva pasiduoda Švedijai, palieka LK. Reikėjo, nes bijojom rusų! Bet sutartis iš esmės negaliojo, truko kelis mėnesius.
Lietuvos Vyriausiasis Tribunolas -
LDK aukščiausiasis teismas (1581 - 1794m.) , pakeitęs aukšč. didžiojo kunigaikščio teismą. Buvo sudarytas iš 49 pavietų bajorų atstovų, kurie buvo renkami įvairių pavietų seimeliuose.
Trečiasis Lietuvos Statutas -
1588m. priimtas ir ATR. valdovo Zigmanto Vazos patvirtintas sutarimas, kuris patvirtino LDK teisės kodeksą, pabrėžiantį LDK nepriklausomybę.
Abiejų Tautų tarpusavio įžadas -
1791m. spalio 20d. ATR valdovo S. A. Poniatovskio vardu sudarytas dvišalis sutarimas, kuriuo papildyta Konstitucija ir įtvirtintas ATR dvylipumas (ATR = Lietuva ir Lenkija). Centrinėse valstybės institucijose kiekvienai šaliai priklauso vienodas narių skaičius!!!
Gegužės 3-iosios konstitucija -
1791m. ATR seime priimtas pamatinis dokumentas, įtvirtinės ATR kaip konstitucinę monarchiją su vykdomąją ir įstatymų leidžiamąja valdžiomis. Seimo sprendimai priimami balsų dauguma. ATR tampa unitarine valstybe, priimamas miestų įstatymas, sukurtos cntr. valdžios institucijos.
Koekvacija -
1697m. ATR priimtas teisių sulyginimo įstatymas, kuris reiškė dar gilesnę LK ir LDK integraciją - sulygintos pareigūnų kompetencijos ir nutarta, kad svarb. LDK dokumentai bus rašomi lenkų kalba
Konfederacija -
XVII-XVIIIa. ATR didikų inicijuota ir organizuota ginkluota politinė sąjunga. Jos buvo organizuojamos siekiant politinių tikslų, reiškianti nesutikimą su priimtais sprendimais. Nebuvo veto, galiojo daugumos pranašumas, tad dažnai nesutikimai patapdavo atvirais konfliktais.
Liberum veto -
(liet. teisė, laisvė drausti) nuo XVIa. pab. ATR Seimuose įsitvirtinusi bajorų teisė pareikšti nesutikimą, draudimą svarstomu klausimu ar bandant priimti naują įstatymą. Dėl piktnaudžiavimo šia teisė išniro didžioji dalis XVII-XVIIIa. ATR seimų.
Nihil novi -
(liet. nieko naujo) visuotinio sutikimo priimant sprendimus reikalavimas. Šis principas draudė be visuotinio bajorijos sutikimo priimti bet kokį sprendimą, kuris galėtų pažeisti jų laisves ir teises (Liberum veto pagrindas).
Pacta convecta -
(liet. priimtinos sąlygos) XVI - XVIIIa. ATR Seimo ir būsimojo valdovo sutartis, kandidato į ATR valdovus įsipareigojimai. Viena jos dalis buvo kintanti, kiekvienam būsimam valdovui specifinė. Antroji - pastovi, ja buvo patvirtinamas bajorų teisių ir laisvių neliečiamumas, pripažįstamas valdovo renkamumas, pasižadama jokių sprendimų nepriimti be Seimo sutikimo.
Pavieto seimelis -
savivaldi vietos bajorijos institucija, kurioje sprendžiami pavieto reikalai, renkami du pavieto atstovai į ATR Seimą, aptariami ir tvirtinami ATR Seimo sprendimai.
Seimas -
ATR pgr. politinė institucija, kurią sudarė valdovas ir dveji - Senato ir Atstovų - rūmai. Sprendė valstybės vidaus ir užsienio problemas, leido įstatymus, priėmė naujus mokesčius.
Senatas -
aukštieji ATR Seimo rūmai. Juos sudarė galingiausi ir įtakingiausi ATR didikai.
Targovicos konfederacija -
1792 - 1793m. veikusi konservatyvioji ATR bajorijos sąjunga, prieštaravusi Ketverių metų seime priimtoms reformoms ir kovojusi su naująja ATR politine sąranga, kurią iš esmės keitė Geg. 3-iosios konstitucija. Ji buvo remiama RU imperijos.
Lietuvos statutai:
- 1529m.
- 1566m.
- 1588m.
Vilniaus Universitetas įkurtas…
1579m.
1791m. gegužės 3d. konstituciją:
• karaliaus valdžia paveldima;
• uždraustos bajorų konfederacijos;
• panaikinta liberum veto teisė;
• įstatymus leidžia dviejų rūmų seimas (senatas ir atstovai);
• įstatymus vykdo karalius ir Įstatymų sargyba (ministrai);
• tikybos – lygios;
• garantuojamos miestiečių teisės;
• valstiečius globoja valstybė (baudžiava nepanaikinta).
ATR padalijimai:
- 1772m.
- 1793m. (no Austrija)
3.1795m.
T. Kosciuškos sukilimas
1794m.
Liublino unijos priežastys:
• nesėkmingi ir ilgi karai (pagr. Livonijos Karas) su Maskva vertė Lietuvos feodalus ieškoti Lenkijos paramos;
• Lietuvos bajorija troško lygių teisių su Lenkijos bajorais (šlėktomis);
• Žygimantas Augustas, paskutinis iš Gediminaičių, buvo bevaikis, o po jo mirties lenkai ir lietuviai nebūtų susitarę dėl bendro valdovo;
ATR žlugimo priežastys, Vidinės:
• bajorų savivalė, valstybės reikalų nepaisymas, tarpusavio vaidai, konfederacijos, pagalbos ieškojimas užsienio valstybėse;
• liberum veto teisė;
• silpna karaliaus valdžia (karalius renkamas, priklausomas nuo bajorų);
• baudžiava;
• silpnas ūkis, miestai, prekyba, amatai.
ATR žlugimo priežastys, Išorinės:
• kaimyninių valstybių Rusijos, Prūsijos, Austrijos agresyvi politika ATR atžvilgiu;
• ilgi karai su Rusija, Švedija.
ATR atskira:
teritorijos, teismas, iždas, kariuomenė, vykdomoji valdžia
Nebylusis seimas -
1717 02 01
Nebylusis seimas baigė vidinį konfliktą, kurį sukėlė ATR valdovo Augusto II noras, kad valstybė išlaikytų Saksonijos kariuomenę
Radomo konfederacija
1766m., reformomis nepatenkinti bajorai, RU. (Valdo Poniatovskis).
Baro konfederacija.
1768m. bajorai prieš RU.
Edukacinė komisija.
1773 m.
Ketverių metų seimas
(1788 – 1792):
• įvesti pastovūs mokesčiai žemvaldžiams (bajorams ir dvasininkams);
• padidino kariuomenę
• išplėstos miestiečių teisės.
• katalikybė!
Padalijimų datos:
1 - 1772m.
2 - 1793m.
3 - 1795m.
.
.
T. Kosciuškos sukilimas -
1794m.
ATR žlugimo priežastys Vidinės:
bajorų savivalė, valstybės reikalų nepaisymas, tarpusavio vaidai, konfederacijos, pagalbos ieškojimas užsienio valstybėse;
liberum veto teisė;
silpna karaliaus valdžia (karalius renkamas, priklausomas nuo bajorų);
baudžiava;
silpnas ūkis, miestai, prekyba, amatai.
ATR žlugimo priežastys išorinės:
• kaimyninių valstybių Rusijos, Prūsijos, Austrijos agresyvi politika ATR atžvilgiu;
• ilgi karai su Rusija, Švedija.