Porez na prihode od samostalne delatnosti Flashcards
Ko je obveznik?
Obveznik je preduzetnik, kojim se smatra fizičko lice koje ostvaruje prihode obavljanjem privrednih delatnosti,ukljucujuci i delatnosti poljoprivrede i sumarstva, pružanjem profesionalnih i drugih usluga.
Osnovica?
Osnovica je oporezovana dobit. Oporezovana dobit utvrđuje se u poreskom bilansu usklađivanjem dobiti iskazane u bilansu uspeha, sačinjenom u skladu sa propisima kojima se uređuju računovodstvo i revizija, ako preduzetnik vodi dvojno knjigovodstvo, odnosno u skladu s propisom ministra nadležnog za poslove finansija, ako preduzetnik vodi prosto knjigovodstvo.
Sta je licna zarada preduzetnika?
Preduzetnik koji porez plaća na stvarni prihod od samostalne delatnosti može da se opredeli za isplatu lične zarade.
Lična zarada – novčani iznos koji preduzetnik isplati i evidentira u poslovnim knjigama kao svoje mesečno lično primanje uvećano za pripadajuće obaveze iz zarade.
Sta se preduzetnicima priznaju kao rashodi u poreskok bilansu?
1.isplaćena lična zarada preduzetnika,
2.troškovi službenog putovanja do određenog iznosa,
3.obračunati i plaćeni doprinosi za lično obavezno socijalno osiguranje po osnovu samostalne delatnosti.
Koja je stopa i poreski podsticaji?
Stopa poreza na prihode od samostalne delatnosti iznosi 10%.
Poreski podsticaji po osnovu ulaganja u osnovna sr. u sopstvenu registrovanu delatnost i po osnovu ulaganja u skladu s propisima kojima se uređuje podsticanje ulaganja u privredu Srbije, priznaju se preduzetnicima pod uslovima i na način kako se priznaju pravnim licima po zakonu kojim se uređuje porez na dobit pravnih lica.
Kojim preduzetnicima se ne moze priznati pausalno oporezivanje?
1.koji obavlja delatnost iz oblasti računovodstvenih, knjigovodstvenih poslova, poslova por. savetovanja,
reklamiranja i istrazivanja tržišta,
2.koji obavlja delatnost iz oblasti trgovine na veliko i trgovine na malo, hotela i restorana..
3.čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani
promet kada počinje obavljanje delatnoti – veći od određenog iznosa, 5.koji je obveznik pdv, odnosno koji se opredeli za plaćanje pdv.
U skladu sa kojim kriterijumima se utvrdjuje pausalno prihod?
1.visina prosečne mesečne zarade po zaposlenom u Republici, opštini..
2.mesto na kome se radnja nalazi,
3.broj zaposlenih radnika,
4.tržišni uslovi u kojima se delatnost obavlja,
5.površina lokala,
6.starost obveznika i njegova radna sposobnost,
7.visina prihoda obveznika..
Kada i kome se podnosi zahtev za pausalno oporezivanje?
Zahtev za paušalno oporezivanje može se podneti nadležnom poreskom organu do 30.11. tekuće god za narednu godinu, odnosno u roku od 15 dana od dana upisa u registar nadležnog organa. Poreski organ dužan je da po zahtevu preduzetnika donese rešenje u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.
Poslovne knjige preduzetnika?
Preduzetnici su dužni da vode poslovne knjige i da u njima iskazuju poslovne promene na način određen zakonom. Preduzetnici vode poslovne knjige po sistemu prostog knjigovodstva.
Preduzetnici koji porez plaćaju na paušalno utvrđen prihod dužni su da vode samo poslovnu knjigu o ostvarenom prometu. Ministar nadležan za poslove finansija bliže propisuje vrste i sadržinu poslovnih knjiga i drugih evidencija koje se vode po sistemu prostog knjigovodstva, način njihovog vođenja i iskazivanja finansijskog rezultata.
Preduzetnik je dužan da poslovne knjige vodi ažurno i uredno, tako da one obezbeđuju kontrolu ispravnosti knjiženja, čuvanja i korišćenja podataka, kao i uvid u hronologiju poslovnih promena
Kako se utvrdjuje porez?
- Rešenjem nadležnog poreskog organa
Po rešenju por. organa utvrđuje se i plaća porez na paušalni prihod od samostalne delatnosti. (utvrđuje se na osnovu podataka iz poreske prijave i kriterijuma i elemenata utvrđenih u zakonu). Porez se plaća u roku od 15 dana po isteku svakog meseca. - Samooporezivanjem
Utvrđuje se i plaća porez na prihode od samostalne delatnosti preduzetnika koji vodi poslovne knjige. Preduzetnik koji vodi poslovne knjige dužan je da u skladu sa zakonom u por. prijavi obračuna:
a) porez za poreski period za koji se prijava podnosi,
b) mesečnu akontaciju poreza za tekući poreski period.