Patologija genetskih bolesti Flashcards
Pleiotropizam
Pojava gde je mutacija u nivou JEDNOG gena odgovorna za pojavu DVE ILI VIŠE fenotipski izmenjenih karakteristika.
(primer: Marfanov sindrom)
Genetska heterogenost
Pojava gde mutacija u nivou DVA ILI VIŠE gena dovodi do pojave JEDNE izmenjene fenotipske karakteristike.
(primer: Adultna policistična bolest bubrega)
Penetrantnost
Procenat osoba u populaciji koje su nosioci odgovarajuće mutacije i koji imaju ispoljenu promenu.
Ekspresivnost
Težina fenotipske manifestacije neke bolesti kod osoba koje su nosioci mutacija.
Familijarna hiperholesterolemija
Autozomno-dominantna bolest, gde postoji mutacija u receptoru za LDL, čiji je glavni sastojak holesterol, zbog čega je preuzimanje holesterola iz cirkulacije smanjeno, a samim tim i njegova koncentracija povećana. Dolazi do povećanog rizika od aterosklerotičnih promena, infarka miokarda i hipertenzije. Homozigoti su povezani s još lošijom prognozom.
Fon Vilebrandova bolest
Autozomno-dominantna bolest, usled koje nema adekvatne sinteze Fon Vilebrandovog faktora, koji funkcioniše kao ‘‘molekulski most’’ između trombocita i kolagena tipa IV u oštećenom endotelu, zbog čega je koagulacija inhibirana. Pojačano je posttraumatsko i postoperativno krvarenje.
Adultna policistična bolest bubrega
APBB
Autozomno-dominantna bolest i primer genetske heterogenosti. Javlja se mutacija na nivou 6. i 14. hromozoma, koja dovodi do neadekvatnog stvaranja tubula u bubrezima, što uslovljava pojavu cisti, koje mogu zahvatiti i druge organe (jetru, pankreas, pluća…)
Neurofibromatoza (tip 1)
Najčešći tip neurofibromatoze, dešava se usled autozomno-dominantne mutacije gena za neurofibromin (molekul koji učestvuje u signalnoj transdukciji i suprimira prenos signala preko G-proteina). Pojavljuju se pigmentne promene na koži (mrlje bele kafe), periferni neurofibromi (beningni tumori omotača nerva), aksilarna i ingvinalna hiperpigmentacija, gliomi optičkog nerva, lezije kostiju uz povećanu fragilnost, različiti oblici leukemija…
Neurofibromatoza (tip 2)
Ređi tip neurofibromatoze (zajedno s tipom 5). Dolazi do autozomno-dominantne mutacije u genu za molekul zvani merlin (švanomin) koji učestvuje u organizaciji aktina i povezivanju citoskeleta za unutrašnju stranu plazmaleme. Javljaju se gliomi i bilateralni švanomi akustičnog nerva.
Marfanov sindrom
Autozomno-dominatno oboljenje i primer pleiotropizma. Postoji mutacija u genu za molekul fibrilin-1, koji učestvuje u sintezi elastičnih vlakana, pa dolazi promena na nivou aorte i velikih elastičnih krvnih sudova (aneurizme i prolapsi zidova), dolazi do emfizema pluća, promena na ligamentima…
Osobe imaju karakterističan fenotip: visokog rasta, s dugim gornjim i donjim ekstremitetima i prstima, hiperfleksibilnih zglobova, s bilateralnom dislokacijom sočiva, itd…
Hemohromatoza
Autozomno-recesivna bolest, dešava se mutacija na 6. hromozu u nivou gena za transport Fe, tako da je njegova apsorpcija povećana. Pristna su oštećenja jetre (hepatomegalija, ciroza), dijabetes melitus, gubitak libida, atrofija testisa, poliarteritisi i kardiomiopatije usled taloženja gvožđa u sinoviji zglobova i sprovodnom sistemu srca, kožne hiperpigmentacije…
Deficit α-1 antitripsina
Autozomno-recesivna bolest u genu za sintetisanje α-1 antitripsina, koji funkcioniše kao inhibitor ekstracelularnih proteaza i elastaza. Dolazi do povećanog rizika za razvoj ciroze jetre, aneurizmi aorte i emfizema pluća.
Cistična fibroza
Autozomno-recesivna bolest, dolazi do mutacije gena za transporter u cističnoj fibrozi (CFTR molekul), prilikom čega žlezde poput znojnih, respiratornih i digestivnih žlezdi ne mogu da vrše adekvatan transport hlora, pa su njihovi produkti gusti, s malom količinom vode i visoko viskozni. Povećana je sklonost ka respiratornim infekcijama, dolazi do ciroze jetre i emfizema pluća, sindroma malapsorpcije, itd. Smrt uglavnom natupa u srednjem životnom dobu.
Albinizam
Autozomno-recesivna bolest u kojoj postoji mutacija u genu za enzim tirozinazu, koji je neophodan kako bi se od amino-kiseline tirozina u melanocitima stvorio pigment melanin. Usled nedostatka enzima, stvaranje pigmenta izostaje, pa su koža, kosa, dlaka i zenice svetlo i beličasto prebojene. Povećana je osetljivost na sunčevo zračenje, samim tim i rizik od melanoma i tumorskih oboljenja kože.
Hemofilija A
Holandrična bolest, prenosi se vezana za X hromozom. Smanjena je sinteza faktora koagulacije VIII, pa su česta posttraumatska krvarenja, krvarenja iz nosa, gingiva, iz gastrointestinalnog trakta…