Hematopoetski i limfni sistem Flashcards
Eritropoetin
Molekul koji sintetišu periferne ćelije (uključujući i specijalizovane eritropoetinske bubrežne ćelije) i čija je sekrecija povećana tokom anemija, jer molekul deluje stimulatorno na kostnu srž i dovodi do hiperplazije prekursora eritrocita.
Retikulocitoza
Pojava da u perifernoj krvi postoji velika koncentracija mladih, tek stvorenih eritrocita, tj. retikulocita. Dešava se u okviru kompenzatornog odgovora organizma tokom anemija. Suprotna pojava je retikulocitopenija.
Haptoglobin
Cirkulišući protein plazme koji se, u fiziološki normalnim uslovima, vezuje za hemoglobin i uklanja ga.
Ekstramedularna hematopoeza
Pojava pri kojoj se hematopoetsko, medularno tkivo formira na lokaciji izvan kostne srži, u okviru slezine, jetre ili limfnih čvorova. Nastaje usled intenzivnog dejstva eritropoetina u izraženim, dugotrajnim anemijama, uglavnom hemolitičkim.
Hereditarna sferocitoza
Autozomno-dominantna (retko autozomno-recesivna) hemolitička anemija koja pogađa proteine poput ankirina, spektrina i unutrašnjeg membranskog proteina, koji formiraju citoskelet eritrocita i normalno mu daju mu fiziološki, bikonkavan oblik. Eritrociti koji nemaju oformljenu ovakvu membransku potporu zbog mutacije, bivaju poslati iz kostne srži u perifernu cirkulaciju nakon čega usled strujanja gube deo po deo svoje fragilne membrane, zbog čega dobijaju sferoidan oblik. Ovakve ćelije gube plasticitet, fleksibilnost i elastičnost, te kada dođu do slezine bivaju ‘‘zaustavljeni’’ u Bilrotovim putanjama, pa ih makrofagi slezine fagocituju i sekvestriraju, što dovodi do anemije, retikulocitoze, splenomegalije (zbog intenzivnog rada slezinskih makrofaga) i eventualne žutice ili kalkuloze bilijarnog trakta. Na krvnom razmazu,eirotrociti gube svoju normalnu, centralnu bleđu i slabiju prebojenost, a u hipotoničnim rastvorima pokazuju izraženiju osmotsku fragilnost. Jedina teža komplikacija koja može da se desi je aplastična kriza, infekcija parvovirusom B19 koji direktno utiče na hematopoetske ćelije, što dovodi do prestanka eritropoeze na nekoliko dana, pa se takvo stanje uz povećanu hemolizu sferičnih eritrocita u slezini mora lečiti transfuzijama. Splenektomija je takođe terapijska opcija.
Autosplenektomija
Pojava pri kojoj dolazi do tolike infiltracije slezine sopstvenim, neadekvatno sazrelim eritrocitima, tako da organ aktivira inflamaciju i sledstvenu fibrozu, čime se slezina pretvara u jedan nefunkcionalni, vezivni čvorić. Dešava se često u okviru srpaste anemije, i čini pacijenta podložnijim infekcijama.
Anemija srpastih ćelija
Hemoglobinopatija, u kojoj dolazi do mutacije na 6. mestu aminokiselinske sekvence B lanca hemoglobina, pri čemu se stvara srpasti hemoglobin, odnosno HbS. Normalni eritrociti sadrže hemoglobin koji se sastoji od 96% HbA (2A2B lanci), 3% HbA2 (2A2D lanci) i 1% HbF (2A2G lanci). Kod homozigota, sav HbA je zamenjen s HbS, dok je kod heterzigota nešto manje od polovine HbA zamenjeno HbS, pa je klinička slika blaža. Srpasti hemoglobin, prilikom svake deoksigenizacije i reoksigenizacije, polimerzuje u procesu ‘‘kristalizacije’’ ili ‘‘gelacije’’, prilikom čega on utiče na membranu eritrocita preko koje se gubi voda i kalijum, a preuzima kalcijum, što dovodi do izmenjenih oblika koji podsećaju na srp. Intenzitet ovoga zavisi od udela HbS (heterozigot ili homozigot) prisustva fetalnog hemoglobina, prisustva HbC (drugog, ređeg mutanta srpaste anemije), potrebe organizma za hemoglobinom, itd. Ove promene membrane su u početku reverzibilne, ali kako se procesi predaje i preuzimanje kiseonika ponavljaju, promene se akumuliraju, pogotovo u kapilarima gde je tok krvi dug, usporen i pod niskim pritiskom, kao što je slučaj s slezinom, zglobovima ili kostnom srži, tako da se na ovim mestima najviše srpastih eritrocita i stvara. Ovo može da bude i intenzivirano infekcijom i zapaljenjem, jer je u ovim delovima krvna struja još usporenija. Na krvnom razmazu se primećuju izduženi, nepravilni eritrociti, primećuje se njihovo povećano razaranje/hemoliza u makrofagima slezine zbog neadekvatnog oblika, što dovodi do anemije, retikulocitoze, hiperbilirubinemije, kalkuloze žučnih puteva, eventualno splenomegalije i autosplenektomije kod dece, zbog čega su pacijenti podložniji infekcijama. Ovakvi sprasti eritrociti su takođe i dosta lepljiviji za endotel, pa mogu da dovedu do okluzivnih kriza i infarka slezine, jetre, kostne srži, kože ili mozga. Infarkt mozga, zajedno s akutnim torakalnim sindromom (infekcija pluća na koju se nadovezuje spor tok krvi što pospešuje dodatno stvaranje srpastih eritrocita, tehnički pozitivna povratna sprega) je najčešći uzrok smrti. Postoji takođe i rizik od aplastične krize i infekcije parvovirusom. Dijagnoza se postavlja tako što se elektrofrezom detekuje HbS, kao i amniocentezom kod fetusa. Uz adekvatnu terapiju, većina pacijenata doživi 5. ili 6. deceniju života. Oni mogu imati izražene zigomatične kosti ili kosti lobanje zbog stvaranja mlađeg koštanog tkiva radi dodatne eritropoeze. Kao lek se često koristi hidroksiurea, koja ‘‘tiho’’ inhibira novu sintezu DNK; povećava HbF i deluje kao antiinflamator.
B-talasemija
Autozomno-dominantna mutacija, zbog koje dolazi do promene na nivou 16. hromozoma u nivou gena koji kodira B-lanac tetramernog hemoglobinskog molekula. U zavisnosti od toga koji tip mutacije se desio (do sada preko 100 definisanih), B-talasemija se može podeliti na talasemiju minor (postoji neka količina adekvatno sintetisanog B-lanca, ali je ona veoma mala) i talasemiju major (opšti izostanak molekula B-lanca). Ova mutacija se može desiti na nivou promotorskog regiona, kada uglavnom nastaje talasemija minor, na nivou dela gena koji kodira samu aminokiselinsku sekvencu, prilikom čega često nastaje stop kodon, zbog čega nastaje talasemija major, ili na nivou nekodirajućeg dela gena, što u zavisnosti od toga da li pogađa region splajsovanja (spajanje introna i egzona) ili ne, može izazvati i talasemiju major i talasemiju minor. U ovakvim eritrocitima, višak A-lanaca koji ne mogu da formiraju hemoglobinski tetramer oštećuju membranu, što ponovo dovodi ili do hemolize odmah u kostnoj srži, pre izlaska u cirkulaciju, ili od strane makrofaga u slezini. Na perifernom razmazu krvi, eritrociti su mikrocitni i hipohromni, može se primetiti da u centralnim delovima postoji hiperprebojenost zbog nakupljanja male količine hemoglobina. Ovo uslovljava anemiju, retikulocitozu, splenomegaliju, hiperbilirubinemiju i žuticu, kaheksiju zbog proliferacije i hipercelularnosti kostne srži i deformiteta skeleta, eventualni poremećaj na nivou metabolizma gvožđa i sekundarne hemohromatoze. Ovakvi pacijenti moraju da budu na konstantnim ponavljanim transfuzijama, zbog čega usled nakupljanja gvožđa (em od transfuzije, em od povećane apsorpcije i smanjenog delovanja hepcidina usled neadekvatne hematopoeze) često dolazi do artritisa, hepatitisa ili srčanih aritmija, od čega se i najčešće umire. Transplantacija kostne srži ostaje kao terapijska opcija.
A-talasemija
Autozomno-dominantna bolest, u kojoj dolazi do mutacije na 11. hromozomu u nivou gena za A-lanac tetramernog hemoglobina. Ovaj gen se nalazi na četiri lokusa, i u zavisnosti od toga koji broj lokusa biva deletiran (što je najčešći tip mutacije za ovu bolest) zavisi i težina kliničke slike. Ukoliko samo jedan lokus biva deletiran, nastaje A-talasemija minor, koja je supklinička i ponekad gotovo bez ikakvih simptoma. Ukoliko je to više lokusa, dolazi do nakupljanja nesparenih B-lanaca, koji mogu sami da formiraju hemoglobinski tetramer, koji se označava kao HbH ili Hb Bart, koji donekle zamenjuje normalni, fiziološki hemoglobin, pa je ovde generalno A-talasemija bolje prognoze u odnosu na B-talasemiju. Jedina prepreka je što HbH ima jako visok afinitet za kiseonik, pa ga u perifernim tkivima teško otpušta, što može da dovede do hipoksijskih oštećenja. Periferni razmaz krvi je takođe mikrocitan i hipohroman, takođe dolazi do hemolize, anemije, eventualno splenomegalije, sekundarne hemohromatoze, retikulocitoze i kalkuloze žučnih puteva. Ukoliko sva četiri lokusa budu delitarana, fetus umire intrauterino.
Deficit glukozo-6-fosfat dehidrogenaze
Eritrociti mogu da budu intenzivno oštećeni oksidansima i reaktivnim oblicima kiseonika, od kojih ih štiti redukovani glutation. Da bi se taj redukovani glutation obnavljao, neophodno je da postoji enrzim glukozo-6-fosfat dehidrogenaza, usled čijeg deficita eritrociti bivaju oštećeni i hemolizirani. Ovo se dešava jedino kada nešto izazove oksidacijsko oštećenje, što može biti tokom infekcija, kada makrofagi sintetišu vodonik-peroksid i druge supstance. U početku glutation štiti eritrocite, ali on kada se oksiduje, usled nedostatka enzima koji bi ga redukovao, vodonik-peroksid nastavlja da oštećuje hemoglobin i membranu, što menja oblik eritrocita i čini ih podložnijim za hemolizu. Usled nakupljanja ovog oštećenog hemoglobina, na razmazu periferne krvi se mogu videti centralno skoncentrisana Hajncova telašca, koje makrofagi slezine pokušavaju da ‘‘iskidaju’’, prilikom čega nastaju ‘‘izjedene ćelije’’. Ovo se takođe može desiti i tokom korišćenje određenih lekova koji pospešuju oksidacijsko oštećenje, kao što su neki vitamin K derivati ili antimalarici, samo što je tada hemoliza koja dovodi do anemije, akutnog toka. Gen za glukozo-6-fosfat dehirogenazu se nalazi na X hromozomu, tako da bolest pre pogađa muškarce, zbog nasumičnog inaktiviranja jednog X hromozoma kod žena i pretvaranja u Barovo telašce.
Hajncovo telašce
Intracelularna inkluzija u eritrocitima koja se pojavljuje prilikom oksidacijskog oštećenja hemoglobina i membrane crvenih krvnih zrnaca. Dešava se onda kada postoji deficit glukozo-6-fosfat dehidrogenaze, koja obnavlja redukovani glutation koji štiti eritrocite od ovakvog tipa oštećenja. Povezan je s pojavom ‘‘izjedenih’’ ćelija.
Paroksizmalna noćna hemoglobinurija
Jedini oblik hemolitičke anemije koji podrazumeva mutaciju na nivou multipotentne matične mijeloidne ćelije. Dolazi do mutacije u nivou PIGA gena, koji sintetiše PIG protein (fosfatidil-inozitol-glikan), odnosno ‘‘sidrište’’ za ostale proteine koje eritrociti eksprimiraju na površini ćelijske membrane. U te proteine spadaju i molekuli koji štite eritrocite od aktivacije sistema komplemenata na njima, pa zbog njihovog deficita, dolazi do intenzivnije intravaskularne hemolize. Ovo se takođe dešava i s površinskim proteinima leukocita i trombocita, tako da su ove osobe osetljive i na infekcije i podložne koagulopatijama. Liza eritrocita se najčešće dešava noću, zbog povećanog krvnog pH, usled retencije CO2, a to stimuliše hemolizu. PIGA gen se inače nalazi na X hromozomu, a veruje se da ponekad može da postoji i autoimunski problem, gde CD8+ T-ćelije napadaju određene prekursore u kostnoj srži prepoznajući antigene koji su ‘‘usidreni’’ u PIG protein, pa samo ćelije koje ga ne poseduju (mutirane) preživljavaju i šalju se u perifernu cirkulaciju. Oboleli često ujutru, nakon spavanja, primećuju crvenkasto, tamnije prebojen urin zbog lize i hemoglobinurije.
Imunohemolitička anemija toplim antitelima
Dešava se na temperaturama iznad 37C, a antitela koja vrše opsonizaciju eritrocita su IgG ili IgA. Oni se stvaraju u okviru nekih drugih imunskih bolesti (sistemski eritemski lupus), prilikom korišćenja određenih lekova, ili su idiopatski. Ovako obloženi eritrociti bivaju ‘‘iskidani’’ od strane makrofaga još u cirkulaciji, prilikom čega oni gube delove svoje membrane i dobijaju okrugao, sferičan oblik, kao kod deficita ankirina, spektrina ili unutrašnjeg membranskog proteina u hereditarnoj sferocitozi. Ovo ih čini podložnijim za hemolizu u slezini, pa nastaje anemija. Lekovi poput metildopa mogu da izazovu stvaranje antitela na Rh grupu, a penicilin može poput haptena da se poveže za eritrocite i izazove direktno stvaranje antitela koji uništavaju penicilin zajedno s strukturama crvenih krvnih zrnaca.
Imunohemolitička anemija hladnim antitelima
Dešava se na temperaturama ispod 30C, i zahvata samo periferne delove tela kada postoji indukovana spoljašnja niska temperatura (ušna školjka, nos, prsti šaka i stopala). Antitela koja se stvaraju su pretežno IgM, i ona oblažu eritrocite na tim perifernim delovima gde temperatura nije dovoljno visoka da se aktiviraju makrofagi ili komplementi, tako da uglavnom ovako opsonizovani eritrociti ‘‘pokupe’’ malo komplemenata i bivaju hemolizirani u unutrašnjim, toplijim delovima organizma, što dovodi do anemije.
Traumatska hemolitička anemija
Dešava se usled delovanja mehaničke sile na same eritrocite, prilikom čega nastaju šistiociti (morfološki oštećeni eritrociti) koji kasnije bivaju lizirani, ili intravaskularno ili ekstravaskularno. Može se desiti usled neadekvatnog rada oštećene ili mehaničke valvule (‘‘smicanjem’’, odnosno delovanjem sile paralelno s površinom eritrocita što izaziva oštećenje) ili tokom intenzivnog fizičkog napora (trčanje maratona). Takođe, bilo kakva mikroangiopatija doprinosi mehaničkom oštećenju (dijabetes, diseminovana instravaskularna koagulacija, hematogena diseminacija tumora, taloženje fibrina, maligna hipertenzija, itd). Ne izaziva značajnu anemiju, ali ukazuje na neki primarniji, veći problem koji je uzrok mehaničke hemolize.
Šistiociti
Morfološki izmenjeni eritrociti koji nastaju mehaničkim oštećenjem. Viđaju se u razmazu periferne krvi kod mehaničkih srčanih zalistaka, mikroangiopatija, diseminovane intravaskularne koagulacije, itd…
Malarična hemolitička anemija
Dešava se prilikom infekcije Plasmodium Falciparum, i ubodom ženke komarca Anapheles. Naime, sporozoiti, iz pljuvačke komarca, prelaze u cirkulaciju čoveka, nakon čega odlaze do hepatocita, gde stvaraju šizonte koji sadrže na hiljade merozoita. Ovi merozoiti, u jednom momentu napuštaju jetru, prelaze u cirkulaciju i inficiraju eritrocite u kojima se nakupljaju, nakon čega se razmnožavaju i seksualno i aseksualno, što u određenom momentu dovodi do pucanja i liziranja eritrocita, odnosno ‘‘pljuska’’ novih merozoita i gametocita. Ovo je na svakih 48h (otprilike) praćeno hladnim znojem, osećajem hladnoće, drhtavice, glavoboljom, malaksalošću i slabošću, povišenom temperaturom. Stvaraju se izmenjeni derivati hemoglobina koji su tamnije prebojeni, što može da se primeti kao crna slezina ili jetra. Često postoji i udružena ciroza jetre i splenomegalija. Moguće je da se inficirani eritrociti, usled izmene naelektrisanja njihovih površinskih proteina (prelaze iz negativnog u pozitivno naelektrisanje), intenzivnije adheriraju za endotel, prilikom čega se nakupljaju u organima i mozgu, pa dovode do Cerebralne malarije.
Anemija usled nedostatka gvožđa
Spada u anemije koje su posledica neadekvatne eritropoeze, pošto je određena količina gvožđa nephodna kako bi se sintetisao hemoglobin, a samim tim i crvena krvna zrnca. Gvožđe se unosi putem hrane, uglavnom u okviru crvenog mesa (hem gvožđe) ili u okviru povrća (ne-hem gvožđe, organsko gvožđe), što je uglavnom dovoljno da zadovolji dnevne potrebe za gvožđem i muškaraca i žena, s obzirom da su u fiziološki normalnim uslovima gubici minimalni. Gvožđe se apsorbuje na nivou duodenuma, gde biva enzimski transformisano i vezano za intracelularni protein feritin, koji zatim preko bazolateralne strane duodenalnih ćelija prenosi gvožđe do cirkulacije i molekula transferina, koji transportuje gvožđe kroz krv. Transferin zatim može da prenosi gvožđe do hepatocita, mišića ili slezine, gde se ono skladišti kao rezerva u okviru pigmenta hemosiderina, ili do kostne srži gde se iskorišćava za ugradnju u eritrocite, odnosno hemoglobin. Ukoliko unos hranom nije dovoljan (izrazito retko), ili postoji malapsorpcioni sindrom, ili su potrebe za gvožđem veće (trudnice, deca), ili postoji okultno krvarenje i hroničan gubitak gvožđa (peptični ulkusi, hemoroidi, tumori kolona), nastaje deficit gvožđa, koji smanjuje eritropoezu, što izaziva anemiju. Povećane su koncentracije eritropoetina, anemija je mikrocitna i hipohromna, može se primetiti retikulocitoza. Pacijenti su najčešće sitnije građe, bledi, s čestim umaranjima, malaksalošču i vrtoglavicama. Od ove anemije se ne umire, ali se umire sa njom, i ona može ukazivati na neki primarniji, veći problem, čija je ovakva (sideropenična) anemija samo posledica.