Orwell George - Farma zvířat Flashcards
Obsah díla
Příběh vypráví o normální farmě, zvířata na té farmě hladoví, jelikož pan Jones své peníze propíjí a pořádně se o zvířata nestará. Začne je to štvát, že nemají co jíst, a že jen slouží lidem, chtějí pracovat jen pro sebe. Proto začnou revoluci, která je úspěch. Po vyhnání lidí je farma přejmenována na Zvířecí farmu. Nastaví si také pravidla, takzvaných 7 přikázání, která se nesmí porušit. Zvířata začnou pracovat mnohem výkoněji. Farmě velí 2 prasata, která se nemůžou schodnout, dělí ji to skoro schválně jen, aby jeden nemohl nic rozhodnout, dělají si naschváli. Nakonec Napoleon, prase v čele, vyžene Kuliše, druhé prase v čele, pryč z farmy pomocí psů, které si vychoval. Postupně se vrhá i na ostatní, kteří se mu nezdají, napovídá jim, že porušili přikázání. Největší pracantem je Boxer, ten se bohužel předře a je poslán na jatka. Napoleon si vychovává ostatní prasata podle sebe a vládnou celé farmě, tu nakonec přejmenují zpátky na Panskou. Tím začnou spolupracovat s lidmi, hrajou s nima karty, popíjejí alkohol. Ostatní zvířata je po nějaké době nedokážou rozeznat od sebe. Prasata totiž vypadají jako lidé.
Hlavní téma díla
Kritika komunismu a sovětského svazu, detailně vylíčen vývoj totalitních režimů, jde o zničenou dobrou myšlenku, která zničí ostatním zvířatům život.
časoprostor
Anglický venkov, 50. léta 20.st.
kompoziční výstavba
Chronologická, 10 kapitol
lit. druh a žánr
Epika, bajka
Vypravěč
Er- forma, anonymní, z pohledu zvířat
Postavy
– Napoleon – prase , nejchytřejší, podvodník
Kuliš – Druhé prase v čele, poté vyhnáno, čestný, dobré nápady
Pan Jones – Alkoholik, vlastník farmy
Boxer- kůň, pracovitý, přepracuje se
Pištík – prase, přítel Napoleona, lhář
Major – inteligentní kanec
Molina – Klisna co se pyšní vzhledem, má ráda mašle
Autor
Eric Arthur Blair – pseudonym George Orwell, britský novinář, esejista a spisovatel, narodil se v Indii, přestěhoval se do Anglie s matkou, jeho díla komentují život své doby a zabývají se sociálními tématy. V ČSR byla jeho díla zakázaná, nemohly oficiálně vycházet.
- Další díla: Barmské dny: podle zkušenosti z pobytu v Barmě, přijede anglická dáma, která vesnici rozvíří.
- Válečný deník: zážitky ze života v Anglii během 2. světové války
kontext autorovy tvorby
- sv. Komunisté začínají mít moc, politický tlak, literární směr vznik sci-fi, nereálné světy, mimozemské, vize budoucnosti, většinou fiktivní, technický pokrok, vize budoucnosti se střídá mezi utopí a antiutopíí. Anglie, která byla mezi vítězi za druhé světové války, po 2. sv. trpěla, byl nedostatek, surovin, paliv, oblečení, nastávalo mnoho změn, muselo dojít k ekonomické obnově, chyběli zaměstnanci, také ale vznikla NHS – National health service v roce 1948 – poskytovala zdravotní péči zdarma, válka se také odrazila do literatury, muziky a výtvarných děl.
- Ostatní autoři - Ernest Hemingway, Alber Camus, Tolkien - Hobit