Božena Němcová - babička Flashcards
obsah díla
Příběh vypráví o Babičce, která žije ve staré chaloupce, dostane dopis, že se její dcera Tereza bude stěhovat z Vídně do Čech, a že chce, aby se k ním přestěhovala. Babička chtěla všechny vidět a tak se rozhodla, se přestěhovat. Babičku moc hezky přivítali a spokojeně žili na Starém bělidle. Babička byla velice dobrým vzorem, dělala všechno správně a jak se má. Babička s dětmi poznala i samotnou kněžnu, která byla velice milá. Ve vesnici žila i jedna dívka Viktorka, která byla moc hezká a hodná, ale kvůli vojákovi, který za ní furt chodil, se pobláznila. Jednoho dne zmizela a rok ji nikdo neviděl. Až ji jednou Babička zahlédla v lese, vypadala hrozně, měla otrhané šaty, vlasy měla rozcuchané a jen se smála. Tatínek Viktorky podléhal nemoci, ale měl štěstí, protože se Viktorka objevila, tatínek bohužel radostí, že ji znovu vidí, zemřel. Ta znovu zmizela a znovu ji spatřil až myslivec, který ji varoval před bouřkou, a aby nestála blízko stromům, Viktorka se jen smála. Druhý den šel myslivece zkontrolovat les, kvůli škodám a našel Viktorku mrtvou. Všem bylo líto jak dopadla a konal se pohřeb. Mezitím ubylo dost času a Barunka odjela studovat pryč. Jednoho dne dostane smutnou zprávu, že Babičce není moc dobře. Hned se proto vrátí, tatínek Barunce oznámí, že ji nezbývá moc času. Barunka se rozplakala a tráví Babičiny poslední chvíle s ní. Začnou spolu odříkávat modlidbu a Babička při ní umírá. Všichni smutní a koná se pohřeb, za Babičkou dojdou všichni z vesnice a vytvoří se obrovský zástup lidí, kteří doprovází Babičku. I kněžna Babičku oplakala.
Hl. téma díla
život na venkově, srovnání životu chudých a bohatých, zvyky, tradice, Viktorku měli za blázna ikdyž hrozně trpěla
časoprostor
19.st., Staré bělidlo
kompoziční výstavba
Chronologická, 9 kapitol
Lit. druh a žánr
Epika, povídka
vypravěč
Er-forma
Postavy
Babička – Milá, silně věřící, miluje svojí rodinu, chce pomoct všem, všichni ji mají rádi
Barunka – Nejstarší vnučka Babičky, Babička ji měla nejradši, Barunka také, šikovná, pracovitá.
Jan a Vilém – Zlobivý bratři Barunky
Adélka – Nejmladší sestra Barunky, bystrá, zvědavá
Pan Prošek – manžel Terezky
Terezka – Dcera Babičky,
Kněžna Zaháňská – v realitě hraběnka Eleonora z Kounic – dílo bylo věnováno jí, přátelí se s Babičkou, milá, ráda pomáhá
Hortensie – schovanka kněžny (adoptované dítě), ráda si hraje s ostatními dětmi
Viktorka – Hezké a šikovné děvče, co se poblázní, kvůli vojákovi, kterého miluje, má s ním dítě, on ji ale opustí, poté dítě zabije a zblázní se, poté zemře v bouřce, trefí ji blesk.
Autor
Nejznámější česká spisovatelka, jménem Barbora Panklová, její babička byla vzorem pro dílo Babička, tvořila kratší povídky – Divá Bára, Karla. Dále rozsáhlejší povídky – V zámku a podzámčí, patřila do uměleckých směrů romantismus a realismu, představitelka Národního obrození
kontext tvorby
Realismus – snaží se ukázat realitu, 2. polovina 19.st. prvky – Popis přírody, typy postav, Borovský přinesl satirické dílo epigramy – krátká báseň zakončena ironicky.
Národní obrození - proces formování českého národa od posledni třetiny 18.st, který byl završen roku 1918 vznikem ČSR, bylo součástí větších udalosti jako francouzská revoluce, osvícenstvím a nástupem nacionalismu.