Moliere - Lakomec Flashcards
obsah díla
Příběh vypráví o Harpagonovi, který má radši peníze a majetek, než cokoliv jiného. Je tak posedlí, že se mu zdá, že ho někdo okradl, podezdřívá i sebe. Má 2 děti, které se zamilují do někoho, nechtějí mu to, ale říct. Problém nastane, když zjistí, že jeho syn a on se zamilovali do té stejné slečny. Harpagon chce své děti provdat co nejvýdělečněji. Sám si také sežene dohazovačku, která umí manipulovat s lidmi. To se jí tak napůl povede, jenže se dozví o lásce mladých a o tom, že ji Harpagon nezaplatil. Proto se rozhodne, že mladým pomůže. V příběhu se ještě objeví Čipera, který je s Kleantem, Harpagonovým synem, dohudnutý, že peníze ukradne. Harpagon to hned zjistí a povolá komisaře, aby to vyšetřil. On na to hned přijde a všechno se vysvětlí, Harpagon poté svatby dovolí, jen pod podmínkou, že mu navrátí jeho peníze a že svatbu zaplatí Anselm, který je otcem Valéra, což je Harpagonův správce.
hl. téma
Nesmyslnost peněz, ukázat, že peníze nejsou všechno. Ukázka posedlosti, která skoro zapříčinila zbytečné neštěstí. Zamotané vztahy, kritika vyšší šlechty
časoprostor
Paříž, polovina 17.st.
kompozice
- Chronologické, 5 dějství
lit. druh a žánr
Drama, komedie
postavy
Harpagon – Skrblík, cení si peněz více, než své rodiny, posedlý penězmi, zamiluje se do Mariany,
Kleantes – Syn Harpagona, nechápe svého otce a jeho posedlost penězmi, miluje Marianu a chce si ji vzít, chce pro ni bojovat.
Čipera – Kleantův sluha, chce pomoct Marianu.
Eliška – Harpagonova dcera, miluje Valéra
Valér – Miluje Elišku a proto podlízá Harpagonovi
Mariana . Zamilovaná chudá dívka, co se stará o svoji maminku.
Anselm – Šlechtic co si má vzít Elišku proti její vůli, otec Valéra a Mariany.
Frosina – dohazovačka
Autor
Je to klasicistní dramatik, herec a divadelník, pseudonym Moliér – jméno Jean Batiste Poquelin, zemřel na jevišti, další díla: Misantrop, zdravý nemocný (kde zemřel). Molière byl také zakladatelem divadelní společnosti Théâtre de l’Illustre Théâtre, která měla významný vliv na vývoj francouzského divadla. Jeho díla se stala klasickými a jsou stále často inscenována na divadelních scénách po celém světě. Molière je dodnes považován za jednoho z největších komediografů v historii divadla.
kontext autorvy tvorby
Klasicistní období, Klasicismus – směr z období 17 a 18st. V Evropě, který napodoboval antické umění a snažil se dodržet jeho normy,
zdůrazňoval jednoduchost, míru, harmonii a racionální myšlení.
Tento směr vznikl jako reakce na předchozí barokní období
další autoři této doby: Jan Ámos Komenský a William Shakespeare jeden z nejznámějších anglických spisovatelů.
Vypravěč
není