Mediální teorie 3+ Flashcards
Proč je podle Komise pro svobodu tisku svoboda tisku v ohrožení?
1) Význam tisku vzrostl s tím, jak se z něj stalo masové médium. Zároveň se ale dramaticky zúžil okruh lidí, kteří v něm jsou slyšet, a kteří jej mohou ovlivnit —> vysoká institucionalizace. 2) Hrstka vyvolených řeší hlavně své zájmy, ne zájmy veřejnosti. 3) Ti, kteří mašinérii tisku řídí, jsou tu a tam zapojeni v aktivitách, které společnost odsuzuje a které – pokud by pokračovaly – nevyhnutelně podřídí regulaci či kontrole.
Jak si Komise pro svobodu tisku představuje ideál?
Naše společnost dnes potřebuje zaprvé pravdivý, úplný a poučený přehled o denních událostech v kontextu, který vysvětluje jejich význam; zadruhé fórum pro výměnu komentářů a kritiky; zatřetí prostředky, které umožňují jednotlivým společenským skupinám před- stavit si navzájem své názory a postoje; začtvrté způsob, jak představit a vyjasnit společenské cíle a hodnoty; a zapáté způsob, jak zasáhnout každého člena společnosti toky informací, myšlenek a postojů, jež tisk nabízí“
Ideální je tržiště nápadů. Členové komise při editování závěrečné zprávy sice ani jednou nepoužili slovo veřejná sféra, zato často sáhli po souvisejícím veřejném zájmu, sice zůstali u tržiště, respektive práva spotřebitele, ale přímo konstatovali dilema ve stylu právo proti právu a vyplývající možnost (státní) intervence. „Tato situace přináší dilema. Tisk musí zůstat soukromý a svobodný, tedy lidský a omylný; tisk si ale nemůže nadále dovolit být shovívavý k chybám, musí naplňovat veřejnou potřebu. Opět zde neexistuje ideální řešení.
Proč se o médiích hovoří jako o čtvrtém stavu/čtvrté síle?
Tisk by měl naší společnosti pomoci jako čtvrtá síla, která má moc advokovat a rámcovat politické problémy. Před médii se svět skládal ze tří sil – klerikální (církev), privilegované šlechty a státní moci a poddaných, obyčejných lidí. Média, v té době tisk by měla vytvořit čtvrtý stav. Burke tohle říkal v roce 1787, takže dávno. Oscar Wild na něj pak reaguje tím, že čtvrtá síla už požrala všechny ostatní – politická moc v rukou tisku.
Jak si fungování médií představuje Anderson? 3 oblasti
– svobodu médií, pluralitu vlastnictví, rozmanitost informací, názorů a obsahu (vztah ke struktuře mediálního systému)
– podpora udržování veřejného pořádku, bezpečnost, demokratických procesů, zprostředkování kultury atd. (služby)
– dodržování práv jednotlivců, vyvarování se újmy společnosti a jednotlivce (varovné signály, čeho se lidé obávají ze strany médií)
Kdo mluví o Globální typologizaci a k čemu se to váže?
Blumer a McLeod – jde jim o to, že každý normativní model nutně vede ke zjednodušení
Jaké 4 normativní představy o médiích má McQuail?
Liberálně pluralitický model – zdůrazňuje roli svobodného trhu myšlenek. Veřejný zájem je to, co veřejnost zajímá. Svoboda tisku = svoboda vlastnit vydavatelství bez zásahů státu.
Model společenské odpovědnosti/veřejného zájmu – Právo na svobodné uveřejnění informace by mělo být v souladu s veřejným zájmem, který přesahuje soukromé zájmy. Veřejnoprávní média – společenský smysl.
Profesní model – sami novináři a tisk si střeží své standardy. Proč by to tak mohlo být? Autonomie žurnalistiky je nejlepší způsob, jak zajistit kontrolu těch u moci – nemůžou si to nijak ohýbat. Zároveň novináři naplňují potřebu veřejnosti diskutovat a nesou výsledky boje za svobodu.
Alternativní model – komunitní média, média zespoda, subkultury. Legitimní opozice proti síle státu a big money. Univerzální racionalita nefunguje pro všechny.
Kdo se jako první systematicky věnoval účinkům médií?
Paynův fond a výzkum dopadu filmů na chování dětí a dospívajících. Přelom 20. a 30. let. Kritika za použití špatných metod a málo vědeckých postupů, ale byl to první pokus se poctivě věnovat studiím médií. Také se ten výzkum stal důležitou argumentací pro protlačení Haysova kodexu. Třeba Melvin DeFleur výzkum kritizoval zpětně za to, že nepracoval s kontrolními skupinami a podobně.
V podstatě potvrdil negativní účinky, kterých se veřejnost bála.
Jaké éry mediálních účinků rozděluje McQuail?
1) Všemocná média
2) Omezené účinky médií – teorie všemocných médií vystavena zkoušce
3) Znovuobjevení mocných médií
4) Dohodnutý vliv médií
Jaké koncepty spadají do teorie pasivního publika?
1) Závislostní teorie (Melvin DeFleur, Sandra Ball-Rokeach)
2) Kultivační teorie (George Gerbner)
Vysvětli závislostní teorii, kdo za ní stojí
Mluv! Sandra Ball-Roaches a Melvin DeFleur
Vysvětli kultivační teorii, kdo za ní stojí
Mluv! George Gerbner
Jaké koncepty spadají do teorie aktivního publika?
1) Teorie užití a uspokojení (víc lidí)
2) Teorie zakódování a dekodování (Stuart Hall)
Proč používáme média podle Alana Rubina?
rituální typ – eskapismus, habituální konzumace mediálních obsahů s cílem uniknout od reality, příjemce je danému médiu víc odevzdaný
instrumentální typ –intencionálně orientované chování mediálních konzumentů směřující k vyšší informovanosti, záměrné vystavení specifickému obsahu za účelem získání informací
Kniha: Media Effects Auses and gratifications perspective
Proč média používáme podle McQuaila, Blumera a Browna?
1) poskytují rozptýlení, únik od každodenní rutiny
2) posilují každodenní reálnou komunikaci, podporují osobní vztahy
3) podporují vědomí vlastní totožnosti, slouží jako prostředek pro formování identity
4) poskytují informace o blízkých i vzdálených událostech a uspokojují tak potřebu “být informovaný”
Jakých 5 typů aktivit publika definuje Frank Biocca?
selektivita – publikum si vybírá, čemu bude věnovat svoji pozornost a jaká bude míra této pozornosti
utilitarismus – publikum se řídí zkušeností a potřebou (teorie užití a uspokojení, kdy mediální spotřeba představuje více či méně uvědomělou snahu uspokojit nějaké potřeby)
intencionalita – publikum jedná záměrně (S. Hall: teorie kódování a dekódování, podle které si lidé interpretují nabízená sdělení tak, aby odpovídala jejich představě o světě)
odolnost vůči ovlivnění – S. Hall svojí teorií také naznačil, že publikum je svým způsobem nepoddajné, že se dokáže ubránit nechtěnému ovlivnění tím, že v procesu dekódování snahu o ovlivnění odhalí, čímž se dokáže účinně bránit nabízené či vnucované interpretaci
kritika a interakce – lidé dokážou mediovaná sdělení kriticky vyhodnotit, samostatně je doplnit jinými sděleními a vyvodit tak vlastní závěry
Jaké dvě složky má znak podle F. Saussura?
Formální a obsahovou.
Formální = text kráva Obsahová = co pojmem kráva myslím
Jaké 3 vlastnosti má znak podle Saussura?
Arbitrárnost – nahodilost, vymyšlenost – nelze se nijak logicky dobrat k tomu, proč zrovna zvíře na louce označujeme jako krávu.
Konvenčnost – Abychom si rozuměli, tak musí platit společenská konvenčnost, že kráva je kráva, ne třeba strom.
Asociativnost – formální a obsahová složka jsou vzájemně propojené – když koukám na krávu, tak si v hlavě vybavím pojem kráva, a když koukám na písmenka vybavím si zvíře.
Co je to polysémie a kdo o ní mluví?
texty tvoří znaky, které mohou teoreticky nabývat mnoha různých významů (Valentin Vološinov)
Jak se liší strukturalismus od lingvistiky?
Je to širší pojem – lingvistika zkoumá jenom systém jazyka. Strukturalismus zkoumá systémy obecně.
Co je to sémiotická funkce?
Schopnost člověka pracovat se znaky – bez toho bychom nebyli schopni bavit se o abstraktních a asi ani žádných jiných věcech. Televizní obraz nebo film bychom vnímali jenom jako změť nesouvisejících barev.
Schopnost člověka zpřítomňovat nepřítomné předměty tím, že je zastoupím znaky – těžké dveře + Hollar
Kdo kouká na znak unilaterálně?
Ch. W. Morris nebo Charles Peirce
Na jaké 3 typy dělí znaky Peirce?
Ikon – znak, který se svému objektu nějak podobá (fotografie, portrét, zvukové efekty)
Index – Znak, který je se svým objektem spojen (fyzicky nebo kauzálně) – když někdo mluví o kouři, víme, že tam hořelo - když máme otisky prstů, někdo se musel dotknout
Symbol – znak, který je ke svému objektu v čistě arbitrárním vztahu. Je dán jen lidskou dohodou a konvencí – vlajky, slova, světla na semaforu.
Na jaké 2 typy dělí kódy Graeme Burton?
primární kód – je vrámci dané kultury univerzální (např. přirozený jazyk, kód zobrazování)
sekundární kód – znaky a způsoby užití primárních kódů typické pro určité typy komunikace (kód novinového zpravodajství, kód zpravodajské fotografie nebo kód časopisu pro ženy, motoristy…) → jak číst mediální text, jak číst umělecký text atd.
Čím je pro semiotiku významný Morris?
vymyslel 3 disciplíny semiotiky: syntax (znak plus znak), sémantika (znak plus okolní prostředí) a pragmatika (znak plus použití)
Trojúhelník Charlese Pierce
objekt (na co v realitě odkazujeme), representamen (znak, to čím odkazujeme, samo o sobě bezvýznamné) a interpretant (není to osoba, co interpretuje, ale mentální obsah, který si ale každý můžeme interpretovat jinak - když se řekne “škola”, někdo si vybaví Hollar, někdo základní školu > to dává volnost tomu, kdo interpretuje, podle Morrise není význam definován slovníkem, ale tím, kdo znak čte, ta volnost ale není nekonečná, většinou nás svazují společenské konvence - červenou na semaforu čteme jako “stát”)
Kdo na znak kouká bilaternálně?
Saussure, Barthes
Barthesovo pojetí znaku
proces signifikace - denotace (doslovný význam), konotace (cikán vs. Rom), mýtus (cikáni kradou . obecně zažité soudy)
Význam mýtu pro Barthese a jak se mýtus tvoří?
tvoří se konotačním řetězcem (znak se může stát komplexním znakem, který na sebe navazujícími konotacemi dá vzniknout mýtu)
> mýtus je podle Barthese součástí dnešní společnosti (reklamy, sport, film) > mýtus je negativní, nabořit ho může LOGOS, racionální přemýšlení, mýtus posiluje zvykovost, zabíjí racionálno
Semiotický systém podle Barhtese?
prvním systémem jazyk, druhým mýtus > jazykovým znakům je dodán jiný význam
Co je to kód a jak jej dělíme?
= systematická organizace znaků a vztahů mezi nimi, které slouží přenosu informace mezi komunikátorem a adresátem
> verbální (přirozený jazyk a umělé j.), neverbální (synsematické, autosemantické)
>digitální, analog
> primární sekundární
> reprezantační a prezentační
Co je to intertextualita a jak to, že jí rozumíme? Uveď příklad intertextuality v médiích.
význam se konkretizuje také na základě KONTEXTU > ten jsme jako lidské bytosti chápat na základě našich předchozích zkušeností (spol. kontext, kulturní kontext, situační kontext)
> citace, parodie, film odkazuje na knihu (překračování hranic jednotlivých médií!), krimi příběhy, hypertextualita síťtových médií, televizní soutěže
3 stupně intertextuality
- text - text (motto)
- text - médium (simulakra, ideologie)
- text - zážitek z mediální sféry (recenze)
Co je kulturní průmysl a v jakém díle ho v rámci Frankrut. školy najdeme hlavně?
v Dialektika osvícenství (1947) od Adorna a Horkheimera
propojení průmyslu a kultury > kultura se komodifikuje, kapitalismus z ní dělá zboží, spojené se vznikem masmédií
> Adorna hlavně krizituje jednoduchost konzumace masové kultury, instrumentalizovaný rozum vytvořil kulturní průmysl, kterým se otupuje kritické myšlení
> odkaz na auru umění - Walter Benjamin: Um. dílo ve věku své tech. reprod.
Vysvětli Mít nebo být
Erich Fromm, eko. problémy, dva mody - konzumovat a vlastnit a nebo produktivní žití, solidarita
Vysvětli Jednorozměrný člověk
Marcuse, protesty 68, jednorozměrné smýšlení smiřuje vnitřní protiklady, TECHNICKÁ RACIONALITA, pohodlná bezkonfliktní demokratická nesvoboda, věda a technika (racio) jako další zesilující médium pro ideologii
Vysvětli Jurgen Habermas
Strukturální přeměna veřejnosti
Hallův komunikační model
profesní kod a tři možnosti jak kod dekodovat - dohodnutý, opoziční a dominantní
charakterizuj Birmigham. školu obecně
kultura každodennosti, populární kultura vs masová kultura > význam pro mediální studia
sdílí myšlenky s Barthesem, Althusserem a Gramscim
multidisciplinární přístup (Hall) > sociálně vědní metodolog. rámec a obohacení o feminismus, neomarxismus a další myšlenkové proudy > zaměřuje se na gender, etnicitu a další nerovnosti a to, jakým způsobem, jsou nerovnosti v médiích NATURALIZOVÁNY (legitimizovány)
transformace sociální reality médii - ideologie
zároveň dávají větší moc čtenáři
dělení vyšší a nižší kultury
semiotická analýza
Fiske - mluv
understanding popular culture, reading TV
pojmy vepsaný čtenář a preferované čtení
souvisí spolu
pref. čtení - Hall
vepsaný čtenář - interpelace a apelace, Sparks a Campbell
Jaké typy realismu rozděluje Angová?
Empirický realismus, klasický realismus, emocionální realismus
Co napsal Richard Hoggart?
The Uses of literacy – tradiční dělnická kultura vs. komerční pop-kultura