Korporacijsko pravo Flashcards
PODJETJE
Generičen pojem za skupnost organiziranega premoženja, namenjenega opravljanju gospodarske dejavnosti. Podjetje ni pravni subjekt in nima poslovne sposobnosti, ampak je objekt fizične ali pravne osebe. Podjetje kot predmet in sredstvo družbe stopa v pravni promet s pojavno obliko družbe. Gospodarsko funkcijo družbe izvaja podjetje, pravno pa družba. Družba je nosilec podjetništva, podjetje pa ga uresničuje, zato je podjetje podrejeno družbi.
OBRAT
skupnost produkcijskih faktorjev, ki je kot zaokrožena celota z določeno identiteto del podjetja. Njegov namen je izvedba celote/dela delovno-tehničnega procesa.
PODRUŽNICA
Je organizacijska enota, ki je geografsko ločena od matične družbe (njenega sedeža) in nastopa v imenu in za račun matične družbe, ta pa v celoti odgovarja za njene obveznosti z vsem svojim premoženjem. Podružnica ni pravna oseba.
GOSPODARSKA DRUŽBA
Je subjekt - pravna oseba, ki se na trgu ukvarja s pridobitno dejavnostjo in jo ustanovijo fizične osebe z nekim namenom.
PREDRUŽBA
je institut, ki naj bi služil odpravi težav, ki jih imajo gospodarske družbe med ustanovitvijo in vpisom v register, ko družba že aktivno deluje, vendar še nima pravne sposobnosti. Zakon zato ureja institut predružbe, pri katerem so pomembna 3 pravila:
- za razmerja med družbeniki se uporabljajo pravila CP o družbeni pogodbi
- če kdo pred vpisom družbe v register nastopa v njenem imenu, je odgovoren osebno z vsem svojim premoženjem. Če je takih oseb več, odgovarjajo solidarno
- če pri takem nastopanju družbeniki pridobijo kakšne pravice, jih morajo po vpisu družbe v register prenesti na družbo (razen, če družba prevzemu nasprotuje).
DELNA PRAVNA SPOSOBNOST
V času, ko se družba pripravlja na gospodarsko dejavnost (pri d. o. o. je to med sklenitvijo družbene pogodbe in vpisom v sodni register), družba že deluje aktivno, vendar še nima pravne subjektivitete, zato ne more biti nosilka pravic in obveznosti. V tem času se družbi prizna delna pravna sposobnost (3 pravila predružbe).
DEJAVNOST GOSPODARSKE DRUŽBE
skupek aktivnosti in poslov, ki jih opravlja družba. Dejavnost mora biti opredeljena v aktu o ustanovitvi in vpisana v sodni register, v zvezi s tem se uporablja standardna klasifikacija dejavnosti. ZGD-1 ne omejuje števila dejavnosti, ki jih lahko opravlja družba. Dejavnost družbe je način, kako družba uresničuje svoje cilje.
POSLI ULTRA VIRES
Gre za posle, ki so sklenjeni izven registrirane dejavnosti družbe; pravni posli preko sposobnosti. Zakon gospodarskim družbam sicer dopušča opravljanje tudi vseh drugih poslov potrebnih za njen obstoj. Pravni posli ultra vires so veljavni, razen če je tretja oseba vedela ali bi morala vedeti za prekoračitev.
SPREGLED PRAVNE OSEBNOSTI
Je izjema, ki uvaja, da lahko tudi pri kapitalskih družbah odgovarjajo družbeniki z vsem svojim premoženjem (načeloma velja, da družba odgovarja za svoje obveznosti s svojim celotnim premoženjem), če so izpolnjeni določeni pogoji. Korekcija načela popolne odgovornosti in načela ločenosti premoženja članov in premoženja družbe. Podlaga za spregled pravne osebnosti (družbeniki odškodninsko odgovarjajo):
- družbeniki zlorabijo pravno osebo za lastne interese
- kapitalska neustreznost (v praksi najpogostejši način oškodovanja upnikov): družbeniki so s svojim ravnanjem zmanjšali premoženje družbe (objektivna predpostavka) in so vedeli/bi morali vedeti, da družba ne bo sposobna poravnati svojih obveznosti upnikom (subjektivna predpostavka) - vedeli so za kapitalsko neustreznost družbe, ampak niso zagotovili kapitala za nemoteno poslovanje družbe.
PODKAPITALIZACIJA
= kapitalska neustreznost
premoženjsko stanje družbe, ki družbi onemogoča uresničevanje ciljev
- nominalna podkapitalizacija: družba uporablja tuj kapital namesto lastnega (krediti)
- materialna podkapitalizacija: primanjkljaj sredstev za normalno poslovanje družbe (lahko pomeni podlago za spregled pravne osebnosti, če je ta nastala po krivdi družbenikov)
ODŠKODNINSKA ODGOVORNOST
pravno pomembna je predvsem škoda, ki nastane gospodarskim družbam zaradi delovanja tistih, ki družbo upravljajo (NS, UO). Zakon zanje predpisuje skrbnost dobrega gospodarstvenika: 1) dobra vera, 2) lojalnost, 3) ustrezna skrbnost. Gre za mešanico med poslovno in neposlovno odškodninsko odgovornostjo (obstaja pogodba med člani uprave in družbo, vendar je za odškodninsko odgovornost dovolj, da član prekrši zakon). Pri članih NS pa gre za neposlovno odškodninsko odgovornost. Za člane uprave velja višja skrbnost kot za člane NS.
KONCEPT PRAVILA POSLOVNE PRESOJE (BUSINESS JUDGEMENT RULE)
osnova tega pravila je doktrina, ki pravi, da nikoli vsebinsko (meritorno) ne presojamo odločitev članov uprave/NS, kadar gre za poslovne odločitve. Sodišče presoja le ali je bil postopek, ki je pripeljal do te odločitve dovolj skrbno izveden. Slovenska sodišča ta koncept uporabljajo, ampak v ZGD-1 ga ne najdemo.
NAMERAVANA FIRMA
ZGD-1 omogoča bodočim družbenikom, da v sodni register vpišejo firmo, ki jo nameravajo uporabiti za poimenovanje družbe, ki jo nameravajo ustanoviti. V sodni register se vpiše samo firma, družba pa še ne, kar prepreči družbenikom drugih družb, da bi uporabili to firmo (prednost pri poimenovanju ima tista družba, katere firma je bila prej vpisana v sodni register). Nameravana firma uživa enako varstvo, kot če bi bila družba ustanovljena za čas 1 leta. Po preteku tega roka registrsko sodišče po uradni dolžnosti izbriše firmo iz registra razen, če je bila v tem času družba že registrirana.
SEDEŽ
je obvezna statusna značilnost družbe zapisana v registru. Je identifikacijski podatek družbe, ki pomeni formalno in teritorialno vezanost družbe na določen kraj iz česar izhajajo določene pomembne pravne posledice. Za sedež družbe je mogoče določiti kraj:
- kjer družba opravlja svojo dejavnost
- kjer družba v glavnem vodi svoje posle
- kjer deluje poslovodstvo družbe
PROKURA
je posebna oblika splošnega pooblastila, ki upravičuje imetnika prokure za sklepanje vseh pravnih poslov, ki spadajo v pravno sposobnost družbe, razen za odtujevanje in obremenjevanje nepremičnin (posebno pooblastilo). Prokura se lahko podeli tudi več osebam skupaj tako, da lahko te osebe le skupaj zastopajo družbo. Družba lahko prokuro podeli tudi samo na podružnico, vendar mora biti to izrecno označeno registru. Prokurist prokure ne more prenesti na drugo osebo. Družba mora podelitev in prenehanje prokure prijaviti za vpis v register. Omeitev prokure nima pravnega učinka zoper 3. osebe, razen zakonsko določenih omejitev (skupna prokura, omejitev glede odsvajanja in obremenjevanja nepremičnin, prokure samo v podružnici).
PUBLICITETNI UČINEK
z dnem vpisa ali z dnem objave se šteje, da je vpisani podatek javno objavljen in vsakomur znan
- pozitivni publicitetni učinek: vsebina vpisov v register je javno dostopna, zato se nihče ne more sklicevati na to, da mu vsebina posameznega vpisa ni bila znana
- negativni publicitetni učinek: če določen podatek, ki je pomemben za pravni promet, ni vpisan v sodni register, tretji za ta podatek ni dolžan vedeti.
KONSTITUTIVNI UČINEK VPISA
vpis, katerega posledica je nastanek ali prenehanje korporacijskopravnega razmerja. Pravna posledica nastane z vpisom v sodni register.
DEKLARATORNI UČINEK VPISA
pravna posledica nastane že prej, z nastankom dejstev. Vpis ima namen obveščanja.
POSLOVNA SKRIVNOST
- podatki, za katere tako določi družba s pisnim sklepom (s tem sklepom morajo biti seznanjeni družbeniki, delavci, člani organov družbe in drugi, ki morajo varovati poslovno skrivnost)
- za poslovno skrivnost se štejejo tudi podatki, za katere je očitno, da bi nastala občutna škoda, če bi zanje izvedela nepooblaščena oseba (zgoraj naštete osebe so odgovorne, če so vedele ali bi morale vedeti za tako naravo podatkov).
SAMOSTOJNI PDOJETNIK
po ZGD-1 je to fizična oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost v okviru organiziranega podjetja. Svojo dejavnost lahko začne opravljati šele po vpisu v poslovni register.
DRUŽBA Z NEOMEJENO ODGOVORNOSTJO
gre za osebno družbo s statusom pravne osebe, v katero so vzajemno pogodbeno združeni 2 ali več pravnih ali fizičnih oseb (družbenikov), ki odgovarjajo za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem.
ACTIO PRO SOCIO
načelo, ki velja pri d. n. o. To načelo pooblašča vsakega družbenika, da lahko v korist družbe s tožbo uveljavlja izpolnitev obveznosti družbenika do družbe. Družbe praviloma uveljavljajo svoje terjatve do družbenikov preko svojega zastopnika.
BENEFITUM ORDINIS
pojavi se pri d. n. o. Upnik mora izpolnitev obveznosti najprej pisno terjati od družbe. Šele ko mu družba obveznosti ne izpolni, lahko uveljavlja osebno odgovornost družbenikov in od njih terja izpolnitev obveznosti družbe (družbeniki so subsidiarno odgovorni za obveznostni družbe). Družbeniki odgovarjajo solidarno.
KOMANDITNA DRUŽA
osebna družba s statusom pravne osebe, v kateri je vsaj en ali več družbenikov, ki odgovarjajo za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem (komplementar) in najmanj en družbenik, ki osebno ne odgovarja za obveznosti družbe (komandist). Komplementar je nosile podjetništva, komandist pa vlagatelj s pravico do udeležbe pri dobičku.
KOMPLEMENTAR
družbenik v komanditni družbi, ki odgovarja za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem.
KOMANDIST
družbenik, ki v komanditno družbo sicer vloži sredstva, vendar osebno ne odgovarja za obveznosti družbe. Ima pravico do udeležbe pri dobičku, ki ga ustvari družba.
NAČELO POLIVALENTNOSTI
pojavi se pri k. d. in pomeni, da se komanditna družba v zakonodaji in praksi pojavlja v različnih oblikah. Poznamo: redno komanditno družbo (k. d.), komanditno delniško družbo (k. d. d.) in dvojno družbo (komplementar je družba, v kateri ni osebno odgovornih družbenikov).
DVONADSTROPNA DVOJNA DRUŽBA
v ZGD-1 velja prepoved dvonadstropne dvojne družbe. Dvojna družba namreč ne sme biti komplementar v komanditni družbi.
DVOJNA DRUŽBA
osebna družba, v kateri je edini komplementar pravna oseba v obliki kapitalske družbe. V okviru upravljanja poznamo 2 upravljalski ravni, ki sta med seboj pravno ločeni in neodvisni. V pravnem prometu se pojavlja z dvojno firmo (firmo k. d. in firmo komplementarja).
TIHA DRUŽBA
posebna oblika družbe, ki pa nima statusa pravne osebe. Nastane na podlagi pogodbe, na temelju katere tihi družbenik s premoženjskim vložkom v podjetje (ne v družbo!) nekoga drugega (nosilca tihe družbe) pridobi pravico do udeležbe pri njegovem dobičku. Tihi družbenik ne odgovarja za obveznosti nosilca tihe družbe, lahko pa prevzame odgovornost na podlagi posebnega pravnega posla.
KOMANDITNA DELNIŠKA DRUŽBA
kapitalska družba, pri kateri je najmanj en družbenik odgovoren za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem (komplementar), komanditni delničarji, ki imajo delež v osnovnem kapitalu k. d. d., pa za obveznosti družbe ne odgovarjajo.
GOSPODARSKO INTERESNO ZDRUŽENJE - GIZ
posebna atipična oblika osebne družbe. Ustanovita ga lahko vsaj dve družbi ali podjetnika. GIZ ima status pravne osebe, njegove članice pa odgovarjajo za njegove obveznosti z vsem svojim premoženjem. GIZ se ustanavlja zaradi skupnih ciljev članic, kot je ustvarjanje okoliščin, ki so ugodnejše za poslovanje in delovanje njegovih članov. Njegov cilj NI ustvarjanje dobička (razlika med GIZ in GD). Če GIZ s svojim delovanjem ustvari dobiček, ga je potrebno deliti med člane. GIZ s tem dobičkom ne sme samostojno upravljati.
DRUŽBA Z OMEJENO ODGOVORNOSTJO
d. o. o. je kapitalska družba, ki ji je priznana pravna osebnost in katere osnovni kapital je razdeljen na osnovne vložke družbenikov. Družbeniki ne odgovarjajo za obveznosti družbe, ampak zanje družba odgovarja sama z lastnim premoženjem.
PREDPOGODBA
je pogodba civilnega prava, s katero se bodoči družbeniki zavežejo, da bodo ustanovili gospodarsko družbo. Ne smemo je zamenjevati z družbeno pogodbo kot ustanovitvenim aktom d. o. o.
POVEČANJE OSNOVNEGA KAPITALA (D. O. O.)
skupščina družbenikov lahko s sklepom o spremembi družbene pogodbe sklene, da se poveča/zmanjša osnovni kapital družbe. Lahko gre za efektivno (dejansko) povečanje, povečanje osnovnega kapitala z vložki družbenikov ali pa za nominalno povečanje (povečanje osnovnega kapitala iz sredstev družbe). Vložki dosedanjih družbenikov se pri nominalnem povečanju povečajo sorazmerno z njihovimi poslovnimi deleži v dosedanjem osnovnem kapitalu družbe.
ZMANJŠANJE OSNOVNEGA KAPITALA (D. D.)
- efektivno zmanjšanje: del osnovnega kapitala se izplača družbenikom, sorazmerno z njihovim poslovnim deležem
- nominalno zmanjšanje: del osnovnega kapitala se prenese v rezerve družbe
KADUCITETNI POSTOPEK
postopek izključitve družbenika iz družbe, če je družbenik v zamudi glede plačila ali ne plača osnovnega vložka ali njegovega dela. Družbeniku mora družba najprej poslati pisni poziv, naj družbenik izpolni svojo obveznost v določenem roku. Če rok preteče, ne da bi družbenik izpolnil svojo obveznost, preide družbenikov celotni poslovni delež na družbo. Družbeniku z izključitvijo preneha status družbenika, družba pa lahko od njega še vedno zahteva plačilo osnovnega vložka in odškodnino. Če družbenik plača osnovni vložek in odškodnino, lahko ponovno pridobi status družbenika. Kaduciranje je možno le zoper družbenika, ki je vložil denarni vložek, ker je po zakonu treba vse stvarne vložke izročiti družbi ob njeni ustanovitvi. Temeljna obveznost družbenika je vplačati osnovni vložek.
DELNIŠKA DRUŽBA
d.d. je pravnoorganizacijska oblika kapitalske družbe, ki ima osnovni kapital razdeljen na delnice. Kot pravna oseba odgovarja upnikom za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem (personificirani kapital), delničarji pa za obveznosti družbe upnikom ne odgovarjajo.
DELNICA
pojem, ki označuje:
- alikvotni del osnovnega kapitala delniške družbe
- listino
- celoto korporacijskih pravic, ki pripadajo nejnemu imetniku (delničarju) v razmerju do družbe, ki je organizirana kot d. d. (delničarji NISO lastniki d. d., saj je premoženje d. d. osamosvojena lastnina te družbe kot pravne osebe, imajo pa na podlagi delnice določene korporacijske pravice)
- delnice posameznih vrst je mogoče preoblikovati, če to določa statut. Preoblikovanje se opravi na delničarjevo zahtevo, ki nosi stroške preoblikovanja.
PRINOSNIŠKA DELNICA
delnica, ki se glasi na vsakokratnega prinosnika. Tisti, ki ima prinosniško delnico v rokah, bo iz nje prejel tisto, kar je na njen napisano, Pravice, ki izhajajo iz nje lahko uveljavlja tudi neimetnik delnice. Omogočajo izjemno prometnost, saj se prenašajo z golo tradicijo - samo izročiš jo tretjemu, on pa bo lahko uveljavljal pravice iz nje.
IMENSKA DELNICA
delnica, ki se nanaša na določeno osebo. Na delniški listini je zapisano ime tistega, ki mu gredo pravice iz njenega naslova. Tako delnico je možno prenesti, vendar gola izročitev ne zadostuje. Potreben je INDOSAMENT (=inskripcija na hrbtnem delu listine, ki jo napiše imetnik imenske delnice in se glasi “namesto meni, plačajte X”). Imenska delnica je z vidika pravne varnosti boljša, saj zelo težko pride do tega, da bi pravice iz njenega naslova lahko pridobila neupravičena oseba. Imenske delnice se vpišejo v delniško knjigo z imetnikovo oznako (podatki o imenu, priimku, prebivališču), kar ima legitimacijski učinek.
LEGITIMACIJSKI UČINEK
= legitimacijska funkcija
za imetnika vrednostnega papirja (VP) velja oseba, kateri je treba izpolniti obveznosti iz VP. Imetnik velja za upravičenca, če se mu ne dokaže drugače. Legitimacijska funkcija deluje kot:
- zaščita dolžnika: dolžnik lahko brez skrbi izpolni imetniku prinosniškega papirja ali upravičenost izhaja iz verige prenosov
- zaščita upnika: če zavezanec iz VP izpolnitev odkloni, nosi dokazno breme razlogov za zavrnitev. Imetniku, ki zatrjuje upravičenost, mora zavezanec dokazati, da ni upravičen.
NOMINALNA DELNICA
delnica katere delež v osnovnem kapitalu se določa po razmerju med njenim nominalnim zneskom in zneskom osnovnega kapitala (št. delnic x nominalni znesek delnice = osnovni kapital d. d.). Nominalne delnice se morajo glasiti vsaj na 1 € ali na njegov večkratnik, če ne so nične. Družba ne sme imeti hkrati kosovnih in nominalnih delnic.