Kirurški zahvati na srcu i krvnim žilama Flashcards
Srce (cor) je …
šuplji mišićni organ, veličine ljudske šake, koje prima krv iz cijelog organizma i nakon oksigenacije u plućima, pumpa krv po cijelom organizmu. Rad srca čine dvije radnje - faza punjenja krvlju naziva se dijastola, a faza kontrakcije miokarda i pražnjenje krvlju naziva se sistola.
Anatomija srca
Šupljina srca podijeljena je na: desnu i lijevu pretklijetku (atrium dextrum et sinistrum), te desnu i lijevu klijetku (ventriculus dexter et sinister). Srčana pregrada (septum cordis), razdvaja desnu od lijeve strane srca.
Srčani zalisci
imaju ulogu ventila: propuštaju krv u jednom smjeru, iz pretklijetke u klijetku. Tlak krvi koja prolazi iz pretklijetke u klijetku zatvori srčane zaliske pa vraćanje krvi nije moguće. U desnom srcu nalaze se tri takva zaliska pa se valvula naziva trolisna valvula (lat. valvula tricuspidalis). U lijevom srcu između pretklijetke i klijetke nalaze se dva zaliska pa je to dvolisna ili mitralna valvula (lat. valvula bicuspidalis). Zalisci se također nalaze na izlazu iz klijetki u plućnu arteriju i aortu. Ti zalisci se nazivaju polumjesečasti zalisci (lat. valvulae semilunares).
Krvne žile velikog i malog krvotoka
Glavne žile velikog optoka su aorta, gornja šuplja vena (lat. vena cava superior) i donja šuplja vena (lat.vena cava inferior) i služe prenošenju krvi u tijelo osim u plućima. Glavne žile malog optoka su desna i lijeva plućna arterija (lat. arteriae pulmonales) i desna i lijeva plućna vena (lat. venae pulmonales) i povezuju isključivo srce i pluća.
Srčani ili koronarni krvotok
Krv koja prolazi srčanim pretklijetkama i klijetkama pripada funkcionalnom krvotoku srca i ne može prehraniti debelu srčanu stijenku. Stoga miokard i epikard oprskrbljuje posebni hranidbeni krvotok, koji dolazi desnom i lijevom srčanom arterijom, a zove se srčani ili koronarni krvotok jer poput krune obavijaju srčani mišić.
Provodno mišičje srca
Provodno mišićje srca ima ulogu stvaranja i provođenja živčanih podražaja koji su odgovorni za ritmičku srčanu kontrakciju. Sastoji se od dva sustava: sinuatrijsk (lat. nodus sinuatrialis) i atrioventrikularni dio (nodus atriventricularis).
Građa srca
- endokard (lat. endocardium) - oblaže unutrašnjost srca
- miokard (lat. myocardium) - najdeblji sloj koji sadrži poprečnoprugaste mišićne stanice i provedbene srčane mišićne stanice, radna muskulatura srca
- epikard (lat. epicardium) - vanjski sloj, viseralni dio serozne ovojnice srca ili osrčja (lat. pericardium)
Elektrokardiografija (EKG)
rutinska dijagnostička metoda pomoću elektroda postavljenih na kožu koje bilježe električnu aktivnost srca u stvarnom vremenu
RTG srca i pluća
dijagnostička pretraga koja prikazuje oblik i veličinu srca, kao i obrise krvnih žila pluća i prsnog koša
UZV srca ili ehokardiografija
neinvazivna dijagnostička metoda kojom dobijemo slikovni prikaz srčanih struktura i njihovih funkcija
Angiografija
invazivna dijagnostička pretraga pomoću kontrasnog sredstva unutrašnjosti krvnih žila, posebno srčanih šupljina. Velika mogućnost komplikacija poput infarkta miokarda, nagle smrti, rizika od krvarenja, povrede krvnih žila.
Atrijalni septalni defekt
jedna od najčešćih urođenih srčanih mana, nepotpuno zatvaranje srčane pregrade između dvije pretklijetke
Atrijalni septalni defekt - simptomi
asimptomatski do 3-4 desetljeća života, dispnea pri naporu, umor, palpitacije
Atrijalni septalni defekt - dijagnoza
fizikalni pregled, EKG, RTG srca i pluća, UZV srca i radionuklearni angiogram
Ventrikularni septalni defekt
jedna od najčešćih urođenih srčanih mana, nepotpuno zatvaranje srčane pregrade između dviju klijetki
Ductus Botalli
urođena srčana mana kod koje spoj između aorte i pulmonalne arterije ostaje trajno otvoren