Kanons Flashcards
kanons
canon oriģināli nozīmēja „taisna rīkste” vai „mērāmkoks”. Ar laiku vārds nozīmēja standartu, pēc kura mēroja citas lietas. Tālāk vārdu „kanons” saistīja ar autoritātes un uzticamības mēru. Beigu beigās vārds „kanons” kļuva par apzīmējumu autoritatīvajām Bībeles grāmatām.
gnosticisms
gnosticisms. Gnosticisms bija grieķu filozofiskā sistēma, kas meklēja pestīšanu caur noslēpumu vai apslēptām zināšanām. Galvenā gnosticisma doma ir tāda, ka matērija ir ļauna, bet gars - labs.
Iedvesma
inspirācija burtiski nozīmē „Dievs iedvesa”.
pseidoepigrāfu
viltus raksti
kodekss
grāmata
Sinoptisks
Sinoptisks ir grieķu vārds, kas sastāv no priedēkļa syn, kas nozīmē „kopā” un optic, kas nozīmē „acs”. Tātad termins nozīmē „redzēt vienādi”.
Papiruss
Papiruss bija neapstrādāts rakstāmmateriāls no papirusa jeb biblos niedres, kas auga Nīlas deltā Ēģiptē.
kristoloģisks
Pergaments
pergaments ir ļoti smalka āda vai rūpīgi apstrādāta dzīvnieka membrāna.
kristieši-jūdaisti
kristieši-jūdaisti. Tie bija jūdu „kristieši”, kas mācīja, ka pagāniem ir jāapgraizās un jātur bauslība, lai tiktu pestīti.
parousia (paraušana)
parousia, t.i., Tā Kunga „atnākšanas” vai „klātbūtnes”.
homolegoumena
Darbus, kurus konsīliji pieņēma vienprātīgi, sauca par „homolegoumena”. Grieķu valodas priedēklis homo nozīmē „tas pats”. Saknes vārds logo nozīmē „teikt”. Tātad vārds homolegoumena nozīmē „teikt to pašu lietu” jeb „piekrist”.
Apokaliptika
Reliģiskas literatūras veids, kas izmanto simbolus, tēlus un vīzijas.
antilegoumena
Darbus, par kuriem raisījās diskusijas, sauca antilegoumena. Priedēklis anti nozīmē „pret” un tādējādi antilegoumena bija tie darbi, par kuriem konsīlijā bija pretrunas (tika „runāts pret”).