Izpitna vprašanja, pt. 5 Flashcards
Opredeli pojem podaljšenega pridržka lastninske pravice!
Pri podaljšanem pridržku lastninske pravice gre za prodajno pogodbo, pri kateri se poleg pridržka lastninske pravice dogovori še za fiduciarni prenos terjatve. Prodajalec svojo terjatev zavaruje na način, da se dogovori za fiduciarni prenos terjatve bodočih kupcev (npr. potrošnikov), potrošnik pa kot zadnji kupec v tej verigi na podlagi 64. člena SPZ pridobi LP. Ker pa gre za cesijo in je zadnji kupec obveščen o prenosu, lahko veljavno izpolni samo prvemu prodajalcu.
Predčasno posojilo!
Pri predčasnem posojilu ima posojilojemalec možnost, da vrne posojilo pred potekom določenega časa s posojilno pogodbo. Pri tem mu ni potrebno plačati preostanek obresti, ki bi nastale, če ne bi uveljavljal predčasnega posojila. V gospodarskih pogodbah so navadno predčasna posojila prepovedana, v pri potrošniških kreditih pa je takšna klavzula, ki bi prepovedovala predčasno poplačilo, nična.
Nematerializirani vrednostni papirji!
So nasledniki materializiranih VP (slednji postanejo neuporabni zaradi možnosti ponarejanja in množičnega števila VP). Nematerializirani VP so v slovenski zakonodaji urejeni v zakonu o nematerializiranih papirjih, obveznost iz NMVP pa nastane s trenutkom, ko so vpisani v centralni register vrednostnih papirjev. CRVP lahko vodi samo licencirana in registrirana klirinško depotna družba. Sestavine, ki jih morajo imeti NMVP: (1) navedbo, za kakšno vrsto VP gre, (2) ime ali sedež izdajatelja VP, (3) podatek, ali je VP imenski ali prinosniški, (4) skupno število izdanih VP, (5) če se VP glasi na nominalni znesek, skupni nominalni znesek izdanih VP, (6) datum vpisa VP v CRVP.
Razmerje komisionar - komitent!
Gre za stranki komisijske pogodbe. Pri slednji se komisionar zaveže, da bo proti plačilu opravil enega ali več poslov v svojem imenu in na račun komitenta. Komisijska pogodba je izpeljanka mandatne pogodbe, komisionar ima obligacijo prizadevanja. Delo komisionarja je samostojno, vezan je samo na določena navodila komitenta. Obveznost komitenta je plačilo provizije za opravljeno delo, pravica komisionarja do provizije pa nastane komaj potem, ko je posel izvršen.
Kaj je klavzula strogo po vzorcu?
Gre za eno od modalitet prodajne pogodbe. Pri prodajni pogodbi se morata stranki dogovoriti glede predmeta pogodbe, po tej klavzuli pa se dogovorita, da mora predmet pogodbe ustrezati vzorcu ali modelu. Vzorec je navadno manjši del tistega, kar bo kasneje dobavljeno (ploščice, zavese ipd.). Klavzula strogo po vzorcu pa še dodaja, da do ostopanj od vzorca ne sme priti, če takšna klavzula ni posebej dogovrjena, velja, da je dobavljeno blago lahko malo odstopa od vzorca, v kolikor gre za posledico masovne proizvodnje ali narave materiala (recimo parket ne bo nikoli popolnoma enak).
Pactum de non cedendo v gospodarskih pogodbah!
Pactum de non cedendo pomeni, da se terjatve ne sme odstopiti. Po OZ pa takšna klavzula v gospodarskih pogodbah nima veljave, kar pomeni, da tudi če je dogovorjena in pride do odstopa, bo odstop veljaven. Vseeno pa po OZ velja, da lahko dolžnik veljavno izpolni tudi prvotnemu upniku, čeprav je ta odstopil terjatev naprej.
Kakšno pravno varstvo ima neizbran kandidat pri javnem naročanju?
Predrevizijski postopek: zanj je značilno, da se vlaga pri naročniku samemu v roku 8h dni od objave obvestila o javnem naročilu. Bistvo tega postopka je v tem, da naročniku potencialni ponudniki postavljajo vprašanja, na slednja pa mora naročnik odgovarjati.
Revizijski postopek: v roku 8h dni od sprejetja sklepa o izbranem ponudniku, je možnost vložitve revizije. Slednjo se vlaga pri državni revizijski komisiji. DRK navadno preverja, ali so bila spoštovana pravila javnega naročanja in če je bil ponudnik izbran na podlagi diskriminatornih pogojev. Do odločitve revizijske komisije pa se navadno zadrži sklenitev pogodbe.
Sodni postopek: ultima ratio v postopku javnega naročanja. Vsak, ki ima pravni interes, lahko vloži zahtevek na ugotovitev ničnosti sklenjene pogodbe ali pa vloži odškodninski zahtevek, je pa pri slednjem pogoj nastala škoda.
Kakšne zahtevke ima kupec po CISG?
Po CISG ima kupec 4 zahtevke: popolno izpolnitev (popravilo ali zamenjavo), znižanje kupnine, odškodnino in razdor pogodbe.
Popravilo je mogoče samo ob sorazmernih stroških, zamenjava je mogoča samo zaradi bistvene kršitve, dan pa mora biti tudi primeren dodaten rok za izpolnitev.
Zahtevek za popolno izpolnitev je primaren, kar pomeni, da mora kupec najprej to zahtevati, šele kasneje lahko zahteva razdor od pogodbe ali znižanje kupnine. Kupec lahko razdre pogodbo samo zaradi bistvene kršitve ali pa zaradi neizpolnitve prodajalca niti po dodatnem roku.
Odškodninski zahtevek lahko kupec uveljavlja, se pa pri slednjem upošteva načelo predvidljivosti.
Izvensodna prodaja pri ročni zastavi, pri neposestni zastavni pravici in pri prenosu LP v zavarovanje!
Izvensodna prodaja pri ročni zastavni pravici med gospodarskimi subjekti se domneva. Zastavni upnik lahko ob zapadlosti terjatve, če slednja ni poplačana s strani dolžnika, premično zastavljeno stvar proda na javni dražbi ali pa po tržni ceni.
Pri neposestni zastavni pravici pa mora upnik ob zapadlosti terjatve, če slednja še ni poplačana s strnai dolžnika, najprej zahtevati stvar v posest (s tem nastane ročna zastava), šele nato jo lahko proda na javni dražbi ali po tržni ceni (velja tudi domneva o dogovoru o izvensodni prodaji). Pri prenosu LP v zavarovanje pa se lahko tudi uporabijo določbe o neposestni zastavni pravici, ki določajo, da se proda stvar na javni dražbi ali po tržni ceni - izvensodno torej. Pri fiduciarnem prenosu LP v zavarovanje pa velja, da mora biti sklenjen v obliki NINZ, velja pa tudi, da lahko fiduciar stvar obdrži.
Razloži pomen cross default klavzule!
Cross default klavzula se pojavlja v posojilnih pogodbah, določa pa, da če posojilojemalec zamudi s plačilom enega obroka kredita, zapade ves kredit. Bistvo te klavzule je v tem, da se banka zavaruje, saj se nekako sklepa, da če nima denarja za odplačilo enega kredita, potem tudi drugih obrokov ne bo mogel odplačati.
Koga zavezuje zakon o finančnih zavarovanjih?
Zavezuje državo, Banko Slovenije, ZZZS, ZPIZ, zavarovalnice, klirinško depotne družbe, SID, kreditne družbe, gospodarski subjekti, ki jih je ustanovila RS ipd. Slednji naj bi bili v teh pogodbah kreditojemalci ali kreditodajalci.
Špedicijska pogodba!
Špedicijska pogodba je pogodba, pri kateri se špediter zaveže, da bo organiziral prevoz tovora proti plačilu naročnika. Bistvo špedicijkse pogodbe je tudi svetovanje špediterja naročniku, saj mu svetuje o načinu prevoza.