INCOTERMS klavzule Flashcards
Osnovno o INCOTERMS klavzulah ter nekaj izpitnih vprašanj
Kaj so INCOTERMS klavzule?
INCOTERMS so mednarodne trgovinske klavzule. Sprejema jih svetovna trgovinska zbornica in nimajo zavezujoče narave, ampak jih lahko stranki prodajne pogodbe sami določita, da bodo veljale v njunem razmerju. INCOTERMS klavzule se uporabljajo v mednarodni prodajni pogodbi, ko gre za prodajo na daljavo (potreben je določen način transporta blaga).
INCOTERMS klavzul je več, določajo pa, katera od strank, torej ali prodajalec ali kupec, nosi tveganje naključnega uničenja ali poškodovanja, stroške prevoza, prevoznino in stroške zavarovanja.
Delitev INCOTERMS klavzul!
Delimo jih na 4 skupine: E, F, C, D. Vsaka od skupin se opredeli glede na tveganje, ki ga nosi prodajalec oz. kupec z dobavo blaga. Pri klavzulah E (EXW, ex work) nosi prodajalec najmanjše tveganje, gre za klavzulo, ki odgovarja pomenu iskovine, kupec prevzame tveganje ob prevzemu blaga v skladišču prodajalca. Kraj mora biti določen.
F klavzule: FCA, FAS, FOB, gre za klavzule, kjer je tveganje prodajalca večje, kot pri klavzulah E, vendar še vedno manjše.
C klavzule: CFR, CIF, CPT, CIP: I pomeni dolžnost priskrbeti zavarovanje za blago
D: klavzule: DAT, DAP, DDT: tveganje, najbližjeprodajalcu. D v bistvu pomeni delivery, dobava
Opredeli EXW klavzulo!
Ex work klavzula. Gre za klavzulo, ki odgovarja pojmu iskovine. Gre za to, da se kupec in prodajalec dogovorita za prevzem blaga v skladišču prodajalca, prodajalec mora samo pripraviti blago na prevzem. Pogosto jo najdemo v domači komercialni prodaji ali pri potrošniških pogodbah, se pa v mednarodni prodaji klavzula opušča.
Opredeli klavzule razreda F!
Tveganje dobave blaga je oddaljeno od prodajalca. Bistvena značilnost teh klavzul je v tem, da prodajalec nosi tveganje do predaje blaga prvemu prevozniku, ne glede na to, ali gre za cestni prevoz ali železniški prevoz.
Ločimo več tipov teh klavzul: FCA, FAS, FOB.
FCA pomeni: free carier. Prodajalec dobavi blago špediterju, stroške prevoza in špediterja pa nosi kupec.
FAS: free alongside ship: prodajalec mora blago dostaviti v pristanišče, kjer se bo blago vkrcalo na ladjo. Kraj, naveden ob tej klavzuli pomeni kraj pristanišča vkrcavanja blaga.
FOB: Prodajalec mora blago dostaviti v pristanišče vkrcavanja, nevarnost pa preide kasneje, šele ko blago prečka ladijsko ograjo.
Velja pri obeh, da mora kupec skleniti prevozno pogodbo z ladjarjem, stroške nosi kupec, prodajalec pa nosi stroške prevoza blaga do pristanišča. Kraj: kraj pristanišča vkrcanja blaga.
Opredeli INCOTERMS klavzule razreda C.
V tem primeru je tveganje že bližje prodajalcu. Ločimo: CFR, CIF, CPT, CIP.
CFR: gre za pomorski transport, prodajalec mora skleniti prevozno pogodbo in nosi stroške prevoza blaga do namembnega pristanišča, tveganje naključnega poškodovanja in uničenja pa nosi prodajalec, dokler blago ne preide ladijske ograje.
CIF: enako kot CFR, le da ima prodajalec obveznost skleniti še običajno zavarovalno pogodbo.
CPT: gre za običajni transport, prodajalec ima obveznost skleniti pogodbo o prevozu, stroške prevoza nosi vse dokler blago ne pride v namembni kraj (ne pristanišče), tveganje naključnega uničenja ali poškodovanja blaga pa nosi dokler blaga ne preda prvemu prevozniku.
CIP: enako kot CPT, le da mora prodajalec sklenit še običajno zavarovalno pogodbo.
Kraj: gre za namembni kraj oz. pristanišče.
Opredel INCOTERMS klavzule D.
Najširše obveznosti prodajalca.
DAT: “delivery at terminal”; klavzula določa, da nosi prodajalec stroške prevoza blaga vse dokler blago ne pride do namembnega terminala, nevarnost naključnega uničenja pa nosi prodajalec vse dokler blago ne pride v namembni kraj (carinsko središče navadno, lahko gre za ista kraja).
DAP: “delivery at place”: stroške prevoza nosi prodajalev vse dokler blago ne pride v namembni kraj, carine plača kupec. Prehod rizika naključnega uničenja ali poškodovanja preide, ko pride blago v namembni kraj.
DDP: klavzula z najširšimi obveznostmi prodajalca, nosi stroške prevoza blaga vse do končnega kraja blaga, plačati mora tudi carine. Riziko naključnega uničenja ali poškodovanja blaga preide, ko pride blago v končni kraj.
Kaj pomeni FAS Koper?
Gre za INCOTERMS klavzulo. Označujem pojem free alongside ship. Slednja pa pomeni, da gre za pomorski transport, stroške prevoza nosi kupec, ki mora tudi skleniti prevozno/ladjarsko pogodbo. Prodajalec ima v tem primeru samo dolžnost poskrbeti, da pride blago v pristanišče, kjer se bo vkrcalo na ladjo. Riziko naključnega uničenja preide, ko je blago dostavljeno v pristanišče. Kraj, v tem primeru Koper pa pomeni, da mor prodajalec dostaviti blago v pristanišče v Koper.
Kaj pomeni klavzula FCA?
Po tej klavzuli ima prodajalec dolžnost dobaviti blago na dogovorjen kraj (navadno k špediterju), stroške prevoza blaga in stroške povezane s tem (tudi obveznost sklenitve prevozne pogodbe) pa nosi kupec. Nevarnost naključnega uničenja ali poškodovanja pa preide, ko prodajalec odstavi blago prvemu prevozniku v dogovorjen kraj.
Kaj pomeni CIF Koper?
Gre za INCOTERMS klavzulo, ki pomeni, da ima prodajalec dolžnost nositi stroške dobave blaga dokler blago ne pride v namembno pristanišče ter organizirati prevoz. Tveganje naključnega uničenja ali poškodovanja blaga pa preide, ko blago prečka ladijsko ograjo. Prodajalec ima o tem tudi dolžnost skleniti zavarovalno pogodbo.
Oznaka kraja, Koper v konkretnem primeru, pa pomeni, da je blago namenjeno v pristanišče Koper (torej namembno pristanišče).
Kaj pomeni EX WORK klavzula?
Gre za INCOTERMS klavzulo, ki se sklada s pojmom iskovine. Slednja pomeni, da ima prodajalec dolžnost samo pripraviti blago na prevzem v skladišču, sedežu svojega podjetja ali v dogovorjenem kraju, kupec pa ima dolžnost blago prevzame v skladišču, nevarnost naključnega uničenja ali poškodovanja blaga pa preide ob prevzemu blaga v skladišču.
Gre za klavzulo, ki se uporablja predvsem pri domači komercialni prodaji in v mednarodni trgovini izgublja na pomenu. Pojavlja se tudi v potrošniških pogodbah.