ismétlés 2: Ógörög mitológia Flashcards
mitológia
a mítosz gyüjtő fogalma. görög “müthosz” szóbol ered, jelentése görögül mese, monda, történet. Antropoform lényekről szólnak, akik természetfeletti képességekkel rendelkeznek. Általában Istenek vagy isteni származásuak. Az Isteni hidelmeket a mítoszok őrzik.
a második istennemzedék története
a föld és ég ura, Gaia és Uránosz nászából születtek a klükopszok, titánok és titaniszok. A legfiatalabb titán Kronosz volt, aki úgy lett félisten hogy megölte a saját apját. Az ő véréből születtek az Erünniszek (bosszúállás istennői), a Gigászok, és Aphrodité is.
olümposzi istenek
antropoform lények voltak, de halhatatlanok. Az olümposzon éltek és nektárt ettek. Emberi tulajdonságaik voltak, pl. irigykedtek, mulattak. A 12 főisten közül Aphroditét kivéve mind Zeusz és Héra gyerekei vagy testvérei voltak.
az ember teremtése az ógörög mitológia szerint
eleinte a földön csak az istenek éltek, ők teremtették az embereket és az állatokat. Prométheusz és Epimétheusz titánok feladata volt, hogy képességekkel lássák el az élőlényeket. Epimétheusz minden jót az állatoknak adott, így az emberek védtelenek maradtak. Prométheusz ellopta az istenektől a tüzet, és az embereknek adta, ezért Zeusz büntetésként a Kaukázushoz láncolta, ahol egy sas minden nap marcangolta a máját.
az első istennemzedék
az első Isten Khaosz volt, a világ keletkezése előtti űr megszemélyesítője. majd létrejött Gaia, a földanyaisten, Uránosz az égbolt, Tartarosz az alvilág, Erósz pedig a szerelem Istene lett.
harmadik istennemzedék története
Kronosz felesége Rhéa lett. Gyerekeit lenyelte, mert félt hogy az lesz a sorsa mint apjának. Rhéa az utolsó gyermeket, Zeuszt, megmentette úgy hogy egy követ tett a pólyába. Zeusz miután felnőtt kiszabadította testvéreit és apjuk ellen fordultak, a hatalmat pedig a testvérek elosztották egymást közt.
Zeusz
főisten volt, a teremtés megtestesítője. Ő az ég ura. Fő attríbutumja a villám. Sokféle alakban képes felbukkani, pl. hattyú, bika. Felesége Héra, a házasság védelmezője.
Hádész
Zeusz és Héra testvére, az alvilág ura. Attríbutumja a jogar. Felesége Perszephoné. Alvilági segítője, az alvilág őrzöje a háromfejű kutya, Kerbeosz. A holtaknak az Akherón folyón kell átkelniük Kharón, a révész segítségével.
12 főisten
Zeusz (ég), Héra (házasság), Poszeidón(tenger), Arész(háború), Hermész (hírnök), Héphaisztosz(kovács,tűz), Aphrodité(szerelem), Pallasz Athéné(múvészetek, mesterségek), Apollón (lant és zene) és Artemisz (vadászat)
múzsák
zeusz és mnémoszüné lányai. a költészet, a zene, a tánc és a tudományok istennői.
nimfák
halandó, de hosszú életű, örökké fiatal, a természet erőit megszemélyesítő istennő
görög eposz
nagyepikai műfaj. egy nagyobb közösség történetét meséli el, főszereplői a héroszok. eleinte szájhagyomány útján terjedtek, és énekmondók énekelték őket. időmértékes verselésben, hexameterben íródott.
eposzi kellékek fogalma
azok a retorikai eszközök, amelyek kifejezik az ősi művek isteni és emberi eredetét, tagolják aművet. az előadás megértését is segítették.
homérosz
legnagyobb görög eposz költő.
Illiász
homérosz egyik leghíresebb eposza. 2
énekből áll. A trójai háború utolsó 52 napját meséli el, Akhilleusz haragját (ezért nevezik a harag eopszának is). In medias res található benne, nem magyarázza el a háború előzményeit. Az isteneknek fontos szerepük van, beavatkoznak a háborúba.