III. Cím - A kötelem teljesítése Flashcards
A teljesítés általános szabálya
A szolgáltatást a kötelem tartalmának megfelelően kell teljesíteni.
A teljesítés ideje
(1) A teljesítés ideje meghatározható HATÁRNAP vagy HATÁRIDŐ tűzésével. HATÁRNAP tűzése esetén a szolgáltatást ezen a napon kell teljesíteni. HATÁRIDŐ megjelölése esetén a szolgáltatás a meghatározott időtartamon belül bármikor teljesíthető, kivéve, ha az eset körülményeiből az következik, hogy a jogosult választhatja meg a teljesítés időpontját.
(2) Ha a szolgáltatás rendeltetéséből a teljesítési idő megállapítható, a szolgáltatást ebben az időpontban kell teljesíteni.
(3) Ha a teljesítés idejét az (1)–(2) bekezdés alapján nem lehet megállapítani, a kötelezett a teljesítés előkészítéséhez szükséges idő elteltével köteles teljesíteni.
Idő előtti teljesítés
(1) A jogosult a teljesítési idő előtt felajánlott teljesítést KÖTELES elfogadni, ha az lényeges jogi érdekét nem sérti, és a kötelezett az ezzel járó többletköltséget viseli.
(2) A teljesítési idő előtti teljesítés elfogadása nem érinti a másik fél szolgáltatása teljesítésének esedékességét.
A teljesítés helye
(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a szolgáltatás teljesítésének helye a KÖTELEZETTnek a kötelem keletkezésének időpontja szerinti TELEPHELYE, ennek hiányában SZÉKHELYE, TERMÉSZETES személy esetén LAKÓHELYE, ennek hiányában szokásos TARTÓZKODÁSI helye.
(2) Ha a kötelezettnek TÖBB telephelye van, a teljesítés helyének azt a telephelyet kell tekinteni, amely a kötelemmel a LEGSZOROSABB kapcsolatban áll.
(3) Ha a kötelem keletkezését követően a teljesítési hely MEGVÁLTOZIK, és erről a kötelezett a jogosultat értesíti, a teljesítés helye az új telephely vagy székhely, természetes személy esetén az új lakóhely vagy szokásos tartózkodási hely. A teljesítés helyének megváltozásából eredő TÖBBLETKÖLTSÉGET a kötelezett előlegezi és viseli.
A tejesítés elismerése
(1) A jogosult a kötelezett kérelmére köteles a teljesítés tényének ÍRÁSBELI ELISMERÉSére vagy a KÖTELEZVÉNY VISSZAADÁSára.
(2) Azt, aki felmutatja a jogosult írásba foglalt elismerő nyilatkozatát, a teljesítés elfogadására jogosított személynek kell tekinteni, kivéve, ha a körülményekből nyilvánvaló, hogy a teljesítés elfogadására nem jogosult.
A teljesítési költségek viselése
A teljesítéssel járó költségek a KÖTELEZETTet terhelik.
Fajlagos szolgáltatás elosztása
(1) Ha valaki FAJTA és MENNYISÉG szerint meghatározott dolgokat UGYANANNAK a személynek KÜLÖNBÖZŐ helyekre köteles küldeni, de az egész mennyiséget nem tudja szolgáltatni, a jogosult rendelkezése szerint köteles a rendelkezésre álló mennyiséget elosztani.
(2) Ha a jogosult felszólítás ellenére nem rendelkezik, a kötelezett az egyes helyekre járó mennyiséget arányosan köteles csökkenteni.
Elszámolás több tartozás esetén
(1) Ha a kötelezettet a jogosulttal szemben TÖBB EGYNEMŰ szolgáltatás terheli, és a felajánlott teljesítés nem fedezi valamennyi tartozását, a kötelezett a teljesítés időpontjában megjelölheti, hogy mely tartozására kívánja azt elszámolni.
(2) Ha a kötelezett a tartozások elszámolásának rendjéről nem rendelkezett, és egyértelmű szándéka sem ismerhető fel, a másik fél jogosult eldönteni, hogy az esedékes és nem vitás tartozások közül a teljesítést melyik tartozásra számolja el. A jogosult döntéséről a kötelezettet megfelelő határidőn belül értesíteni köteles.
(3) Ha egyik fél sem rendelkezett, vagy a jogosult döntéséről a kötelezettet nem értesítette, a teljesítést a RÉGEBBEN lejárt, azonos lejárat esetén a KEVÉSBÉ BIZTOSÍTOTT, egyenlő mértékben biztosított követelések közül a kötelezettre TERHESEBB tartozásra kell elszámolni.
(4) Ha a teljesítés a (3) bekezdés alapján nem számolható el, azt valamennyi tartozásra ARÁNYOSAN kell elszámolni.
A pénztartozás teljesítése - Fizetés
(1) Pénztartozást
1. pénz tulajdonjogának a jogosult részére való átruházása vagy
2. a jogosult fizetési számlájára való befizetés vagy átutalás
útján lehet teljesíteni.
(2) A pénztartozás készpénzfizetés esetén a pénz átvételének időpontjában, egyéb esetben abban az időpontban VÁLIK TELJESÍTETTÉ, amikor a pénzt a jogosult fizetési számláján a jogosult számlavezető bankja jóváírta vagy azt jóvá kellett volna írnia.
(3) Ezeket a rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni minden egyéb, pénz átadására irányuló kötelezettség teljesítésére is.
Pénztartozás idő előtti teljesítése
A jogosult a teljesítési idő előtt felajánlott teljesítést KÖTELES ELFOGADNI.
Pénztartozás teljesítésének helye
(1) A pénztartozás teljesítésének helye KÉSZPÉNZFIZETÉS esetén a JOGOSULTnak a kötelem keletkezésének időpontja szerinti telephelye, ennek hiányában székhelye, természetes személy esetén a jogosult lakóhelye, ennek hiányában szokásos tartózkodási helye. Ha a pénztartozást a kötelezett NEM KÉSZPÉNZFIZETÉSSEL teljesíti, a pénztartozás teljesítésének helye a jogosultnak a kötelem keletkezésének időpontja szerinti fizetési számláját vezető bank telephelye, ennek hiányában székhelye. Ha a kötelem keletkezésének időpontjában a jogosultnak TÖBB fizetési számlája van, a KÖTELEZETTET a teljesítési hely tekintetében választási jog illeti meg.
(2) Ha a JOGOSULTnak több telephelye van, a teljesítés helyének azt a telephelyet kell tekinteni, amely a kötelemmel a legszorosabb kapcsolatban áll.
(3) Ha a készpénztartozás keletkezését követően a teljesítési hely MEGVÁLTOZIK, és erről a jogosult a kötelezettet értesíti, a teljesítés helye az új telephely vagy székhely, természetes személy esetén az új lakóhely vagy szokásos tartózkodási hely.
(4) A teljesítés helyének megváltozásából eredő TÖBBLETKÖLTSÉGET a JOGOSULT előlegezi és viseli.
Pénztartozás teljesítésének módja
(1) A pénztartozást a teljesítés helyén és idején érvényben lévő pénznemben kell megfizetni.
(2) A MÁS PÉNZNEMBEN MEGHATÁROZOTT pénztartozást a teljesítés helye szerinti jegybank által a teljesítés idején meghatározott árfolyam – ha ilyen nincs, a pénzpiaci árfolyam – alapján kell átszámítani. Ha a pénztartozás KÜLFÖLDI PÉNZNEMben teljesítendő, és a teljesítés idején a tartozás a külföldi pénznemben nem teljesíthető, a pénztartozást az (1) bekezdésben foglaltak szerint kell teljesíteni.
Elszámolás több tartozás esetén
Ha a pénztartozás teljesítéseként fizetett összeg az egész tartozás kiegyenlítésére nem elegendő, azt – ha a jogosult eltérően nem rendelkezett, és egyértelmű szándéka sem ismerhető fel – elsősorban a KÖLTSÉGEKre, majd a KAMATOKra és végül a FŐTARTOZÁSra kell elszámolni.
Kamat
(1) Pénztartozás után – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – KAMAT jár.
(2) A kamat MÉRTÉKE megegyezik a JEGYBANKI ALAPKAMATtal.
(3) Idegen pénznemben meghatározott pénztartozás esetén a kamat mértéke az adott pénznemre a KIBOCSÁTÓ JEGYBAN által meghatározott alapkamat, ha ilyen nincs, a PÉNZPIACI KAMAT.
(4) A kamat számításakor az érintett NAPTÁRI FÉLÉV ELSŐ NAPJÁN érvényes kamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére.
Késedelmi kamat
(1) Pénztartozás esetén a kötelezett a KÉSEDELEMBE ESÉS időpontjától kezdődően a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal – idegen pénznemben meghatározott pénztartozás esetén az adott pénznemre a kibocsátó jegybank által meghatározott alapkamattal, ennek hiányában a pénzpiaci kamattal – megegyező mértékű KÉSEDELMI KAMATot köteles fizetni, akkor is, ha a pénztartozás egyébként KAMATMENTES VOLT.
(2) HA a jogosultnak a késedelembe esés időpontjáig KAMAT JÁR, a kötelezett a késedelembe esés időpontjától e kamaton FELÜL a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat – idegen pénznemben meghatározott pénztartozás esetén az adott pénznemre a kibocsátó jegybank által meghatározott alapkamat, ennek hiányában a pénzpiaci kamat – 1/3-val megegyező késedelmi kamatot, de összesen legalább az (1) bekezdésben meghatározott kamatot köteles fizetni.
(3) A kamat számításakor a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére.
(4) A kamatfizetési kötelezettség AKKOR IS BEÁLL, ha a kötelezett késedelmét kimenti.