Gaius dzieli ludzi na Flashcards
Gaius dzieli ludzi na
wolnych i niewolników
Servus
Niewolnik
Jak można było stać się niewolnikiem?
- Na skutek urodzenia
- Popadnięcia w niewolę
Skąd pochodzi nazwa servi?
Poprzez to, że na początku jako niewolników rekrutowano jeńców wojennych stąd też wywodzi się nazwa servi jako tych którzy nie zostali zabici ale zachowani przy życiu (servare).zostali oni rozdzieleni bądź sprzedani przez zwycięskich dowódców. z biegiem czasu najważniejsze źródłem dopływu nowych niewolników stało się urodzenie dziecka przez matkę niewolnicę gdyż jej potomstwo było z mocy prawa niewolnikami
Czy zawsze dziecko urodzone przez matkę niewolnicę było niewolnikiem?
od drugiego – trzeciego wieku po Chrystusie wystarczyło że niewolnica Choć przez moment w czasie ciąży była osobą wolną by na skutek tendencji popierania Wolności (favor libertatis ) dziecko zrodzone z tej ciąży uważano za wolne.
Czy dłużnik stawał się niewolnikiem?
w czasach archaicznych niewolnikiem stawał się również niewypłacalny dłużnik na skutek sprzedania go poza teren państwa rzymskiego (trans Tiberim)oraz osoba pojmana przez Korsarzy, a później osoba skazana na dożywotnią pracę w kopalni (serri poenae)
1.Trans Tiberim
2. Servi poenae
1.poza Tyber w okresie procesu legisakcyjnego przy zastosowaniu środka egzekucyjnego w postaci legis actio per manus iniectionem, wierzyciel po dokonaniu określonych prawem formalności mógł niewypłacalnego dłużnika sprzedać jako niewolnika poza Tyber przepis ten zniosła Lex Portalia Papiria z roku 326 p.n.e.
2.skazanie Na karę śmierci lub na ciężkie roboty
czy niewolnik mógł posiadać majątek?
w prawie prywatnym (servus)Nie miał żadnych uprawnień był zrównany z rzeczą. stanowił przedmiot własności oraz innych praw rzeczowych. traktowany jak rzecz nie mógł świetle prawa mieć własnego majątku. jednakże w praktyce właściciele niewolników co najmniej już od 3 – drugiego wieku przed Chrystusem powierzali niewolnikom pewien majątek do swobodnego zarządzania który zwano peculium.
Czym było peculium?
Nazwa pochodzi od słowa Pecus -bydło. peculium takie było Jednak nadal własnością właściciela niewolnika i mogło być w każdej chwili bez podania przyczyny zabrania niewolnikowi a był to pewien majątek do swobodnego zarządzania powierzany przez właściciela.
czym był niewolnik w świetle prawa prywatnego?
był rzeczą ale rzeczą szczególną zwanym czasem instrumentum vocale-narzędziem mówiącym, był też człowiekiem (homo)nieraz bardzo inteligentnym który niejednokrotnie posługiwali się właściciele przy prowadzeniu swych interesów ,dokonywaniu różnych transakcji handlowych. Jednakże prawo bardzo rygorystycznie oceniały skutki czynności niewolników interpretując je zawsze na korzyść właściciela, niewolnika ,którego sytuacja majątkowa w wyniku tych czynności mogła się polepszyć nigdy zaś pogorszyć . Jeśli niewolnik nabył coś to nabyta rzecz przechodziła z mocy prawa do majątku właściciela niewolnika jeśli niewolnik zawarł umowę w wyniku której stał się dłużnikiem co mogło obciążyć (zmniejszyć majątek ) właściciela to świetle ius civile właściciel nie odpowiadał za długi kontraktowe niewolnika. Sam niewolnik zaciągał tylko zobowiązania naturalne. Zdarzały się jednak czynności dzięki którym jednocześnie nabywało się coś i stawało się dłużnikiem na przykład kupując jakiś przedmiot nabywano go czyli powiększono majątek ale jednocześnie stawano się dłużnikiem ponieważ należało za ten przedmiot zapłacić umówioną cenę. W powyższym przypadku niewolnik nabywał kupioną rzecz do majątku swego właściciela a jednocześnie jego pan nie odpowiadał za zaciągnięte zobowiązanie (zapłaty ceny). Takie rygorystyczne uregulowanie w świetle ius civile, skutków działań niewolników powodowało, że nie chciano zawierać z nimi umów by nie narażać się na oczywiste straty pociągało to ze sobą skutek , iż właściciel nie mógł posługiwać się niewolnikami przy prowadzeniu swoich interesów.
co zrobiono aby właściciele mogli posługiwać się niewolnikami do interesów?
Z pomocą pośpieszył pretor ,który postanowił w swoim edykcie, iż w ściśle określonych przypadkach udzieli przeciwko Pater familias zmodyfikowanych skarg kontraktowych opartych na zobowiązaniu zaciągniętym przez jego podwładnego – zarówno niewolnika jak i osoby alieni iuris.formułkę procesową opieramy na danym kontrakcie, wprowadzając do niej elementy nakazujące sędziemu za sądzenie w określonych granicach właściciela niewolnika (jeśli zatem niewolnik wyposażony w peculium kupił coś na kredyt, przeciwko jego właścicielowi udzielono actio vendetiti de peculio)
- Pater familias
- alieni iuris
1.zwierzchnik familijny. Był nim Mężczyzna, bez względu na wieki stan rodziny, posiadający obywatelstwo rzymskie nie podlegający niczyjej władzy agnacyjnej (-sui iuris).tylko Pater familias miał w prawie rzymskim pełną zdolność prawną (status familiae) jeśli Pater Familias miał zstępnych podlegali oni jego władzy familijnej (-> patria protestas). Majątek rodzinny (- patrimonium)stanowił jego wyłączną własność.
2.osoby podległe cudzej władzy nie posiadające zdolności prawnej w zakresie prawa prywatnego. zakres odległości cudzej władzy był różny, w zależności od tego kto był jej dzierżycielem. w rodzinie rzymskiej alieni iuris subiecti byli córka, syn (filius familias) a także dalsi descendenci (descendentes,wszyscy oni podlegali władzy (patria potestats)zwierzchnika familijnego (Pater familias )żona, jeśli wchodziła pod władzę (manus )męża również była osobą ale alieni iuris.,ponieważ podlegali władzy (dominica potestas) swego właściciela. wyjście spod władzy zwierzchnika familijnego następowało skutkiem jego śmierci, a za życia skutkiem wyzwolenia - ( emancipatio). Dominica potestas skończyła się z chwilą wyzwolenia niewolnika (manumisso)
Co wchodzi w skład zespołu skarg actiones adiecticiae qualitatis.?
a) actio de peculio
b) actio tributoria
c) actio quod iussu
d) actio de in rem verso
e) actio exercitoria
f) actio institoria
Actio de peculio
1.według podręcznika. w przypadku wydzielenia niewolnikowi majątku do samodzielnego zarządzania właściciel odpowiada za zobowiązania zaciągnięte przez tego niewolnika do wysokości peculium. mów Jednak najpierw potrącić swe własne “wierzytelności “(tzw. prawo dedukcji)a dopiero potem spłacać wierzycieli według kolejności zgłoszeń
2.według słownika. Skarga pretońska kierowana przeciwko piastunowi władzy Pater familias dominus w przypadku czynności prawnych zawartych przez podwładnych którzy mieli wydzielone przez Pater Familia z majątek zwany peculium piastun władzy odpowiadał za zobowiązania syna lub niewolnika do wysokości peculium wpierw jednak potrącał on od wartości peculium swoje własne wierzytelności a dopiero potem spłacał wierzycieli podwładnego według kolejności zgłoszeń.
Actio tributoria
1.w przypadku ustanowienia peculium przeznaczonego na cele handlowe – jeśli niewolnik zaciągnął zobowiązanie przekraczające wartość peculium, właściciel powinien podzielić (tribuere) to peculium między wierzycieli proporcjonalnie do wartości ich wierzytelności (bez możliwości pokrycia własnych wierzytelności w drodze dedukcji, jak w przypadku actio de peculio)jeśli dokonał niewłaściwego podziału, mógł być pozwany za pomocą powyższego powództwa.
2.Skarga pretorska kierowana przeciwko piastunowi władzy który ustanowił na rzecz swoich podwładnych majątek wydzielony z przeznaczeniem na prowadzenie przedsiębiorstwa handlowego podobnie jak przy actio de peculio piastun władze odpowiadał za zobowiązanie podwładnych do wysokości udzielonego peculium jeżeli jednak dług przekroczył wartość peculium handlowego to spłacenie wierzycieli odbywało się proporcjonalnie, również proporcjonalnie odtrącał piastun władzy swoje wierzytelności w stosunku do podwładnego A.t była stosowana przez wierzycieli jeżeli ojciec lub pan nie dokonał uczciwego podziału należności wobec wierzycieli.