filmikeel Flashcards

1
Q

Kirjelda inimese nägemise ja taju mehhanisme.

A
  • Inimese silm näeb palju vähem kui me tegelikult arvame, et me näeme.
  • Ainult silma keskmine osa (2 kraadi) näeb teraselt, silma äärealad reageerivad liikumisele.
  • Helmholtz: inimese nägemine on nii kehv, et see üksi ei saa garanteerida meile pildi reaalsusest, seega moodustub tajukujund keeruliste mitteteadvustatud protsesside tulemusena, teadvustub ainult lõpptulemus
  • Gibson: Inimene kasutab tajukujundi moodustamiseks meelte poolt registreeritud andmeid (aistinguid) ilma, et tal oleks vaja teostada mõtlemisele sarnanevaid protsesse.
    Gibsoni kohaselt on tajus esindatud eelkõige keskkonna (nt. kabineti, põllu, mere, tikutoosi, noa) poolt pakutavad võimalused ehk see, mida mingi koht või ese võimaldab inimesel teha.
  • Eri vaatlustingimustes asjade omadused jäävad samaks ka eri vaatlustingimustes See väljendub esemete suuruse, vormi, värvi suhtelises püsivuses ka juhul kui tajutingimused on muutunud ehk me tajume enamasti asju samasugustena olenemata nende valgustusest, nurgast, kaugusest.
    Värvikonstantsus: objektid näivad olevat sama värvi sõltumata muutunud valgustustingimustest (eluliselt tähtis)
  • Ruumiline vastastoime – Objekti tajumine ei sõltu ainult objektist endast, vaid ka sellest, missuguste objektide või sündmustega koos tajutav objekt esineb.
  • Ajaline vastastoime – Tajumine sõltub sellest, mis oli enne ja pärast objekti tajumist. Näiteks tundub 500g kaaluviht pärast 100g kaaluviha tõstmist hoopiski raskem kui ühe kilose vihi tõstmise järel.
  • Emotion-induced blindness – when people see a task-irrelevant emotional picture embedded within a rapid stream of scene pictures, their attention is so preoccupied by the emotional stimulus that they spontaneously experience a brief period of functional “blindness”, in that – for about 0.8 sec.– they fail to notice a target that they are actively searching for within that stream.
  • Sakaadiline liikumineHumans and many animals do not look at a scene in fixed steadiness; instead, the eyes move around, locating interesting parts of the scene and building up a mental, three-dimensional ‘map’ corresponding to the scene (as opposed to the graphical map of avians, that often relies upon detection of angular movement on the retina).[citation needed]

When scanning immediate surroundings or reading, human eyes make saccadic movements and stop several times, moving very quickly between each stop. The speed of movement during each saccade cannot be controlled; the eyes move as fast as they are able.[4] One reason for the saccadic movement of the human eye is that the central part of the retina—known as the fovea—which provides the high-resolution portion of vision is very small in humans, only about 1–2 degrees of vision, but it plays a critical role in resolving objects.[5] By moving the eye so that small parts of a scene can be sensed with greater resolution, body resources can be used more efficiently.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Mida tähendab change blindness e. muutusepimedus?

A

Inimesed võivad jätta märkamata suuri muutusi objektides või olukordades, kui muutus toimub visuaalse segaduse sees.
Kui üritad midagi pingsalt jälgida, võivad jääda taustal toimuvad muutused tähelepanuta. (Simons & Levin, 1997).
Me näeme ainult, mida me otsime.
Nt. The Door Study. https://www.youtube.com/watch?v=FWSxSQsspiQ
Moonwalking bear keset korvpalliplatsi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mida tähendab suuruse konstantsus – selgita ja demonstreeri näitega.

A

Suuruskonstantsus tähendab, et kuigi me näeme objekte, mis on kaugemal, väiksematena, ei tundu nad väiksemaid, vaid nii suured, kui me teame, et need on.

Näiteks kui vaatame pilti, kus on inimesi nii lähedal kui kaugel, siis kaugemal on nad tehniliselt väiksemad, kuid me ei taju seda. Kui keegi hoiab õuna ja sirutab käe sinu poole välja, siis õun paistab tehniliselt suurem kui inimese pea, aga me ei taju seda, sest me teame, et õun on väiksem kui inimese pea.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mis asi on pimetähn – selgita, kuidas on võimalik, et inimene näeb oma pimetähni?

A

Pimetähn on koht silmas, kust väljub silmanärv ja kuhu info ei jõua, sest seal ei ole fotoretseptoreid, mis püüaks valgust. Selle osaga silmast me ei näe.

On a piece of paper, make a small dot with a black marker.
About six to eight inches to the right of the dot, make a small plus sign (+).
With your right eye closed, hold the paper about 20 inches away from you.
Focus on the plus sign with your left eye, and slowly bring the paper closer while still looking at the plus sign.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Mis on kompositsioon? Millest tekib “hea” kompositsioon? Kirjelda elemente, mis mõjutavad kompositsiooni ja seda, kuidas vaataja kompositsiooni tajub.

A

Kompositsioon on objektide paigutus üksteise suhtes ja nende proportsioon, nii et tekiks tervik.

Hea kompositsioon on siis, kui objektid annavad kokku terviku ning igat objekti eraldi vaadeldes on pilt samuti terviklik. 
Kompositsiooni mõjutavad:
värv, 
valgus, 
perspektiiv, 
kujundid, 
ühe elemendi tähtsustamine, 
kordused, 
järgnevused, 
kurvid, 
kiirgamine, 
kontrast, 
järjepidevus, 
harmoonia. 

Kompositsioon töötab, kui ta on optimeeritud aju töötamisele.
Vaataja näeb esialgu kontrastseid objekte ja nägusid. Kompositsiooni keskpunkt peaks seega olema nt kontrastne või ergas või olema heas suhtes vanishing pointiga.

+ John Ruskini reeglid

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Mida tähendab F.F.F. reegel ja kuidas sa seda filme tehes rakendaksid?

A

Form follows function ehk sisu enne vormi.

Tehnilised võtted ei tähenda midagi, kui sisu on nõrk. Pole vaja eelistada uhkeid efekte, suuri kaameraliikumisi jne kui need ei anna tegelikult lugu kuidagi edasi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kirjelda oma sõnadega, mida tähendavad järgmised terminid stsenaristikas, milliseid vahendeid kasutatakse nende loomiseks ning too näiteid filmidest: telegraphing, dangling cause, dramatic irony, dramatic tension.

A

Telegraphing
Kui viidatakse millegi tulemusele enne, kui selleni viivat teed. Annab infot selle kohta, kuhu lugu liigub. Nt Queen’s Gambiti algus. nt American Beautys Lester Burnham ütleb “In a year I’ll be dead”. Või kui keegi lepib kellegagi kokku, et nad kohtuvad kuskil mingil kellajal.
(Information used too often to telegraph information about characters can be overused and become clichés, such as a dumb police officer eating doughnuts, an absent-minded professor, or a beautiful librarian concealed by unattractive personal grooming.
Foreshadowing hints at something that may or may not be true. Telegraphing just tells us what will happen.)

● Dangling cause
Kui tekitatakse küsimus, kas midagi juhtub või ei. Ootused, aimdused, lubadused, kahtlused, plaanid, hoiatused, eelaimdused, tõekspidamised, pürgimused. Näiteks: tegelaskuju lubab, et ei tegele enam pangarööviga. Ta on teinud lubaduse oma tulevikukäitumise kohta ja me mõtleme, kas kõik läheb nii, nagu ta lubas.
Kui Good Will Huntingus Ben Afflecki tegelane ütleb talle, et ta unistab, et ükspäev ta läheb Willile järgi ja teda ei ole kodus, sest ta on ära kolinud ja enda andega midagi teinud.
“Come and See”: Noormees tahtis sõjaväkke minna aga ema ütles, et sul pole õrna aimugi kui hull ja karm see on. Terve pere kannatab ja tapetakse sellepärast ära. Sellejärgselt hakkab just see öeldu juhtuma, terve pere/küla tapetakse ära.

● Dramatic Irony
Vaataja teab midagi, mida tegelane või tegelased ei tea. Näiteks Psychos ei tea naine duši all, et kohe tuleb inimene ründama, aga vaataja teab. “No country for old men”– me teame, et mees tapab kõiki kellega kohtub. Võib tekitada nalja, võib tekitada hirmu.

● Dramatic Tension
Dramaatiline pinge, mis hoiab filmi põnevana. Tegelane tahab midagi, aga tal on raske seda saada. Tegelastel on tahtmised, takistused ja lõpuks on lool neile lahendus. Erinevalt dangling cause’ist peab vaatajal olema dramaatilise pinge tekkimiseks tegelasega emotsionaalne seotus.
Näiteks Kill Billis tahab Uma Thurmani tegelane leida ja maksta kätte Billile ja temaga seotud inimestele ja ta peab nad üles leidma ja nendega võitlema.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Täida lüngad: Frank Daniel: “The delineation of the basic dramatic circumstance is: ……………… …………………. …………….. badly and is having …………… getting it.”

A

“The delineation of the basic dramatic circumstance is: someone wanting something badly and is having difficulty getting it.”

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mis asi on kolmeaktiline struktuur? Kuidas see väljendub filmi või stseeni puhul? Mida kujutab endast 8 sequence struktuur?

A

Kolmeaktiline struktuur
Esimene akt juhatab sisse, kes on tegelased ja milles seisneb loo olukord. Teine akt näitab seda, kuidas tegelased liiguvad selleni, mida nad tahavad ja raskusi sellel teel, mis viib konflikti haripunktini. Kolmas akt näitab, kuidas konfliktid ja probleemid lahendatakse.

8 sequence struktuur
Kolme akti sisse saab paigutada nt kaheksa sekventsi.

AKT 1.

Sequence 1.
Määratletakse status quo, mida segab mingi probleem, midagi, mille tulemusena status quo muutub.
Sequence 2.
Protagonist teab, et ta peab midagi probleemi lahendamiseks ette võtma ja otsustab hakata tegutsema. Määratletud on filmi põhipinge. Tegelane lukustatakse probleemi külge.

AKT 2.

Sequence 3.
Lihtsaimate võimaluste elimineerimine. Protagonist proovib probleemi lahendada lihtsaimate vahenditega.

Näiteks: tegelaskujul on vaja peoleminekuks raha. Lihtsaim variant on küsida raha isa käest. Või lõhkuda rahapõrsas. Mõrvamüsteeriumides küsitleb detektiiv tavaliselt esimesena inimest, kes mõrvatut viimasena elusana nägi.

Sequence’i lõpus ei ole protagonist saavutanud seda, mida ta tahtis. On selge, et oma tahtmise täideviimiseks tuleb teha suuremaid jõupingutusi. P.S. Tutvustatakse uusi karaktereid.

Sequence 4
Protagonist proovib jõulisemalt probleemi lahendada. Ta on esimesest läbikukkumisest pettunud. Ta tuleb välja tõsisemate taktikatega. Ta püüab kõvasti, kuid ei saavuta oma eesmärki.
Üldiselt muutuvad takistused üha raskemateks, nende ületamine nõuab protagonistilt üha enam tööd. Näib, et uued jõupingutused peaksid olema piisavad.
Selle tulemuseks on esimene kulminatsioon (midpoint). Protagonist on näiliselt kõige lähemal oma tahtmisele (oma eesmärgile). Sequence’i lõpus pole aga protagonist oma sihti saavutanud.
1. kulminatsioon tõstab panused veel kõrgemale. Lugu saab uue, võimaluse korral komplitseerituma suuna. See juhtub tavaliselt filmi keskpunktis (60 minutit).

Sequence 5
Subplot / alafaabula. Võib olla romantiline. Väike puhkus vaataja jaoks. Tegelane saab uut inspiratsiooni probleemiga tegelemiseks.

Sequence 6
Tagasi põhifaabula juurde. 2. akti viimane, järk-järgult tõusev sekvents.
Protagonist tuleb välja plaaniga, mille peale ta tuli eelmises sequence’is. Ta teeb seni kõige ambitsioonikama jõupingutuse. See peab toimima! Ja siis juhtub sequence’i lõpus midagi, mis kõik nässu keerab.
Seda kutsutakse teine kulminatsiooniks (põhikulminatsioon).
Tahtmine asendub vajadusega, luues 3. akti pinge.

Õnneliku lahendusega filmides on see punkt tavaliselt kõige alumisem punkt. Kuigi tegelaskuju on teinud absoluutselt kõik mõeldava, on kõik läbi. Tragöödiates on selle sequence’i lõpp triumfiaalne, kõrgeim punkt. Kõik on kõige paremas korras.

AKT 3.

Sequence 7
„Vale lahenduse“ sequence’.
2. akti lõpu-situatsioonil baseeruv variant sellest, kuidas film lõpeb (vaataja arvab, kuidas film lõpeb).
Õnneliku lõpuga filmides on protagonisti asjaolud selles punktis väga halvad (kaks armastajat ei saa kunagi kokku).
Sequence’ lõpeb pöördega („twist“) või ootamatu juhtumiga, mis juhib loo „õigesse lahendusse“.

Sequence 8
„Õige lahenduse“ sequence’ ehk kuidas film tegelikult lõpeb.
Eelmise sequence’i pööre viib loo õige lõpuni – olgu see siis õnnelik, kurb või nukker.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Filmi lugusid ehitatakse üles ühe ……………………………………….. ümber, kelle vastasjõuks on …………………………. , mis ei lase ……………………………… oma tahtmist saada. Need kaks vastasjõudu vormivad loo …………………………..

A

Filmi lugusid ehitatakse üles ühe keskse tegelase ümber, kelle vastasjõuks on antagonist, mis ei lase peategelasel oma tahtmist saada. Need kaks vastasjõudu vormivad loo konflikti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Selgita oma sõnadega, mida tähendavad järgmised terminid filmidramaturgias: Spine/through-line/premise; tegelane (character), olukord (circumstance), dünaamilised suhted (dynamic relationships), want ja need; teod (e. actions) ning selgita kuidas nad omavahel seotud on ning üksteist mõjutavad.

A
  • Spine/through-line/premise;
    Loo selgroog on filmi logline ehk juhtmotiiv, millest kogu lugu lähtub.
    The driving force or concept that pervades every element of the story, thereby holding the story together.
    Nt Rear Window: Ratastoolis fotograaf luurab aknast naabrite järel ja veendub, et üks neist on sooritanud mõrva.
  • tegelane (character), väljamõeldud karakter, kes on loo juures oluliseks lüliks loo edasi jutustamiseks. Tegelased jagunevad peategelasteks ja kõrvaltegelasteks, kangelasteks ja antikangelasteks.
    Although film takes place in the present, character is created in the past.
  • olukord (circumstance), olukord, kuhu tegelased satuvad.
  • dünaamilised suhted (dynamic relationships). Tegelastevahelised suhted ja see, kuidas tegelased üksteist näevad, on muutuses. Nt Marriage storys esialgu mees ja naine on õnnelikult abikaasad, siis on vaenlased, siis lepivad üksteisega.
    It is always established by looking through the eyes of the characters. It may be objective or it may be entirely subjective. The important point is always how one character “sees” another character at the present moment.
  • want ja need; want on see, mida tegelane arvab, et tal on vaja. Need on see, mida tegelasel tegelikult vaja on
  • teod (e. actions) Lugu jutustatakse läbi tegelaste tegude. Tegelased tegutsevad, et saada, mida nad tahavad. Mõistes olukorda ja tahtmisi, saame me aru, miks tegutsetakse mingil kindlal moel.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Selgita, mida tähendavad sügavustaju tunnuste (depth cues) järgmised liigitused: okulomotoorsed; binokulaarsed; monokulaarsed

A

Okulomotoorsed tunnused: sügavust tajutakse põhinedes silmade asukohale ja lihaste pinguldumisele.

Monokulaarsed tunnused: sügavustunnused, mida saab tajuda ühe silmaga.

Binokulaarsed tunnused: sügavustunnused, mida saab tajuda kahe silmaga. stereonägemine tekib binokulaarse disparaatsuse tõttu [erineval kaugusel asuvad objektid (v nende osad) projitseeruvad kummaski silmas erinevatele võrkkestapunktidele]

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Mida tähendavad konvergents ja akommodatsioon ning kuidas need on omavahel seotud?

A

Konvergents ja akommodatsioon on okulomotoorse taju alaliigid.

Konvergents – kui silmad vaatavad sissepoole ja lihased pingulduvad, on aru saada, et objekt on lähedal. Töötab kuni kümne meetri kaugusel.

Akommodatsioon – kui sügavust tajutakse läbi silma fookuse muutumise, vastavalt objekti kaugusele. Töötab kuni kahe meetri kaugusel.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Selgita, kuidas tekib stereonägemine

A

Stereonägemine tekib binokulaarse disparaatsuse tõttu [erineval kaugusel asuvad objektid projitseeruvad kummaski silmas erinevatele võrkkestapunktidele]. Mõlemad silmad näevad erinevalt, aga aju paneb kokku ühe kohesiivse 3D pildi –seda kutsutakse stereopsiseks.

Illusiooni stereonägemisest tekitatakse filmis ja mujal monokulaarsete tunnustega, sest film on 2D.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Loetle seitse monokulaarse sügavustaju tunnust ning selgita näidete abil, kuidas need toimivad.

A

I Interpositsioon ja kattuvus – kui üks objekt katab teist, siis see, mis katab teist, on lähemal.
II Lineaarne perspektiiv – jooned koonduvad ühte punkti.
III Suhteline suurus ja kõrgus – suuremad objektid on lähemal. kõrgemal olevad objektid on kaugemal.
IV Õhuperspektiiv – kaugemal asuvad objektid pole nii selgelt näha kui lähedal asuvad (esimesena kasutas seda Leonardo da Vinci)
V Värvide intensiivsus – lähedal asuvad objektid paistavad erksavärvilised, kaugemal asetsevad aga hallikad, sinakad;
VI Tekstuurigradiendid – mida kaugemal on objektid, seda tihedamalt koos nad on.
VII Varjud ja valguse nurk – kuna meie aju teab, et valgusallikale kõige lähem osa on kõige heledam, saab ta teha sellest järeldusi sügavuse kohta kui ta näeb kontrastset kujutist.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Mis asi on vanishing point ning kuidas kasutatakse seda kompositsioonis?

A

Vanishing point on koht, kuhu kaugenevad jooned koonduvad.

Objekte saab paigutada vanishing pointile, selle ette või selle vastu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Mida tähendab motivated light?

A

Valguse motivatsioon viitab sellele, et kaadris oleval valgusel on kindel allikas või “allikas”. (nt practical lamp kaadris, päike, kuu, autotuled jne).

Kui valgus ei ole motiveeritud, siis ei ole sellel selgelt tuntavat allikat. Seda kasutatakse tavaliselt esteetilistel põhjustel ja peamiselt portreede/suurte plaanide puhul.

18
Q

Mida tähendab chiaroscuro?

A

Chiaroscuro on tugev valguse ja varju kontrast. See toob välja tähtsad elemendid ja annab juurde dimensiooni.

19
Q

Mida tähendab termin checkerboard effect?

A

Kui tume on paigutatud heledale taustale, hele tumedale taustale.

20
Q

Igal valgusallikal on viis peamist omadust, mis mõjutavad selle iseloomu ja üldist väljanägemist - loetle ja kirjelda neid.

A

Teravus / pehmus – Terav valgus tuleb tavaliselt ühes suunast ja tekitab varjuala ja valgustatud ala vahel suure kontrasti. Lisaks toob ta välja faktuuri. Väga kontrastse kujutise filmimiseks on vaja suure dünaamilise ulatusega filmilinti/kaamerat või tuleb teha valik varju ja valguse vahel. Pehme valgus vähendab pinnafaktuuri ja materjali tekstuuri, kuna varjude servad on pehmed. Pehmes valguses mõjuvad ka värvid pehmemana ja pastelsemana. Sõltuvalt objektist ja valguse suunast võib mõjuda “lamedana”.

Intensiivsus –kui palju valgust kiirgub (mitu luumenit pinnale langeb)? mida intensiivsem, seda

Valguse värv –soe vs külm värv võib anda edasi filmi tooni. nt külmem film on ohtlikum, kurvem, dramaatilisem, soojem vb kergem, nt little womenis enne vs pärast õe surma. kui kasutatakse nt punast tooni, siis on ohtlik värk. nt space odyssey. aga samas her’is on kerge punakas toon nagu armastus. oranž võib olla nagu apokalüpsis nt mad max. jne

Valguse suund (objekti / kaamera telje suhtes) – kuhu tekivad varjud, mis on valge ja ergas ehk mis on tähelepanu keskel.

Kiire kuju (kiire laius spot/flood, kuju, varjude kujud) – jällegi, mis on keskpunktis. kui spot, ss nt keegi on üksildaselt tähelepanu keskpunktis. teravad varjud vb on ohtlikud.

21
Q

Kontrastil on kolm omadust, mida saab kontrollida. Loetle ning kirjelda neid.

A

Kontrasti hulk (Mida kontrastsem seda intensiivsem mõju)

Ääre teravus (Segregatsioon, aju hakkab kohe objekte taustast eraldama. Enamasti teravad ääred ja nurgad tõmbavad rohkem tähelepanu kui ümarad vormid.)

Objekti ja tausta suhe (kas objekt hüppab kohe taustast välja, või mõjub osana keskkonnast. Näiteks üks hele väljavalgustatud objekt tumedal taustal.)

22
Q

Kirjelda lighting in layers ning pools of light valgustamise meetodeid.

A

Lighting in layers – viitab valgustamisele, kus paigutatakse tume heledale ja hele tumedale pinnale - võimendades seejuures monokulaarsetest sügavustunnustest kattuvust. tavapäraselt hele objekt on selgelt tumedast taustast eespool ja nähtaval. samas võib teha ka teistpidi, et tegelane on varjus. peaasi et tekib varju vs valguse kontrast. (Näiteks checkerboard lighting või chiaroscuro).

Pools of light – Valgus tekitab konkreetsed varjud ja annab ruumile tekstuuri. Viitab valgustamisele, kus valguslaikudega võimendatakse sügavust, nii, et simuleeritakse monokulaarsetest sügavustunnustest tekstuurigradienti. Pools of light valgustab väiksemaid portsjone ja on selektiivsem. nt väiksed laualambid vms taustal, aknatest valgusvihud taustal.

23
Q
  1. Täida lüngad: mida lähemal on objekt valgusallikale, seda …………………………….. on valgus
A

Mida lähemal on objekt valgusallikale, seda pehmem on valgus. (mida lähemal, seda suurem, seda pehmem)

24
Q

Kirjelda: broad light ehk near side key ning short light ehk far side key.

A

Broad light ehk near side key – valgus tuleb kaamera poolt ja kaamera poole jääval ei ole varju.

Short light ehk far side key – valgus tuleb kaamerast kaugemalt ja kaamera poole jääval on vari.

25
Q

Mis asi on liikumisparallaks? Too näiteid kuidas ning selgita milleks seda filmides kasutatakse?

A

Üks monokulaarne sügavustunnus. Kui inimene liigub, siis mööduvad objektid näivad ka liikuvat. Lähedased objektid liiguvad kiiremini kui kaugemad, sest möödume neist kiiremini. Objektid liiguvad vaatleja liikumisele vastassuunas.

Kui istud autos, siis objektid tunduvad liikuvat; lähedal olevad objektid liiguvad kiiresti, aga kaugemal olevad liiguvad aeglasemalt.

Seda kasutatakse, et kaadrid oleksid liikuvamad. Kui taustal pole midagi, ei tundu kaader nii liikuv, kui siis, kui taustal on objektid. See on miks Michael Bay kaameraliikumised on nii efektsed.

26
Q

Loetle põhjuseid, miks võib olla vaja kaamera liikumist. (8)

A
Asukoha tutvustamiseks
    Paljastada midagi kaadris
    Karakteri jälitamiseks
    Tähelepanu osutamiseks
    Emotsiooni rõhutamiseks
    Anda edasi loo tempot
    Näidata lõpetatust
    Tekitada pinget
  • praktilistel põhjustel (tegelased liiguvad),
  • millegi rõhutamiseks,
  • kaadri käigus perspektiivi muutmiseks (nt üldplaanist sõit üleõlaplaani),
  • subjektiivse ja konkreetse vahel vahetamiseks,
  • tegelase emotsiooni kirjeldamiseks, nt The push-in often emphasizes a strong emotional moment or realization, while the pull-out is usually associated with loneliness and loss
  • telje muutmiseks,
  • dünaamika edasi andmiseks,
  • ruumilisuse tunde edastamiseks
27
Q

Kirjelda järgmisi liikuva kaamera kaadrite tüüpe, too näiteid: väliselt motiveeritud; sisemiselt motiveeritud; narratiivist motiveeritud; establishing; moving master

A
  • Väliselt motiveeritud – Kaamera liigub koos tegelasega/objektiga kaasa vastavalt selle liikumisele. Näiteks kui tegelane liigub ja on vaja taga kaasa liikuda.
  • Sisemiselt motiveeritud – Kaamera liigub, et anda edasi tegelase sisemisi emotsioone. Näiteks kui on vaja näidata vaatajale emotsioone lähemalt. nt kaamera liigub sisse, kui tegelasel avastus, välja kui tegelane on üksildane
  • Narratiivist motiveeritud – Kaamera liigub selleks, et paljastada uut infot. Näiteks kui lisandub tegelane, objektide asukohad muutuvad vms
  • Establishing – kaamera liigub, et näidata keskkonda. Nt stseeni alguses.
  • Moving master – Pikk kaader kus tegelastega juhtub palju. Nt Birdman, Climax. tekitab pinget, urgencyt, kui lõige on pilgutus, siis pilgutada ei saa

liikumise planeerimise lähtepunktid –
l Kuidas on kaadri lõpp erinev kaadri algusest?
l Mis muutused toimusid kaadri käigus?
l Positiivne on kui liikumise käigus huvitavate elementide hulk kasvab, tuleb juurde uut informatsiooni,
l lõpp on olulisem kui algus (nagu anekdootidel)

28
Q

Mida tähendab umbusu peatamise valmidus / umbusu tahtlik peatamine e. willing suspension of disbelief?

A

Mõiste autor Samuel Taylor Coleridge.

Loogika või kriitilise mõtlemise vältimine, et midagi fiktiivset uskuda.

Vaataja reageerib esmajoones sellele, mida ta peab näitleja isiksuseks, ja alles siis, kui see reaktsioon on loonud positiivse kommunikatsiooni, on vaataja valmis fiktsionaalse sisu vastuvõtuks.
Vaataja peab tundma, et tegelane on tema jaoks positiivne või siis tema maailm on vaatajale avatud (saladuse kaasosaline) ntks. “paha” tegelase puhul.

29
Q

Mis asi on synchresis?

A

(sünkroonsus+süntees) – spontaanne ja vastupandamatu audiaalse ja visuaalse fenomeni sulam, mis toimub siis kui nad ajaliselt kattuvad.

Kui kujutisega kaasneb ajaliselt heli, eeldame me kausaalset seost, sest selline on meie kogemus.

Me usume seda heli, mis mingi sündmusega samal ajal juhtub, kui et see sündmus põhjustas heli.

30
Q

Selgita, mida tähendavad muusika lisandväärtuse puhul järgmised terminid: empathetic sound ja anempathetic sound.

A

empathetic music/sound: muusika või heliefektid, mis kajastavad sama meeleolu, mis ka sündmustes – tekib pildi ja heli harmoonia (affinity)

anempathetic music/sound: muusika või heliefektid, mis vastanduvad meeleolule – tekib pildi ja heli kontrast (contrast)

31
Q

Loetle heliefektide funktsioone filmis ning too näiteid.

A
- Simuleerida reaalsust:
Foley
ADR
Walla
ambience / ‘room tone’
- Luua illusiooni millestki, mida ei ole, nt fantaasiamaailma
- Luua meeleolu
32
Q

Loetle muusika funktsioone filmis ning too näiteid.

A
1. Filmi üldise meeleolu edastamine -
hirmus/naljakas/romantiline/ebameeldiv/rahustav/teisest maailmast 
edastab loo mastaapi
edastab ruumi suurust ja ruumi iseloomu
paigutab ajas ja kohas
edastab energiat
annab edasi sõnumit
annab edasi aja möödumist ja selle tähendust (montaažistseenides)
  1. Tegelase sisemise elu, mõtete ja tunnete edastamine - nn. “psychological refinements” ehk tegelase sees toimuva edasi andmine.
    Kõige levinum assotsiatsiooni kaudu kommunikeerimise viis on leitmotiiv
  2. Narratiivi struktuuri edastamine -
    muusika saab stseeni üles ehitada ja siis kokku tõmmata, et tekiks lõpetatuse tunne
    muusikat saab kasutada lõppude ja alguste rõhutamiseks, et tekiks terviklikkuse tunne
    muusika juhib vaataja tähelepanu
    mõjutada tempot, jättes mulje kas aja kulgemise kiirenemisest või aeglustumisest
    muusika saab jätkuvuse (continuity) tunnet suurendada või siis narratiivse taustaterviku tekitada, sulatades lõigete kohti, stseeni üleminekuid.
33
Q

Mis on J ja L lõige? Miks seda montaažis kasutatakse?

A

J lõige – heli tuleb enne pilti sisse
L lõige – pilt tuleb enne heli sisse.
Kasutatakse sujuvamateks üleminekuteks

34
Q

Kirjelda filmikunsti taksonoomias (Affron’i järgi), mida kujutavad erinevad filmikunstnikutöö lähetepunktid ja millepoolest need eristuvad: denotatsioon, punktuatsioon, kaunistus, tehislikkus, jutustus.

A

1) Denotatsioon / Denotation – neutraalne set, mida juhib filmi tegevus ja intriig. Filmi ekspressiivsus tuleb dialoogist ja tegevusest.
2) Punktuatsioon / Punctuation – struktuuri, žanri, tegelasi või filmi temaatikat punktueeritakse esteetiliste elementidega. (The Apartment (trükimasinad, suur ruum, kus palju sipelgaid, bosside töökoht on teistsugune))
3) Kaunistus / Embellishment – võimas esteetika, mis organiseerib narratiivi ja on retooriline vahend. See on loole truu, kuid paistab silma ja on huvitav. See tundub kui vajalik osa narratiivist. (Viini Postmark, Hudsucker Proxy)

4) Tehislikkus / Artifice – set on domineeriv ja on kui loodud reaalsus. See on üks domineerivaid osi filmist.
(Playtime)

5) Jutustus / Narrative – set ja narratiiv on tervik, set on lahutamatu osa loost. (Being John Malkovitch)

35
Q

Kirjelda Bordwelli jaotuse järgi, millised disainiprintsiibid filmis mida prioritiseerivad ja too näiteid erinevate filmide kunstnikutööst: denotatiivne, ekspressiivne, dekoratiivne ja sümboolne.

A

Denotatiivne disainiprintsiip: prioriteediks on keskkonna äratuntavus - Fight Club - tunneme ära kontorihoone
Ekspressiivne disainiprintsiip: prioriteediks on keskkonna võimendamine - Playtime - üle võlli kontorihoone
Dekoratiivne: domineerivad mustrid, tekstuurid, värvid ja ornamendid. võtab tähelepanu narratiivilt. Nö eyecandy, esteetiline vaatamine. - In The Mood for Love - megaesteetiline kontor, naistegelasel filmi jooksul 20 perfektset kleiti. queen’s gambit. la la land?
Sümboolne: Prioriteediks abstraktsiooni ja metafoorsuse edasi andmine loo jutustamisel. - The Departed: taustal on X enne kui tegelane sureb

36
Q

Selgita, mida tähendab töös näitlejaga termin beat ja kirjelda selle termini oletatavat päritolu.

A

Acting beat on tegelase tegevuse ühik. Kui tegelase tegevuse eesmärk muutub, algab uus beat. Igat beat’i saab kirjeldada verbiga.

Kontseptsiooni mõtles välja Stanislavski, kes kasutas sõna kusok, mis tähendab tükki ehk bit’i ja seda tõlgiti valesti kui beat’i.

37
Q

Mis on table read, kirjelda protsessi ja selle protsessi erinevaid eesmärke.

A

Table read on see, kui näitlejad loevad üksteisega koos valjult stsenaariumi ja kohal on ka teised produktsiooniga seotud inimesed. Table read toimub, kui preproduktsioon on lõppenud ja film on valmis produktsiooniks.

See annab aimu, kuidas näitlejad võiksid oma rollile läheneda.
Table read võib aidata leida stsenaariumi murekohti. Näiteks puine dialoog, mitteusutavad või igavad olukorrad võivad ilmsiks saada.

38
Q

Mis on casting e. audition ja mis on selle protsessi eesmärk?

A

Casting on osa preproduktsioonist, kus valitakse näitlejaid või ekstraid. Eesmärk on selgitada välja parim inimene teatud rolli jaoks.
Fotode või tutvustavate videolõikude põhjal tehakse näiteks eelselektsioon, edasijõudnud kutsutakse juba kohale. Testitakse nii individuaalset sobivust, kui ka klappi teiste osatäitjatega, kellega filmis peab sünergia olema. A’la isa ja poeg. Castingut viib läbi casting director + režii + produ.

39
Q

Mis on Judith Westoni õpetuse järgi result oriented directing ja process oriented directing ning mis on nendemeetodite omadused, eelised ja miinused?

A

Result oriented – juhendatakse nii, et öeldakse ette, mis peaks olema tulemus. nt ole kurjem.

Process oriented – õiged emotsioonid ja tegevused tulevad esile siis, kui näitleja elab tegelast läbi, mitte ei ürita olla mingit teatud moodi. Seda aitavad verbid, ‘justkui’, ettekujutlus, emotsionaalsed sündmused, küsimused, alltekst. On vaja siseneda karakteri ellu, mitte üritada olla karakter pealiskaudselt. Näitlemine peab olema autentne, in the moment.

40
Q

Mida tähendab “to give a line reading” ja miks see näitlejate juhendamise meetod võib olla problemaatiline?

A

Kui režissöör näitab näitlejale ette, kuidas täpselt ta peaks käituma. See on problemaatiline, sest see on result oriented directing ja siis üritab näitleja lihtsalt režissööri järele teha. Karakter ei tule siis päriselt ellu, ei ole autentne ja looga hästi kooskõlas.

41
Q

Mille poolest on problemaatiline omadussõnade kasutamine näitleja juhendamisel ning miks annavad tegusõnad (verbid) teistsuguse tulemuse?

A

Kasutades omadussõnasid nt ole kurjem, üritab näitleja lihtsalt mida kopeerida ja tulemus ei ole seotud looga ja reaalse tegelaskujuga, vaid on teesklemine. Kasutades verbe, tulevad emotsioonid tegudest ja on vahetud ja autentsed. Nt mitte et ole seksikas, vaid flirdi temaga.
Omadussõnadest saavad inimesed erinevalt aru

42
Q

Kirjelda filminäitlejate juhendamise meetodite arengut angloameerika filmikultuuris, alates Stansilavskist kuni tänapäevani.

A

American Method Acting – meetod pärineb Konstantin Stanislavskist.
Stanislavski – Moskva Kunstiteater ja selle juures tegutsenud Esimene Stuudio.

20nda sajandi esimesel poolel töötas Konstantin Stanislavski välja oma näitlejatöö õpetamismeetodid ehk siis Stanislavski süsteemi nagu seda hiljem kutsuma hakati. Tema süsteem erines varasemast näitlemisõppest sellepoolest, et rõhus isiklikule emotsionaalsele suhestumisele tegelaskujuga. Nö classical acting, mis oli enne Stanislavskit toimus ‘’väljaspoolt sisse’’ näitlemisstiilis. Ehk oli teatraalne ja võlts. Stanislavski süsteemis toimub näitlemine ‘’seestpoolt väljapoole’’ ehk rakendatakse seesmiseid impulsse ja otsitakse tõde.

Stanislavski õpilane ja trupi liige Richard Boleslavski esitas USA tuuril loenguid, kus ta tutvustas nende süsteemi, millest hiljem sündis raamat: “Acting: The First Six Lessons” (1933).

Stanislavski õpilased Richard Boleslavski ja Maria Uspenskaja emigreerusid USAsse 20ndatel ja lõid sinna The American Laboratory Theatre’i.

Nende õpilased olid omakorda Lee Strasberg, Stella Adler ja Sanford Meisner

Lee Strasberg
Meetodnäitlemine.
Method acting is a range of techniques used to assist acting persons in understanding, relating to and the portrayal of their character(s). To develop an emotional and cognitive understanding of their roles, actors should use their own experiences to identify personally with their characters. The Method is “behaving truthfully under imaginary circumstances.”

Stella Adler
kujutlusvõime
“The imagination is closer to the actor than real life – more agreeable, more comfortable.”

Sanford Meisner
Meisneri tehnika – kaasnäitleja on reaalne ja talle tuleb hetkes reageerida.
Meisner technique requires the actor to focus totally on the other actor as though he or she is real and they only exist in that moment. This is a method that makes the actors in the scene seem more authentic to the audience. It is also based on Stanislavski’s system.
https://www.youtube.com/watch?v=_Mh15erOkQE

Michael Chekhov developed an acting technique, a ‘psycho-physical approach’, in which transformation, working with impulse, imagination and inner and outer gesture are central. Practical tools in working with imagination, feelings and atmosphere.
Practical Aesthetics is an acting technique originally conceived by David Mamet and William H. Macy, based on the teachings of Stanislavski, Sanford Meisner, and the Stoic philosopher Epictetus. Some key features of the method include a particular method of script analysis, adaptability, and repetition exercises similar to those in Meisner technique.
In the Brechtian Method, Bertolt Brecht developed an “epic drama” style that relies on the audience’s reflective detachment rather than emotional involvement.
Uta Hagen
Mike Leigh – CBI ehk character based improvisation meetod.
Judith Weston meetod (Stella Adleri õpilane)
Ivana Chubbuck 12 steps.

Tekkis erinevaid koolkondi ja kõik kandsid Stanislavski õpetusi erinevalt edasi. Näiteks Sanford Meisneri õpetustest tekkis Meisneri tehnika, kus põhifookus on teisel näitlejal. Michael Chekhov - palju kasutatakse kujutlusvõimet. Brechtian Method - eesmärk just vastupidiselt näitemängust distantseeruda. Tegu on kunstiga, peab olema usutav, aga eesmärk pole samastuda.

Edasi uue aja õpetajad ehk acting coachid. Uta Hagen, Mike Leigh (CBI ehk character based improvisation meetod), Judith Weston, Ivana Chubbuck.