F.2. 4. Flashcards
Ismertesse a tolatás alapszabályát!
4.1.1. Engedély, továbbá tolatásvezető illetve gurításvezető jelenléte és személyes vezetése nélkül nem szabad tolatni illetve gurítani (4.1.17.1. pont). Engedélyt a tolatásra a tolatásvezetőnek, a gurításra a gurításvezetőnek kell adni, és az engedélyezésről a tolatásban illetve gurításban részt vevő valamennyi dolgozót értesíteni kell (4.1.3.5.p.).
Ki engedélyezhet tolatást?
- 1.2. Állomáson tolatást a forgalmi szolgálattevő (központi forgalomirányító) engedélyezhet illetve rendelhet el. Fővágányt nem érintő illetve nem veszélyeztető tolatást azonban engedélyezhet a külső forgalmi szolgálattevő, valamint a forgalmi szolgálattevőtől esetről-esetre kapott engedély alapján a vezető váltókezelő, váltókezelő is.
- 1.2.1. Nyíltvonalon vagy nyíltvonali szolgálati helyen vonattal végzendő tolatást csak a vonatot a nyíltvonalra indító forgalmi szolgálattevő engedélyezhet illetve rendelhet el.
- 1.2.2. Megálló-rakodóhely vagy rakodóhely rakodóvágányain nem vonattal végzendő tolatást csak az ott szolgálatot végző munkavállaló engedélyezhet. Amennyiben a megálló-rakodóhelyen vagy rakodóhelyen munkavállaló nem végez szolgálatot, a rakodóvágányokon nem vonattal végzett tolatást a vonatot a megálló-rakodóhelyre vagy rakodóhelyre indító forgalmi szolgálattevő engedélyezhet. Ha megálló-rakodóhelyen a tolatás nyíltvonali vágányt érint, vagy ha a tolatás miatt lezárt váltót kell felnyitni, akkora tolatásra a két szomszédos állomás forgalmi szolgálattevőjétől kell engedélyt kérni.
- 1.2.3. Sajátcélú vasúti pályahálózaton a kiszolgáló menettel végzendő tolatást a menetet indító forgalmi szolgálattevő köteles engedélyezni. Sajátcélú vasúti pályahálózaton a fuvaroztatófél dolgozói által végzendő tolatás engedélyezésének és lebonyolításának módját Végrehajtási Utasításban kell szabályozni.
- 1.2.4. Gépészeti, pályavasúti és egyéb szolgálati ág, továbbá vasúti ipari üzem vágányzatán végzendő tolatás engedélyezését és saját személyzetével történő lebonyolítását az érdekelt szolgálati főnök köteles szabályozni. Ilyen vágányzaton állomási vagy vonatszemélyzet által végzendő tolatás engedélyezésének és lebonyolításának módját az érdekelt szolgálatifőnökkel egyetértve az ÁVU-ban kell szabályozni.
Tolatás engedélyezésekor mit és hogyan kell közölni?
4.1.3. Tolatás engedélyezésekor, továbbá a tolatás engedélyezéséről szóló értesítés alkalmával közölni kell:
a) az elvégzendő feladatokat,
b) a tolatás megkezdésének és ha lehetséges, befejezésének idejét,
c) az esetleges tolatási korlátozásokat,
d) mely vágányok között, mellett vagy fölött végeznek munkát más szakszolgálati ág dolgozói, vagy a vasúttal szerződéses viszonyban álló munkáltatók dolgozói,
e) a kiadott féksaruk darabszámát, valamint a rögzítősaruk darab-és sorszámát.
A tolatáshoz szükséges féksarukat, kulccsal lezárható kocsifogó alátéteket illetve a rögzítősarukat akkor, ha azokat a szolgálati hely készletéből biztosítják:
- az állomási személyzet közül kijelölt, illetve a szolgálati helyre érvényes vizsgákkal rendelkező tolatásvezető részére a Fejrovatos előjegyzési napló külön sorában történő előjegyzés mellett,
- személyszállító vonatnál a vezető jegyvizsgáló, nem személyszállító vonatnál a vonali tolatásvezető részére Írásbeli rendelkezésen való elismertetésselkell átadni.
A fentiek szerint kiadott féksarukat, rögzítősarukat és kulccsal lezárható kocsifogó alátéteket a Fejrovatos előjegyzési napló külön sorában történő előjegyzés mellett kell visszavenni.
4.1.3.1. Élőszóval kell a tolatást engedélyezni:
- állomáson az állomási személyzet közül kijelölt, tolatás vezetésével megbízott dolgozó részére,
- a szolgálati helyre érvényes vizsgákkal rendelkező, a pályahálózat működtető létszámába tartozó tolatásvezető részére,
- a sajátcélú vasúti pályahálózatot tolatási művelettel kiszolgáló menet pályahálózat működtető létszámába tartozó tolatásvezetője részére,
- más szolgálati ágak vágányzatán forgalmi személyzettel végzendő tolatás alkalmával.
Az engedélyezés történhet a váltókezelői szolgálati helyiségben dolgozók közvetítésével is.
Az egyközpontos állomásokon a mozdonyok mozgásának engedélyezése történhet utasítást adó hangszórós távbeszélő berendezésen vagy mozdonyrádión. Amennyiben a közvetlen mozgásszabályozáson túl egyéb rendelkezés közlése nem szükséges, az adott rendelkezés nyugtázása mellőzhető.
4.1.3.2. Írásbeli rendelkezésen és élőszóval kell a tolatást engedélyezni:
- állomáson a személyszállító vonatnál a vezető jegyvizsgáló részére,
- állomáson nem személyszállító vonatnál a vonali tolatásvezető részére,
- a szolgálati helyre érvényes vizsgákkal rendelkező, de nem a pályahálózat működtető létszámába tartozó tolatásvezető részére,
- nyílt vonalon vagy nyíltvonali szolgálati helyen végzendő tolatás esetén a vonali tolatásvezető részére a vonatot a nyílt vonalra indító forgalmi szolgálattevő által,
- a sajátcélú vasúti pályahálózatot tolatási művelettel kiszolgáló menet nem a pályahálózat működtető létszámába tartozó tolatásvezetője részére,
- a sajátcélú vasúti pályahálózatot kiszolgáló vonatnál a vonali tolatásvezető részére a vonatot a nyílt vonalra indító forgalmi szolgálattevő által.
A 3. és 4. bekezdésben foglalt esetben az engedélyt a következő állomás forgalmi szolgálattevőjével, továbbá a nyílt vonalon vonatfogadásra kötelezett dolgozókkal is közölni kell. Az Írásbeli rendelkezésen közölni kell a 4.1.3. pontban előírtakat.
Ismertesse a tolatás megszüntetésére és folytatására vonatkozó szabályokat!
4.1.4. A tolatásvezetővel, továbbá a váltókezelői szolgálati helyiségben szolgálatot végzőkkel, valamint az érdekelt sorompókezelőkkel, ha lehetséges, már a tolatás engedélyezésekor közölni kell, hogy mikor, miért, mennyi időre kell a tolatást megszüntetni. Ha nem történt előzetes értesítés, akkor a forgalmi szolgálattevő illetve a tolatást engedélyező dolgozó esetről-esetre köteles a tolatás megszüntetése iránt intézkedni.
Az értesített dolgozók kötelesek a tolatást a közölt időben megszüntetni és a tolatást csak újabb engedély után folytathatják.
4.1.4.1. Állomáson a vonatközlekedés miatt szükséges tolatás megszakítására nem kell külön rendelkezni. A vágányút beállításának elrendelése egyben utasítás a vonatközlekedés közben meg nem engedett tolatások megszüntetésére is (2.7.3. p.). A tolatást ez esetben is csak újabbengedély után szabad folytatni.
Ki vezethet tolatást?
4.1.5. Minden tolatócsapathoz külön tolatásvezető szükséges (4.1.5.2. p.).
4.1.5.1. Ha egy szolgálati helyen egyidőben több tolatócsapat végez szolgálatot, akkor munkájukat a forgalmi szolgálattevő, a külső forgalmi szolgálattevő vagy a kocsimester (forgalmi) köteles irányítani. Irányító személy jelenléte azonban nem csökkenti a tolatásvezetők egyéni felelősségét.
4.1.5.2. A tolatást vezetheti:
a) a szolgálati helyre rendszeresített illetve a szolgálati helyre érvényes vizsgákkal rendelkező tolatásvezető;
b) közlekedő vonattal végzendő tolatások alkalmával olyan állomáson, ahol nincs rendszeresített illetve a szolgálati helyre érvényes vizsgákkal rendelkező tolatásvezető, vagy ha van, de másutt van elfoglalva, akkor avonali tolatásvezető, szükség esetén a vezető jegyvizsgáló;
c) egyközpontos állomásokon tolatásvezetői vizsgával rendelkező váltókezelő;
d) járművek nélkül egyedül, vagy legfeljebb egy kocsival tolatást végző mozdony esetén a váltókezelői szolgálati helyiségbenszolgálatot végzők közül kijelölt dolgozó;
e) emberi erővel végzett tolatást tolatószolgálati gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező dolgozó;
f) a forgalmi szolgálattevő, ha nem áll rendelkezésre igénybe vehető más alkalmas dolgozó;
g) nyílt vonalon vagy nyíltvonali szolgálati helyen vonattal végzett tolatást a vonali tolatásvezető, vagy az ott szolgálatot teljesítő és munkakörére előírt forgalmi vizsgával rendelkező dolgozó;
h) megálló-rakodóhelyen és rakodóhelyen nem vonattal végzendő tolatást az állomáskezelő illetve forgalmi vizsgával rendelkező dolgozó;
i) más szolgálati ág vágányzatán nem állomási és nem vonatszemélyzettel végzendő tolatást, az érdekelt szolgálati főnök által kijelölt, forgalmi vizsgával rendelkező dolgozó;
j) rádió-távirányított mozdonnyal végzett tolatás közben a tolatásvezetői (vonali tolatásvezetői) vizsgával rendelkező mozdonyvezető.
4.1.5.3. Ha az állomáson a tolatást nem a forgalmi szolgálattevő vagy a rendszeresített illetve a szolgálati helyre érvényes vizsgákkal rendelkező tolatásvezető vezeti, akkor a forgalmi szolgálattevő köteles a tolatás vezetőjét kijelölni és a tolatás végzésére felhatalmazni.
A vonali tolatásvezető a tolatás vezetése mellett, megbízható a kocsirendezői teendőkkel is.