economie markt en overheid Flashcards
Aanbodtekort
56
Aandeel
Een aandeel is een bewijs van eigendom van een onderneming.
Accijns
Accijns is een vorm van indirecte belasting en wordt onder andere geheven op alcohol, tabak en benzine.
Afromen
27
Betalingsbereidheid
De betalingsbereidheid is de prijs die een consument maximaal bereid is te betalen voor een product.
Break-evenafzet
De break-even afzet is de afzet (q) waarbij de totale opbrengsten (TO) en totale kosten (TK) van een onderneming aan elkaar gelijk zijn.
Collectiefgoed
Collectieve goederen zijn goederen waarbij het onmogelijk is om mensen die niet betalen uit te sluiten van het gebruik van het goed, en waarbij de consumptie door de één niet ten koste gaat van de consumptie door de ander.
Collectieve arbeidsovereenkomst
Een collectieve arbeidsovereenkomst (cao) is een overeenkomst tussen werkgeversorganisaties en werknemersorganisaties (vakbonden) waarin afspraken staan over arbeidsvoorwaarden.
Collectieve dwang
Collectieve dwang betekent dat een groep dwang uitoefent om mensen zich aan de regels te laten houden.
Voorbeelden van collectieve dwang zijn:
Een contract afsluiten
Belastingheffing, iedereen betaalt mee aan collectieve goederen, meeliftgedrag wordt voorkomen.
Collectieve vraaglijn
Economen maken gebruik van een model om het verband tussen de prijs van een product en de vraag naar een product weer te geven. De collectieve vraaglijn geeft het verband weer tussen de prijs en de gevraagde hoeveelheid. Er is sprake van een negatief verband tussen de prijs en de vraag: een hoge prijs betekent een lage vraag en een lage prijs betekent een hoge vraag. De betalingsbereidheid is de prijs die de consument maximaal bereid is te betalen voor een product.
Concentratie van marktmacht
70
Constante kosten
11
Degressiefvariabele kosten
Er is sprake van degressief variabele kosten als de totale variabele kosten (TVK) van een onderneming minder dan evenredig met de afzet (q) stijgen.
Dividend
5
Dominante strategie
Een dominante strategie is een strategie die voor een individuele speler altijd het beste is, onafhankelijk van wat anderen kiezen.
Doorzichtige markt
6
Duopolie
Een duopolie is een oligopolie met twee aanbieders.
Duurzaam produceren
83
Externe kosten
76
Flexwerkers
61
Freeridergedrag
64
Fusie
70
Gemiddelde constante kosten
De gemiddelde constante kosten (GCK) zijn de constante kosten per product.
De gemiddelde constante kosten (GCK) zijn gelijk aan de totale constante kosten (TCK) gedeeld door de afzet (q).
Gemiddelde opbrengst
De gemiddelde opbrengst (GO) is de opbrengst per product oftewel de verkoopprijs.