Domenas- aukščiausias organimų taksonominis rangas Flashcards
Trys domeno grupės
Bakterijos, archėjos, eukarijai
Eukarijų karalystės
Protistų, grybų, augalų, gyvūnų, monerų
Kas ir kada pasiūlė organizmus skirstyti į penkias karalystes?
Amerikiečių mokslininkas Robertas Hardingas Vitakeris 1969m.
Bakterijos
Bakterijos - labiausiai paplitę gyvieji
organizmai. Šių vienalasčių organizmų lastelėse nėra branduolio, jų paveldimoji informacija saugoma žieedinėje chromosomoje. Dalis bakterijų turi žiuželius, kuriais juda. Jos siurbia maista iš aplinkos - maisto medžiagas pasisavina pro lątelės paviršių. Dalis bakteriju maisto medžiagų pasigamina fotosintezės
būdu. Kai kurių rūšių bakterijos sudaro grupes, vadinamas kolonijomis.
Archėjos
Archėjos, kaip ir bakterijos, yra vienalasčiai organizmai. Jų lastelės neturi branduolio ir sudėtingos sandaros organelių, paveldimoji informacija saugoma žiedinėje chromosomoje. Archėjos išgyvena aukštoje temperatūroje, pavyzdžiui, 90 °C temperaturos karštosiose versmėse, sūriame vandenyje, kaip antai Negyvójoje jūroje, didelio slėgio terpėje, veikiant jonizuojančiajai
spinduliuotei. Archėjų prisitaikymą išgyventi nepalankiomis sąlygomis lemia jų ląstelių sienelės sandara ir plazminėje membranoje esančios medžiagos. Dauguma archėju maistą pasigamina pačios, o kaip energijos šaltinį jos naudoja vandenilį, sieros, anglies junginius.
Eukarijai
Eukarijai- organizmai, kurių lątelės turi branduolį ir sudėtingos sandaros organeles. Eukarijų paveldimoji informacija saugoma chromosomose. Įvairių rūšių organizmų chromosomų skaičius skiriasi. Dalis eukarijų yra vienaląsčiai organizmai, pavyzdžiui, amebos, kai kurie dumbliai, mieles, bet didžioji jų dalis - daugialąsčiai, kaip antai augalai, gyvūnai, dauguma grybų. Augalai ir gyvūnai turi sudėtingus organus, o pastarieji - dar ir organų sistemas.
Eukarijai minta pačių arba kitų organizmų pagamintomis maisto medžiagomis. Kai
kurie eukarijai yra labai judrūs ir gali atlikti sudėtingus judesius.
Organizmai
Organizmai skiriasi lastelių sandara, sudėtingumu, jie savitai prisitaiko prie kintančių aplinkos sąlygu, tačiau visų jų paveldimoji informacija saugoma chromosomose.